Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2022 20:08

S tou detekcí mám podobnou zkušenost, pokud je subjekt malý a scéna je členitá, tak ho foťák nepozná a chytí se na pozadí.

Co se týká zacloněného subjektu, tak bych řekl, že pokud se malým bodem trefím většinově na to, co chci zaostřit, tak to funguje celkem jak má. Ale pokud je ten průzor menší, tak se to někdy rozhodne zaostřit ma tu větvičku a nezbývá než zaostřit ručně.
Asi to souvisí s kontrastem, protože pak to třeba začne fungovat, pokud je ta větvička dostatečně rozostřená.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 22. 5. 2022 21:04

Se Z9 to zdaleka není tak hrozné, jako to bylo se Sony A7r IV, ale je to horší, než D500, to ostření mi přes kontrast nadělá zatím více škody, než umělá inteligence užitku. Se Z9 občas přepínám těchto relativně výjimečných situacích až na AF-S a pin-point nebo na MF, nebo mám fotku blbě zaostřenou. To je špatná zpráva.

Ta dobrá zpráva je, že někdy naopak udělám fotku tam, kde bych se zrcadlovkou neuspěl, konkrétně třeba když se potřebuji podívat na malý subjekt, co to vlastně fotím, tam jsem u zrcadlovky dal foťák od oka a podíval se dalekohledem, u Z9 jedním stiskem zvětším obraz na 1:1 a vidím, co to v dálce je. Se Z9 mám menší procento fotek, kdy mi to uletí.

V Jaroměři jsem testoval rozpoznávání ptáků na iPhonu podle hlasu, funguje to parádně, akorát ho pak mám problém lokalizovat. Už hledám nějakou termovizí do sáněk blesku, ale zatím jsem nic vhodného neobjevil. Asi by mi to pomohlo více, než ten nový 800mm objektiv.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 5. 2022 21:34

Termovizi ?

Nemyslíš spíš mikrofon ? :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 5. 2022 01:43

Mikrofon mi neukáže, kde ten pták v tom listí je, termovize (možná) ano.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2022 05:56

V noci asi ano, ale ve dne to bude challenge :-)

-- 23. 5. 2022 07:02 --

Manželka zkouší ty mikrofony, pomůže to identifikovat, co se v okolí vyskytuje.

Ale přiblížit se je pořád ten největší problém :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 5. 2022 08:28

S mikrofonem nemám zkušenost. Mně jde o to, že ptáka slyším, ale nevidím a pak jsou dvě situace, v té první bych měl i dobrou šanci ho vyfotit, ale nevidím ho a neopatrností ho vyplaším a v té druhé by mi identifikace polohy stejně nebyla k ničemu, protože ho skrz větve stejně Z9 nezaostří.

Jak mi mikrofon pomůže určit polohu?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2022 09:00

No, jsou dva typy - směrový, ten by asi nebyl ideální, a klasika a tam je signál silnější, když ho na ptáka namíříš.

Ale spíš je to pomůcka pro identifikaci. Že člověk má informaci, že je tam někde nějaký zajímavý druh.


Ta termovize možná uvidí i ve dne, ale asi bude problém, když bude teplo a když bude ten opeřenec malý a poloskrytý.

Ty ilustrační obrázky jsou zajímavé ale všechno bylo spíš v noci, i můj myslivecký bratranec to používá na noční lovy.

No, uvidíme, jestli najdeš nějakou cestu, jak by ti to pomohlo :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 5. 2022 11:21

Je to také nice to have, měl jsem v ruce pár mysliveckých modelů, ale je to jak píšeš, jsou optimalizované na noční lov a na velká zvířata, upevnění mají na pušku, prostě člověk by si zatím musel dost bastlit. Já jsem to zmínil proto, kdyby někdo měl náhodou nějaké vyzkoušené řešení.

A jak jsem psal, Z9 funguje skvěle při splnění dvou podmínek, jedna je vzdálenost a druhá je viditelnost bez překážek. Takže by to fungovalo jen na situace, kdy nějaký pták sedí kousek kolem mne a já ho z nějakého důvodu nevidím (to se mi také stává, že si myslím, že kolem mne nic není a pak se ukáže, že to bylo jinak).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod jizapo 23. 5. 2022 13:21

Jedna rada by byla. K tomu mikrofonu si kup ještě audiorekordér, postačí i dobrý mobil a pak takový malý repráček s bluetooth, tak aby měl aspoň 4W výkon. Nahraj si opeřence a pak mu to pusť přes repráček. Ale moc času na to už není, za chvilku ti na to přestanou reagovat. Nejlíp to funguje, když lákají samici a obsazují teritorium.
https://studio.youtube.com/video/O_-FHfqCE78/edit
jizapo
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 23. 5. 2022 17:50

Tohle je dobrý nápad a funguje to.

Ale zatím jdu přirozenější cestou, nedělám krmítka ani pítka, nemaskuji se ani nevábím. Ale dalekohled nebo termovize zvířata na nic neláká ani jim to nemění zvyky, jen to pomáhá je lépe vidět.

Ona by to teoreticky mohla umět i bezzcadlovka, ale žádného výrobce to zatím nenapadlo, on takový iPhone třeba umí fotit infra (tuším od verze 12) a přes nástavec (třeba Flir One Pro za nějakých cca 13 tisíc korun) umí i zobrazovat jako termokamera. Mně by se líbilo něco s cca 8 násobným zvětšením, co bych dal do sáněk na foťák nebo ještě lépe kdyby šlo bezzcadlovku přímo přepnout do režimu termovize (jedním tlačítkem), jako když přepínám zvětšení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2022 20:20

V sobotu jsem šel fandit bratrovi na RunCzech půlmaratón v Karlových Varech.

Vsadil se s kamarády, že půlmaraton uběhne pod 1:40, bohužel už si nikdo z nepamatoval, o co se vlastně vsadili.

Tak jsem se rozhodl, že ho na závod doprovodím a že si trochu zafotím. Bylo to bez akreditace, jen z míst pro diváky. Je to mega akce, takže přístup ke startu a cíli byl zakázaný.

Napřed vyrazili eliťáci

Obrázek

potom nekonečný dav

Obrázek

a na závěr skuteční hrdinové

Obrázek

Vidět byly nejrůznější postavy

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Závodníci křižovali město sem

Obrázek

a tam

Obrázek

Všude spousta fotografů a filmařů, s tím je nutno pracovat.

Obrázek

Obrázek

Podpora publika byla nesmírná

Obrázek

Obrázek


Skuteční profesionálové běhali i kolmo na trať

Obrázek


A tady závěrečný tunel se světlem na konci, to jistě každého potěšilo

Obrázek


No, akce to byla krásná, spousta kladných emocí, ale nic pro ty, kteří nemají rádi davy lidí okolo sebe :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 23. 5. 2022 20:43

Mně maratóny moc neříkají, tak jsem při focení maratonu šel spíše po posledních běžcích a po emocích:

Obrázek

Volkswagen Maraton, jedna ze závodnic pomáhá druhé do cíle a aby nebyla diskvalifikována, pomáhá přes plyšáka.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 23. 5. 2022 20:50

Tak toto sa ti pemar naozaj vydarilo :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2022 20:50

Souhlas, tohle je na těchto akcích to nejzajímavější
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 23. 5. 2022 22:16

Tudle fotku sems už dával, ne?
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků