PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 11. 2020 15:44

No můžu ti říct, že na 8GB RAM dokážu v LR v pohodě slepit sférické HDR panoráma z dronu - sice jen 12mpix JPG, ale těch fotek je klidně přes 100 - je to 360st a každé políčko tři expozice, ze kterých je HDR :-)
Ono je to ale dost o tom, že MacOS tu paměť nějak lépe uvolňuje (i u Intelu, M1 to ještě posunuje o dost dále), tak problémů je méně. Těch situací, kdy bys měl problém s 16GB je fakt absolutní minimum (zrovna u focení bych spíš řekl žádné). 8GB ale také stačí a nijak moc také trpět nebudeš, vím co říkám...

U Windows je to o něco horší, W10 se sice postupně dostaly do celkem stabilního stavu (za mne tak někdy od roku 2017, první verze z 2015 byly smutnější historie), ale v té efektivitě pořád pokulhávají. A není to jen o OS, ale i o aplikacích, Apple na vývojáře víc tlačí, aby nedělali různé "prasárny" a ve výsledku se to dost pozná.
Fakt je, že u stroje s Windows bych asi na požadavek 16GB RAM tlačil také o dost více...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 11. 2020 16:25

Časy se mění, nový Photoshop 2021 má (nejen) na RAMku o dost vyšší nároky, 8GB je oficiální minimum. Zkoušel jsem nové neurální filtry a u jednoho si samotný Photoshop ukousl z RAM skoro 10GB.

Jinak ty neurální filtry doporučuji vyzkoušet, nestačil jsem se divit co všechno to umí. Zatáhnete za posuvník "Štěstí" a neuronová síť natvaruje rty do úsměvu a dokreslí zuby:

Obrázek

Špičkové je taky zvětšování pomocí neurálních filtrů, kdy Photoshop dopočítá chybějící detaily. Zajímalo by mě, jak si to stojí ve srovnání s Topazem. Dokážete to někdo srovnat?

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 11. 2020 16:49

Zrovna s těmi neural filtry v PS2021 jsem si už docela hrál právě na 8GB RAM a naprosto bez potíží. Koneckonců část z nich uploaduje fotku do cloudu a počítá to externě, tak mají lokální nároky mizivé...
Tím přirozeně nijak nerozporuji možnost, že některý konkrétní problémy dělá, koneckonců je jich většina ve stavu "beta", tak se mezi updaty mohou objevovat i různé chyby, memory leaks atd. Pokud si pamatuješ, který ti sežral těch 10GB, tak pošli info, schválně zkusím pro srovnání u mne...

EDIT - jedovatá poznámka - jestli si vybavujete tu aférku před volbami s tou "vyžehlenou a omlazenou" nejmenovanou političkou ANO, tak to mi vyloženě zavánělo právě těmito filtry, ten "skin smoothing" neural filter vede k podobným výsledkům tak nějak sám od sebe bez jakéhokoli většího ladění - omlazení o pěkných pár let :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 24. 11. 2020 16:59

Ten neurální filtr s tím úsměvem té fotce vyloženě povedl.

Jinak Topaz Gigapixel AI dává podle mne podobné výsledky.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 11. 2020 17:06

Z těch externích výpočtů jsou určitě venkovští uživatelé nadšení, když jim tam jde internet podle počasí.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 11. 2020 17:17

tomashr: takze podla tvojich doterajsich skusani je tvoj Air M1 s 8GB RAM, 7jadro, 256SSD dostatocne vykonny pre foto programy? pozeram na Alze je pekna "vesmirna siva" za 1.129euro.

co mam teraz krabicu vedla seba, to je riadny rozdiel oproti ntb Air, je velka (ale fajn ticha), bez monitora stala 800euro (B450-PRO, Ryzen 5 3600, 32GB DDR4 3400, 2x 256 SSD, RX 570 8GB).
...beha mi na tom LR Classic uplne plynule. akurat ze ten MAC musi mat uplne inak optimalizovany operacny system aj aplikacie, ked tomu staci 8GB a je to v podstate uplne tiche, wau

IMG_20201124_164640.jpg


PS: ten vtip o TEAMS a 10hodina vydrz, to je pre mna skor nocna mora :-D, mne bohato staci ked robim poradu 2x tyzdenne po 30minut
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 24. 11. 2020 17:38

tomashr: rekordmanem je jeden z filtrů přenos stylu, ten co má v náhledu napsáno Tattoo. Před chvílí jsem to zkoušel a tentokrát si Photoshop ukousl lehce přes 10GB RAM na cca 20MPx fotce.

Neurální Skin smoothing mi naopak přijde docela přirozený, zachovává jemnou strukturu pleti, žádné brutální vyhlazení. Jediný problém je, že prosvětluje stíny a třeba nosní dírka vypadá dost divně. Výsledek vyhlazení jde do nové vrstvy, takže tyhle problematická místa by šlo vcelku rychle odmazat.

Obrázek
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 11. 2020 18:11

lennyl_2 píše:tomashr: takze podla tvojich doterajsich skusani je tvoj Air M1 s 8GB RAM, 7jadro, 256SSD dostatocne vykonny pre foto programy? pozeram na Alze je pekna "vesmirna siva" za 1.129euro.


Jako samozřejmě 16GB verze by byla lepší, ale fakt těch 8GB obstojí lépe, než by se zdálo. Já si to fakt asi na čas nechám jako primární počítač na fotky, MacMini nechám dětem, prostě ho nepotřebuji.

EDIT - možná to ještě napíšu trochu jinak a jasněji. Pokud chceš "notebook pro fotografa", tedy využiješ i mobilitu atd., tak bych se Airu M1 vůbec nebál ani v té nejlevnější verzi s 8GB, budeš spokojen a dokonce nejspíš vyloženě hodně. Pokud ale chceš nadupaný stroj na doma, tak pak bych asi přeci jen šel do příplatku na 16GB a hlavně u MacMini asi přece jen váhal, zda mám potřebu kupovat teď a není lépe počkat na druhou generaci Apple Silicon.

pro flor.cz - mě u toho vyhlazení přijde, že to má nejdrsnější účinek na dámy tak 40-50let, tedy už ne mladé, ale zase ne ještě nějak vyloženě staré (no prostě mého věku, co to budu okecávat :mrgreen: :mrgreen: ). Tam mi přijde, že ten dopad filtru dá běžně 15-20 let dolů a vypadá to tak nějak nejdivněji. U mladých dívčin je rozdíl menší a opravdu funguje dobře.
Jinak na 8GB RAM jsem si teď déle hrál s tím přidáváním úsměvů atd a opravdu celkem pohoda, PS sice sebral paměti víc než je zvykem a asi by už bylo na místě případně zavírat ostatní věci, ale zcela funkční, s 16GB to bude v pohodě. Přenosy stylu mne moc nezaujaly, příležitostně zkusím.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Obšák 24. 11. 2020 19:46

Ty neurální filtry, to se bude hodně líbit, úplně vidím, jak z nich budou v budoucnu nadšení třeba bulvární novináři atd.
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 11. 2020 08:11

tomashr: a jak si vede "M1" s 102MP daty z GFX100? Dnes vyšel fw update s pixelshift funkcí na 400MP... :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 11. 2020 08:25

Tak to přirozeně netuším, ale 80mpix RAW jsem už zkusil (tripod highres z Oly) a není to nic nezvládnutelného. Podle mne 100mpix problém nebude, i když tady bych už přirozeně tu verzi s 16MB RAM silně doporučoval.
Těch 400mpix ale může být už problém, to může být "zajímavé"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 11. 2020 20:19

Jinak po týdenní praxi s MB Air M1 musím říct, že je fakt fascinující, s jak malým odběrem a tedy nízkou teplotou to reálně pracuje...
Já tu střídám nový Air s mým firemním MB Pro s Intelem a to je fakt drtivé - Intel MBP obecně šlape perfektně, ale po nějaké době práce je zkrátka dost teplý a to se mu ještě občas pěkně divoce roztočí ventilátor. Air s Apple Silicon žádný větrák nemá, ale prostě je pořád studený, maximálně nahmatám lehce vlažné místo - to je obrovský rozdíl v efektivitě...
No a přirozeně z toho plyne výborná výdrž na baterky, už jsem projel více cyklů a vychází mi tak na 10-12h, ovšem v režimu dost divokém a ještě občas s připojeným externím rotačním LaCie 4TB (to asi žere víc než celý NB dohromady). Docela bych řekl, že těch udaných 15-18h není ve výrobcem popisovaném testovacím cyklu nějak moc přehnaný marketing a leckterý domácí uživatel cílený spíš na internet atd k tomu daleko mít nebude. Ale i reálná výdrž při podstatně náročnějším provozu je velmi pěkná :-)

-- 27. 11. 2020 20:47 --

EDIT - toto další bylo reakce na Pemara, který to pak smazal, ale nechávám, protože ta poznámka o dostupných lepších M2 boxech není od věci...

To LaCie je staršího data, samozřejmě že není koupeno k tomuto notebooku :-)

Jako externí disk počítám výhledově s malým SSD v M2 formátu. Tady je příjemná novinka, že se letos dá už za cca 1000 korun koupit externí box na M2 SSD, ale už v NVMe provedení s Thunderbolt připojením, tedy rychlost přenosu běžně někde u 1000MB/s (i výše). Do něj pak disk podle vlastního výběru, u mne asi 1TB.
Tohle je docela posun, většina externích disků prodávaných jako komplet je M2 SATA (ještě občas s blbě navrženým chlazením) a přenosové rychlosti pod 500MB/s, to samé omezení bylo do nedávna u samostatných externích boxů. Celkem nedávno ale v tomto nastal posun...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 27. 11. 2020 20:53

Docela by mna zajímalo, pokud bych vzal nový 13" MBP s M1 a MacMini v identické konfiguraci, zda budou mít i identický výkon např. při připojení ke stejnému monitoru, klávesnici a myši?
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 11. 2020 20:58

Už se to zkoumalo a testovalo - výkon je opravdu úplně identický pro kratší operace, pro nějaké dlouhé kódování videa ale bude MacMini o 10, výjimečně 15 procent rychlejší díky aktivnímu chlazení. M1 topí sice opravdu málo, ale přeci jen se vytížit dá a model s pasivním chlazením přeci jen po nějaké době musí trochu frekvence ubrat. Kupodivu to ale není zdaleka o tolik, jak by se čekalo a ve velmi mnoha případech to nenastane vůbec...
EDIT - blbě čtu, to co píšu je pro MB Air, dotaz byl na MBP, který větrák má. Tam byl rozdíl proti mini i při dlouhé zátěži minimální, tuším do 5% (chladič Mac Mini je o něco účinnější).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 27. 11. 2020 21:13

Mě by to zajímalo hlavně při práci s fotkami, ale teď mi dochází, že ten rozdíl v ceně je dost vysoký. MBP+16MB+256GB je 44 990 a MM+16MB+256GB je 27 990.

Zmátly mne ceny základních konfigurací MBA+8MB+256GB za 29 990 a MM+8MB+256GB za 21 990. Obojí do 30k a relativně malý rozdíl ale MBA zase nemá ten výkon jako MBP, takže nic.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků