Fotoaparát do 10-12 000, rodinné a dovolenkové foto + video

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 5. 2020 08:05

Vaso00 píše:Ono to je takhle takřka u všech. Řekl bych, že nás asi mají za blbce, ale když to dělají stále znovu a znovu, tak jim na to někteří lidé asi skáčí a jim se to vyplatí. Tady ty naše Black friday celoročně... a to, co teď udělal Samsung u mobilů... Zdraží modely, aby následně mohl vyhlásit cashback... hnus.
Naštěstí tady máme google, heureku a nějaké ty hlídače cen.

PS: k tématu - dneska jsem si osahal ten Olympus PEN a na mne je to teda pěkně malé :shock: přijde mi spíše do dámských rukou, ale koukal jsem i na další a to je to samé v bledě modrém. Přítelkyně by to asi ocenila. Každopádně stále mám v paměti jeho výhodnou cenu a jestli se trh do 10 dnů nijak nepohne (akce), asi po něm sáhnu.

Ze zrcadlovek sleduji prakticky jen Canon EOS 250D (15,5k, EOS 2000D je docela kritizován za slabší procesor, EOS 4000D jsem vyřadil úplně) a Nikon D5600 (15,5k, Nikon D3500 jsem vyřadil kvůli absenci wi-fi a tudíž neplnohodnotného ovládání pomocí mobilu). Z Canonu by byl 1300 korun cashback, což je stále nad limit. Ale ten úchop je prostě úplně jinde a při mých dvou metrech a 115 kilech mi je jedno, jestli fotoaparát váží 400 nebo 1400 gramů... ženě už to jedno není, ale předpoklad je, že budu fotit hlavně já.


Vybral by som si aj objektiv. Ten Canon vobec nie je zly fotak, ale ja by som mal velky problem vybrat si k nemu objektiv. Tie 18-55 nie su idealne z hladiska kvality obrazu, ale este vacsi problem by som mal s rozsahom. Konkretne siroky koniec pre mna nie je dost siroky.

A potom ako som pisal, bezzrkadlovky su lepsie vybavene a ako technologia viac futureproof.

Ale pokial ani jedno z vyssie spomenuteho pre Teba nie je problem, tak kludne.

Este potom jedna moznost: https://www.mall.cz/digitalni-fotoapara ... erm=966538 .

Ide to cez limit, ale ak by si zvazoval ten 250D, potrebujes k nemu este objektiv. G80 sa nebude drzat vyrazne horsie ak vobec, ergonomicky je to vyssia trieda nez Canon, snimac bude mierne horsi, hladacik urcite lepsi. K tomu vyborna stabilizacia a lepsie funkcne vybaveny fotak. A ten objektiv ma jednak velmi dobry a dost univerzalny rozsah a jednak aj velmi solidnu kvalitu.

Bonus je aj pomerne solidne video (u Panasonicu standard) a nejaka uroven odolnosti voci vode a prachu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 5. 2020 08:22

Fidko má pravdu, tuhle sestavu určitě zvaž.

Psal si o dobrém gripu - tenhle foťák ho má.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 5. 2020 08:27

monikash píše:Tome, máš tam o "0" míň. On píše o 2000D, který je spolu s 4000D vymetání skladů.

Aha, tak to jasně, jinak ale i u 2000D je procesor asi ten nejmenší problém. Je to prostě děsně ořezané tělo, stejně jako 4000D (jen má novější snímač s větším rozlišením).
Naopak řada 100D (už se určitě nedělá) a pak 200D a nyní 250D je povedená docela hodně, v podstatě nejmenší DSLR na trhu vůbec, ale na rozdíl od 4000D/2000D jsou malé proto, že to byl cíl návrhu, ne nějaké ořezání.

-- 23. 5. 2020 09:38 --

Fidko píše:Vybral by som si aj objektiv. Ten Canon vobec nie je zly fotak, ale ja by som mal velky problem vybrat si k nemu objektiv. Tie 18-55 nie su idealne z hladiska kvality obrazu, ale este vacsi problem by som mal s rozsahom. Konkretne siroky koniec pre mna nie je dost siroky.


Malá poznámka k objektivu - rozsah je věc názoru, ale co se týče kvality, tak právě 18-55 IS STM často dodávaný s 200/250D je hodně slušné kitové sklo. Nesmí se zaměňovat s levnějším 18-55 DC III dodávaným třeba s 2000D, ten je zásadně horší. A pak je ke všemu zlému ještě třetí - 18-55 IS II, který je tak někde mezi.
Pozor na to, tady jde o tři různá skla, která se vlastnostmi liší docela hodně - zatímco verze STM patří mezi seťáky k tomu lepšímu, tak nejlevnější DC III je naopak podprůměrný. Mimo jiné má 18-55 IS STM taky dost slušnou stabilizaci -je to už docela vysoká generace, kde je účinnost výborná. Měl jsem to vedle sebe a například byla prakticky rovnocenná IBISu u Olympusu E-M5II, což už z hlediska stabilizace dost slušné tělo.
Je to prostě binec, u 18-55 je verzí nezvykle moc :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 23. 5. 2020 08:55

Rozsah v tomto pripade vec nazoru nie je, kedze 12-60 je na tom lepsia v oboch smeroch. Je skratka univerzalnejsi.

Co sa tyka optickej kvality, viem, ze DC III ma velmi zlu reputaciu, tie ostatne netusim, ale viem, ze ta 12-60 sa chova dost slusne a nemyslim, ze by za tymi Canonmi v tomto smere zaostavala. Plus je tam Dual IS, cize stabilizacia bude este o nieco lepsia nez u Canonu a tiez nejaka uroven sealingu co je v kombinacii s G80 zase plus. Za mna je to skratka lepsie combo.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 23. 5. 2020 14:18

Tuto maju Olympus PEN E-PL8 Biely + R II 14-42mm f/3.5-5.6 MSC Strieborný + Blesk FL-LM1 za 199 eur - https://www.prolaika.sk/e-shop/olympus- ... 3446.xhtml
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 5. 2020 16:53

Možností je opravdu strašně moc. Co třeba nepadlo je to, že se za 9999 dá pořídit také Canon EOS M100 s 15-45 - mašinka ještě o něco lehčí než PEN (bez objektivu, ten je o něco větší), ovšem této miniaturnosti dosahující při APS-C snímači a ne MFT, což přináší přeci jen větší obrazovou kvalitu.
Tohle nepíšu ani tak že bych tuto variantu vyloženě doporučoval (ač úplně od věci není, ale spíš mi úplně nesedí na to, co plyne z dotazů autora vlákna) jako spíš pro ilustraci velké šířky možností i v takto nízké cenové relaci a toho, že opravdu snaha o "dokonalou volbu" může jít až takřka "donekonečna"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 24. 5. 2020 06:14

Nedovedu si představit takového prcka držet ve velkých rukách https://www.fotoguru.cz/canon-eos-m100-recenze/
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 5. 2020 07:29

Ano, právě to jsem myslel tím, že mi to nesedí na to, co z autora dotazu postupně vylezlo :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 5. 2020 07:51

Takze ked sa obmedzime na autorove poziadavky, dostaneme sa od nekonecnych moznosti k pomerne obmedzenej ponuke :-) Ak by sa to malo obmedzit aj na zaklade ceny, ostane nam len bazar :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 24. 5. 2020 08:06

V podstatě ta Fidkovo G80 vychází skoro nejlíp, až na tu cenu, ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 24. 5. 2020 08:11

Pokial je poziadavka dobry uchop a osobne to povazujem za rozumnu poziadavku, tak v ramci CSC to poziadavky splna najlepsie.

250d moze vyjst o nieco lacnejsie a mozno by sa nasla aj alternativa u Nikonu, ale az na trochu slabsi snimac je G80 celkovo asi najlepsi fotak aky sa tu spominal. Z pohladu vyberu objektivov, ovladania, AF, konstrukcie atd. Na tom mall.cz to bol ale udajne posledny kus, takze by to chcelo rozhodnut sa rychlo.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 24. 5. 2020 09:00

No jsou i male fotaky s dobrou ergonomii. Urcite doporucuji fotak pred koupi vyzkouset, at to nedopadne tak, ze si koupi maly fotak a pak k nemu bude dokupovat grip, at se mu lip drzi ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 24. 5. 2020 09:08

Mne nedá neupozorniť na to, že je možné, že aj v tom videu budeš chcieť ostriť, resp. asi autofocus. To Ti podľa mňa výrazne redukuje výber a ja by som volil bazárovú 200D alebo dotlačil na novú 250D. Navyše mne sa celkom páči, že je to taký dvojfoťák. Zrkadlovka cez hľadáčik a plnohodnotné bezzrkadlo s vynikajúcim ostrením cez live-view. Navyše ovládanie je veľmi intuitívne aj pre začiatočníkov, ja mám napr. Fujiny a nikto doma ich nechce chytiť do ruky, pretože im prídu zložité. Zo všetkého spomínaného má canon dovolím si tvrdiť, že najlepšie a najlepšie nacenené objektívy. Za toto tvrdenie príde hate, ale 18-55 je síce nuda ale opticky je dobrá, ticho rýchlo ostrí a dobre stabilizuje. 55-250 STM je super, 50 f1.8 STM je dobrý úvod do portrétnej fotografie, 24f2.8 je maličká a ostrá a ak budeš potrebovať cvaknúť nehnuteľnosť, tak 10-18. Všetko dobré sklá za naozaj dobré ceny a nájdeš ich aj bazárové. A tvrdenie, že canon ef-s je mŕtvy systém je síce trochu pravda, ale olympus tiež nejde zrovna bomby a s príchodom nových stabilizovaných Fujín ubudne aj panasonicov na video.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 24. 5. 2020 09:50

Tak ryze kvalitou obrazu mi přijde asi nejlepší ta 200D/250D, ale jako nové to je lehce nad limit. Což ale platí i o GX80 se zmíněným objektivem 12-60, to taky za 12k není (s 12-32 celkem ano).
Dál bych určitě nevynechával v úvodu zmíněný Olympus E-M10 II(III), ten se do limitu vejde a v podstatě mi uniká, proč nějak z diskuse vypadl, možná paradoxně proto, že moc není žádný argument proti a tak se ani nemluvilo pro :-)
No a pak je spousta těch méně jasných variant, při snaze takto tlačit cenu dolů jsou kompromisy na místě. Já si třeba pořád myslím, že ten nyní nabízený kit PEN E-PL8 s pevným sklem navíc je v té ceně super a možná i stojí za úvahu o přimhouření oka.
Nebo z jiného konce Sony A6000, zas bych ten kitový objektiv tolik nedémonizoval a kvalita výstupu je opět hodně slušná.
Ono je těch možností opravdu dost a různé akční nabídky tím mohou jen dále zahýbat :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 24. 5. 2020 10:35

Zdůraznil bych to doporučení vyzkoušet si foťáky někde v obchodě. Každý jsme jiný a co někomu připadá cool, jinému nevyhovuje, nebo ho dokonce přivádí k šílenství. Mě třeba přivádějí k šílenství malé bezhledáčkové Olympus Peny a podobné foťáky (měl jsem to a trpěl jak pes, kombinace bezhledáčku, omezené voliče a neintuitivní menu nejsou pro mě, stejné utrpení je i stará verze seťáku 14-42 s HW pojistkou pro vysunutí). Naopak OMD E-M10 s EZ seťákem považuju za pěkný funkční foťáček (taky ho máme v rodině). Čili my tady něco doporučíme na základě specifikací a tazatel se pak bude divit, co mu to přišlo za nepoužitelnou hračku.
Pak jsou tu taky faktory jako šíře podmínek použití, protože kombinace starších m4/3 senzorů s málo světelnými seťáky jsou spíš na ven. V interiéru se E-M10 s EZ 14-42 vůbec nechytá na schopnosti Fuji X-T10 a novějších v kombinaci s 18-55/2,8-4. U low-end sestav prostě je limit jejich použitelnosti dost výrazný. Takže určitě bych časem počítal s něčím jako pevné 17 nebo 25/1,8 (máme oba a je to hned větší radost) nebo se řídil dostupností rozumně světelného seťáku třeba i přes bazar.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků