Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 11. 10. 2020 20:27

No nevím, zrovna u takhle dlouhých časů mi přijde rozdíl mechanické a elektronické závěrky mizivý (teda aspoň u Oly, kde mechanická je velmi příjemná). Tady už je problém trochu jinde, největší výhoda elektronické z hlediska otřesů je podle mne u delších skel při časech delších, ale ne nějak extrémních (třeba 1/10s).
Co je ale hodně dobré u E-M1III (u dvojky asi stejné) je perfektní měkká spoušť, která minimalizuje stržení při stisku, třeba E-M5II má spoušť v tomto směru o poznání horší (ale ne špatnou, tohle je o tom, že E-M1III má spoušť opravdu výtečnou).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 11. 10. 2020 20:47

Fidko píše:No u dvoojky som sa dostal k 4s s 12-40. 2s Idu aj s G9. Akurat teda dost pomoze pouzivat elektronicku zavierku, co u G9 nejde, takze aj to sa moze prejavit.


Dík za tip.
Já su starej klasik, mechanika je mechanika, ale vyzkúšám.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 12. 10. 2020 02:07

tomashr píše:No nevím, zrovna u takhle dlouhých časů mi přijde rozdíl mechanické a elektronické závěrky mizivý (teda aspoň u Oly, kde mechanická je velmi příjemná). Tady už je problém trochu jinde, největší výhoda elektronické z hlediska otřesů je podle mne u delších skel při časech delších, ale ne nějak extrémních (třeba 1/10s).
Co je ale hodně dobré u E-M1III (u dvojky asi stejné) je perfektní měkká spoušť, která minimalizuje stržení při stisku, třeba E-M5II má spoušť v tomto směru o poznání horší (ale ne špatnou, tohle je o tom, že E-M1III má spoušť opravdu výtečnou).


No ja som sa s mechanickou na 4s s MK II nikdy nedostal. Preto mi strasne vadilo, ze G9 nevie s elektronickou viac ako 1s.

Inak teda ked sme pri tej zavierko, Xko ma zatial najkrajsiu zvuk spomedzi fotakov co som vlastnil. Nie som si isty, ci tak dobry ako X-H1, lebo to bolo davno, ale stale vyborny.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 10. 2020 06:53

Tak nakoniec som sa trochu bezhlavo rozhodol nechat si Olympus a Panasonic predat. S Xkom sa to pouziva trochu prijemnejsie, isty benefit je aj stabilizacia a obrazovo z inych, nie mojich porovnani vychadza o nieco lepsie. A tiez on budem mat mensi strach.

Jedine co ma mrzi je ta svetelnost, ale ak ho budem pouzivat primarne na dlhych ohniskach, prejavi sa to minimalne, takze snad to bude v klude.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 13. 10. 2020 08:00

Tuším u Fidka také záchvevy miernej spokojnosti, a nebojím sa povedať až ľahunkého nadšenia!!! Ze by corona? :D :D :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2020 08:16

Nedráždi ho … nebo to příště nedá za žádnou cenu najevo :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 10. 2020 08:25

Ak sa bavime o tej 100-400, tak to s kludom poviem, ze sa mi ten objektiv paci :) Dokonca aj ked je to len preznackovana Sigma, stale si myslim, ze vzhladom k cene to vobec nie je blba kupa a to je u mna u Olympusu skor vynimka. Oproti Sigme by som si tipol, ze minimalne to pretesnenie bude vyssi level ak teda plati, co tvrdi Olympus.

Stale ma samozrejme mrzi ta velkost, ale dospel som k zaveru, ze sa s tym bude dat pracovat. Akurat som teda zatial nemal moznost prevetrat ho opticky, kedze pocasie v BA je teraz skor na testovanie odolnosti a to uz robil Jared :)
https://www.youtube.com/watch?v=LQwQpfNQW4o
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 10. 2020 08:54

Já mám s odstupem času trochu výhrady k tomu omílání "jen rebrand Sigma".
Jako ano, původ tam je, ale změn je spousta - jiné rozložení ovládání, jiné těsnění, jiný design povrchu, změny i v optice (zadní skupina určitě, ale nejspíš i další) atd - tohle už bych se nebál označit za nové sklo :-)
Jediná škoda je, že z originál Sigmy asi zůstal IS, ale to už jsme probírali víckrát a nakonec to zas tak zlé není...
Naposledy upravil tomashr dne 13. 10. 2020 09:01, celkově upraveno 1
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 10. 2020 09:00

No pointa je, ze je zbytocne velke. Ake zmeny sa tam udiali ma v zasade nezaujima, vysledok je v podstate po vsetkych strankach solidny, akurat verim, ze ak by to designoval Olympus, to sklo by bolo mensie co je benefit pre mFT komunitu zvycajne podstatnejsi nez pre mna.

Ze je to rebrandovane sklo som spominal len v kontexte ceny, ze aj napriek tomu, ze ide o Sigmu, ktora je lacnejsia, ten rozdiel v cene aspon u nas tak velky nie je a nejake vylepsenia (tesnenie) tam su tiez. Takze to mi pride adekvatne.

IS je za mna dost v pohode. Aj s 1.4TC stale udrzatelne a pouzitelne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 10. 2020 09:08

Ono je to s velikostí složité - bohužel pro dané f k danému ohnisku je velikost dost daná (pro FF stejná jako pro MFT, úspora je v tom, že 400mm je vlastně 800mm). A pokud je na výběr mezi těžším Oly, který je ale fakt 400mm a menším a lehčím Pana, který má ale brutální focus breathing a na blízko prostě 400mm není ani náhodou, tak pak tedy radši volím ten větší...
Jo, pokud by někdo dokázal obojí, tedy vlastnosti minimálně jako Oly100-400, ale hmotnost dostat pod kilo jako PanaLeica, tak pak bych jistě neváhal, ale bohužel :-(

Mimochodem jeden dotaz když máš skla vedle sebe - to se mi jen zdá z fotek anebo se Panasonic opravdu při zoomu na 400mm prodlouží o větší kus než Olympus?
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 10. 2020 09:27

Focus breathing je ale imho skor zalezitost konstrukcie, nez fyzickych rozmerov. On je zase na druhej strane Panasonic svetelnejsi. Na 300mm je to f5.7 zatial co Olympus uz nejaky cas na f6.3. Cize skratka ano, tie rozmery zasadne odlisne nebudu ani u mensieho snimaca, ale nieco tam usetrit ide.

Jo, tiez som mal ten pocit, ale kedze ake velke je to v rozlozenom stave ma prilis nezaujima, neriesil som to :) Tusim Bambousek mal v porovnani aj vytiahnuty stav.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus1 13. 10. 2020 17:22

Fidko:: Podle mě jsi udělal dobře,že si ponecháš ten Oly.Výhody převažují,já bych to udělal taky tak.
Co se týká porovnání velikostí obou + stav po vysunutí,ano,tohle porovnání je od P.Bambouska..

Objektivy porovnání.jpg
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 10. 2020 17:42

Tedy foťák to není, tohle už je čistá kamera, ale na druhé straně pro budoucnost MFT to není úplně zanedbatelná novinka - Panasonic DC-BGH1: https://www.dpreview.com/news/459608585 ... box-camera
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 13. 10. 2020 18:32

Mirus1 píše:Fidko:: Podle mě jsi udělal dobře,že si ponecháš ten Oly.Výhody převažují,já bych to udělal taky tak.
Co se týká porovnání velikostí obou + stav po vysunutí,ano,tohle porovnání je od P.Bambouska..

Objektivy porovnání.jpg


Vyhody su vzdy velmi subjektivne. Doteraz som bol schopny v podstate vsetko odniest v jednom batohu, teraz to uz neplati. Riesenie bolo, ze to proste asi nevadi, lebo to vacsinou vsetko vlacit nepotrebujem. Snad to nebudem lutovat :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Mirus1 13. 10. 2020 20:04

Jasně chápu,každý má svoje specifické priority,ale tohle jsi podle mě vyřešil dobře.

Co se týká batohu-nebatohu, měl jsem kdysi fotobatoh,ale obratem jsem se ho zbavil, já mám už asi 8 let brašnu Hama Trophy, D-35cm,H-15cm,V-20cm,stála mě asi 600,-.Kč a mám v ní::
Foťák s gripem + nasazeným 12-100,Oly 60,2,8macro,Oly 75-300,Pentacon 29/2,8,utěrku na čočky,lenspen,krytky skel a i jiné věci. Ještě mám starý,ale výborný Tair-11A 2,8/135, ale ten už se tam nevleze,jedině místo něčeho jiného. -D Celý tenhle ancábl i brašnou váží 3.2kg,teď jsem to vážil na digi váze.

Takže,pokud se mě nechce tahat vše,tak něco vyhodím a fotím jenom s tím co mám k dispozici.
Pokud bych i já koupil ten 100-400,tak by mě asi taky čekal výběr nové brašny-větší,protože ten 100-400 je přece jenom větší macek jak 75-300....
Olympus OMD-M1X,Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100 mm 1:4.0 IS PRO + Olympus M.ZUIKO ED 60mm f/2,8 macro+Olympus M.ZUIKO 75-300mm ED II f/4,8-6,7+Pentacon 29/2,8+Tair-11A 2,8/135,stativ Rollei C5i II+další potřebnosti.
Mirus1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků