Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod 25Paladin 28. 9. 2020 17:00

lennyl_2 veľmi pekne ti to kreslí... paráda!
25Paladin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 9. 2020 17:29

Škoda že Sony nemá takú automatiku na mechanickú uzávierku (aj keď od času 1/500 by to bolo lepšie).
Prvá fotka má najviac rozsekaný bokeh - bokeh je s EFCS výrazne horší (odseknutý a komprimovaný), ako s mechanickou či tichou uzávierkou (cca od 1.4 @ 1/1000s a kratšie)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 9. 2020 18:59

Ten hnusný bokeh je jen na přední elektriku? Já myslel že i na plně elektrickou.. tak proto jedu nonstop plnou mechaniku..

Jinak jsem vyčetl že af track sens není o rychlosti či citlivosti AF objektivu, ale o tom že na 1 to drží nejdéle přibitý na sledovaném objektu a na 5 to co nejrychleji přeskakuje na další objekt co vleze do rámečku.. jako že na 5ku když projde někdo před obličejem někoho koho trackujete, tak to přeskočí na něj a na 1ku to podrží na starou tvář i když ji sekundu nevidí..
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 9. 2020 19:13

Mechanická a tichá sú OK čo sa týka bokehu.

Áno, track sensitivity je o rýchlosti, kedy AF preskočí zo zaostreného miesta na iné. Rýchle nastavenie (5) spôsobí určitú "nedočkavosť" AF a ten môže robiť chyby v zaostrovaní. Fotoaparát môže reagovať prehnane, aj keď sa objekt pohybuje len mierne.
Mne vyhovuje nastavenie 5, neviem či by iné bolo lepšie, lebo aj toto funguje so svetlejšími sklami nepomerne lepšie, než akákoľvek DSLR, čo som mal doteraz v rukách.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 9. 2020 19:55

doteraz som si myslel, ze ticha zavierka je tiez kriticka k bokehu, ze fotak vycitava senzor po riadkoch.
chcem si nastavit fotak tak, aby som nemal pokazeny bokeh, tu Sigmu 85 budem mat asi velmi casto na fotaku.

este k tej citlivosti AF. ako som fotil maleho na kolobezke s 85tkou, tak pri 3 som mal celu seriu 8 foto uplne presne zaostrenych ale pri rychlosti LOW serioveho snimania. problem bol ale ten, ze maly skakal a ja som nedokazal trafit ho vo vyskoku (proste moje blbe nacasovanie).
...pri HI/HI+ som mal uz ale v tej istej scene neostru kazdu tretiu fotku. A7R3 nie je sportovy fotak si myslim.

nastavujem teda mechanicku zavierku, AF-C na LO snimani a citlivost na 2.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 9. 2020 20:06

Dal bych si typ závěrky do My menu (nebo jak se to u Sony jmenuje). EFCS se ti bude hodit na krajinu, kde budeš beztak mít dlouhé časy atd.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 9. 2020 20:22

vidis, to je super napad. aspon nebude fotak tak buchat pri EFCS pri krajinke. do menu to ide dat, ale idem hladat ako to namapovat priamo na daky cudlik fotaku, jooo
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 28. 9. 2020 21:10

Wau tak to dávám ihned silent šůt a už to nikdy nezměním. To jsem si zbytečně drbal závěrku. Jediný problém - zkosené svislice při pohybu - mi u portrétů, momentek a památek nehrozí a jinak to žádné omezení nebo mínusy nemá ne? :)

Já měl sensitivity hned od začátku 5.. myslel jsem že je to maximální výkon AF, no teď to budu testovat na 2ku a uvidím.

-- 28. 9. 2020 22:12 --

Jinak mám typy závěrek ve FN menu - silent shoot i ten anti-flick mode do interiéru se zářivkou
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 9. 2020 22:04

A7R3 ma zbytocne nelogicke obmedzenie naprogramovane vo firmware: EFCS sa neda nastavit na ziadne programovatelne tlacidlo C1 az C4 ani na 4-smerovy otocny volic, ani do menu na Fn. tak isto nejde na ziadne tlacidlo napamovat ani My Menu (to ma tusim az A9II a mozno nova A7sIII + A7c).
...takze jedine sa k EFCS dostanem klikanim v MENU, alebo dalsim preklikavanim sa do My Menu.

super :D

Fuck8r: ticha zavierka ti este deaktivuje blesk. ale to ti vadit nebude pri tom tvojom pouziti (ak nefotis tie portrety s ext.bleskom teda)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 29. 9. 2020 00:29

ja mam na C3 prepinanie silent off/on, anti flick mam stale on + prvu elektronicku, mam to dane aj v menu pre rychly pristup

ak fotim vonku tak idem 100% silent, pri pohybe typu chodza, nejake blbnutie pri nej to nerobi problemy :-)

ak fotim vonku s bleskom alebo atelierovym svetlom tam EFCS vypininam a idem na klasiku

Dolgor, dakujem , tak nejako to vidim aj ja :-) skusal som taky rychly blind test na rodine a vzdy sa im pacila viac sony verzia :hm :D
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 9. 2020 06:30

C1 je APSC crop, C2 silent shutter, C3 jas LCD a podrzanim C4 mam "reset nastaveni", nech fotim v akomkolvek rezime: priorita clony, f2, Auto ISO, korekcia expozicie na 0, seriove snimanie, AF-C - vzdy je z zoho dobra fotka :D

Prepinanie mechanickej uzavierky a EFCS je prva a nemenna polozka v My Menu :D
Vacsinu casu kombinujem Silent Shutter a EFCS (zle svetlo a blesk), len obcas pouzijem mechanicku (akcie fotim menej a na bezny pohyb staci aj ticha - Sony A7R3 ju ma celkom fajn, aj ked A9 to nie je).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 9. 2020 06:57

parada, dobre poznatky s tym nastavenim, to sa vzdy zide. minus je iba ked date do ruky fotak druhemu fotografovi, nebude ho vediet ovladat s tym custom nastavenim. ale ako sa hovori, zena a fotak(auto) sa nepoziciava :-D

ja to mam teraz takto (vacsinou fotim portety rodiny, momentky a nase zvierata)
C1 - manualne ostrenie pre krajinu
C2 - ISO AUTO Min.SS kvoli zmene rychlejsieho casu
C3 - zvacsenie
C4 - napoveda (nenasiel som lepsie vyuzitie zatial pre to tlacidlo)
AF-ON - Focus Area, lebo mozem rychlo menit Wide na Flexible Spot S
AE-L - EyeAF pre ludi a zvierata
v MyMenu mam od zaciatku na prvom a druhom mieste Tichu a EFCS zavierku.
v Fn mam na prvom mieste zmenu AF-S na AF-C, ale vacsinou idem na AF-C

v Prolaike som hladal puzdro pre Sigmu 100-400DN (86 x 197,2mm), mali tam dake najvacsie neoprenove za 15evri, ale aj tak bolo male a potom mali iba dake velke/objemne Lowepro. chcem to sklo nosit v sportovom batohu pohodene. neviete o dakej znacke, co by pasovala na to sklo? idem googlit.
toto bolo to uzke
https://www.prolaika.sk/e-shop/easycove ... 9659.xhtml
a toto zasa velke
https://www.prolaika.sk/e-shop/easycove ... 1385.xhtml
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 29. 9. 2020 08:04

XL by nepasoval? 10x22 (priemer je mozno maly) https://www.aqt.sk/puzdra-pre-objektivy ... jektiv-xl/

11x19 https://www.aqt.sk/puzdra-pre-objektivy ... 0-x-190mm/ - trocha kratsie ako v ProLaika
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 9. 2020 08:33

dik. zmeral som objektiv, ma priemer 10cm a dlzku 22cm. ten neopren v Prolaike mal tiez 10cm priemer a nevoslo to tam.
objednam toto
https://www.aqt.sk/puzdra-pre-objektivy ... 0-x-230mm/

inak Sigma take puzdra vzdy dava k ART sklam, doteraz som ich nikdy nepouzil lebo boli iba v brasni, ale tato 100-400 je velka a treba puzdro.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 9. 2020 20:11

dnes som fotil iba na mechanicku zavierku, radsej :D
Sigma 85/1,4 ART DG DN, vsetko AF-C na f1,4 EyeAF. najkomplikovanejsi bokeh som nasiel skrz travu pri plote s mackou. snad je to uz lepsie ako s EFCS.

DSC00234.jpg

DSC00259.jpg

DSC00302.jpg

DSC00315.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků