Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 4. 4. 2022 17:25

To dava celkom s prehladom aj moja Z6 (300pf+1,4).
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 4. 2022 17:33

V tomhle se asi rozdíl ve výkonu neprojeví, byť u mne to vypadá na větší výřez.

V tomhle jsou zrcadlovky vesměs dobré, nejen D500, Z9 by měla umět najít oko ptáka v křovinách, ale asi budu muset blíž o hodně blíže.

Šel bych to vyzkoušet, ale prakticky nemůžu, došel jsem si pár metrů pro chleba a kašlu snad už hodinu, nemohu se toho kašle zbavit.

Obrázek

Zajímavost: jedna na poslední chvíli zachycená straka (to bych asi i uměl i se zrcadlovkou) vyfocená časem 1/26000s (to se zrcadlovkou neumím).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 4. 4. 2022 18:47

Ideál je mít přiblížení na FN tlačítko a zvětší se ti místo, kde máš ostřící bod, na jedno kliknutí a kdykoliv na další kliknutí zase oddalis. Funguje skvěle, neumím si představit zvětšovat lupou.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 4. 4. 2022 19:00

Tak jsem si to nastavil a spokojenost ! Díky !
Naposledy upravil pemar dne 4. 4. 2022 19:48, celkově upraveno 1
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 4. 2022 19:15

A osvědčilo se ti fotit rovnou do cropu ?

Je fakt, že někdy to líp detekuje ptáčky, když je obraz zvětšený tím focením do cropu, ale ty fotky pak stejně za moc nestojí.

Ale to jsi asi ještě neměl šanci testovat, ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 4. 2022 19:50

Focení do cropu je v podstatě nutnost, když je subjekt daleko, někdy to bude i crop a telekonvertor.

Když to zvětším, tak systém zmenší počet ostřících bodů, tudíž jsou mezi nimi větší mezery.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 4. 2022 20:19

Já to většinou cropuju až v počítači, ale pro vzdálené subjekty je to asi jedno
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 4. 4. 2022 22:09

Já dělám oboje, ono je to v podstatě prašť jako uhoď, ale u zrcadlovek byla výhoda DX těla v tom, že to měl člověk zvětšené a lépe viděl, co fotí, u bezzrcadlovky s velkým rozlišením to v DX režimu zvětším i u FX (nepotřebuji druhou DX bezzrcadlovku).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2022 06:22

Nikon oficiálně oznámil objektiv Nikkor Z 800 mm f/6,3 VR PF S.

Kromě skvělé hmotnosti 2385 grammů, neskutečným křivkám MTF a ceny 6499 dolarů mne zaujaly čtyři tlačítka L-Fn2 a jedno tlačítko L-Fn, kterým lze přiřadit širokou škálu funkcí, je tam i z 500 PF známá funkce Memory Recall, která stisknutím přiřazeného tlačítka okamžitě vyvolá předem uloženou zaostřovací pozici.

Alternativou by mne byl Nikon Z 400mm f/2.8 TC VR S, který bez telekonvertoru váží 2950 grammů, ale stojí 13999 dolarů. Hlavní použití by bylo bez telekonvertoru, kde nemá opticky chybu, pokrýval bych tím více ohnisek od 400mm do 800mm, zatímco 800 PF vnímám spíše jako jednoúčelový objektiv pro ohniskovou vzdálenost 800mm.

Vodítko pro mne bude, kolik fotek nafotím s 500 PF s telekonvertorem (se Z8 bez omezení) a asi ještě jako mezikrok zkusím koupit 2x telekonvertor (Z-kový) a nasadit ho na 500 PF.

Nikon údajně připravuje pro Z řadu ještě 400 PF, jako náhradu za 300 PF s F bajonetem.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 4. 2022 07:24

https://www.youtube.com/watch?v=1LZ29wXTInw

Ta 800ka fakt vypadá parádně. Nebudu hodnotit optický výkon, nemyslím si, že by Nikon šlápnul vedle. Ale líbí se mi ta velikost a celkový handling (hezky česky :-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 6. 4. 2022 16:06

Koupil jsem si Complete Guide to the Nikon Z9 Book od Thoma Hogana, 49 dolarů mi přišlo dost, trochu to podražilo, ale je tam spousta detailů o Z9 včetně pár srovnání s D850 a Z7 II.

https://www.zsystemuser.com/z-system-bo ... kon-4.html

Mj. tam také tvrdí, že Wide L a Group AF nefunguje stejně, že zatímco u zrcadlovky to vybere nejbližší vždy, tak u bezzcadlovky to vždy být nemusí, což je stejná informace, jako mám z jiných zdrojů.

Až se uzdravím, tak to půjdu někam vyzkoušet.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 6. 4. 2022 21:19

Thom Hogan avizoval zvýšení cen, nejen jeho příruček ale hlavně workshopů. Můžu sám potvrdit, že padesátidolarovka už v USA zdaleka není to co bývala a inflace tam za poslední dva měsíce od té doby co jsem tam byl zase víc nabrala na obrátkách.

Nicméně Thom Hogan svoje články, recenze a přiručky přece jenom píše lépe, jsou tam zajímavé informace a ten nákup si myslím že dává smysl (sám jsem si od něho také koupil příručku na D7500, ta byla o dvacku levnější). Většina ostatních knih jsou podle mě vyhozené peníze a stejně tak recenze. Ještě mám rád články od Nasima Mansurova z photographylife.com.

Jinak na Z9 je s velkou pravděpodobností možné očekávat nové verze příručky, ostatně to autor i jaksi potvrdil tím, že změnil doporučení nastavení fotoaparátu od té doby co s ním byl na výpravě v Africe. Z9 - zdá se - že ani jemu ještě všechna svá tajemství neodhalila, a to nemáme zatím žádné dramatické změny ve FW. Naproti tomu u DSLR se už s velkou pravděpodobností žádných nových verzí nedočkáme.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 7. 4. 2022 08:24

NIKKOR Z 800 mm f/6,3 PF VR S má české ceny, konkrétně 176 990,00 Kč. Nárůst ceny oproti 500 PF je značný (a tam byl zase značný nárůst ceny oproti 300 PF), ale ve srovnání s cenou 800/5.6 je tenhle objektiv za hubičku, přitom je lehký a opticky podle všeho perfektní.

Hodně lidí z facebookové skupiny Z9 ho má už objednaný, já jsem rozhodnutý vyčkat, zkusit vymáčknout maximum z 500 PF a telekonvertorů, ona to bude užitečná zkušenost i pro 800 PF, protože tam se s telekonvertory také počítá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 4. 2022 06:58

Z Nikon Rumors: sluneční clona objektivu Nikkor Z 400 mm f/2,8 stojí 1 071 USD, sluneční clona objektivu Nikkor Z 800 mm f/6,3 stojí 150 USD.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod fotofanda 8. 4. 2022 18:01

Mohl by mi někdo vysvětli co je na tom tak drahé? To je z kevlaru nebo jiného "kosmického" materiálu?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků