Bezzrcadlovka pro tmavý interiér

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 26. 2. 2020 23:29

Ahoj všem,

koumu tu už nějakou dobu, ale nevím si rady.

Jakou cestou se nasměrovat, když chci foťák primárně na focení v tmavším bytě, kde chci fotit momentky - především děcka... Mobil to prostě nevezme a větší část fotek je mázlá. Do budoucna si umím představit i další investice do objektivů a focení na výletech - prostě taková klasika běžného člověka..

Aktuálně jsem si dal limit do 13 tisíc kč, ale pokud by bylo něco extra lepší, není problém jít o pár tis. výš.. Nebráním se ani výběru bazarovek/použité techniky...

Mohu požádat o Vaše rady? Aktuálně koukám na Olympus M-D10 II / Olympus M-D5 II / Pana DMC-GX80 / Pana DC-GX9 / nebo Fuji X-T20 /X-T100?

No, jsem dost ztracený, zda 4/3 nebo APS-C (FF je cenově mimo), zda jít po stabilizaci čipu (vyřadilo by Fuji).... Nebo zda o foťák tolik nejde a řešit to přídavným bleskem?

No, za každou radu budu rád!

Díky moc všem a těším se na diskuzi!
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 2. 2020 23:41

Nejdříve jen dotaz mimo foťáky - není lepší investovat třeba do dalšího osvětlení bytu? Nemusí to být velká světla, ale třeba jen pár chytře rozmístěných třeba designových lampiček či doplňkových decentních světel ála IKEA - někdy to dost pomůže. :-)

V rodině máme X-T20 s XF35mmF2 a je to docela v pohodě (pro situace s jednou žárovkou v místnosti např.). Já s tím objektivem jednu dobu fotil koncerty v tmavém klubu (X-Pro2 má stejný snímač jako X-T20), občas to lovilo v šeru, ale fotek do koše přesto nebylo mnoho. Zpravidla do ISO 3200 byly/jsou fotky dobré.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 00:08

Dotaz dobrý - světel mi přijde právě, že máme dost. Vše jsou LEDky, 3500K (tedy spíš do žluta) a stejně to těm mobilům většinou nestačí. Dám příklad - obývák cca 25m2 a cca 100W LEDek a z telefonů výstup stejně dost šumí a k tomu je akční prcek stejně máznutý.

Proto řeším spíš foťák, kde přecijenom bude výrazně větší čip, coý by teoreticky mělo pomoci....?
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 27. 2. 2020 00:43

Vlastní příklad: pokoj cca 15 m2, osvětlen 3x 1000 lm LED (IKEA), neutrální bílá. Čas kvůli pohybu dětí 1/125 (chtělo to kratší), clona 2.8 a ISO vyšlo 5000.
Další fotka 1/200, clona 2.8 a ISO 8000.
Další fotka 1/250, clona 2.0 a ISO 5000.

Buď si tedy kup něco, co zvládá vysoké ISO anebo počítej s nákupem světelných objektivů.
Případně dva malé Godoxy umístěné v místnosti a dálkově je z foťáku odpaluj.
Na pohybující se děti stabilizaci nepotřebuješ (nevyužiješ).

Můj názor je, že za 13k nic nekoupíš. Rád bych se ale pletl.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 27. 2. 2020 06:49

To by chcelo na fuji niečo ako 35/1,4 alebo radšej 23/1,4, ale to už je hodne za rozpočtom.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 2. 2020 07:28

Akykolvek fotoaparat + blesk s moznostou natocenia hore a blyskat do stropu, odkial sa svetlo odrazi po celej miestnosti.
Naposledy upravil jozef6 dne 27. 2. 2020 07:30, celkově upraveno 1
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 07:28

Z těch MFT bych ti doporučil GX80 a nějaké pevné sklo - vzhledem k ceně asi Panasonic 25/1,7

MFT je mezi systémovými foťáky nejhorší ve focení za horších světelných podmínek, to ale asi víš.
Oproti mobilu je to samozřejmě velký rozdíl, pokud se nejedná o statické scény, kde mobily čarují se skládáním více snímků do jednoho.

Výhodou GX80 je ovládání - výklopný dotykový display a celkem funkční průběžné ostření.

V téhle cenové relaci toho moc nevykoumáš, první ideální sestava je cca za 80 000 :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 09:02

Moc díky za rady - a co ještě tedy osadit GX80 nějakým bleskem - má to význam?

Popravdě mám teď nabídku na Olymp E-M10 II s Pana zoomem 12-32 skoro zánovní za 7tis (5k shutter count). Tak zvažuji i toto a dokoupit nějaké pevné sklo, třeba zmiňované Pana 25/1,7...

Ale všiml jsem, si, že je tu spíš doporučovaná právě ta GX80 - můžu se zeptat proč?

Jinak finanční hranice není nepřekročitelná i když 80tis. je trochu moc :D...
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OnderCZ 27. 2. 2020 09:21

Já bych - pokud to jde - spíš vymýšlel na focení nějaká lepší místa. S lepším přirozeným světlem. To udělá nejvíc. Na tmavý byt už je potřeba lepší technika. Neříkám, že i se základní zrcadlovkou/MILC a lepším světelným objektivem se to nedá, ale já bych šel primárně jinou cestou.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 09:30

Ano, i to je směr, nad kterým se určitě zamyslím.

Ale jde mi spíš o to jak pořešit momentky - když prcek něco předvádí/vymyslí kravinu a dělá ji jednou za život.... To nečekáš a čapneš první věc, co je schopná zaznamenat obraz a doufáš, že to dopadne co nejlépe..
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 09:42

Můj názor:

EM10-2 je krásný foťák, vůbec nic proti němu. Kvalitou obrazu to bude všechno (MFT) nastejno

Ta GX80 má tyto výhody -

- pro focení třeba těch dětí, zviřátek apod je velmi šikovný ten výklopný display - tyhle fotky vypadají z podhledu zpravidla o třídu lépe. Ostřící bod se dá změnit velmi operativně dotykem. Dokonce se dá i tím dotykem rovnou fotit, pokud chceš. Tohle u Olyho není tak dobře řešeno.

- kontinuální autofokus je přijatelný a myslím, že lepší, než u Olyho

Tyhle dvě vlastnosti u mě rozhodly.

- GX80 má celkem logicky uspořádané ovládací prvky, důležité věci jsou na tlačítko nebo na něj jdou přiřadit

- objektiv 12-32 je velmi dobrý, ale pozor, málo světelný. Určitě není moc dobrý do špatného světla.

Nevýhodou je určitě hledáček, ten je malý a někomu vadí i použitá technologie.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 27. 2. 2020 09:44

Inak ten panák 25/1,7 v prípade kúpy m4/3 systému doporučujem, za tú cenu to bolo slušné sklo. oly 17/1,8 bol do štandart bytu určite lepší, ale aj drahší...
Treba si to skúsiť, ono tých 50 mm EQ bolo občas moc dlhé, hlavne ak nechceme iba detail ale aj celú postavu, čo je asi u caparta dôležité...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 10:01

Davidof: moc díky za cenné rady. Po přečtení hodně topiků na tomto fóru jsme se těšil na Vaše odpovědi :-).

Ale samozřejmě poděkování patří všem diskutujícím, každá rada se cení!

Pokusím se tedy sehnat GX80 a uvidím, jaká sada s jakým objektivem se podaří. U objektivů počítám s dalšími investicemi, to problém není. Omezení ceny platí spíš pro tělo, protože jsem amatér a nic extra drahého nepotřebuji na to "domácí cvakání".

Takže skla byste doporučili Pana 25/1,7 a šírší tedy případně ten Oly 17/1,8 nebo ještě nějaká širší povedená alternativa?

A případně seťák zoom - raději Pana 12-32 nebo 14-42, nebo něco úplně jiného?

A ať už doporučení máme komplet, nějaký delší zoom - co se povedlo?

Moc díky!
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OnderCZ 27. 2. 2020 10:05

V případě levného setového zoomu bych šel cestou 12-32 (velmi skladný), případně Lumix 12-60 (super univerzál). Ale jak už tu psal Davidof, jsou to spíše objektivy ven, do lepšího světla. Ten 14-42 bych asi nebral, není špatný, ale 12-32 mi přijde lepší.
Ještě by zajímavou volbou mohl být Panasonic 20/1.7, velmi chválený, lepší než 25/1.7, do interiéru možná i vhodnější než 25 mm ohnisko. Ale už je o něco dražší.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 27. 2. 2020 10:11

Do mistnosti mi prijde tech 25mm moc dlouhych. To bych bral jako druhe sklo. Prvni sklo opravdu radeji sirsi a v pripade detailu jit bliz.

A nez nesvetelny zoom, tak to taky radeji to pevne svetelnejsi sklo. Jinak by stacil nejaky lepsi kompakt.
cport
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků