Vybral jsem několik profi-kompaktů. Který?

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PetrGa 14. 8. 2020 14:50

Zdravím.
Prošel jsem spoustu recenzí, fotek, videí, for, názorů apod. Vybral jsem několik profi-kompaktů, které se mi zdají ok. Pokud vás napadne ještě nějaký na zvážení, prostuduji i jeho. Zkušenosti mám s Panasonic LX3.
Mé požadavky:
Nosit jej v kapse gatí. LX3 je OK.
Plně manuální(sem tam si rád s focením pohraji). LX3 je OK.
Ohnisko 24mm(mám rád, ten široký záběr). LX3 je OK.
Solidní video. LX3 je děs.
Poslední dobou se snažím o portréty. Pěkné rozostření pozadí bych velmi rád. LX3 nic moc. Spíš nic, jak moc...
Snímač 1palec, ale i 4:3, popř.APS-C + co nejméně pixelů.
BSI CMOS -Méně šumu při méně světlu. V obýváku LX3 fotí nejméně na ISO400, jinak nelze mít ostré foto. Nebo s bleskem). S foťákem chodím i na akce, které bývají za tmy.
Krajiny moc nefotím(něěkdy ano na nějakém výletu.). Spíše děcka, zahradu, děcka jak si hrají, nějaké výlety. Hlavně lidi při nějaké činnosti. Výjimečně budovy. Někdy makro. Sem tam dlouhá expozice.

Moje želízka v ohni:
LX15(nic moc světelný objektiv krom nejširších ohnisek).
LX100(vadí mi tam ten objektiv-jinak bych ho bral. Nevím, jestli má BSI CMOS)
Pan.TZ200(objektiv má špatnou světelnost)
G7X II+III (prý hodně špatná ostrost směrem kolem stran(roztažený obraz po ořezu))
RX100 + II (28mm ohnisko)
RX100 III (LX15 je prý po všech stránkách lepší)
RX100 IV a výš(už je to dost drahé)

Rozpočet +-15k, ale v odůvodněném případě sáhnu až na 17 000kč.

Obecně očekávám, že fotky budou za dobrého světla stejné, nebo lepší jak LX3(obecně jsem spokojený). A budou výrazně lepší za šera až noci a také co nejlepší rozostřené pozadí. Také bych rád zachoval onu kapesní velikost. Pěkné video je jako bonus, ale nelpím na něm, neboť točím na Sony AX53.
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 16. 8. 2020 10:26

nějaká rada, nebo doporučení?
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 16. 8. 2020 12:12

Z těch uvedených RX100 ani jednu. Uvažuj až RX100 VA (5A). Z UK za cca 15,5k. Tip na konkrétní typ z tebou uvedených ti ale nedám.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 12:47

Kompakt, který hledáš, neexistuje. Tedy - vždycky budeš muset udělat hodně kompromisů.

Kombinovat v kompaktu ohnisko 24 mm a současně akcentovat portréty, to vše v kapesní velikosti ... To prostě výrobci nedělají.

Já měl chvíli LX100 II. Ta by eventuelně udělala i ten portrét, crop má, myslím, 2,2 , ale kapesní velikost jako ta LXIII to tedy není a ostrost naširoko nebyla úplně přesvědčivá. Taky mi chyběl výklopný display a nakonec jsem zůstal u GX80.

Možná některé ty Sony RX100 s hodně dlouhým zoomem by uměly ty portréty, jsou i do kapsy, ale cena je dvakrát víc, než jsi psal.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 8. 2020 12:48

Já nějak nechápu, jaká je představa o světelnosti... 1,4-2,8 na 1'' snímači (LX15) mi nepřijde zas tak málo a 1,7-2,8 na MFT u LX100 snímači pak už vyloženě není problém, při požadavku na kapesní velikost se o moc víc čeka nedá.
Tohle fakt nechápu - navíc rozostření je dáno i velikostí snímače, v reálu je 2,8 u LX100 asi tak to samé, jako kdyby u LX15 bylo 2,0.

BSI taky není žádný všelék, ale to jen na okraj.

Osobně bych si ale z daného seznamu nevybral, LX100 je fajn, ale spíš ve verzi II, která už je cenou výše a i tam jsou vady, Sony RX to samé, zase to začíná být super spíš až o model výše atd. Kdybych si fakt musel vybrat, tak asi LX15, ale taky s výhradami (absence EVF atd).

Mimochodem pokud u LX3 nevadí absence hledáčku a vyhovuje focení přes displej, tak bych nepřehlížel ani malé MFT s výměnnými objektivy ve spojení s pancake - Olympus PEN E-PL8 či Panasonic GX800 jsou fakt malé a třeba E-PL8 jde nyní levně koupit i v setu navíc s portrétním sklem (90mm EQ se světelností 1,8) - https://www.alza.cz/olympus-pen-e-pl8?dq=4488806 .
Prostě by to chtělo trochu ujasnit cíle...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 13:06

jen bych ale doplnil - ta světelnost u LX 100 II je trochu šalebná, jakmile se hneš z 24 mm, tak to letí nahoru.

V podstatě máš světelnost 2,8 s malým bonusem. Myslím, že to samé má i LX15.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod PetrGa 17. 8. 2020 16:55

Všem děkuji za reakce.
BSI není všelék, ale zisk z něho je mnohem lepší. Možná, že při těch větších snímačích už ztrácí smysl trvat na BSI. Nejsem schopen posoudit.

Ten LX15 je opravdu jakýsi jednooký mezi slepými. EVF opravdu nikdy potřebovat nebudu. Fotím přes LCD. Proto mě LX100/LX100 II odrazuje, stejně jako GX80. Hodně vystouplé EVF.

Budu muset slevit z velikosti stroje. Aspoň trochu. Bokeh bych raději, než tu velikost. Proto jsem se nanovo zaměřil na snímače 4/3 a APS-C. Ta nabídka není zase tak špatná. Ale je tam často problém se skly. Těm vůbec nerozumím a tak prosím o pomoc. Vím, často se jedná o subjektivní posouzení, ale i tak nevím, čeho se chytit. Vypsal jsem stroje, které bych zaplatil a které se mi líbí parametrově. Nějaké recenze jsem už četl, ale vůbec nevím, jaký objektiv k jednotlivým strojům požadovat. Procházel jsem Alzu, ale tam asi kupovat nebudu(nemám rád toho skřeta a problémy s reklamacemi co jsem slyšel). Nevylučuji, že koupím z UK, neboť tam někoho mám, co jezdí do ČR pravidelně. Obecně věřím, že firmy k nám posílají kazovější šarže. LX3 jsem tam koupil taky a baterie drží 12let(ale posl.dobou už jen tak 10fotek a stahuje objektiv). A i jinou elektroniku či pračku co jsem tam koupil, tak používám přes 12let a vše v pořádku. To jen tak na okraj.

Olympus Pen E-PL9/10(nenašel jsem rozdíl. Snad ani není). Cena je však o několik tisíc různá.
Canon EOS M200
FinePix XF10
Alpha 6000(EVF moc tloušťku nezvětšuje(nevystupuje moc z povrchu. Zvažuji i tento)
Panas.GX9
Pan.GX800/880 (taky jsem nenašel rozdíl)

Tyto mají přijatelnou cenu, rozměr a větší snímač. Prodávají se i jen jako těla bez skla. Seťáky mají světelnost od 3.5. Dá se tedy jednoduše říct, že je 3.5 stejné, jako 1.4 a snímač 1palec? Jde mi taky o to, že bych rád fotil z ruky doma v obýváku, kde je více příšeří. LX3+ISO 400= skupinové foto je ok, ale šum je vidět dost. Pokud ISO 200, šum je OK, ale nutno s bleskem. ISO 800 už je dost zašumělé, ale možno fotit z ruky i lehčí pohyb(ale to moc nevyužívám). Chtěl bych fotit z ruky v obýváku z ruky bez šumu a bez blesku a bez rozmazání cíle při nějakém lehkém pohybu.

LX3 má 6lamel a když se mi podaří vyfotit "portrét", tak je to rozmazané pozadí takové divné. Viděl jsem obrázky, kde bylo 9lamel a obrázky se mi líbily mnohem více.

Pokud byste měli ještě nějaké železo v ohni, tak rád zvážím.

Velice děkuji za jakokoliv pomoc. Fakt dík jak cep.
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 8. 2020 17:27

Koukni se třeba na camerasize.com

Tam si uděláš představu o velikosti ale musíš koukat na tělo + objektiv.

Na portréty použij objektivy 25/1.7 - 1.8 a 45/ 1.7-1.8 u MFT a nějaké 35/1.8 a 50.1.8 u APSC.

GX80 a GX9 jsou prakticky stejně velké a s objektivy jsou jen o málo větší, než GX800


U toho Sony (APSC) si to určitě prohlídni s objektivy, velikost těla není vše.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 8. 2020 19:56

Budu se opakovat, ale pro dané zadání (není třeba EVF, je zájem i o něco s malou hloubkou ostrosti) se jen těžko najde lepší nabídka než ten starší PEN E-PL8 s objektivem 45/1,8 navíc. Asi zbyla už jen v Alze, ale je to nabídka ze standardního zastoupení Olympus CZ, Alza toho jen asi nabrala více. Navíc ta verze na https://www.alza.cz/olympus-pen-e-pl8?dq=4488806 má seťák v utraplacaté verzi, v podstatě kapesní, to taky sedí na zadání... S normální zoomem (kvalitou možná i o chlup lepší, ale větší) je dokonce jen za 9k - https://www.alza.cz/olympus-pen-e-pl8?dq=5703652&o=1

K přepočtu světelnosti - pokud to dobře počítám, tak z hlediska DOF je 3,5 u MFT asi 2,6 u 1inch, ten světelný 45/1,8 je zhruba 1,3.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 17. 8. 2020 20:25

No pokud bys bral neco s vymennymi objektivy, tak bych nebral jen ten setak. Tim by "investice" do vetsiho cipu prakticky prisla vnivec. Urcite bych to doplnil nejakym svetelnejsim objektivem. Jen pozor na vyber, ono to muze vyskocit na velikosti:

https://j.mp/3h5flMf

Pokud kapesni velikost s dobrym vystupem, co Ricoh GR III. Je to uz ale spise pro zkusenejsi uzivatele (nema treba klasicky zeleny rezim). V pripade zajmu o jeste sirsi ohnisko se da pridelat sirokouhla predsadka, v pripade potreby tam jsou crop rezimy.

https://youtu.be/xmV5FfSaEcw
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 18. 8. 2020 08:04

Nezaregistroval som aký máš názor na trochu väčšie telo ako napr. ten PEN, z ktorého navyše bude trčať drobný objektív. V každom prípade spomínaný olympus je zaujímavý ani nie tak kvôli foťáku samotnému ale podarenej 45 f1.8, ktorá je k nemu. Taktiež pana 25 f1.7 je cenovo dostupná a dobrá. Určite by to stálo za to. Do budúcna aj keď vyzerá, že olympusu sa nedarí, tak panasonicu to ide celkom dobre :D

Z tej 45ky dostaneš fotky a bokeh, ktoré profi-kompakt nedokáže. A na rozdiel od napr. 50mm f1.8 na canone je to sklo ostré už od 1.8. Fajn zdrojom ukážkových fotiek je 500px:
https://500px.com/gear/lenses/olympus/m ... 8/best_100
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 18. 8. 2020 09:58

beru vše v potaz, ale chvíli mi to trvá, než se prokoušu novými(pro mě) informacemi. Za odkaz na ten 500pg dík. Něco takového od rána hledám :-)

Prvotní dojmy z olympus e-pn8+objektiv+ ten 45/1.8. Je to sice levné, ale je to v Alze, kde to prostě nekoupím. Jinde 45/1.8 k němu nedostanu. A tak bych dostal seťák, který je nic moc na levném těle, který natáčí ve FHD mizerných 30sn./s(bohužel, u videa vím, na co se dívat, tak prostě to zadrhávání videa vidím a nechci to). Neříkám foťáku NE, ale zatím jsem ochoten si připlatit. No a taky se mi moc nechce jít do čehokoliv, co *NEMÁ přepočtenou min.ohniskovou vzdálenost 24mm. Tou šířkou záběru jsem uchvácený ještě po těch 12ti létech s LX3. I moje baba, co nechce nic nastavovat a jen mačká, tak si na mnou prohlížených obrázcích na nejširším ohnisku z RX100 II všimla, že "ten náš by měl širší záběr v té místnosti".

Nad tím výběrem furt uvažuji. Přehodnocuji priority. Zvažuji situace, do kterých se při focení dostávám. Porovnávám parametry, přemýšlím nad tím co píšete. Momentálně si říkám, že jestliže hloubka ostrosti závisí dost na velikosti snímače a počtu lamel, tak LX3=1.63 a 6lamel. A jakýkoliv snímač 1", nedej bože 4/3, a se sedmi lamelami by měl být viditelně lepší. O kolik? To si prohlédnu na tom 500px.

Obecně se tvrdí, že za bílého dne jsou fotky víceméně na všem uspokojivé(krom portrétu). Výrazný rozdíl je u horších světelných podmínek. Se seťákem 3.5-5.6 to na snímači 4/3 bude +- nastejno, jako to je u LX3. Tedy neuspokojivé. Padl tady návrh, že koupit jen tělo a nějaký lepší objektiv. Nad tím už taky dumám a jdu si prohlídnout nabídku lepších skel.

Opravdu děkuji za vaše rady a postřehy, protože mě to fakt posouvá dále.

EDIT:* má být NEMÁ, nikoliv MÁ. 24mm chci. 28mm je moc úzký záběr.
Naposledy upravil PetrGa dne 18. 8. 2020 14:35, celkově upraveno 1
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 18. 8. 2020 10:57

lamely do hloubky ostrosti netahej ;-)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 18. 8. 2020 11:02

Este by som pozrel Canon G1X II. Ma to trochu vacsi snimac ako 4/3 a objektiv v prepocte 24-120/2-3,9.

Edit: Aha, teraz som si vsimol, ze to ma to pre teba slabe video iba FHD 30sn/s.
Naposledy upravil jozef6 dne 18. 8. 2020 11:04, celkově upraveno 1
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 8. 2020 11:02

Hele, mě Alza sice taky štve, ale s reklamacemi u nich podle mě problém není - oni to přehodí na autorizovaný servis a neřeší to. A jejich vyjednávací pozice je přeci jen jiná.

Reklamoval jsem třeba odloupnutý potah gripu Lumix G9 a borec na příjmu byl úplně v pohodě.

-- 18. 8. 2020 12:04 --

jozef6 píše:Este by som pozrel Canon G1X II. Ma to trochu vacsi snimac ako 4/3 a objektiv v prepocte 24-120/2-3,9.


V přepočtu to je 24- 72/ 4,2 - 8,4

To by jinak byla dost bomba :-)

-- 18. 8. 2020 12:09 --

Respektive - ta dvojka, co píšeš, má světelnost 24-120 / 4,9 - 7,6 ale má menší čip - 1" (crop 2,7)


Trojka má větší čip ale zkažený objektivem - viz výše.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků