Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 12. 8. 2020 11:20

ad rychly AF: AF-S byl rychly dost, AF-C byl omezovany poctem AF bodu a rychlosti objektivu. I DA* objektivy starsich kontrukci byly vcelku pomale, v poslednich letech je to vyrazne lepsi. Je to treba zkusit ...

... ale i tak. Neni to znacka zamerena na sport a video, netvari se to jako znacka, ktera je zamerena na sport a video ... to je proste fakt.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 8. 2020 12:18

Ano, myslel jsem skutečně AF-C, tedy kontinuální. AF-S byl v pohodě od začátku a přesností byly různé SAFOX možná i lepší než třeba AF u Canonu, třeba bych řekl, že bylo méně potíží s FF/BF. Limitem bylo (a podle mne pořád je) to kontinuální ostření...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 15. 8. 2020 15:17

pemar píše:Na fotky mám flickr, to je můj cloudový sklad fotek, tam dávám všechno a na flickru si ověřuji reakci fotografů na moje fotky plus sleduji fotky cca 20 dalších lidí.

Na zálohu těch podařenějších fotek mám 500 px, je to takové interaktivější, živější.

Na Instagram fotky nedávám, ale sleduji tam sport, jídlo, co je nového u Porsche a další věci, je to takový mladší Facebook. Ještě uvažuji o SmugMugu, ale nechci to zase moc tříštit, zálohu fotek mám i na Nikon Image Space.

Když už jsme tady nakousli Instagramy, flickry a další fotosevery, co byste doporučili pro úschovu a sdílení rodinných fotek tak aby to splňovalo následující podmínky:
- zabezpečení proti neautorizovanému prohlížení
- online prohlížení na mobilním zařízení (telefon, tablet, notebook)
- online prohlížení na Smart TV (Panasonic) případně KODI add-on
- jednoduché třídění např do složek

Mělo by to sloužit pro rodinné účely abych to mohl kdykoliv ukázat dědečkům a babičkám, případně známým na momentálně dostupném zařízení (tablet, smart TV). Naopak, žádnou z fotek nechci zveřejňovat.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 8. 2020 16:57

Tak dost záleží i na tom, co používáš... Pokud iPhone, tak vůbec nejsou marné možnosti přes iCloud. Pokud si někdo platí Adobe předplatné, tak je u LR docela slušná možnost si vybrané věci dát do LR cloud, u Capture One zase minimálně po jistou dobu byly nějaké bundle ze SmugMug. Takže bych určitě začal od toho, jaké jsou možnosti u toho, co máš "tak nějak mimochodem"...

Jinak ale to zadání není úplně triviální - vyznívá mi to skoro jako požadavek na celou knihovnu v cloudu, aby se online dalo ukazovat cokoli, což je trochu problém. Pokud by stačilo pár připravených alb, tak možná i ten Flickr, neveřejná alba má a přes web by se k tomu mělo jít dostat i z kdejaké SmartTV atd.
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 15. 8. 2020 17:26

Cloud na Apple mi to ukládá do adresáře fotky, nedělá mi žádné třídění nebo alba, to všechno tam dělám ručně, ale mám to všech zařízeních a přes Apple TV třeba i v televizi. Zvlášť ukládám na iCloud RAWy pro další zpracování a zvlášť fotky v JPG určené k vystaveni na flickru nebo jinde.

V tomto ohledu se mi více líbí třídění v Adobe, nicméně Adobe jako firmu bojkotuji a Lightroom ani Photoshop mi nevyhovují. Nicméně z hlediska ekosystému je to horší oproti Apple v tom, že nestačí fotku jen stáhnout do jakéhokoli Apple zařízení.

Na flickru mám za roční poplatek zaplacené neomezené úložiště, žádné reklamy a celkem propracované statistiky, vyhledávání jim také funguje celkem dobře. Má to Uploadr pro automatické stahování fotek. Nemám tam ale RAWy.

SmugMug by k tomu nabízel i vlastní web a další funkcionality.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 05:57

Fotofanda

Teď na tohle používám řešení od Apple, jak psal pemar.

Funguje to podle mě velice dobře, jen mám pocit, že bez MacBooku, jen s iPadem nebo iPhonem by to bylo docela špatně ovladatelné, pokud bys chtěl používat svoje složky. Taky mě docela štve, že se do těch fotek nahraje každá fotka, screenshot atp. co uděláš na jakémkoli Apple zařízení.
Ne, že by se s tím nedalo žít, ale trochu mě to dráždí :-)

Předtím jsem používal Google Drive, to je klasický Windows přístup (Google Photos jsem vypnul a zakázal).

Taky používám Zoneramu, ta mi přijde výborná, ale problém je prezentovat na Smart TV, aspoň teda já jsem nenašel spolehlivý způsob jak se vždy na první pokus připojit :-)
Oproti rajčeti např. má ta Zonerama méně reklam a podle mě lepší rozhraní.
Navíc na rajče je uvalena jakási kletba, takže tam skoro všichni defekují strašlivé hromady netříděných fotek ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 16. 8. 2020 06:47

To s tím nahráním každé fotky z iPhonu nebo iPadu mi také vadí, ono je to v praxi ještě horší, nahrávají se i všechny z WhatsApp, naštěstí s telefonem ani iPadem nefotím a těch z WhatsApp je dostatečně málo na to, aby se dalo snadno promazat. Propojení na Windows desktop je snadné, stačí si zřídit přístup na iCloud a pak to mám přístupné jako data na disku nebo na OneDrive. A na rozdíl od OneDrive mi iCloud nezpomaluje přístup na internet. Slabé místo bylo, jak dostat data do telefonu nebo na desktop, to jsem vyřešil rychlou Sony čtečkou, a až budou CFExpress karty, nebude co řešit.

Ohledně SmartTV mám problém v tom, že rodinu moje fotky moc nezajímají a já si je prohlížím na desktopu nebo v iPadu, u televize mne štve i to, že vidím, jak jsou ty barvy odlišné od kalibrovaném monitoru. Dříve jsem ukládání fotek řešil přes NAS server, ale dneska to nemá cenu řešit, všechno běží přes cloud, NAS mi jednou shořel a o dost fotek jsme přišel.

Rajče mi přijde jako skladiště odpadu, Zoneramě jsem nepřišel na chuť. Uvažoval jsem o SmugMug, ale ty jejich ceny mi přijdou neúměrně vysoké.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 06:55

Ten Whats Up jde vypnout. To mě štvalo obzvlášť :-)

-- 16. 8. 2020 08:12 --

pemar

A přes Windows jdou taky organizovat fotky do alb ?

Zdá se mi, že tomu se Photos trochu brání, chtějí ti to organizovat po svém. Ale jde to.

Třeba na Ipadu se mi ty alba v prvním náhledu řadí dost chaoticky, i kdy v tom podrobnějším jsou seřazena tak, jak chci.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 16. 8. 2020 07:34

Dnes pred pul dvanactou ma z letiste v Linich startovat Spitfire a odletet doPrahy. Udajne bude krouzit nad Plzni a Rokycany. Behem dne se opet do Lini vrati. Takze jestli ma nekdo chut si Spitfire vyfotit, ma moznost.
https://plzenska.drbna.cz/zpravy/spolec ... tfire.html
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 16. 8. 2020 07:40

Otázka je, čemu říkáš organizovat fotky do alb. Nijak extra jsem to neřešil, ale nevím o tom, že by iCloud z mých fotek organizoval nějaká alba, to musím dělat manuálně, ale tak to mám i na flickru. Takže na iCloudu mám adresář Photos a adresář RAW for further Processing, do Photos jdou fotky automaticky po nahrání do jakéhokoliv zařízení a do do RAW for further Processing je nahrávám přes Sony čtečku na desktop (z karty z Nikonu), protože teoreticky to jde I vzduchem přes SnapBridge, ale prakticky je tato cesta pro 100 MB fotky přes Wifi příliš pomalá.

Organizaci alb dělám hromadně až ve flickru, označím a přiřadím, to samé platí o tagování, které docela flákám. To mi nabízí 500px automaticky, ale pro flickr to dělám přes Everypixel, kde se mi fotky automaticky otagují a navíc je tam i hodnocení jejich atraktivity přes AI.

Každopádně to dělám docela těžkopádně, asi to jde zorganizovat lépe.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 07:56

No, po (druhém) přechodu k iOS jsem si řekl, že to zkusím dělat tak, jak to tvůrce zamýšlel.

Takže ty alba myslím uvnitř aplikace Photos. To asi nejsou stejná alba, jako složky v iCloudu ve složce s fotkami (?).

Ten adresářový (složkový) přístup přes nějakého Průzkumníka nebo Findera mám taky naprosto zažitý, ale uznávám, že ta struktura je hodně rigidní a ten přístup, kdy všechny fotky jsou na jedné hromadě a člověk (nebo systém) z nich pak vybere skupinu podle nějakého kriteria (nebo jejich kombinace) dává víc možností.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 8. 2020 08:47

Už před 10ti lety jsem na svých přednáškách na akcích fotoaparat.cz vysvětloval, jak vlastně funguje správa fotek databázovým způsobem (tehdy Lightroom a Apple Aperture). Tedy přesně ten koncept "vše na jedné hromadě", resp ještě přesněji "adresáře libovolně, typicky podle data focení" a následné třídění už je virtuální podle metadat . Ať už automaticky (typicky Smart Album v LR, kdy třeba vše s klíčovým slovem Instagram jde do jednoho alba) anebo manuálně, kdy fotku do alba přiřadím ručně. V obou případech se ale nic do žádného alba nepřesune, jen vznikne link...

Bral jsem to už tehdy za naprosto samozřejmou věc, ale pořád mne překvapuje, kolik lidí tohle nechce zkousnout... Přitom nástup cloudových řešení od té doby důležitost spíše jen zdůraznil, při synchronizaci fotek mezi domácím základem a cloudem už to podle mne ani jinak rozumně udělat nejde (tedy aspoň ne pro fotky v řádu desítek tisíc).
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 8. 2020 08:47

Už před 10ti lety jsem na svých přednáškách na akcích fotoaparat.cz vysvětloval, jak vlastně funguje správa fotek databázovým způsobem (tehdy Lightroom a Apple Aperture). Tedy přesně ten koncept "vše na jedné hromadě", resp ještě přesněji "adresáře libovolně, typicky podle data focení" a následné třídění už je virtuální podle metadat . Ať už automaticky (typicky Smart Album v LR, kdy třeba vše s klíčovým slovem Instagram jde do jednoho alba) anebo manuálně, kdy fotku do alba přiřadím ručně. V obou případech se ale nic do žádného alba nepřesune, jen vznikne link...

Bral jsem to už tehdy za naprosto samozřejmou věc, ale pořád mne překvapuje, kolik lidí tohle nechce zkousnout... Přitom nástup cloudových řešení od té doby důležitost spíše jen zdůraznil, při synchronizaci fotek mezi domácím základem a cloudem už to podle mne ani jinak rozumně udělat nejde (tedy aspoň ne pro fotky v řádu desítek tisíc).
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 8. 2020 09:08

To jsou lidi, co ? :-)

Ale, Tomáši, bez urážky - experti přicházejí a odcházejí, programy se mění, náš vztah k nim také ...

Už nám v životě servírovali spoustu nezpochybnitelných praved, jak to máme dělat a divili se, že to nechápem.

Já osobně bych experty přesměroval k tomu, aby naučili lidi archivovat jen stovky, možná jednotky tisíců fotek. Ale takových, na které se i po letech člověk rád podívá.

Možná tu došlo k mírnému omylu, původní dotaz je spíš na místo a způsob uložení prezentačních dat, hotových alb, nebo výběrů, nežli na archivní prostor a jeho řešení.

Tam bych řekl, že je šikovnější ty "složky" nebo alba mít už připravené, než je generovat babičce podle aktuálních kritérií. To v reálném životě většinou vůbec nefunguje.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 8. 2020 09:40

Programy se mění (třeba Aperture je víš kde), ale tohle bylo míněno spíš na celý koncept, který nejen nikdo nezpochybnil, ale v důsledku nástupu cloudu a podobných věcí argumenty pro něj spíš zesílily...
Ad počty - spíš doporučuji jistou pečlivost a kritičnost v mazání hned po pořízení... Naopak archivaci bych nefiltroval, ale snažil se lidi vést k tomu, aby fotky poctivě označovali alespoň základními klíčovými slovy. Možnost vylistovat si na jeden krok všechny fotky kategorie rodina nemá chybu, u jiných témat je zase docela poučné vidět, jak se člověk posunul, atd..

Ad alba - no ale však píšu, že jedna z variant vždy bude ruční vytvoření, to 100% souhlas, jen to zase nemusí nutně znamenat, že ty fotky reálně existují, mnohdy to album bude v základní knihovně jen virtuální odkaz - koneckonců sám píšeš, že to děláš v icloud a tam je to přesně takto.
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka