Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 15. 1. 2021 16:26

Taky nejspíš zkusím počkat na novou generaci. I v té základní třídě už jsme na těch 24MP nějak moc dlouho ... Líbilo by se mi něco kolem těch 42MP ve formě Z6 II. To bych byl max. spokojený. Na FPS, AF atd. mi nezáleží, tam jsem spokojený s čímkoliv dnešním. Takže přidat pár MP a zvětšit kapacitu baterky a jsem spokojený. Postproces je sice občas otrava, ale já to beru 50:50 s focením. Baví mě obojí stejně. Není nic lepšího na dlouhé zimní večery, než si sednout před monitor, nalít si něco dobrého tekutého, pustit oblíbenou hudbu a u toho se hrát s fotkama. Pak je mi úúúúplně jedno, jak dlouho mi to trvá :-D
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 15. 1. 2021 17:01

Velke rozliseni resp. jeho vyuziti je taky ovlivneno objektivy, na DXO uz maji Z7 a par Z objektivu k porovnani. A taky v pripade nouze muze mnohdy dosti pomoci software jako treba GigapixelAI, takze podle mne ta vyhoda tech vetsich rozliseni neni zas az tak skvela, jak si mnozi predstavuji.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2021 18:52

S těmi objektivy je to pravda, ale po letech honěni za ostrostí jsem přestal zkoumat fotky z 44 Mpx při 1:1 zvětšení a přestal jsem se snažit fotky doostřovat, jak jen to jde, naprostá většina z mých objektivu kreslí tak, že necítím potřebu je měnit. Gigapixel AI mám a používám ho, ale spíše u jinak povedených ostrých fotek v situaci, kdy jsem je uložil kvůli místu s příliš malým rozlišením a potřebuji větší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 1. 2021 19:32

Dovolím si tvrdit, že u moderních objektivů od střední třídy výš jejich nedostatečné rozlišení nikdo moc neřeší.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2021 20:07

Pár příkladu, kde jsem s ostrostí spokojený nebyl: 70-200/2.8 první generace (a do jisté míry i druhé), 17-55/2.8G, 58/1.4G, 135/2 DC, 80-400/5.6, ... a tohle bych za střední třídu považoval, minimálně cenovkou. Ono je to ale i jiných věcech, určitě to nejsou špatná skla, viz 135/2 nebo 58/1.4G.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 15. 1. 2021 20:26

Ja nad tou stávající oproti potenciální nove generaci přemýšlel a realne by me nalákalo asi jen vyrazne zlepšení IBIS, rychlost me neomezuje ani ted, ale nefotim žádné letovky, takže Z7 mi dává smysl a raději nějaké objektivy, ktere me posunou více.

S těmi objektivy se toho moc nebojím, tam kde bych to rozlišení ocenil, stejne clonim, takže jsou objektivy ve svém idealu a podávají maximální rozlišení. A i kdyby to některý objektiv nedal, budu na tom i tak lepe než na Z6, protože je dost pravdepodobne, ze po resamplu to bude lepší.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 1. 2021 20:29

Resampl pomůže, na ostrost a na odšum, ale je to úkon navíc a při větším množství fotek mi to přijde otravné. Na sport a na portrét a na wildlife mi přijde fungování na plnou díru jako podstatně.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 15. 1. 2021 21:00

Já mluvím o moderních objektivech, jako jsou nová S skla pro Z, nebo co teď uvádí Sony a Canon pro RF. Nemluvím o 15-25 let starých Nikkorech pro F. 58/1,4G je speciální případ, tam o rozlišení nešlo.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2021 06:03

Z těch moderních objektivů mne zaujaly asi dva, zbytek je málo světelný a překorigovaný, chybí jim charakter.

Kdyby u nás existovala varianta NPS jako v USA:

https://www.nikonusa.com/en/service-and ... index.page

tak by bych měl problém vymyslet, co si za ten placený tarif půjčit, na ten levnější bych si půjčil 600/4 na focení z ptačí pozorovatelny, ale co bych si půjčil v případech těch 10 zapůjček, to fakt nevím. Možná 70-200/2.8 poslední generace, k tomu některé z těch světelných skel, kdybych měl Z řadu a tím bych skončil.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 16. 1. 2021 11:10

On je u mě právě problém s nativním Z zasklením. Třeba 35ka nebo 50ka jsou pro mě úplně mimo mísu. Proč sakra musí být 50ka velká skoro jak 70-200??? Asi chápu, že optická kvalita "něco stojí", ale to je dnes takový problém udělal malé, lehké a opticky výborné sklo? Takže možná fakt počkám s tím vyběhnout alternativní výrobci. U objektivu typu 58/1,4 žádnou super ostrost nečekám, to je portrétní objektiv a tam se na super ostrost na plnou díru nehraje. Na druhou stranu, za tu cenu ... ;-)
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 1. 2021 12:05

Ta nedůslednost od Nikonu mne u řady Z štvala od začátku, to se týkalo jak těl (jen jeden slot, slabší AF, ...), tak i objektivů, které jsou na tu světelnost hodně drahé a těžké, v kombinaci s tělem i velké. Ocenil jsem 35mm a 50mm, protože ty byly u Nikonu řady G hodně podprůměrné, možná bych ještě vyměnil 20mm. Ty světelné skla bych raději vzal od Zeisse, ale opět se mi nelíbí ta proporce těla a objektivu, to tělo Z7 je na to zbytečně malé.

Jinak to zpoplatnění NPS se v Americe moc nelíbí, zákazníci prskají, ale nakonec to budou akceptovat. Já bych si to zaplatil, kdyby Nikonu v ČR lépe fungovalo půjčování skel, ale ty skla, co na půjčování a na výstavky mají, jsou na můj vkus strašně ojeté.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 1. 2021 12:11

Dost ta Sková skla podceňujete. Korigovanost a charakter se nevylučují - viz Nikkor 105/1,4. Charakter je široký pojem, ne označení pro skla s pěti členy a hromadou optických vad.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 16. 1. 2021 12:34

Dnes rano ma celkom prekvapil Datel prostredny.

Z6+300PF+TC1,4
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod noxx_cz 16. 1. 2021 13:00

Dolgor píše:Dost ta Sková skla podceňujete. Korigovanost a charakter se nevylučují - viz Nikkor 105/1,4. Charakter je široký pojem, ne označení pro skla s pěti členy a hromadou optických vad.


Abych to upřesnil, já si nemyslím, že ta skla jsou špatná, naopak. Ale udělat v dnešní době padesátku 1,8 o takové velikosti (a snad i váze) mi přijde jako odfláknutý vývoj. Kdyby to byla aspoň 1,4 ... No a cena 17t je taky fakt úlet. Proto se mi do Zka zatím moc nechce.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 1. 2021 13:44

Napsal jsem X argumentů a moje dojmy z malých padesátek (mám Fuji 35/1,4) vs 50/1,8 S, ale tohle fakt nemá cenu. Nic jako malý univerzálně dobře se chovající objektiv není. Ten bude mít svoji silnou stránku, ale v jiných situacích pohoří. Tuhle jsem se díval na portrétní focení (youtube Irene Rudnyuk) s novým Canon RF 50/1,8, který je maličký a ostrý, jak si přeješ. Detailní foto venku ok, v místnosti s nekoplikovaným prostředím ok, ale portrét s odstupem venku? Bokeh hnus. Nikkor 50/1,8 S je v takové situaci o několik tříd jinde. Je o několik tříd jinde i vedle Fujinonu 35/1,4, který potřebuje k vyniknutí svoje měkké světlo, jindy dokáže dost vyděsit (přesto je to jeden z mých nejoblíbenějších objektivů ever, vedle 50/1,8S, není nad to mít dvě tak skvělá a přitom tak jiná skla oblíbeného ohniska :).

50/1,8 S je teď na afoto za 13690. Já ho mám v akci "Ušetři s Nikonem" za 10190 (r. 2019).
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků