Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod landov 15. 9. 2021 05:32

wikxzen píše:Heleďte se, pánové, a vy při marném snažení s AF na "kytku v šeru" nepřepínáte na chvíli na manuální ostření? Zaostřit ručně a klidně zas přepnout do AF, foťák už pak zpravidla se drží místa posledního zaostření. To mi obvykle přijde jako nejrychlejší řešení problému než jít do menu a přenastavovat režimy, byť můžou být částečně nemapované na tlačítka... Mě u Fujinonů "focus by wire" nikdy moc neseděl, tak jsem to využíval sporadicky, ale když jsem na to přistoupil, tak to obvykle byla úspěšná cesta. :-)

Bingo.
Toto so Z6 + Z35/1,8 bolo nemozne zaostrit s AF-C + Single AF, proste to huntovalo, ale nezaostrilo. Prepinat na AF-S a menit bod na PIN AF mi pripadalo ako zdlhava pakaren, ovela jednoduchsie a rychlejsie bolo manualne zaostrit s focus peakingom.
Obrázek

-- 15. 9. 2021 06:33 --

inac - to fotené je ryža :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Petrsek 15. 9. 2021 09:51

landov píše:
Petrsek píše:Tak totok je ftipné, co si pamatuju, tak tu nejen Pemar označoval Sony bezzrcadlovky za Playstation kvůli složitosti ovládání. Jak je vidět, Nikon to umí ještě mnohem komplikovanějc :)

No ano..ty si tu asi zastupca G vetvy ?


Jo, Ganec mě pověřil, ať tu na to dohlídnu

Stan35 píše:A není lepší se těch "krámů" zbavit a začít si focení zase užívat? :-)) :-))


Taky si myslím. Kdo neumí fotit Playstationem ať fotí Pinhole nebo tímhle
Petrsek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 15. 9. 2021 09:59

Davidof píše:S jistotou to asi může říct málokdo, ale myslím, že kdybys podobně rozumný a náročný způsob hodnocení svých fotek zkombinoval s přibližně stejně náročným procesem učení se nového systému, tak bys velmi pravděpodobně dosáhl přibližně podobných výsledků :-)


Děkuji za vzácnou radu, z které jsem si moc nevzal a asi ani nepochopil. O hodnocení mých fotek nepadlo v dotazu ani slovo.

-- 15. 9. 2021 11:16 --

milann88 píše:I na Zetku jedeš nastavení AF normálně tlačítko plus kolečko, pokud chceš nastavovat rychle. Stačí si tlačítko pro tohle konkrétní použití nastavit.


Jenže pak přijdu o jedno programovací tlačítko. Nicméně já ani tak změnu nastavení AF skoro nepoužívám, skoro vše zvládne 3D tracking. Dostávám se pak do paradoxní situace, na DSLR mám komfortní tlačítka na nastavení ostření, které skoro nepotřebuji a na zetkách je potřebuji a chybí. Musím se vzdát univerzálního tlačítka. V tomto kontextu to odvážné tvrzení, jehož autorem je landov, že současná zetka jsou entry level dávají jakýsi smysl.

milann88 píše:Pokud tomu dobře rozumím, používáš absolutní automat AF, kde se jen preferuje objekt, který je nejblíž,


No tak to určitě ne, s tím bych daleko nedošel. Automatický výběr zaostřovacího bodu vůbec nepoužívám. Mám nastaveno BBF+AF-C+3D tracking. Středovým bodem zaměřím na objekt, který chci zaostřený, rychle překomponuji, přičemž ten ostřící bod spolehlivě sleduje můj objekt a spustím závěrku. Rychlé a účinné. Nic nepřepínám. Pro úplnost ještě dodám, že poslední dobou mnohem častěji používám expoziční režim S, protože čas expozice je kritický. Většina neostrosti je způsobena příliš dlouhým expozičním časem. A pokud jsem já nebo nějaký objekt v pohybu, stabilizace příliš nepomůže, ta je účinná tak pro statickou fotku v kostele.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 9. 2021 11:10

Houghs

To nebyla rada, ale názor, na který jsi se myslím ptal.

Vycházel jsem mimo jiné z tohoto :

"Pravda, pevná skla 1.8 už po světě nevozím, seťáky stačí - 16-80 a 10-20. Fotku považuji za ostrou, pokud je ostrá na monitoru 24" a na (foto)papíru formátu A4."

To mi přijde jako rozumný přístup a proto si myslím, že bys se Z-kem nakonec dosáhl svého.
Někde by ti něco přineslo - třeba detekce tváře, někde by to bylo stejné - třeba krajinky, a něco možná by bylo horší - třeba fotka stébla trávy.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 15. 9. 2021 11:12

Focus peaking a zvětšení funguje, ale je to cesta zpět k MF světu a není to moc použitelné na pohyb.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 15. 9. 2021 13:15

Dnesny ulovok (Lišaj marinkový) so Z6 + Viltrox 85/1,8Z.
Ostrene AF-C + Single AF. Aj napriek velkemu orezu som spokojny.
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 15. 9. 2021 13:39

Houghs: přijdeš o tlačítko na video, což pro mě není minus, ale je to subjektivní.

Tak v případě tohoto trackingu není problém, tam neřešíš, že by se Ztko nechytlo na nejbližší objekt v těžší situaci, to by měla být pohoda. Ale reálně bych se kouknul, co by ti přinesla CSC, pokud nevidíš žádné plsuove body a jen cítíš budoucí omezení, tak je zbytečné nad tím přemýšlet.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 15. 9. 2021 13:59

Davidof píše:Houghs

To nebyla rada, ale názor, na který jsi se myslím ptal.

Vycházel jsem mimo jiné z tohoto :

"Pravda, pevná skla 1.8 už po světě nevozím, seťáky stačí - 16-80 a 10-20. Fotku považuji za ostrou, pokud je ostrá na monitoru 24" a na (foto)papíru formátu A4."

To mi přijde jako rozumný přístup a proto si myslím, že bys se Z-kem nakonec dosáhl svého.
Někde by ti něco přineslo - třeba detekce tváře, někde by to bylo stejné - třeba krajinky, a něco možná by bylo horší - třeba fotka stébla trávy.


Děkuji za radu. To co jsem psal nebylo hodnocení, ale spíš technická specifikace výstupu který považuji za akceptovatelný. Mě možná proto nikdy netrápil FF/BF, objektiv jsem na začátku otestoval na plnou díru s předmětem s co nejmenší hloubkou ostrosti a pokud to bylo OK na monitoru, tak jsem to považoval za vyhovující. Zásadně nedělám 100% přiblížení a nehledám jemné neostrosti.

Když to celé shrnu, tak vidím, že autofocus nebude tak hladký a jednoduchý jak býval. Měl bych se na to připravit až přejdu na CSC. Ale udělám to až to bude krok vynucený objektivními okolnostmi, já po žádné nové funkcionalitě kterými se CSC chválí netoužím.

Nicméně jednu poznámku si neodpustím. Vždy jsem se snažil držet trochu stranou vášnivých diskusí DSLR vs. CSC, které nikam nevedly. Ale sledoval jsem je a na jejich základě jsem se domníval, že CSC splňují téměř vše co DSLR ohledně autofocusu. Sport, BIF a podobné challenging situace jdou mimo mě a tak jsem byl přesvědčen že problém nemůže nastat. A prakticky u všech diskutujících jakoby fungovala nějaká skrytá autocenzura a takovou podstatnou informaci o nutnosti měnit zaostřovací režimy v situacích kdy DSLR toto zvládá na univerzální režim - středový ostřící bod - zamlčovaly. Ano, jasně CSC to zvládá, ale jak. Manuální objektiv také zvládá dobře ostřit, jen je nutné posunout ostřící kroužek do správné polohy. Až doteďka jsem to bral tak, že chvd ve své kritice přehání a pak se objeví u noxx_cz ta květinka a pak landov napíše že v současné podobě jsou zetka jen low-entry foťáky. To že nemám brát vážně marketingové žvásty nebo hysterické reakce v některých diskusích mě bylo jasné, ale že musím třeba z tohoto fóra brát informace opatrněji než dosud tak to je pro mě celkem novinka.

-- 15. 9. 2021 15:10 --

milann88 píše:Houghs: přijdeš o tlačítko na video, což pro mě není minus, ale je to subjektivní.

Tak v případě tohoto trackingu není problém, tam neřešíš, že by se Ztko nechytlo na nejbližší objekt v těžší situaci, to by měla být pohoda. Ale reálně bych se kouknul, co by ti přinesla CSC, pokud nevidíš žádné plsuove body a jen cítíš budoucí omezení, tak je zbytečné nad tím přemýšlet.


Tlačítko na video na D7500 mám naprogramované jako DX vs. 1,3 crop. A to skutečně používám. Já vím že to jde v PP oříznout, ale chci mít kompozičně fotku podchycenou už při snímání.

U toho 3D trackingu to ale neznamená že mám zaměřeno na nejbližší objekt. A u té květiny vidím, že je nejbližší a přece zaostřená špatně. Hodně špatně.

Dobrovolný přechod na CSC podle mě nepřichází v úvahu. To co mám pokud bude fungovat bude stačit ještě řadu let. D3100 sloužila 8 let ke spokojenosti. Jenže vypadá to že přijde čas kdy bude přece jen nutné foťák vyměnit, může se i pokazit a nastane vynucený přechod na CSC. Bude to nějaká investice, přestane tam hrkat zrcátko a nějak si zvyknu. Ale dobrovolně to neudělám, když se podívám na rozumnou alternativu toho co mám, tak je to Z6II, seťáky 24-200, 14-30 a pevná skla 40 a 85. Když to orientačně posčítám je to nějakých 150 tisíc. Ne že bych je neměl, ale nemám důvod to dělat.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 15. 9. 2021 14:36

Upřímně řečeno, kromě Gance, který pořád někoho do něčeho nutil, tu není nikdo, kdo by zrcadlovkáře přesvědčoval, ať svoje foťáky vymění za MILC.

Lidi, kteří přešli, si to nějak oddůvodnili a spousta z nich je v novém systému spokojená.

A ty informace s diskusí jsou vždycky jen určitá data k dalšímu přemýšlení.

Neber si to vůbec osobně, prosím, ale kdyby někdo vzal úplně stoprocentně za svou tu informaci, že máš max. jedno procento neostrých fotek, tak by třeba potom mohl být překvapen.

Protože by třeba nedočetl, že fotíš zacloněnými APSC zoomy, spíš kratší ohniskové vzdálenosti a ostrost fotky zásadně kontroluješ na celkovém pohledu na 24" monitoru a nikdy ne 1:1.

Focení praskliny v kůře nebo stébla trávy, které Nikonu Z6 nejde, je přeci jen trochu méně obvyklý scénář a proto se o něm člověk dozvídá až po čase a ne hned po uvedení produktu na trh.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 15. 9. 2021 14:40

landov píše:
wikxzen píše:Heleďte se, pánové, a vy při marném snažení s AF na "kytku v šeru" nepřepínáte na chvíli na manuální ostření? Zaostřit ručně a klidně zas přepnout do AF, foťák už pak zpravidla se drží místa posledního zaostření. To mi obvykle přijde jako nejrychlejší řešení problému než jít do menu a přenastavovat režimy, byť můžou být částečně nemapované na tlačítka... Mě u Fujinonů "focus by wire" nikdy moc neseděl, tak jsem to využíval sporadicky, ale když jsem na to přistoupil, tak to obvykle byla úspěšná cesta. :-)

Bingo.
Toto so Z6 + Z35/1,8 bolo nemozne zaostrit s AF-C + Single AF, proste to huntovalo, ale nezaostrilo. Prepinat na AF-S a menit bod na PIN AF mi pripadalo ako zdlhava pakaren, ovela jednoduchsie a rychlejsie bolo manualne zaostrit s focus peakingom.
Obrázek

-- 15. 9. 2021 06:33 --

inac - to fotené je ryža :-)


Můžu se zeptat na vzdálenost, na kterou ta rýže byla? Já mám zkušenost s tím, že čím blíž k objektu, tím je úspěšnost větší, ale na větší vzdálenost je to průšvih. Moje "zkouška" byla fakt jen pro srandu, z ruky, v sedě a bez jakýchkoliv ambicí :-). A ten květ levandule byl ode mne tak metr a půl cca.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 15. 9. 2021 14:57

Houghs:
CHVD uplne neprehani, ale rad to napise vyhraneneji. Hodne lidi by to asi okomentovalo jako "zbytecne to hrotis".CHVD se tak snazi byt protipolem tech, co maji tendenci kazdou pripadnou nedokonalost omluvit.
Podle me Z je dost dobry pro cloveka, ktery se vyzna ve fototechnice, je ochoten osvojit si odlisny styl prace s fotakem oproti DSLR a nevyzaduje spickove vlastnosti pro sport, reportaz apod. Ja proste od Z6 cekal asi nerozumne mnoho. Ono totiz tady tyhle debaty jsou mnohdy fakt spise akademicko-vedecky nez fotograficky. Nejvetsim prinosem Z jsou pro me objektivy a hlavne pro mnohe situace rychly display.
Z50 mi pak prijde super coby velmi kompaktni reseni. Tedy za predpokladu, ze nekoupis exotic-auschuss jako ja :)

-- 15. 9. 2021 16:06 --

noxx_cz píše: Moje "zkouška" byla fakt jen pro srandu, z ruky, v sedě a bez jakýchkoliv ambicí :-).

To je ten problem neboli ze kdyz si clovek udela cas a spravne vyhodnoti, jake presne nastaveni pouzit, nejspise nebude mit problem. Problem naopak nastane, kdyz potrebujes neco vyfotit v omezenem case a jeste treba nevyhodnotis spravne nutne nastaveni. Dobra zrcadlovka je podle me stale pohotovejsi v mnohych situacich.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 9. 2021 15:16

landov píše:Toto so Z6 + Z35/1,8 bolo nemozne zaostrit s AF-C + Single AF, proste to huntovalo, ale nezaostrilo. Prepinat na AF-S a menit bod na PIN AF mi pripadalo ako zdlhava pakaren, ovela jednoduchsie a rychlejsie bolo manualne zaostrit s focus peakingom.


Mě teda upřímně přijde ta občas citovaná představa "u MILC můžu mít pořád AF-C" jako lehce úchylná móda.
Jasně, asi lze souhlasit s tím, že u MILC funguje AF-C obecně lépe než u DSLR, to mohu potvrdit. Ale to neznamená, že je to vždy na místě, zrovna u statického námětu jako ta rýže bych určitě preferoval AF-S a přepnutí na výběr konkrétního bodu, pracovat tady s AF-C by mne asi nenapadlo.
Prostě bych lepší C-AF bral jako příjemný bonus a také ho používám ve vyšším procentu fotek než u DSLR, ale přecházet na něj jako defakto standard se mi fakt nezdá jako optimální nápad...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 15. 9. 2021 15:20

Davidof píše:Neber si to vůbec osobně, prosím, ale kdyby někdo vzal úplně stoprocentně za svou tu informaci, že máš max. jedno procento neostrých fotek, tak by třeba potom mohl být překvapen.

Protože by třeba nedočetl, že fotíš zacloněnými APSC zoomy, spíš kratší ohniskové vzdálenosti a ostrost fotky zásadně kontroluješ na celkovém pohledu na 24" monitoru a nikdy ne 1:1.

Focení praskliny v kůře nebo stébla trávy, které Nikonu Z6 nejde, je přeci jen trochu méně obvyklý scénář a proto se o něm člověk dozvídá až po čase a ne hned po uvedení produktu na trh.


Ano je to tak, věřím tomu že mé kritérium ostrosti by asi pro většinu diskutujících zde bylo příliš měkké. Kontrolovat zaostření na 100% přiblížení nebo alespoň výrazné zvětšení je pro dnešní fotografy jakýsi víceméně standard, od kterého se odchyluji. Na druhou stranu nejsem ochoten z požadavků dál ustupovat. Ta kytka co tu byla prezentovaná byla zaostřené špatně i s tmavým zoomem a nejedná se o náročnou scénu, žádná prasklina v kůře.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 15. 9. 2021 16:03

Ale to je tim, ze to proste na tu kytku neostrilo/ostrilo mozna jinam.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 15. 9. 2021 16:06

Houghs: už vím, který režim myslíš, Ztka také fungují stylem, že vybereš čtverečkem objekt, který bude následně sledován.

Noxx: přesně tak, je zásadní to, že je poměrně malý rozdíl mezi zaostřením na pozadí a ten daný objekt, pokud budu mít hodně světelný objektiv nebo budu ostřit na hodně blizko, tak to ostření pomůže.

Chvd: pod to bych se skoro podepsal, jen bych pridal ještě pár výhod, které mi usnadňují život :)
milann88
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků