Bezzrcadlovka pro tmavý interiér

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 10:16

Já bych k GX80 doporučil samozřejmě setovou 12-32 a potom ideálně 15/1,7 a 42,5/1,7 .

Popřípadě Olympusí alternativy 17/1,8 a 45/1,8.

Pokud jen jedno sklo navíc, tak asi 25/1,7 - ta bývá hodně levně k mání a je docela dobrá. Ale to ohnisko 50 může být do bytu dlouhé, jak psal bob. A taky každého neoslovuje, protože je hodně podobná tomu, co vidíš vlastníma očima.

Ta 45 je spíš na portréty nebo ven, ale zase je u ní nejvíc vidět to pověstné rozmazání pozadí.


Pokud chceš fotit nablízko, tak musíš jít do 15 nebo 17. Ta 15 je určitě kvalitnější (a dražší) a má mnohem kratší minimální zaostřovací vzdálenost. To se na některé hrátky s kompozicí hodně hodí.


Ještě jednou, pro jistotu, napíšu - určitě si polepšíš oproti mobilu na děti v pohybu, ale jinak z diskusí tady ti musí být jasné, že správná sestava je třeba A7-3 + Tamron 28-17/2,8 + nějaké ty Sigmy Art , na rychlejší děti pak Canon 1DxIII na stativu ... ;-)

-- 27. 2. 2020 10:21 --

P.S.

Ta 12-32 tě nebude stát skoro nic a venku kreslí fakt nadstandardně.


Jako univerzál jsem kdysi měl 14-140, ale asi bych Ti doporučil radši třeba bazarovou 35-100/2,8. Ne že by 14-140 byl nepoužitelný, ale je to spíš na cestování, kde chceš fotit vše a nemáš čas měnit objektivy.



K těm pevným sklům - přál bych ti tu 15/1,7. To je sklo opravdu na vysoké úrovni a přitom je to mrňous.


Tu 20/1,7 mám (rád), to ohnisko je vlastně parádní, ale ostření je trochu pomalé, vůbec nepodporuje kontinuální ostření a je trochu hlučné. Kreslí to ovšem skvěle, na to že to je pancake. Spíš je to ale třeba na street foto apod.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 27. 2. 2020 10:23

A podotykam, ze on obcas i ten delsi cas neni k zahozeni :)

https://www.facebook.com/bestofstreetre ... =3&theater
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 11:13

Moc díky - tenhle přehled objektivů si vytisknu a budu prohlížet inzerce a bazary :-).

No a když trochu zatočím téma - jestli mi poradíte s další věcí..

Když člověk vybírá použíté bezzrcadlo, tak u těla je asi důležité koukat na shutter count a celkový stav, tam asi nicmoc víc člověk nezjistí - nebo ano?

A na co koukat u objektivů - mimo škrábanců a celkového pohledového stavu, což napadne na první dobrou, podle čeho vybírat? Co zkoušet na co dávat pozor?
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 27. 2. 2020 11:22

Souhlasím s Davidofem, A7-3 je nejlepší volba nebo aspoň A7SI/II (bazar) a tamron nebo samiang s f2,8
m4/3 tě potrápí vysokým šumem, a světlejší skla 12-35/2,8 a 35-100/2,8 jsou 2x tak drahá jak GX9. 12-32 a 12-60 jsou dobrá skla, ale na focení v místnosti s míň světlem už nestačí. :-(

Blesk ti na rychlé focení moc nepomůže, protože se nebude rychle dobíjet a při A a P režimu ti nahodí čas maximálně na 1/60, což je na hýbající se lidi/věci málo.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 12:01

Bohužel ty Sony jsou pro mě úplně cenově mimo. Tam se už opravdu dostat nechci.

Ještě zmiňujete GX9 - je to lepší volba než GX80? cenově tam velký rozdíl není...

Za objasnění času s bleskem děkuji, to jsem nevěděl.
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 12:54

Mám info od místního uživatele, že GX9 je kupodivu pocitově horší, než GX80.

Hlavně proto, že odezva displaye na dotyk není tak dobrá, jako u GX80. Hledáček je lepší, ale pořád ne moc dobrý.

Navíc má GX9 podle mě trochu nešikovně provedené kolečka - na expozici máš dedikované, ale blbě se na něj palcem dostaneš a pod ním je ještě jedno, na které můžeš expozici namapovat, ale pak máš to dedikované zbytečně.

Každopádně jsem měl pocit, že ta odezva byla natolik horší, než u GX80, že kolega tu GX9 vrátil.

Lepší by bylo, kdyby to popsal sám, třeba to tu bude číst a zapojí se.


Co se týká šumu, uvidíš sám, podle mě, pokud budeš fotky prohlížet na 13" tabletu a pokud budeš mít dobře naexponováno, tak ti to dojem z nich nezkazí. Jakmile budeš prohlížet 1:1 anebo budeš chtít tahat stíny v RAW o 5EV, tak šum začne rušit.

Opravdu jde o to, co je vlastně cílem tvé fotografie a jak bude vznikat. A zrovna GX80 je přesně ten foťák, který Ti umožní nenápadně a velmi operativně fotit tvoje blízké.

A pokud to budeš publikovat na rajčeti nebo Facebooku, nebo pokud budeš tisknout do velikosti A4 - A3, tak bych se moc nebál. Věř, že 90% dojmu z fotky bude tvořit kouzlo okamžiku a tvoje dovednost :-)

Samozřejmě v technické diskusi nakonec skončíš u A9-2 ...

Určitě má spoustu alternativ, ale v téhle cenové relaci je to podle mě dobrá alternativa.


Upřímně bych Ti ještě poradil informuj se o Fuji a jejich jpg profilech. Hodně se mi líbili fotky na ty různé simulace apod. Zejména jestli fotíš do jpg může to být zajímavá věc.
Ale nemám ponětí nic o cenách a vlastnostech modelů, které by se vešly do tvého limitu.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 27. 2. 2020 13:53

monikash: zrovna ten Tarmon 28-75 na A73 moc do "tmy" dobrý není. Světelnost je nic moc a v horším světlem hůře ostří (jak nečekané :-D). Ty údaje z mého prvního postu této diskuse jsou právě i z toho Tamrona. Na takové blbosti je 100 % lepší pevné sklo.
Nicméně, toto je vše jen teoretická rovina. Autor má jiný cíl a nikdo mu todle kombo ani nenabízí (byť Davidof tam neustále lehce míří :-D).

Tazateli přeji šťastný výběr a hodně radostných fotek. Jsem v tomto období také a ač není kompozice ani prostředí často perfektní, neopakovatelné fotky prcka za to stojí.
Naposledy upravil chodec80 dne 27. 2. 2020 22:45, celkově upraveno 1
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 2. 2020 13:55

monikash píše:Blesk ti na rychlé focení moc nepomůže, protože se nebude rychle dobíjet a při A a P režimu ti nahodí čas maximálně na 1/60, což je na hýbající se lidi/věci málo.

Na rychle fotenie blesk nie je, ale ak nepotrebuje fotit v serii tak je dobrym pomocnikom. Pohyb moze fotit v rezime priority casu a na kratsi cas. Zavysi aj od toho ako vykonny blesk bude mat.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 27. 2. 2020 14:36

K GX9 (mám ji v práci). To kolečko pro expozici se jim opravdu nepovedlo. Tuhý chod a dvě kolečka pod sebou, to se jim moc nepovedlo. Taky bych se přikláněla k té GX80. Jen si dej bacha, ať přes bazar nekoupíš model pro západní Evropu bez češtiny, jak se teď stalo mě (chtěla jsem něco malého na každodenní nošení). A připadne mi, že se víc hřeje než GX9. A kvůli lepší spolupráci stabilizací v těle a objektivu doporučuji (i výrobce ;-) )pořídit lumix skla. Na videa jsou ale obě GX dobré právě díky stabilizaci, ale nemají zástrčku pro mikrofon a při přeostřování/zoomování skel je ten zvuk ve videu prostě slyšet (takové cvakání, hlavně u starších pevných skel). To mi na nich vadí.

K blesku - jeden mi tu zbytečně leží ve skříni - METZ 50AF1
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 4. 5. 2020 15:02

Zdravím,
tak se hlásím, že jsem sehnal GX80 se setovým 12-32mm objektivem.. No, od mého posledního foťáku Nikonu D50 funkcí přibylo, tak je to jako když se učím od začátků, ale zatím se zdá vše super...

Teď už jen nějak rozumně sehnat alespoň tu 17mm/1.7... to bude výzva...

Díky všem za rady!
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 5. 2020 15:31

Pořád je to hlavně foťák, nenech se zahltit :-)

Kdyby tě něco zarazilo, napiš to sem, pokusíme se poradit.
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 5. 2020 11:57

Potvrzuju, 15/1.7 je zlatíčko. ;-)
Focení dětí v (i tmavým) interiéru už nějakou dobu zdatně praktikuju, navíc rychlejší (a nepředvídatelněji se pohybující) děti vlastní asi málokdo, nicméně mi přinde, že šum už dneska není větší téma. Na ISO 6400 tam samo nějakej je, ale při korektní expozici a s dnešníma možnostma programovýho vybavení to při elektronické prezentaci i tisku nijak extra neomezuje. Navíc je lokalizovanej hlavně na to (rozmazaný) pozadí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 12. 7. 2020 21:32

Tak se tu jeste opet hlasim - podarilo se sehnat 15/1.7 za super peniz a je to parada. Interier je vyreseny - poresil jsem v byte par svetel navic plus ten svetelny objektiv a fotky jsou paradni, vyrazne lepsi nez mobil.. Kresba je paradni, casto s ni fotim radeji i venku nez se setakem...

A jelikoz jsem zacal cvakat nejak vice, rad bych dokoupil jeste nejake delsi sklo - muzu pozadat zase radu, jaky z delsich objektivu je doporucovan/ma hezkou kresbu/dobre ostri....?

Rad bych se dostal aspon na 150-200mm...?

Diky moc za rady!
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 7. 2020 21:38

Taky jde o to, kolik je cenovej limit.

Nejlepší by asi byla 35-100/2,8, klidně mark 1. Pokud teda myslíš 200 na fullframe.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 12. 7. 2020 22:07

Fuuu, to je cenovka...

A pripadne jeste neco delsiho?

Cena, no, klidne budu shanet zae po bazarech a rad bych se vesel tak do 10-15tis maximalne... Je neco takoveho?


Diky moc
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků