Lightroom Classic CC

Všeobecná diskuze o grafických programech pro práci s fotografiemi

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Chrissssss 8. 3. 2022 10:22

Od kolkatky to je ?

-- 8. 3. 2022 11:25 --

landov píše:A aku verziu LR mas ?

Od akej verzie to je ?
Chrissssss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 3. 2022 10:26

Jedině v subscribtion, jedna z posledních verzí, teď sám nevím, zda to přišlo už u poslední verze v roce 2021 anebo až teď 2022.
Ale je to fakt jen chvíli - jednotky měsíců.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Chrissssss 8. 3. 2022 10:27

tomashr píše:Jedině v subscribtion, jedna z posledních verzí, teď sám nevím, zda to přišlo už u poslední verze v roce 2021 anebo až teď 2022.
Ale je to fakt jen chvíli - jednotky měsíců.

10.0 release mám
Chrissssss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 3. 2022 10:30

V 10 to není zcela jistě, aktuální je 11.2.
A už jsem to našel - ta sky detekce a další věci je od 11.0, což je z října 2021.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Chrissssss 8. 3. 2022 10:33

Ahaaa super ďakujem pekne

-- 8. 3. 2022 11:52 --

tomashr píše:V 10 to není zcela jistě, aktuální je 11.2.
A už jsem to našel - ta sky detekce a další věci je od 11.0, což je z října 2021.

Napísal som vám správu
Chrissssss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drive18 10. 4. 2022 22:31

Zdarec, na akom ext. disku mate ulozene fotky,, ktore su v katalogu LR?
SATA SSD, NVMe alebo klasicky HDD?
Ono ked pozroiem na ceny tak 2TB SATA SSD vs NVMe su rovnake. Su NVMe spolahlivejsie ako klasicke SSD?
Stale hovorim o externom pripojeni, rychlost 10 Gbit vs 6 Gbit ma teraz nezaujima, ale preco potom cena je cca rovnaka?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 11. 4. 2022 04:50

Ja mam fotky na SATA SSD. Dolezite je hlavne mat ulozeny katalog na najrychlejsom/systemovom disku.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 4. 2022 06:11

Katalog LR (teď uvažuji náhledový, ne variantu s fotkami přímo v něm), je sice na pohled kritický, ale při bližším pohledu zjistíš, že má dat hodně na počet, ale zase celkem malých. Je to spíš o rychlosti přístupu k jednotlivým souborům než o absolutní přenosové rychlosti, klasický točivý disk diskvalifikuje spíš právě ta rychlost přístupu, v přenosové rychlosti jsou nároky u katalogu dost možná i méně náročné než knihovně.
Podle mého názoru na katalog i knihovnu funkčně celkem vyhoví i SATA SSD (typicky 500MBs přenosová rychlost). Na druhé straně ale u NVMe se s dobrým externím boxem dá dostat často na cca 1000MBs (občas i více) a jelikož NVMe je hlavně v kapacitách 1TB a více spíš lehce levnější a box na něj je jen mírně dražší, tak moc není důvod nezvolit právě NVMe a výkonem si tedy ještě o něco nepolepšit. Spolehlivost je podle mne plusmínus stejná (myslím spolehlivost ve vazbě na typ připojení, jinak se samozřejmě různé typy disků liší dost).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 11. 4. 2022 10:29

Vsetko o com pisete mam a tak aj pouzivam.
Pointa je, potrebujem zvysit kapacitu na FOTKY v LR. Ci SATA nebo NVme budem resit vo vlakne o HW.
Naj varianta je vsetky fotky nakopirovat do vacsieho disku a hotovo.
Ale chcem sa opytat ci niekto pouzivate LR jeden katalog s dvoma ext. diskami naraz, pripadne
len s jednym diskom zapojenym hoci LR11 hlasi, ze mu chyba cast fotek, kt. su na druhom disku.
Disk X1 roky 2010-19, disk Y2 roky 2020 az sucastnot.
Vidite nejake uskalia/nevyhody/vyhody pre pracu s 2 ext. diskami v LR??
Bude fungovat vyhladavanie klucovych slov cez 2 disky?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 4. 2022 13:23

Víc disků je v pohodě, já to tak užívám. Snadné jsou i přechody z disku na disk, stačí jen dodržet adresářovou strukturu. Strukturou myslím to, že mám-li disk1, v něm adresář foto2022 a v něm x podadresářů, přechod na disk2 s adresářem foto2022 a stejnými podadresáři je doslova na dva kliky. Pokud na disk2 bude adresář foto123, ale pod ním zase stejné podadresáře, tak je to opět pohoda. Ovšem pokud by se zmotaly fotky z různých koncových adresářů, tak to bude pořádný opruz (byť řešitelný).

Jinak vyhledávání je proti katalogu, nemusíš mít připojen dokonce vůbec žádný disk s fotkami :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 11. 4. 2022 14:17

Tak to neviem ci si rozumieme, pretoze tvoj popis mi nedava zmysel mat na obidvoch diskoch rovnake adresare, zvlast ked na 1. mam data z r. 2018, takze naco by som tam mal adresar s rokom 2022, ktorym mam na 2. disku. Tvoje riesenie mi dava zmysel ak by bol disk 2 vacsi ako disk 1 a oba mali stejny nazov Label. To mam vyskusane ze Apple M1 je namapuje rovnako. A potom pripojim bud jeden alebo driuhy. Ja ale chcem pripojit bud oba naraz (kazdy ma jiny Label) alebo len jeden z nich, hlavne ten so sucasnymi fotkama.
Pri vyhladavani asi budem musiet stat v najvyssom bode hierarchie, cize nie v koren. adresari disku,
ale v <All photography>
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 4. 2022 15:43

Já to myslel pro případ změny disku - máš to na jednom a časem přesuneš na jiný (třeba větší, kam sloučíš dva menší). Pokud se zachová struktura adresářů, tak to v LR naprosto není problém :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 4. 2022 12:51

Katalóg môže obsahovať zložky(priečinky)/fotky, ktoré sú umiestnené na rôznych diskoch. Často je to tak aj v PC, nejaký disk je pracovný, nejaký na odkladanie aktuálneho roka, ďalší zasa starší archív ... ani nemusia byť fyzicky pripojené a s fotkami sa dá pracovať ak majú urobené Smart previews (môžu byť aj v cloude).

A ako je spomenuté vyššie, zložky sa dajú zväčšiť, zmenšiť, spájať,.... všetko treba urobiť v katalógu a ak človek na to zabudne, tak sa fotky dajú dodatočne synchronizovať/nájsť na novom umiestnení, aj keď to je potrebných pár kliknutí...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 12. 4. 2022 13:54

Prave som stiahol update LR Classic 11.3. - nejake bug fixy a podpora novych fotakov.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 21. 4. 2022 14:46

Dnes update LR Classic 11.3.1 - nevie niekto ake bug fixy ?
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků