Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod foto1977 11. 10. 2020 19:46

DSC_0024a.JPG

Dcerka v týdnu oslavila 3.narozeniny a už se mi sápe po foťáku... :)
Omluvte kvalitu, foceno záložním tělem, mobilem...

-- 11. 10. 2020 21:20 --

p.s. ta X-S10 vypadá moc pěkně, co by mi na ní vadilo je ten výklopný displej do strany, řešení jako má X-T30 mi přijde lepší...
Super je grip a IBIS...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 12. 10. 2020 09:59

Čaute, tak nějak jsem se rozhoupal k úplné změně systému na Fuji a řeším pár věcí. Kvůli podpoře RAW i rychlosti chystám i nadobro odpálit předplaté Adobe CC pro fotografy a pořídit C1. Jestli formou licence nebo předplatného ještě nevím, ale zvažuju tu jejich edici pro Fujifilm. Problém ale je, že mám v Lr už docela velkou knihovnu, kterou by asi nebyl problém zmigrovat (na webu je dost návodů), ale nevím jestli s C1 pro Fuji budu moct jakkoliv hýbat s fotkama, které už v knihovně jsou ale které byly foceny na Nikon?
Druhý dotaz se týká zasklení. Rozhodl jsem se ořezat výbavu co to půjde (nechci to nosit, hlídat atd.) takže defakto zvažuju jen 2 objektivy pro tělo s výměnými objektivy: jeden širokáč (asi 10-24, popřípadě 16/1.4) a jeden portrétní a řeším jestli počkat na 50/1.0 (zatím je všude jen na předobjednávku) nebo jestli vystačit s 56/1.2 (popřípadě s APD verzí)?
Co se týče fotoaparátů, plánuju ve finál stavu dvě: už mám X100F včetně TCL-X100 II (čili pokryté 23+33mm ohniska), tělo s výměnnými objektivy zatím nevím. Pravděpodobně X-T3, ale je lákavá i cena za X-H1, byť je to starší kousek. Celkový budget na tělo + ty 2 objektivy mám 60-70tis. Kč (nakupuji bez DPH).
Díky za postřehy.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 12. 10. 2020 12:08

Zdar, prošel jsem si tím stejným a zkusím tedy.
C1 - používal jsem jej i před změnou systému v plné verzi (nevím čím je ořezaná fuji verze krom podpory jen RAF souborů), ale nevím jak myslíš "hýbat s fotkama". Ač má C1 funkční a docela obstojný import katalogu LR, já dal nakonec přednost udělat to na čisto, tzn. importoval jsem všechny RAWy znovu. Nemám v úmyslu se k nim vracet, jsou už pro mě historie. Doporučuju vyzkoušet trial verze s nějakou duplikovanou složkou s rawy a posoudit sám. Imporotval jsem jen pro pořádek. Proč jsem zvolil čistý import? Mým léty zažitým workflow s collections v LR apod mi tu a tam někde něco chybělo.

S objektivy - každý máme svůj vkus a požadavky, 10-24 plánuju také, čekám na novou verzi a uvidím, nicméně protože jeden z hlavních požadavků u mne byla redukce váhy a kompaktnosti u sebe (ne ve skříni), nebál bych se ani 16/1.4, 14/2.8. V budoucnu plánuji 14/2.8 a možná i 16/1.4. S 56/1.2 neporadím, zatím neuvažuji, ale co jsem pobral, tak bych šel za tím, co teď je.
Možná alternativa může být i Viltrox 56/1.4.

-- 12. 10. 2020 13:09 --

S tělem - pokud využiješ IBIS a nechceš X-T4 tak ti toho moc ke špekulování nezbývá, jinak bych bral X-T3.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.a.l.i 12. 10. 2020 12:50

Palm: Osobně mám 3 objektivy - 14/2.8, 23/2 a 56/1.2. Dokážu si představit vyžít jen s druhým a třetím, tu 14 mám na občasné široké záběry, ale nemít ji, tak většinou nestrádám.

Předtím jsem měl 23/1.4 a musím říct, že 23/2 je podstatně lepší (AF, kvalita obrazu, protisvětlo, hmotnost) a vyšší clona ani větší HO mě zatím nijak zásadně neomezovala.

Před 14 jsem měl Samyang 12/2 a moc mi nevyhovovalo manuální ostření, tak přechod na 14/2.8 byl pro mě taky krok kupředu. Mile mě překvapila ostrostí, hned po koupi jsem ji otestoval v Kopřivnici v muzeu a dojmy jen pozitivní.
Nač ten spěch? 5 minut mě nezabije :-)
D.a.l.i
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 10. 2020 14:03

Capture One 20 Pro bych bral bez většího váhání. To je jistota, že bude z hlediska funkcí k dispozici vše a především klid, že lze otevřít jakékoli podporované staré i nové rawy (aktualizace C1 jsou pravidelné). Rawy od Nikonu v C1 pro Fujifilm zkrátka neotevřeš.
Katalogy jsem vytvářel znovu od píky, migracemi jsem se nezabýval. Pracnější, delší atp. Nicméně, je v tom přehled a funguje to dobře. A byla to také i příležitost provést rešerši starých archívů a zbavení se nepotřebných fotek či složek.

U fotoaparátů bych si zkusil promyslet, jestli chci mít k X100F i fotoaparát, který má navlas stejný snímač a procesor vč. tedy společného grafického enginu.
Anebo se rovnou ohlédnu po X-T3 s novějším snímačem (leč viditelné rozdíly jsou spíše na úrovni "pixlpípu") ale s zásadně výkonnějším aktuálním procesorem.
U X-T3 se předpokládá, že příjde zásadní aktualizace a dostane do výbavy některé fičury z X-Pro3/X-T4 vč. lepšího AF algoritmu, ale ještě zřejmě nějaký čas potrvá než se Fujifilm k tomu odhodlá (důvody čistě z hlediska prodejnosti nových modelů).
U X-H1 jsou zřejmě možnosti zásadní FW aktualizace vyčerpané - je to víceméně vývojový vrchol dané generace (spol. s X-T2, X-Pro2 atd.). Tam lze čekat už jen malé fw aktualizace v rámci podpory nových objektivů či opravy různých drobných chyb. Ale u Fuji samozřejmě člověk neví.

S 10~24/4 pak IBIS ve fotoaparátu nepotřebuješ.
50/1 je jistě lákadlo (a doslova velké i těžké), ale je otázkou jak moc potřebuješ moderní AF pohon, WR vlastnost a je taky faktem, že ostření do -7EV zvládnou dosud s tímto sklem jen fotoaparáty X-T4 a X-Pro3.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 12. 10. 2020 14:43

Dali: 23/2 mám v X100F, X100 (ještě pořád mám i původní verzi) a je to skvělý objektiv. Řeším tedy spíš něco širšího čím nahradím současný FF objektiv 18-35mm a vzhledem k tomu, že fotím i svatby, potřebuji i něco na ty portréty (eq. 85mm a víc).

wikxzen: Jo, X-T3 je v merku asi nejvíc. Je šance že dostane i simulaci Eterna?
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Titan_66 12. 10. 2020 14:49

X-T3 už eternu má, pokud myslíš classic negative, tak tam doufám, že to bude součástí kaizenu.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 12. 10. 2020 15:00

Fuji X-T100+10-24
Přílohy
DSCF5615.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 10. 2020 15:02

Titan_66 píše:X-T3 už eternu má, pokud myslíš classic negative, tak tam doufám, že to bude součástí kaizenu.

+ Bleach bypass
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 12. 10. 2020 15:17

Jo tu vlastně taky, bleach bypass. Všechno jsou to stejný generace snímačů.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 10. 2020 15:23

Ale jinak... možnosti jsou. :-)
Např.: How to get Classic Negative and Bleached Bypass on Unsupported Fuji Cameras (with Capture One)

zrcatko.jpg
XP2 s 23/1.4 @f8
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 13. 10. 2020 15:13

https://www.fujirumors.com/leaked-fujin ... s-release/

Tak to vypadá, že 10-24 mkII ty hlavní věci splnila, WR + očíslovaný clonový kroužek. O 25g lehčí než verze I. Lepší stabilizace. Otázkou je jak to bude s optikou, na jednu stranu se to zdá v podstatě stejný, na druhou se tam píše, že tam jsou nějaký úpravy pro lepší edge sharpness. No uvidíme :)

A teď koukám, že v prvním čtvrtletí 2021 bude X-E4.
https://www.fujirumors.com/breaking-fuj ... rter-2021/

Fuji se s těma tělama rozjelo, ale víc by se mi líbilo kdyby se spíš zaměřilo na skla. Taková 23 1.2 by nebyla marná třeba :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 10. 2020 09:16

V podstatě se jen napravily nedostatky. Optické rozdíly nejspíše minimální, ale obecně mkII bude pocitově jistě lepší. Pro stávající majitele 10~24/4 možná spíše diskutabilní, jestli do mkII jít. Věc dle individuálního vkusu a stylu focení. Ve videu nejspíše výraznější zlepšení celkového výkonu. Ale je to první a jasný vzkaz, že Fuji (ikdyž to trvalo) již vyslyšelo dav. Příslib do budoucna, že se tak bude dít i v případě dalších dobových skel. :-)

Dá se tedy očekávat, že X-S10 bude mít teoreticky většího bráchu X-S1? Např. X-Tx0 vs. X-Tx... X-Prox vs. X-Ex...
A bude to nakonec náhrada za X-H řadu?

U GFX bych čekal nejdříve modernizaci původního GFX 50S. O aktuální procesor, generaci snímače(?), snad IBIS pro menší GFX těla? Možná i zeštíhlení ála X-H mustr? Předpokládám, že starý leč skvělý snímač z Pentaxu 645Z by znovu nedávali do mkII.

A ano! Optika, optika, optika... víc, víc, víc! :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 10. 2020 09:25

Ad GFX50 - problém toho snímače je v tom, že nemá PDAF body, takže AF u MILC je omezen jen na kontrastový, což GFX50 dost degraduje (reálně je 645Z v ostření na pohyblivé věci prostě lepší). Obrazová kvalita je super, na čele DXO žebříčku jsou právě dvě těla s tímto snímačem, jenže pokud někdo neobjedná dost snímačů v modifikaci s fázovými body, tak se nedá na AF nic moc vylepšit.
Tady jsem docela zvědavý, jak to Fuji pořeší - 100mpix sensor v GFX100 je už navržen právě už s PDAF, takže paradoxně je tělo rozlišením spíš do ateliéru v ostření rychlejší...
Popravdě by mne nepřekvapilo, kdyby Fuji 50mpix těla zrušilo a dělalo nadále jen 100mpix, u snímačů strašně záleží na sériovosti a v reálu bude dost možná levnější mít 100mpix, ale brát ho 2x více kusů než vytvářet "levnější" nový 50mpix.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 10. 2020 09:41

Jinak uniklo oficiální sdělení k X-S10... Fujifilm X-S10 Press Release and Specs Leaked

No, k dispozici jsou od Sony momentálně tyto snímače? Phase One má 150mpix, GFX100 ten 100mpix a mezitím už nic? https://www.sony-semicon.co.jp/e/produc ... oduct.html

Ostření s GFX50R v kombinaci s GF 50mmF3.5 už mi připadalo srovnatelné jako s X-Pro2 a 35mmF2 v dobách jeho prvních FW verzí. A to by mi stačilo. Testováno v obchodě za horšího světla (tam to šlo hůř) a pak venku před obchodem (a tam to šlo již uspokojivě). Nicméně, je těžké udržet v ruce 44x33mm s 50mpix na 1/60, neostrost zřetelná. IBIS by se tu hodil velmi. :-)
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků