Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 6. 2020 08:20

Tak tohle si píšu - "Rosťa s Petrem jsou příklad fotograficky nepříliš erudovaných amatérů", to se bude u piva líbit :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 26. 6. 2020 08:20

Nikon to má nahnuté, snad vydrží do nástupce D850, protože D6 je parádní mašina a vylepšení AF z D6 by na D850 byly asi zajímavé.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 6. 2020 08:21

tomashr píše:Tak tohle si píšu - "Rosťa s Petrem jsou příklad fotograficky nepříliš erudovaných amatérů", to se bude u piva líbit :-)


To opravdu nemá cenu komentovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 26. 6. 2020 08:27

Tak já fotím se světelnými skly na plnou díru a beru ekvivalent jako něco co mi dá podobný obraz, 17 1.8 na MFT mi opravdu nedá podobný obraz jako 35 1.8 na FF proto to nemůže být ekvivalent, minimálně pro mě ne. Expoziční čas lehce dorovnam isem.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 6. 2020 08:30

Pokud fotíš vždy na plně otevřenou clonu, tak je to jasné.

Jakmile zacloníš, protože ta scéna to chce, tak se to pak docela srovná.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 6. 2020 08:46

milann88 píše:Tak já fotím se světelnými skly na plnou díru a beru ekvivalent jako něco co mi dá podobný obraz, 17 1.8 na MFT mi opravdu nedá podobný obraz jako 35 1.8 na FF proto to nemůže být ekvivalent, minimálně pro mě ne. Expoziční čas lehce dorovnam isem.


Ano, to jsem přesně psal výše - pokud někdo opravdu neustále využívá FF na plnou díru a dává mu to tvůrčí smysl (což by bylo na docela dobrou a výživnou diskusi, ale nesouvisející s aktuální), tak je pro dotyčného naprostý nesmysl o MFT (i APS-C) uvažovat a volba FF je správná, není o čem mluvit.
Problém je pouze v tom, že se to až příliš často zobecňuje a argumentují tím i lidé, kteří ve skutečnosti klady FF využívají jen minimálně...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 6. 2020 09:08

tomashr píše:
Amalary píše:Takhle se to nedá porovávat, protože f 1,2 na m/43 není po přepočtu ani f 1,8 na FF, takže oproti f 1,4 na FF už je rozdíl značný.


To je ale přesně to, na co poukazuji - ty se držíš dokolečka omílané teorie 1,2MFT=2,4FF. Ale je tohle opravdu úplně reálný pohled? Za mne ne, víceméně to platí v DOF, ale to není vše...

-- 26. 6. 2020 09:14 --

milann88 píše:Porovnavavat OLY 17 1.2 mi ale prijde uz uplne mimo, vzdyt je tu pro porovnani Sony 35 1.8, ktery vazi 280g.


Ano, ale pak zas mohu dát vedle něj Oly 17/1,8, který váží 120g :D
Zase je to jen o tom, jak moc žeru ten DOF přepočet...


Ako povedal Ondrej, bez to z pohladu vysledneho obrazu. Ty s f1.2 sklom jednoducho nedosiahnes jednak rovnaku malu hlbku ostrosti, ale ani rovnako dobre low-light vlastnosti ako s napriklad RF1.2 na FF. Nie je to len HO, je to celkovy vystup. FF combo bude mat mensi sum, bude mat moznost mensej HO, bude mat viac mpix, bude mat vacsi DR.

Ano, ja som si vedomy toho, ze mensiu HO nikto nepotrebuje, ze sum na mFT je uplne v poriadku, "bokeh is for lazy people" a podobne kraviny, ale pritom tu mate vysnimave extra ultra svetelne skla pre mFT, alebo kupujete rozne topazy na odstranovanie sumu. Kto tu tvrdi, ze tie veci pre neho nie su dolezite jednoducho klame sam seba.

Ja to vnimam ako hendikep ktoreho som si vedomy a ktory som sa rozhodol akceptovat. Cisto racionalne chapem, ze 300 f4 nie je 600 f4, ale tiez chapem, ze 600 f4 by som si aj tak nikdy nemohol dovolit. Ak by som fotil nieco ine, takze naozaj neviem aku prakticku pridanu hodnotu pre mna O-MD napriklad so 7-14 f2.8 oproti napriklad Z6 s 7-14 f4. Praca s HO obmedzenejsia, DR nizsi, rozlisenie nizsie, cena vyssia, vaha podobna, skor vyssia, atd.

V principe je nezmysel aj argument o tom, ako nechcete mat ostre len oko. Za istych okolnosti mFT rozmaze pozadie tak, ze nema zmysel to riesit, za inych to proste nejde. Ak budes fotit portrety s 200 f2.8, asi budes clonit, ale pozri sa napriklad na potrety s 24 f1.4 GM. Mysli si niekto, ze ich typicky problem je, ze maju ostru len polovicu oka ?
Naposledy upravil Fidko dne 26. 6. 2020 09:22, celkově upraveno 2
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 6. 2020 09:18

Tak co jsem zde zaregistroval, hlavní cílovou skupinou toho Topazu zde na fóru nebyl m43. :D
Naposledy upravil Ferin dne 26. 6. 2020 09:43, celkově upraveno 1
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 26. 6. 2020 09:20

My, čo sme tieto debaty absolvovali asi tak 485x ešte na grafice a s 4/3 systémom, sa už len usmievame a ideme si k tomu urobiť popcorn. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 6. 2020 09:43

Asi tak. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 26. 6. 2020 09:47

Tak za me posledni prispevek v tehle fazi debaty :D

Pro me jednoducho nejsou ekvivalentni objektivy, se kterymi nedosahnu ekvivalentniho obrazu a nemam ekvivalentni moznosti, to je cele.

A psat o jednom oku ostrem a foceni VZDY na plnou diru je zase trochu demagogie, na prochazky s pritelkyni casto nosim fotak s 35 1.4, prikladam jednu fotku na F1.4, kde to proste neni o hloubce ostrosti v radech milimetru, jen abych mel ostrou zornicku a rasy uz ne. Nehlede na to, ze fotky na displeji kontroluji a kdyz je treba, tak priclonim.

Ale touhle zminkou o tom, ze M4/3 uz nema takovy naskok ve velikosti jako mival kdysi, proto ma o neco tezsi pozici jsem nechtel vyvolat flame, spis poukazat na to, ze bude navrat z cervenych cisel tezky.
Přílohy
DSC_1306.jpg
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 6. 2020 09:57

Objektivy su ekvivalentne len same sebe. 25 f1.2 bude 25 f1.2 a je fuk ci to bude na mobile, alebo GFX. Ekvivalencia je vec kombinacie snimaca a objektivu a to ponimanie ekvivalencie u vacsiny cropovych fanusikov je skratka mylne. Preniest do do extremu, moj Note 9 by bol cca eq nejakej 28 f1.5 na FF, ale fotku co i len vzdialene podobnu niecomu takemu nedosiahnem ani z pohladu ostrosti, ani z pohladu sumu/detailov, ani z pohladu HO. Dosiahnem maximalne tak rovnaky cas co v podstate nikoho nezaujima, pretoze sa k nemu na vacsom snimaci cez ISO dopracujem tiez.

Ani Petr Bambousek nikdy nehovoril, ze mu mFT dava rovnake vysledky, len s tym jednoducho vie pracovat a je to dostacujuce a pre neho nie limitujuce. Na tom nie je nic s cim by sa dalo nesuhlasit.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 6. 2020 10:02

Ale ekvivalentní možnosti přece s tou přepočítávanou světelností taky nemáš. Vždycky budeš na něčem bitej - buď na HO, nebo na čase/šumu/DR (otázka je, co kdo preferuje, a taky, v jakým poměru k tomu zhoršení dojde - do toho se tu ale už pouštět nemusíme, to tu bylo probraný a omletý tisíckrát :D - jen zkrátka narážím na ty "ekvivalentní možnosti").
Takže - pravdu mají oba náčelníci! :D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 6. 2020 10:19

Samozrejme, ten prepocet nie je 100% a podlieha celkovym vlastnostiam systemu a nie len papierovym specifikaciam. Ale k realite ma jednoducho blizsie.

Plus ked Ta vacsi system nuti clonit, zvycajne to znamena vyssiu ostrost. Ani f1.2 Zuika nemaju najlepsiu ostrost pri plnej diere.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 26. 6. 2020 11:17

pemar píše:Malá, lehká, levná a stejně výkonná sestava je marketingový mýtus, na který skáčou jenom fotograficky nepříliš erudovaní amatéři, a po každém nadšeni přijde zklamání.

Jinak u Nikonu to u PF skel neplatí, třeba 300/4 PF pro FF je menší a lehčí, než m4/3 300/4 Olympus, a dokonce je i levnější. A v tom je zakopaný pes, business Olympusu je založený na podváděni a na lžích (dokonce se přitom nechali chytit, takže mohli skončit už dříve).


Pemara jsem míval zařazeného ve skupině seriózních diskutujících.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků