Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 9. 2021 14:30

landov píše:Ako pise pemar vyssie: treba sa jednoducho prisposobit technike. Sam som bol zo zaciatku zo Z6 skor "sklamany" a stale som porovnaval s D500. Ovsem su to proste ine fotaky od zakladu a treba tomu prisposobit aj styl fotenia.


Jako jo, přizpůsobit se dá čemukoliv. Člověk si zvykne i na kriminál, že jo :-). Ale to ostření není o jiném způsobu focení. Pokud "celý život" fotím přimárně na AF-S a středový bod (což u Z5 už nedělám, protože pokrytí celého hledáčku ...), tak se pak těžko zvyká na to, že takto elementární funkce na novém stroji nefunguje je silně nespolehlivá. A pin opravdu v šeru nebo celkově horším osvětlení nefunguje, proto ho nepoužívám. Možná na na 24-70/2,8 to bude ostřit jedna báseň, to nemám, bohužel, možnost otestovat. Ale ta zkušenost, že to prostě na malé objekty ve větší vzdálenosti blbě ostří tam prostě je. A to jsem fakt měl primárně za to, že DSLR má o ostřením občas problémy, ale taky je to markantnější. Jo, třeba portréty, kdy si to samo chytne oko, to je super, tam je přesnost skoro 100% (skoro ...). Jenže neustálé přepínání ostřicích módů je otrava a zdržuje to.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 9. 2021 14:31

milann88 píše:Jinak není moc co řešit, pokud je někdo hodně zvyklý na 3D tracking z posledních generaci DSLR, tak tam realne nedokážu porovnat, protože tyhle režimy tolik nemusím.


3D tracking funguje skvěle, snad ani nepřepínám na jiný režim. Ale to by mohl potvrdit i pemar, D500 je v tomto směru snad ještě lepší. Lepší 3D tracking by měl být dán hlavně Expeed5 procesorem a 180K RGB senzorem. Je možné, že třeba D750 tak dobrá v tomto není.

Jsem teda ale hodně překvapen co píšete o autofokusu na zetkách. Z 2000 tisíc fotek z Itálie mám upravených 400 a z tohoto množství je jen jedna špatně zaostřená. A to jsem měl deset let staré sklo 18-105. Proti tomu s čím fotí většina z vás je to křáp. Fotím osoby v pohybu, v šeru, v kostelech, muzeích a fotky jsou zaostřené správně. A teď tady vidím souboj o zaostření květinky a nechápu. Já do této chvíle jsem byl přesvědčen, že problémy s autofokusem jsou problémy minulosti a u foťáku mladších pět let se takové věci už řešit nemusí.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 14:37

noxx_cz píše:
Jako jo, přizpůsobit se dá čemukoliv. Člověk si zvykne i na kriminál, že jo :-). Ale to ostření není o jiném způsobu focení. Pokud "celý život" fotím přimárně na AF-S a středový bod (což u Z5 už nedělám, protože pokrytí celého hledáčku ...), tak se pak těžko zvyká na to, že takto elementární funkce na novém stroji nefunguje je silně nespolehlivá. A pin opravdu v šeru nebo celkově horším osvětlení nefunguje, proto ho nepoužívám. Možná na na 24-70/2,8 to bude ostřit jedna báseň, to nemám, bohužel, možnost otestovat. Ale ta zkušenost, že to prostě na malé objekty ve větší vzdálenosti blbě ostří tam prostě je. A to jsem fakt měl primárně za to, že DSLR má o ostřením občas problémy, ale taky je to markantnější. Jo, třeba portréty, kdy si to samo chytne oko, to je super, tam je přesnost skoro 100% (skoro ...). Jenže neustálé přepínání ostřicích módů je otrava a zdržuje to.

Z5/6/7 su ale prve modely Nikon CSC, kde je tazko ocakavat namapovanie roznych AF rezimov na rozne tlacidla (napr. ako u DSLR D500 atd.). To je to iste ako to ma Canon u R/RP. Teraz ma uz ale Canon R5/6 a to je ina kava. Takisto to bude mat aj Nikon vychytane v dalsich modeloch Z fotakov...len sa ich treba dockat :-)
Proste aktualne Zka su entry level, ci sa nam to paci, alebo nie.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 14:50

noxx_cz píše: Možná na na 24-70/2,8 to bude ostřit jedna báseň, to nemám, bohužel, možnost otestovat.

Pokud myslis tu situaci, co tu probirame, tak to (ne)funguje "stejne".
Ktery pouzijes ostrici bod, v tomhle az tak roli nehraje, teda dle mych zkusenosti.
Jako zvyknout si jde, ale identifikovat problemovou novou situaci dopredu se mi nedari.

-- 14. 9. 2021 16:00 --

houghs píše:....... A teď tady vidím souboj o zaostření květinky a nechápu. Já do této chvíle jsem byl přesvědčen, že problémy s autofokusem jsou problémy minulosti a u foťáku mladších pět let se takové věci už řešit nemusí.

To prave vetsinou nejsou problemy s AF jako takovym, it works as intended :), jen bez zkusenosti s danym typem sceny to proste mnohdy neodhadnes(teda ja ne, nekdo jiny mozna jo), nenapadne te to jak nastavit AF pripadne dalsi fce...... treba, ze kdyz mas zaostreno nekam k nekonecnu tak ten AF nevidi 5cm sirokou tyc metr od tebe a klidne signalizuje zaostreno(ovsem ma zaostreno stale k tomu nekonecnu) nebo ze kdyz tim pin point AF zamiris na list, ktery je ve stinu jineho listu, tak se kontrastni ostreni nechytne.
Ale pri "obycejnych/beznych" scenach problemy nemam.
Ja myslim, ze to nejak casem predelaji, protoze bezny neznaly uzivatel muze mit dost spatne vysledky v zavislosti na tom, co foti samozrejme.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 14. 9. 2021 15:31

Přesně tak. Na běžné focení, landscape, rodinné focení, portréty atd. to funguje poměrně spolehlivě a s výstupem, ovládáním a celkovou kvalitou jsem nadmíru spokojený. Jen tomu prostě nesedí ostření v horších světelných podmínkách a na menší, nevýrazné detaily na složitějším pozadí. To je pak průšvih a tady je fakt mnohem jistější v kramflecích zrcadlovka (mluvím jen o Nikonu).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 9. 2021 16:47

Já teda focení v horších světelných podmínkách nebo na složitějším pozadí považuji za běžné focení, které by ten foťák měl umět zvládnout. A myslím, že by to měl umět každý novější foťák bez složitého přenastavování, nedej Bože ještě někde v menu. Jak potom můžete tvrdit že CSC ostří mnohem líp když nezvládá situace co pět let stará DSLR s deset let starým a levným objektivem? To že automaticky umí zaostřit při portrétu na oko? No to já umím s DSLR také, sice ne tak automaticky, ale spolehlivě.

-- 14. 9. 2021 17:50 --

landov píše:Proste aktualne Zka su entry level, ci sa nam to paci, alebo nie.


Čím ďalej, tým lepšie. Dnes nevychádzam z údivu.

-- 14. 9. 2021 17:55 --

landov píše:Ako pise pemar vyssie: treba sa jednoducho prisposobit technike. Sam som bol zo zaciatku zo Z6 skor "sklamany" a stale som porovnaval s D500. Ovsem su to proste ine fotaky od zakladu a treba tomu prisposobit aj styl fotenia.


Ale prečo? Prečo meniť niečo čo fungovalo a funguje. D500 je super mašina, najlepší APS-C foťák čo existuje. Pochopil by som to ako vynútený krok, ale dať sa na niečo také dobrovoľne?
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 17:06

Nevychadzas z údivu? No, to je naozaj hodnotný príspevok.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 14. 9. 2021 17:27

Houghs: Dovolenkove fotky s malo světelným setovym objektivem na APS-C opravdu nejsou výzva pro AF jakéhokoliv fotoaparátu, tam DOF schová ledacos.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 14. 9. 2021 17:34

landov píše:Nevychadzas z údivu? No, to je naozaj hodnotný príspevok.
No ten môj možno hodnotný nie je a ani nemal byť ale ten Tvoj je naozaj originálny. To nie je kritika, to by som si nedovolil, ale už som prečítal toho celkom dosť a s takýmto tvrdením som sa stretol prvý raz.

-- 14. 9. 2021 18:38 --

milann88 píše:Houghs: Dovolenkove fotky s malo světelným setovym objektivem na APS-C opravdu nejsou výzva pro AF jakéhokoliv fotoaparátu, tam DOF schová ledacos.


No ta květinka bych řekl, že by byl i typ dovolenkové fotky. Ohnisko 49mm a clona 5,6. To je foceno běžným seťákem.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 17:42

milann88 píše:Houghs: Dovolenkove fotky s malo světelným setovym objektivem na APS-C opravdu nejsou výzva pro AF jakéhokoliv fotoaparátu, tam DOF schová ledacos.

To je sice pravdive tvrzeni, ale i pro UZIVATELE Z autofocusu a nesvetelnych objektivu nektere situace, treba ty zde zminovane, vyzvou mohou byti. Treba kdyz AF nevidi ten blizky predmet nebo ostris "pinpointem do tmy/stinu".
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 17:43

Stojím si za tým co som napísal : v rámci CSc su aktuálne nikony Z entryl evel.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 14. 9. 2021 17:50

To je v poriadku. Nikto nič nenamietal. A ja k tomu ani nemám právo, pretože CSC prakticky nepoznám. A ak by niekto chcel vidieť v mojich príspevkoch nejakú škodoradosť, tak je úplne mimo.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 14. 9. 2021 17:55

landov píše:Stojím si za tým co som napísal : v rámci CSc su aktuálne nikony Z entryl evel.

Jak vnimas/definujes pojem "entry level"?
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 14. 9. 2021 18:00

Som momentálne na mobile, a téma je na dlhšie, takže rád odpoviem, ale až keď budem pri PC.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 9. 2021 18:23

Heleďte se, pánové, a vy při marném snažení s AF na "kytku v šeru" nepřepínáte na chvíli na manuální ostření? Zaostřit ručně a klidně zas přepnout do AF, foťák už pak zpravidla se drží místa posledního zaostření. To mi obvykle přijde jako nejrychlejší řešení problému než jít do menu a přenastavovat režimy, byť můžou být částečně nemapované na tlačítka... Mě u Fujinonů "focus by wire" nikdy moc neseděl, tak jsem to využíval sporadicky, ale když jsem na to přistoupil, tak to obvykle byla úspěšná cesta. :-)
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků