Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod houghs 24. 6. 2020 08:41

V USA dnes kriminalita není zásadní problém. Nesmí se to srovnávat s Evropou, ale spíš v čase a tam je vidět zásadní zlepšení. Velmi špatná situace byla v 70. a 80. letech, poprvé jsem byl v USA před třiceti lety a nebezpečené byly v té době i centra měst po setmění. V NY jsem byl poprvé v roce 1991 a jízda metrem (i na Manhattanu) ve večerních hodinách byla doslova hazard se zdravím a životem. To dneska dávno není pravda. Z mého pohledu jsou na prvním místě problémů v USA drogy. Američané se doslova topí v drogách (nejen opiáty, ale i léky). Na druhém místě rostoucí příjmová nerovnost, víc a víc zisků se rozděluje ve prospěch vlastníků kapitálu a i střední vrstva chudne. Čtyřčlenná rodina, která by chtěla relativně komfortně v USA (Severovýchod a West Coast) žít (žádný luxus) by měla mít měsíční příjem kolem 12 tis. dolarů a to není jednoduché vydělat. Střední třída má pocit, že platí stále víc a od státu dostává minimum nebo nic. Třetím problémem je upadající veřejný sektor - infrastruktura, školství a velmi drahé a pro řadu lidí nedostupné zdravotnictví. Nicméně i přes tyto problémy je můj vztah k této zemi velmi pozitivní. Z Ruska a Číny bych si určitě žádný vzor nebral.

Španělsko je z mého pohledu v rámci středozemí jednoznačně nejlepší zemí. I z hlediska čistoty. Výrazně lepší než Řecko, Turecko, jižní polovina Itálie nebo Portugalsko. K mému překvapení jsem viděl dost neutěšený stav i v Marseille, měli by se podívat jak vypadá třeba Barcelona a dát své město trochu do pořádku. Španělsko má krásná a upravená města, Barcelonu mám nejraději, nádherná je Sevilla, líbí se mě Valencia i Santiago. Madrid vypadá také dobře. Nic špatného jsem tam neviděl. Na Kanárských ostrovech jsem nikdy nebyl a nic mě tam neláká. Španělsko mám rád proto, že je tam snadná doprava, atraktivní lokality, dá se snadno půjčit auto a vyrazit na cesty. I cenově dost podobné co máme tady doma, žádný šok pro peněženku.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 6. 2020 08:47

Já znám ze Španělska jen Kanáry a Mallorcu, ale vždy jsme tam byli cca v dubnu, mimo sezonu.

Na kolech se člověk dostane mimo ty hlavní promenády a pocit jsem z obou míst měl docela dobrý. Ale na kole to člověk vnímá trochu jinak (stačí, že řidiči tě nechtějí zabít a už je to dobrá země).

V sezóně, na hlavních plážích, nebo večer ve městě, to může být docela ošklivé. Ale to asi všude.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 24. 6. 2020 09:12

No na Španělsko taky nedám dopustit. Pro mě to je ale srdcovka, nějakou dobu jsem tam studoval. Pak jsem tam byl hodněkrát i pracovně, v různých částech země. Pravda, nikdy jsem tam nebyl v hlavních turistických lokalitách a v hlavní sezóně (tedy jednou červenec v Barceloně).

Dobrou zkušenost mám i s Portugalskem, směrem na východ to je horší a horší :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 6. 2020 09:23

pemar píše:USA za považuji za hodně přeceňovanou, kdybych měl volit mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy, Amerika bude na posledním místě, vůbec nic mne tam neláká, bezpečný je tak možná Manhattan a část Washingtonu, v amerických městech je míra kriminality větší, než jsme zvyklí z Evropy. na https://www.neighborhoodscout.com/ lze zjistit míru bezpečí jednotlivých míst.


Ono zase na druhé straně ve městech USA toho moc k vidění není (historie vesměs začíná až v 19. století atd.) a to málo zajímavé je většinou celkem zabezpečeno.
V USA je zajímavá spíš příroda a zapadlejší oblasti, kde jsou problémy s bezpečností minimální. Někdy narazíš na až neskutečné věci - jel jsem třeba z Las Vegas do Los Angeles, což by asi každý bral za totálně profláklá místa, ale nějakým omylem jsme se dostali do Wonder Valley, což je vyloženě území duchů s nulovým výskytem turistů a čas se tam zastavil někde v 50tých letech. Návštěva restaurace v tomto místě opravdu budila dojem cesty v čase, lidé mimochodem totálně srdeční, na parkovišti motorkáři také jako vypadlí z 60 let starého filmu (někteří možná jeho točení pamatovali), žádné "naleštěné pozlátko". A opakuji - stačilo být jen něco přes 100 kilometrů od totálně profláklých míst, žádná cesta někam daleko do extrémního ústraní...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 24. 6. 2020 11:10

Města v USA nemůžeme ani v nejmenším porovnávat s Evropou. Ale i tak se dají najít zajímavá místa. V NY mám rád Madison Square a Brooklynský most nebo Rockefeller Center. Velmi podceňovaný je Boston, skvělý waterfront, historické čtvrti jako Beacon Hill nebo Back Bay. Líbí se mě San Francisco i San Diego. Los Angeles je velmi neatraktivní město, poměrně malé centrum města, velmi bohatý severozápad a Malibu a zoufale vypadající jih, ohromná plocha plná špíny a mizerných domů. Až na samotném Long Beach to vypadá slušně. Taková Venice Beach je vyloženě propadák, odpudivá zástavba a člověk se připadá jak někde v Turecku. O poznání lépe vypadá Santa Monica. Další propadák je třeba známý Hollywood Boulevard. Naprosto hrozný je ohromný počet bezdomovců, to co jsem viděl v LA jsem nikde ještě neviděl. Když LA vynecháte, tak podle mě o nic moc nepřijdete. Klidně bych vynechal i Las Vegas, to mě také k srdci nepřirostlo.

Nejlepší je si vzít auto a vyrazit na cesty. Tam teprve pozná člověk úžasné kouzlo amerického Západu.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 6. 2020 11:23

Já se přiznám, že Las Vegas mám docela rád. Ono je to centrum sice ulítlé, jenže v podstatě to docela ladí dohromady. Je to i o klasické definici kýče podle německé školy Bauhaus - ti ho definují jako něco "nepatřičného, vyumělkovaného atd.". Ale to právě LV není - kdyby se nějaká z tamních hotelových atrakcí posadila sama o sobě do jiného města, tak to bude jako pěst na oko, jenže když se takto pouťově zcela záměrně udělalo jádro LV jako celek, tak to najednou nevypadá zdaleka až tak blbě a docela to jako celek ladí.
A najdou se tam věci tak ulítlé, až je to prostě boží - třeba "drive through wedding chappel" prostě nemá chybu :-)
Ale opravdu to z něj chce vytáhnout paty a autem toho objet více, zajímavých lokalit je v okolí spousta.
Tip ode mne je Mojave - všude se píše o profláklých parcích jako Zion, Joshua tree, či dále Grand Canyon, ale jen kousek od LV směrem k LA je Mojavská poušť, kde je zajímavých scenérií spousta, přitom se neplatí nic (statut parku to má, ale ne tak organizovaně jako jiné) a člověk je tam často úplně sám. Další zajímavé místo je Salton Sea - taktéž méně známé.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 24. 6. 2020 11:44

Tak vidím, že je tam stále dost míst k vidění. A to jsem tam vloni strávil tři týdny. Projeli jsme toho dost, nejvíc mě ale uchvátilo Death Valley:

Obrázek

Obrázek
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 6. 2020 11:47

Pěkné :-)

Asi se tam taky budu muset vydat, po cestě se stavím v tom obchodu z baťůžkama ;-) , a pak už jen koukat a fotit.

Akorát to horko, to z těch fotek úplně čiší a to mě osobně úplně zabíjí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod houghs 24. 6. 2020 11:57

My tam byli vloni v únoru a to tam bylo chladno. V Las Vegas sněžilo snad poprvé od osmdesátých let. Počasí bylo pro nás velké překvapení. Grand Canyon v mrazech a sněhové vánici (dlouhodobý průměr pro únor kolem 10 stupňů). Naopak tady v Death Valley bylo velmi příjemně, teploty do 20 stupňů. Ideální čas na návštěvu. V létě to nedoporučuji, bývá tam vražedné horko.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 6. 2020 12:02

Když bych chtěl vidět kopce, radši pojedu do Švýcarska, v Americe jsem neměl ani jednou pocit, že bych tam chtěl žít. Totéž ale i v Řecku, Turecku, Egyptě, ...
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 6. 2020 12:03

No, já tam jednu dobu jezdil často primárně pracovně a tak jsem zažil poušť (Valley of Fire) i v červenci - 43 st ve stínu...
Mimochodem je to super zkušenost, člověku teprve pak dojde, co vlastně podobné místo obnáší, tohle je dost nepředatelné a vůbec té zkušenosti nelituji.
Ale přirozeně pro turistiku placenou za vlastní peníze bych volil jiný termín :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 24. 6. 2020 12:03

houghs píše:Tak vidím, že je tam stále dost míst k vidění. A to jsem tam vloni strávil tři týdny. Projeli jsme toho dost, nejvíc mě ale uchvátilo Death Valley:


fakt pekne! Tam bych se podival ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 6. 2020 12:07

pemar píše:Když bych chtěl vidět kopce, radši pojedu do Švýcarska, v Americe jsem neměl ani jednou pocit, že bych tam chtěl žít. Totéž ale i v Řecku, Turecku, Egyptě, ...


Ve Švýcarsku či Rakousku ale najdeš alternativu třeba k Rocky mouuntains, ta Nevada či Arizona je něco hodně jiného, co v Evropě podle mne nikde není. Kopce v podstatě relativně malé, ale v suchu a horku a často s extrémně zajímavými barevnými kombinacemi a vůbec zajímavé prostředí.
Jinak žít trvale v USA bych asi taky nechtěl, byť pořád o dost raději než v některých jiných zemích. Ale to je téma na jinou diskuzi, čistě z hlediska focení naopak USA s čistým svědomím doporučuji.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 24. 6. 2020 12:21

Na mně je to hodně holé, vyprahlé, jako třeba v Jordánsku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 6. 2020 12:27

Jak co... Vyprahlé je třeba Mojave, Valley of Fire či výše zmíněné Death Valley. Naopak Zion, Bryce canyon i Grand canyon zdaleka tak suché nejsou, ač to vše je pořád podobná oblast amerického západu (Kalifornie, Nevada, Arizona)...
Prostě výběr "podle vkusu každého soudruha" :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků