Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 10. 2020 18:11

Na 9mm to ide aj na 20s. Nasiel som si fajn polohu v sede, ked sa mi sice ruka v ktorej drzim fotak opera o nohu ... ale tak, dolezity je vysledok :)

V kazdom pripade, za toto tomu fotaku respekt.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Veslon 15. 10. 2020 21:19

To vás fakt obdivuju taky. Zkoušel jsem různé techniky, držení dechu, stoj rozkročmo a vše možné, ale fakt nedám na 12 mm ani 1 s. Díval jsem se na to x - ko, ale přijde mi to moc velké. Už se těším, až budu vlastnit OMD EM1 Mark II. Plánuju si ho dát pod stromek. Dostanu nějaké peníze plus peníze, co mám z brigád a pak si jej konečně koupím. Třeba budu mít štěstí a bude na vánoce nějaká slevová akce.
Veslon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2020 02:34

S EM-5 je jedina spolahliva technika stativ :) E-M1 II vsetky tie divne casy zacali, s tym uz sa slo dostat na zaujimave cislo. E-M1 III uz dokaze v podstate to co Xko, ale v mensom baleni. Nikdy nevies, mozno budu zlavy :)

Inak teda jedna vec co ma na Xku dost potesila a co som na G9 nenasiel je moznost kopirovat fotky medzi kartami. Mma jednu extremne rychlu 32GB a vacsinou to staci, pretoze vacsi kartu v druhom slote mam nejaku pomalsiu, co vacsinu casu pri mojom foteni neobmedzuje. Hodi sa ale mat moznost priebezne kopirovat fotky z rychlej na pomalsiu a mat teda moznost vyuzit plny potencial toho fotaku ked je to nutne.

Akurat je trochu hlupe, ze to evidentne nepozera na to co uz prekopirovalo, takze pri kazdom pokyne to prekopiruje tie iste fotky. To by slo asi riesit zmazanim z prvej po kazdom prekopirovani, ale aj tak by mozno bolo cool, ak by kopirovalo len tie, ktore sa na druhej karte nenachadzaju.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 10. 2020 06:11

S tou stabilizací je to stejně až trochu zvláštní... Papírově je Olympus sice špičkový, ale ne zase o tolik - podle té specifiky CIPA jsou poslední Canony dokonce v Sync režimu o něco lepší i než E-M1III, další firmy jsou pak minimálně na úrovni E-M1II. Jenže v reálu je docela velká shoda v tom, že už i E-M1II je zřejmě o trochu lepší než cokoli jiného na trhu a M1X/M1III jsou ještě o kus napřed.
Popravdě na toto úplné vysvětlení nemám, v jiných bodech se většinou závěry testů dají zdůvodnit, ale u stabilizace se mi to úplně nedaří.
Jo ještě pro pořádek dodávám, že jestliže jsou v IS identické M1X/M1III , tak o kousek níže platí to samé pro E-M5III, tam jde pro změnu o přímou obdobu E-M1II.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2020 06:16

No, je to jednoduchý - všichni ostatní tak trochu kecají :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 10. 2020 06:23

Právě že tak jednoduché to není - CIPA metodika pro IS je celkem exaktní a vyloženě lhát je dost rizikové. Já si spíš myslím, že je špatně ta metodika, resp. že byla asi OK v minulosti do určité úrovně stabilizace, ale poslední generace IS Olympusu (ale s určitým odstupem minimálně také Canonu) se nejspíš dostaly mimo její reálné možnosti...

Pro zvídavé - viz http://www.cipa.jp/image-stabilization/index_e.html :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2020 06:33

Mna to tiez metie, pretoze presne ako pise Tomas, tie cisla si nemozu uplne vymysliet. Skor mozno ide o to nejakym sposobom sa tej metodike prisposobit. Ako som uz pisal, pride mi, ze Olympus funguje dobre hlavne na sirokych ohniskach. G9 napriklad ma ucinnost 6.5ev v syncu aj bez, ale z mojej skusenosti bola horsia nez E-M1 II, ale tiez som to riesil len na 24mm eq. Skusenosti inych su ale take, ze stabilizacia v G9 je o nieco lepsia, ale prejavuje sa to na dlhom ohnisku. Dokonca aj podla Dpreview nie je ani E-M1 III vyrazne lepsia, ale tiez to testovali an nejakych 120mm eq. CIPA to zrejme meria tak, ze sa tam vyhody Olympusu az tak neprejavia.

Aj ked teda R6/R5 maju udajne 8ev, ale s 800 f11 som nemal pocit, ze by to bolo lepsie nez G9 so 100-400. Urcite nie o 1.5ev.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rodri 16. 10. 2020 06:45

No, jestli tu metodiku nevymyslel nějakej cyp :D .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 16. 10. 2020 07:10

Svojho času chodil článok práve o meraní stabilizácie. Bol a je problém to merať, to bez diskusie. Prakticky každá metodika je legálne napadnuteľná a vzájomné porovnávanie rôznych stabilizácií ošemetné.
Dôležité a asi neprenosné sú v tomto osobné skúsenosti užívateľov, a jediné čo môžem za seba povedať, že zo všetkého čo som mal v ruke bol oly najlepší.
(Ale posledné R-ká som ešte v ruke nemal, to je fakt...)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 10. 2020 07:43

Je to složité, například je dost bez diskuse, že s rostoucím ohniskem se mění "poměr sil" mezi IBIS a IS ve skle (případně zvyšuje výhoda SyncIS), zároveň také chtě nechtě klesá účinnost stabilizace jako celku - už jen toto ukazuje určitou nesmyslnost těch "CIPA hodnot", jediné číslo prostě nemá šanci vystihnout všechny varianty...

Z mého pohledu poslední dva top Olympusy skutečně naprosto dominují ve výkonu IBIS řekněme do těch 100mm EQ, tam opravdu konkurenci uskočily a v podstatě pro tato ohniska nemá IS ve skle moc smysl.
Asi jsou nejlepší i v "plném SyncIS", to ovšem mají jen dvě skla 12-100/4 a 300/4. Pro jiná skla s delším ohniskem sice odvádí IBIS pořád nadprůměrnou práci, nicméně tady už nejlepší být nemusí a nové Canony či Panasonicy (jako G9) s kombinací IS v objektivu a čipu mohou být i lepší.
Samostatnou kapitolou je pak nový 100-400, který má SyncIS "tak napůl", tam se z praxe zdá, že jeho výsledky jsou velmi slušné, ale už tu zkrátka není ten "odskok od konkurence", je to "jen" na vysoké úrovni, ale žádný převratný náskok.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2020 07:48

Jo, tiez mi to pride, ze pri tych 400mm je v podstate jedno, ci mam v ruke Xko, alebo G9. Tam presne ako si pisal to do velkej miery prebera objektiv.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus1 16. 10. 2020 08:47

Tak jste mě vyprovokovali s tím IS a prubnul jsem jak to bude u mě s 12-100 + MI I.. :-)
Tak ve stoje bez jakékoliv opory na 12mm jsem udržel 5s a s oporou ramenem o futra dveří 6s.Zkoušel jsem ještě 8s,ale to už by byla možná tak jedna z deseti.Ale i tak na to,že mám vlastně pořád to nejstarší omdéčko tak dobrý...
Ta 6ti sekundová samo není tak brilantní jako by byla ze stativu,ale pokud bych ji prohnal Topazem AI,tak by se to ještě o kousek posunulo.
Jinak si ale nedovedu představit,že bych měl v hledáčku nějakou parádní scénu a riskoval to takto z ruky.Na takové scény jsem zvyklý mít stejně stativ..Když není,tak bych šel raději do vyššího isa...
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2020 09:32

Samozrejme, ze stativ je lepsia varianta vzdy, ale clovek ho ma neustale pri sebe len vo velmi teoretickej rovine. Samozrejme, nie kazdy pre to musi najst vyuzitie.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 10. 2020 17:56

Docela zajímavá novinka pro příznivce malé DOF - 7Artisan 35mm/0,95 - https://www.dpreview.com/news/831012306 ... ra-systems
Za mne zajímavé - cena snesitelná a navíc je rozumná velikost, je to sklo maximálně pro APS-C, ne fullframe. Cena asi také přijatelná i pro někoho, kdo podobné sklo chce jen "občas", nejen pro nadšence.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 20. 10. 2020 04:18

Ale ohnisko k nicomu. Chcelo by to nieco svetelne a naozaj siroke, okolo 10mm. Ale vacsina tychto manualnych skiel by bez priclonenia aj tak bola pouzitelna len tazko.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků