PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 4. 1. 2022 09:58

yorg: standardne si mozes nastavit rychlost vetrakov v BIOSe, mam to na Silent a regulaciu v zavislosti na snimani z teplotnych cidiel na doske (da sa nastavit aj zo zavisloti na cidle teploty z procaku).
a teda manualne si mozem prepinat rychlosti v softe vo Windowse priamo od ASUSu - AI Suite3 (Silent, Standard, Turbo, Full Speed).
...tie iste rychlosti si mozem menit priamo aj v softe ASUS Armoury Create. ten sluzi ale primarne na RGB blikanie, aktualizaciu driverov a aj k zmene tych otacok (ale nie uz ku kalibrovaniu otacok, to robi iba AI Suite3).

proste sa daju krasne nastavit rychlosti vetrakov a v podstate nic nepocujem a prietok vzduchu v bedni je super. (kupil som ale drahsiu Fractal Design Meshify 2 Compact White TG Clear, lebo sa mi pacila).
nakoniec mam aj RGB uplne vypnute (z pumpy aj vetrakov), mam teraz bednu pod stolom.

komponenty co vyberas, nie su zle ani jeden. to pripacanie je uz len vecou viac moznosti nastaveni/stability?/dizajnu.
napr. pri doske sa pozeram, akou rychlostou vie pustit M2 disky,ak su tam dva sloty (ci mozu ist oba na PCIE4 napr.), alebo zaludne byva, ze lacnejsie pamate mrznu na tom pretaktovanom profile (kupis DDR4 3600 a nemusia ti ist na tej rychlosti profilu, tak v BIOSe dam rucne napatie na 1.35V a frekvenciu kde to je este stabilne, okolo 3000-3200 to byva).
M2 SSD disky v testoch vykazuju najvyraznejsie rozdiely napr. v kopirovani velkych suborov (4GB), ze po akom case spomalia. inak realne asi rozdiel v beznej praci nepoznas (ak maju podobne namerane hodnoty).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod yorg 4. 1. 2022 11:04

Děkuji za podrobný popis.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 1. 2022 21:12

Něco k těm SSD.

I když je mezi SSD disky několikanásobný rozdíl v rychlosti, tak při běžném využití počítače se to zdaleka tak moc neprojeví. Např. reálný rozdíl mezi PCIE3 a PCIE4 SSD je minimální. Důvod je jednoduchý, ty vysoké rychlosti se dosahují jen při sekvenčním čtení/psaní - tam je naměřený rozdíl v rychlostech obrovský:

Obrázek

Když se změří doba načítání Windows, tak najednou jsou na tom všechny ty SSD velmi podobně. Jednak kvůli tomu, že jde o náhodné čtení a pak taky do hry vstupuje řada dalších úkonů na které SSD nemá vliv.

Obrázek

Při importu videa už jsou ty rozdíly větší, ale ani zdaleka to nejsou několikanásobky, jak by odpovídalo rozdílům v rychlosti.
Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 1. 2022 12:46

Můj starý přenosný 500GB disk začíná dost často při připojení k počítači hlásit chybu a vyžaduje opravu. Čím ho z hlediska spolehlivost nahradit?
- Dalším přenosným plotnovým diskem?
- SSD diskem?
- SD kartou?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 14. 1. 2022 13:01

já bych doporučila za á.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 1. 2022 14:06

ja mam dva kusy 2,5" - WD My Passport 1,5GB a 3GB, ten prvy uz snad aj 4roky. bez problemov.
...neviem ci bude lacnejsie kupit samostatny disk a krabicku, alebo takyto zlozeny. konektor snad este vydrzi na tej WD krabicke (je tam taky rozdeleny).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2022 14:10

Jako přenosný externí disk mám tohle:

https://www.alza.cz/adata-sd700-ssd-512 ... 590679.htm
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 1. 2022 15:46

ten ADATA SSD 512GB vyzera dobre. ak staci taka kapacita, minimalne kvoli rychlosti oproti otackovemu 2,5" to bude lepsie si myslim.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mirus1 14. 1. 2022 16:03

Tohle taky nevypadá špatně,hlavně ta rychlost,jestli teda nekecají....

https://www.bohemiapc.cz/500gb-externi- ... -kingston/ :-)
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2022 16:06

Ten ADATA externí disk je jednak rychlý, ale k tomu je i velmi robustní, přežije náraz, déšť, …

ADATA jako značce moc nevěřím, ale tohle se jim povedlo.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 14. 1. 2022 16:26

ja som sa s ramcekom + SSD nedostal cez 400MB/s na USB 3.2 type C (to k tej rychlosti kingstonu, ten snad pojde ako deklaruju).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 14. 1. 2022 16:34

Je bezpečnější čistě elektronický záznam na SSD nebo magnetický na rotující disky?

Utáhne napájení SSD disku každé USB nebo je potřeba USB se silnějším napájením?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 1. 2022 16:55

Rotující disky jsou citlivé na pády. Mám to SSD 4 roky a žádný problém.

USB to utáhne, i USB C z iPadu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 14. 1. 2022 19:41

Tak hotovo. Výkon je o světelný rok dál oproti předchozímu (starý 2x vlevo, nový 2x vpravo) a že by to použitý chladič neuchladil (ten ventilátor, je tam jen položen kvůli fotce), tak toho se neobávám. Viz srovnání s originálem dodaným AMD.
Cinebench_test_.PNG
chladiče.png


Naskládat HW do skříně sice při opakování po více jak 10 letech stálo trochu přemýšlení, ale povedlo se. Horší to bylo a je s Win11. To je snad za trest.
. Při instalaci informace, že sestava nevyhovuje. Že by tam byla informace i aktivaci TPM? No nebyla. Bylo nutné dohledat. Naštěstí už mobil není to, co byl před 10 roky a je na něm internet. Jinak bych asi zůstal na tom viset.
- Po instalaci šok. Přechod na W11 z W10 je náročnější jak z W7 na W10. Najednou není nic tam, kde by to člověk hledal.
- Např. Desktop není přímo v user, ale je až v user/onedrive/Desktop. Proč je součástí onedrive, netuším.
- Když jsme před časem četl, že W11 nemají nabídku Start, tak jsme se jen ušklíbl protože jsem do ní snad za posledních 5 let neměl mimo vyhledání programu po instalaci potřebu vlézt. No jo, ale teď ten program po instalaci hledat kde? Způsob jsem našel přes klávesu win, ale tuším, že ne každý to najde.

Teď ještě chvíle oddechu před instalací a aktivací LR 6.14 a Topaz.

Tak, a s LR jsem loji. Jednak nebylo platné heslo, které jsem měl zapsané, to se ale dalo vyřešit obnovou, ale po spuštění instalace a zadání SN jsem skončil tím, že je k dispozici max. LR5 a zadané SN neznají.
LR_err.png
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 14. 1. 2022 22:14

yorg:
To co AMD k CPU přibaluje je naprostá nouzovka, vhodná tak k vyhození do elektroodpadu. CPU to uchladí jen taktak a přitom to hučí jak vysavač. Zkoušel jsem to :D

CPU ventilátor máš sice velký, ale airflow je velký špatný. Tady to chtělo ještě investovat, ta skříň má dost malé nasávací otvory a CPU větrák a přední větrák foukají z velké části proti sobě. V zátěži se může procesor přehřívat a omezovat svůj výkon. Ještě je možnost skříň vytunit provrtáním malých otvorů na boku v místě chladiče :)
Naposledy upravil Flor.cz dne 14. 1. 2022 22:59, celkově upraveno 1
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků