Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod bob222 31. 7. 2020 12:06

No, ono aj tie artové sigmy sú za polovicu. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 12:27

To jo, ale na MFT si taky můžeš koupit 30/1,4 od Sigmy za hubičku (cca 8300) a to je docela dobrý sklo.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 31. 7. 2020 12:38

No a sme u tej ekvivalencie, ale nebudem to tu zas pleveliť...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 12:50

Jasně, neříkám, že to má na milimetr stejnou HO, to samozřejmě ne :-)

Ale původní myšlenka byla, že některé objektivy z nové vlny se přibližují světelností k MFT mnohem víc, než bylo zvykem u DSLR, což může být trochu dvojsečné.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 12:57

bob222 píše:Ono rozdiel je v tom, že na ten FF si vždy môžem kúpiť napríklad 50/1,4 relatívne lacno a som inde, a na m4/3 to nedorovnám ani 50/1,2 za liter+.
Tie nezmysly s F11 sú fakt pre marginalizovanú skupinu čudákov, čo majú hlboko do kapsy ale napriek tomu chcú FF a fotiť vtáčky.
Ale to nie je podstatné.
S jedným ale súhlasím s Fidkom na 100%. Cenová politika olympusu na rozdiel od jeho inžinierov stála a stojí za prd.


Tak dramaticky by som to s tymi sklami nevidel. Ja osobne by som do ziadneho z tych f11 nesiel, ale to neznamena, ze nemaju zmysel.

Je to skoro opacny pripad k tomu, ked kupujes, alebo tuzis po extremne svetelnych sklach na mFT ktore stoja ranec a pritom su equivaltnente niekde na urovni priemerneho, az lahko nadpriemerneho FF skla. Vid napriklad bajna 150 f2.

Ako som par krat pisal, kupujem si mFT a nerobim z toho FF, rovnako ako si kupujem FF a nechcem z toho robit mFT. Takze si urcite nekupim drahy FF aby som nan vesal podobne srandy. Stale sa ale daju pohodlne pouzit ako doplnok pre pripady, ked so sebou nemozem tahat standardnu, obludnu zostavu. Su to situacie ked pri sucasnej zostave vyhadzujes prislusenstvo z batohu, lebo je toho vela, alebo je to tazke. Pripadne fajn volba pre amatera ktory si prave nemoze dovolit spickove sklo, ale do buducna pocita s upgradom. Ale predajny hit z toho asi nebude.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 12:58

No ta moje poznámka byla k tomu, že některá nová FF skla jdou dokonce až pod MFT i po přepočtu HO. A nemyslel jsem ani tak ta f11 pevná skla, ale vezměte si třeba RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM - ten je míněn zcela vážně jako "standardní zoom", nejde o žádnou extravaganci jako 800/11...

Jinak své komentáře k smysluplnosti stálého omílání přepočtu HO jsem tu už psal dříve, podle mne je to v reálu daleko méně důležité, než se různě teoretizuje ve fórech, ale to už je jiné téma..
Lehce úsměvné je, že reálně to je možná častěji problém přesně naopak, totiž že u MFT ani tak nevadí větší HO při otevřené cloně jako spíš problematické chování při potřebě při silném světle více zaclonit (difrakce při f16 a více)...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 31. 7. 2020 13:04

Tak ja som na 4/3 a m4/3 išiel cez clonu 8 asi 3x v živote, tak to sa k tomu fakt neviem vyjadriť. ;)
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 13:06

No ale já teda nevím o žádném zoom objektivu MFT 12-50/2,0-3,5 a světelnějším :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 13:23

tomashr píše:No ta moje poznámka byla k tomu, že některá nová FF skla jdou dokonce až pod MFT i po přepočtu HO. A nemyslel jsem ani tak ta f11 pevná skla, ale vezměte si třeba RF 24-105mm f/4-7.1 IS STM - ten je míněn zcela vážně jako "standardní zoom", nejde o žádnou extravaganci jako 800/11...

Jinak své komentáře k smysluplnosti stálého omílání přepočtu HO jsem tu už psal dříve, podle mne je to v reálu daleko méně důležité, než se různě teoretizuje ve fórech, ale to už je jiné téma..
Lehce úsměvné je, že reálně to je možná častěji problém přesně naopak, totiž že u MFT ani tak nevadí větší HO při otevřené cloně jako spíš problematické chování při potřebě při silném světle více zaclonit (difrakce při f16 a více)...


Ako som to uz raz pisal.

Teoreticky s mFT nepotrebujes mensi sum, mensiu HO, vyssi DR, viac Mpix.
Prakticky ale ludia stale kupuju co mozu aby to dohnali, s HR sa robi gamechanger a podobne.

A svetelnost nie je len o HO. f1.4 v kombinacii s FF telom Ti zaroven dava lepsie low-light moznosti nez f1.4 na mFT. Nechapem aky mate dovod toto ignorovat. Ano, nikto nepotrebuje, len si kazdy tie svetelne skla proste kupuje.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2020 13:36

Já to opravdu neignoruju.

Jen mě ty omezené schopnosti systému MFT vadí v relativně malém množství scénářů.

Některé jiné vlastnosti mi zase baví, nebo mi pomáhají. Taky je nezveličuju, nebo z nich nedělám svatý grál.

Tyhle některé jiné vlastnosti zase ignorují jiní, nebo je shazují, říkají že nefungujou, nebo že je používají jen lamové ...

Není to ideální, ale prostě to tak je.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 13:51

To je uplne v poriadku. Keby pre mna boli tieto hendikepy zasadne, tiez by som vlastnil nieco ine. Urcite nesuhlasim s tym, ze na vsetko musi byt FF a ze fotka je len o cistote, sume, DR a stuff. Vsetko su to subjektivne veci a kazdy ma svoje naroky, poziadavky a ocakavania.

Naopak mi vyhovuju veci ktore u mFT ziskam relativne lacno a u konkurencie by som to nenasiel vobec, alebo len v drahsom tele. Znova, toto je dovod preco mam mFT rad.

Akurat to neznamena, ze budem nieco prehlasovat za equivalentne, lebo mne to staci (netvrdim teraz, ze to je tvoj pripad). To je proste ulet.

mFT by stacilo 2/3 majitelov FF, to problem nie je. Problem je, ze majitelia FF dnes nemusia setrit dalsie 2 roky aby si mohli dovolit 4x vacsi snimac. Vlastne ich to moze casto vyjst o nieco menej. Tomu proste par fancy featur konkurovat nemoze. Nie v dnesnom svete. Zial. Ja mam Live ND rad ;)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2020 13:53

Já znám 2 praktické situace, kdy z mFT lezou parádní fotky. Jedna je u portrétu, chce to ale hodně světelný objektiv Leica Nocticron 42,5/1.2. Výstup je parádní, mám problém ho rozeznat od Leicy Q, parádně to umí Sohail Karmani, ale nejen on.

Druhá je wildlife, třeba s 300/4, to, co fotí Stach, Bambousek nebo Staněk. To je z mého pohledu vizuálně paráda a technicky je to na limitu, je to třeba vidět na větších plochách v bokehu a hlavně to chce fotit na co nejnižší ISO s využitím stabilizace. Chce to volit motivy, nepříliš náročné na AF. Jinými slovy, má to omezení na pohyb, ale dá se čarovat, s rozmazáním, s panningem, ... Výhodou není technická kvalita výstupu, ale celková hmotnost sestavy, která umožňuje snadné cestování a focení.

Ve zbytku situaci nevidím žádnou výhodu Olympusu ani mFT, kromě toho, že je to cosi jako v době kinofilmu Mikroma, je to malé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 31. 7. 2020 14:02

Moc tedy nechápu větu " Chce to volit motivy, nepříliš náročné na AF" - to mi přijde až jako nesmysl (či neznalost aktuálních Olympusů).
S zbytkem příspěvku nemám žádný problém, s něčím přímo souhlasím, s něčím méně, ale je to názor, který nemám problém respektovat, ale tu konkrétní větu jsem opravdu moc nepobral...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 7. 2020 14:07

pemar píše:Já znám 2 praktické situace, kdy z mFT lezou parádní fotky. Jedna je u portrétu, chce to ale hodně světelný objektiv Leica Nocticron 42,5/1.2. Výstup je parádní, mám problém ho rozeznat od Leicy Q, parádně to umí Sohail Karmani, ale nejen on.

Druhá je wildlife, třeba s 300/4, to, co fotí Stach, Bambousek nebo Staněk. To je z mého pohledu vizuálně paráda a technicky je to na limitu, je to třeba vidět na větších plochách v bokehu a hlavně to chce fotit na co nejnižší ISO s využitím stabilizace. Chce to volit motivy, nepříliš náročné na AF. Jinými slovy, má to omezení na pohyb, ale dá se čarovat, s rozmazáním, s panningem, ... Výhodou není technická kvalita výstupu, ale celková hmotnost sestavy, která umožňuje snadné cestování a focení.

Ve zbytku situaci nevidím žádnou výhodu Olympusu ani mFT, kromě toho, že je to cosi jako v době kinofilmu Mikroma, je to malé.


Prave to, ze je to male je vyhoda. Ja to mam ako hobby, nastroj ktory ma vytiahne do prirody, mozno prinuti cestovat a fotit s tym je prijemne narozdiel od tahania sa so stativmi, alebo inymi podmi. Su situacie, ked nemam problem si stativ vziat a su ine, ked to proste nejde, alebo je to komplikovane a je vyborne, ze ho aspon v nejakej miere dokazem kompenzovat technikou.

Navyse ma to vyjde menej nez ostatne systemy.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2020 14:15

Tomashr: Já nevim, zkus fotit chvíli Olympusem a chvíli Nikonem D6. Tohle nemusím vysvětlovat Landovovi, který má Z6 a D500.

Ostatní to moc nevnímají, asi jim to přijde jako normální. Neříkám, že to není OK na spoustu fotek, i se starou zrcadlovkou se dalo vyfotit skoro všechno, ale některé motivy se s tím fotí fakt o hodně hůře (tedy pokud fotograf nefotí na automatiku).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků