Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 9. 2021 18:31

Předchozí Mark II stojí aktuálně necelých 1100 USD.
"Kiponi" jsou těžcí "lejkaři", v jejich kancelářích má snad každý nějakou Leicu (ale je to jen legenda).
Na druhou stranu je toto typ objektivu, který si nikdo jen tak nekoupí. Vyloženě "speciálka". I kdyby byla cena poloviční, pořád to bude mohutný celokovový manuální objektiv, který je dlouhý jak nejdelší strana X-Pro2 a váží 2x tolik (necelých 1,2 kg, což je ještě víc než např. XF50-140mm 2.8!)... jestli si Ibelux 40mm Mk III vyberu k vyzkoušení však neumím aktuálně odpovědět. :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 20. 9. 2021 19:00

Mně by se to sklo líbilo. A to nejsem lejkař.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod LoboC 21. 9. 2021 06:43

7Artisans 35mm f/0,95 :-))
Přílohy
DSCF1448.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bobies 21. 9. 2021 13:48

Zdravím, našel jsem XT-30 za 18.990 CZK, uvažoval jsem, že bych počkal na novou verzi II, která se bude prodávat koncem října, přepokládaná cena 22.990 CZK, vyplatí se počkat (+ 2 nové filmové simulace, ostření do - 7 EV, zvýšené rozlišení LCD displeje). Toť asi markantní rozdíly za 4.000 CZK.

P.S. Byl by to můj první Fuji.

Díky :)
bobies
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 21. 9. 2021 14:53

Těžko říct, druhou verzi ještě nikdo neviděl a oficiálně nezkoušel. Papírově jsou to drobná vylepšení, hlavně po SW stránce.
Za mě - simulace bych vůbec neřešil, zadní LCD s vyšším rozlišením se může pro někoho hodit, ale na tak malém displeji bych to neřešil, a rozdíl v ostření oproti původnímu - nevím, zázrak bych nečekal.
Co jsem pochytil, tak AF a jeho výkon, sledování objektů a ostření na oči by snad měl být na úrovni X-T4.
Vzhledem k tomu, že je to za cca měsíc a pokud to počkalo doteď, tak se to dá asi vydržet, ale netuším, co plánuješ za skla a využití.

-- 21. 9. 2021 16:03 --

Jinak bych si zkusil odpovědět na otázku, co od Fuji očekávám a proč ji chci.
Píši proto, neb i se staršími modely se dá zahrát spousta muziky.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bobies 21. 9. 2021 15:34

Díky, máš recht! To s tím AF a jeho výkonem, které bude více bližší X-T4 by určitě stálo za to počkat! Holt, netrpělivý člověk :)
bobies
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 9. 2021 18:04

A X-T30 II bude o 5 g lehčí než jeho předchůdce. :-)

Z hlediska poměru cena výkon aktuálně X-T3. Z bazaru se dá získat za cenu nového X-T30 (II). A jistě zase bude v nějaké zajímavé slevové/výprodejové akci před Vánocemi.
V současné době to je takový "sweet spot" ze současné nabídky Fuji těl. Je utěsněný a má větší a jemnější hledáček jako X-T4, což bych bral jako jedno z významných kritérií.
Pokud má někdo větší nebo tlustší pracky, tak X-T30 nemusí být ideálním. To už je lepší pro úchop třeba X-S10, který navíc má stabilizovaný snímač. Nicméně není utěsněný a hledáček má stejný jako X-T30 (resp. II).
A myslím si, že X-T3 se dočká ještě jedné velké FW aktualizace, co přiblíží AF výkon k X-T4 (+ několika menších updates) než jej Fujifilm vyřadí z podporovaných.

Mám na svém X-Pro2 (2016) také těch zázračných 1.62 mil. na LCD, ale když jsem viděl jakýkoli jiný novější Fuji s 1.04 mil. LCD displejem, tak na první pohled jsem rozdíl neviděl. To bych vůbec neřešil. Spíš aby dotykový displej dobře fungoval a nereagoval na doteky se zpožděním nebo nepřesně.

Jak už padlo výše, tak je třeba myslet i na objektivy.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bobies 21. 9. 2021 21:00

Myslím, že sehnat bazarovou xt-3 je nyní nadlidský výkon. Otázka je, co je zajímavá cena, myslíš, že by tělo šlo pod 30, když se bavíme o nějaké akci před Vánoci?
bobies
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OnderCZ 22. 9. 2021 06:14

Tak loni se od listopadu nová X-T3 bez objektivu přímo ve fujifoto prodávala za 26 900 Kč. Což byla pecka. Uvidíme, co bude letos za akce. Ale věřím, že se něco zajímavého určitě objeví.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 9. 2021 07:07

Nebo se podívat do MPB bazaru se sídlem v Berlíně. Tam mají téměř vždy na výběr. Kupoval jsem tam sice něco jiného před časem, ale měl jsem to za týden u sebe. Aktuálně poštovné 17 EUR za variantu doručení s DHL do 4-6 dní dle situace. Nabízí i možnost vykoupení starší výbavy a lze si tak odečíst z ceny za nový resp. bazarový.

Namátkou jejich aktuální výběr X-T3...
https://www.mpb.com/en-eu/used-equipmen ... film-x-t3/

Vše pod 1000 EUR za tělo a jeden tam je dokonce pod 500 EUR, ale prý má nějaké "nečistoty" na snímači. Prý to nemá vliv na kvalitu/čistotu obrazu. To by však bylo třeba prověřit s testovacími snímky na clonách od třeba f5.6 do f16/22. Zřejmě to budou skvrny pod ochrannou vrstvou snímače, které nelze odstranit jinak než celý snímač vyměnit. Mám to také na svém (především na okrajích), ale bedlivě to čas od času kontroluju. Nicméně to uvádím spíše jako zajímavost. Vybíral bych z těch v perfektní kondici.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bobies 22. 9. 2021 09:10

Super, tuto stránku neznám.

Ještě jsem našel, resp. zjistil, že v Polsku stojí funglovka 4999 ZL (což by mohlo dělat v přepočtu 28K, + poštovné cca českou pětistovku):

https://www.ceneo.pl/69410951;pla?se=Yx ... UVEALw_wcB
bobies
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 9. 2021 09:42

Mně přijdou obě řady těl X-T3 i 30 v pohodě, ale X-T3ka se lépe ovládá díky voličům navíc. Pokud ale bude většina fotek vznikat na Auto, nemá příplatek za X-T3 valný smysl. Pro mě je zásadním bonusem X-T3 vhodnější umístění stativového závitu - lze namontovat kompaktní Arca-swiss rychloupínací destičku do stativu a nevadí. Na nižších řadách rychloupínací destička kryje dvířka karty a baterie, takže při každé výměně musí jít dolů, což mě dost iritovalo a používal jsem proto přídavný grip s otvorem nad dvířky a profilem Arca-swiss systému. Tedy jsem se dostal na hmotnost a velikost vyšší řady bez výhod v ovládání. ...Platí pro uživatele stativu, ostatní můžou mávnout rukou.
Rozlišení a velikost LCD je podobný případ. Pokud se přes LCD zaostřuje (MF, makro,...), lepší displej dává lepší zpětnou vazbu. Mám to ozkoušené na Nikon Z6 vs starší foťáky Nikon a Fuji s nižším rozlišením LCD. Na Ztku mi jde MF krásně, s horšími displeji víc váhám a chybuju. Kontrola fotek je také lepší na kvalitnějším, ale dá se obejít i kontrolou v EVF. Pokud je ale LCD jen pro kompozici a nastavení, stačí i jednodušší verze.
...Na focení rodinky je X-T30 ideální, obvykle se jede vždy s podobným nastavením. Pokročilejší fotograf, který se věnuje více tématům a potřebuje kvůli nim (někdy ve spěchu) měnit konfiguraci foťáku, bude spokojenejší s X-T3.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 9. 2021 11:45

Tak Nikon Z6 má těch zobrazovacích bodů na LCD přes 2,1 mil. Tam už věřím, že rozdíl oproti LCD 1.04 mil. u Fuji těl je patrný.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Peter135 22. 9. 2021 12:05

Bobies, riešil som podobnú dilemu - či ísť do X-T30 alebo počkať na X-T30 II. S tým rozdielom, že som už mal Fuji, konkrétne X-T20.

Nakoniec som zvolil X-S10 a neľutujem.
Z môjho pohľadu:
+ stabilizovaný snímač (pri pevných sklách zásadné plus)
+ plne výklopný displej
+ výborný grip
+ vhodnejšie umiestnenie statívového závitu
+ klasickejšie ovládanie (dlhoroční fujisti dajú skôr mínus)
- väčšie rozmery
- vyššia váha

Podrobnejšie porovnanie:
- https://www.ephoto.sk/fototechnika/rece ... ako-x-t30/
- https://cameradecision.com/compare/Fuji ... film-X-S10
Naposledy upravil Peter135 dne 22. 9. 2021 12:11, celkově upraveno 2
Peter135
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Titan_66 22. 9. 2021 12:06

Bobies: Já být tebou tak bych si koupil novou X-T3, 939 eur na e-infinu. Mám s tím obchodem dobrý zkušenosti a ušetříš. Na naše je to nějakých 25000.

https://www.e-infin.com/eu/item/3709/fu ... ly_(silver)

X-T4 nová vyjde na 35k koukám.

U skel jsou ty rozdíly u cen taky tak, teda pokud to nejsou novinky. Třeba 70-300 a 10-24 WR se tam zatím nevyplatí, ty jsem si koupil u Fujifoto. Ale ty zaběhnutý tam jsou ty rozdíly někdy výrazný.
Titan_66
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků