Rady pro začátečníka (Olympus E-M10 Mark II)

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kuky7 25. 1. 2020 00:53

Ahoj, tak jsem si k Vánocům udělal radost a pořídil jsem si svůj první pokročilý foťák (tím chci říct s manuálním nastavením). Něco mám načtené, něco si hledám, ale i tak bych se rád zeptal na nějaké tipy do začátků...
Mimo jiné na skladování foťáku: Když ho nepoužívám, mám ho položený v brašně ve skříni. Kdy je potřeba oddělávat objektiv a vyndavat baterku? Používáte nějakou ochrannou fólii nebo sklo na displej? (Nepoškrábe se?) A UV filtr na ochranu objektivu?
Pak bych se chtěl zeptat, nemůžu nikde najít možnosti ostření, jenom měnit ostřící body a přepínání manuální/auto. Dá se někde nastavit ostření na nekonečno?
Uvítám i jakékoliv další tipy pro začátečníka, co by se mi mohly hodit. :-D Třeba něco, co byste řekli sami sobě, kdybyste teď mohli mluvit ke svému začátečnickému já, aby na to nemuselo přicházet dlouho samo. :-D
Díky! :-)
kuky7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 1. 2020 08:07

K tvé první otázce - já osobně foťák nechávám ležet s objektivem i s baterkou. Ty folie a UV filtry nepoužívám.

Pokud umíš anglicky, tak tady je pár rad

https://robinwong.blogspot.com/2019/11/ ... dated.html

Za sebe bych začal vypnutím pípnutí :-) a zprovozněnim SCP (super control panel).

Páčku mám nastavenou na změnu ostření, přijde mi, že je škoda dávat tam to On/Off jak píše Wong.

Dobré je určitě vypnout odšum a teplé tóny.

V tom návodu to je i s infem o poloze v menu, ale pokud neumíš anglicky, klidně se ptej.
Naposledy upravil Davidof dne 25. 1. 2020 17:51, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rea_andrea 25. 1. 2020 17:19

Poradím pevný světelný objektiv. Klidně Panasonic 25 mm 1,7 k sehnání do 5 000 Kč. Nejlíp se na něm naučíte citlivost / clona / čas (na těch setových je to skrz světelnost někde od 3,5 poněkud složitější) a pevné ohnisko vás přinutí víc přemýšlet o kompozici. Když jsem si k Nikonu D3100 pořídila pevnou 35 mm, rychle jsem zjistila, že se na zoomovém objektivu nenaučím všechno.

Hlavně ale foť, studuj svoje fotky zpětně a nezabředni moc do teorie :)
Fujifilm X-S10
rea_andrea
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod foto1977 25. 1. 2020 17:45

Přesně jak píše rea_andrea, ta 25mm je super vzhledem k ceně a už se tam dá slušně pracovat s hloubkou ostrosti. Koupil bych bazarově, třeba na paldixu jsou běžně za cenu okolo 3tis.
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kuky7 26. 1. 2020 11:53

Davidof píše:K tvé první otázce - já osobně foťák nechávám ležet s objektivem i s baterkou. Ty folie a UV filtry nepoužívám.

Pokud umíš anglicky, tak tady je pár rad

https://robinwong.blogspot.com/2019/11/ ... dated.html

Za sebe bych začal vypnutím pípnutí :-) a zprovozněnim SCP (super control panel).

Páčku mám nastavenou na změnu ostření, přijde mi, že je škoda dávat tam to On/Off jak píše Wong.

Dobré je určitě vypnout odšum a teplé tóny.

V tom návodu to je i s infem o poloze v menu, ale pokud neumíš anglicky, klidně se ptej.


Díky! Článek vypadá super, s angličtinou nebude problém. :-)

-- 26. 1. 2020 12:00 --

rea_andrea píše:Poradím pevný světelný objektiv. Klidně Panasonic 25 mm 1,7 k sehnání do 5 000 Kč. Nejlíp se na něm naučíte citlivost / clona / čas (na těch setových je to skrz světelnost někde od 3,5 poněkud složitější) a pevné ohnisko vás přinutí víc přemýšlet o kompozici. Když jsem si k Nikonu D3100 pořídila pevnou 35 mm, rychle jsem zjistila, že se na zoomovém objektivu nenaučím všechno.

Hlavně ale foť, studuj svoje fotky zpětně a nezabředni moc do teorie :)


Děkuji. Ale jaký je rozdíl mezi zoomem a pevným sklem, co se týká nastavení clony, času a ISO? Je pravda, že k menší hloubce ostrosti někdy používám větší zoom, ale tak to je vlastně taky změna clony... Ne že bych se v tom nějak líp vyznal, ale zrovna 25 mm mi přijde trochu nezajímavé v tom, že je to uprostřed rozsahu setového objektivu. Navíc moc nefotím portréty a podobně, takže by pro mě v případě pevného objektivu byl zajímavější asi nějaký širokoúhlý. Ale rád si nechám vysvětlit, co za tím nevidím.
kuky7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 1. 2020 13:15

Zkus dát na youtube vyhledat

mike brown depth of field

Jestli ti to sedne, tak tenhle chlápek má sérii výborných lekcí. Není línej všechno demonstrovat na videích, včetně kompozičních cvičeni apod. Ty doporučuju obzvlášť.

V těch videích o hloubce ostrosti demonstruje základní vztahy mezi veličinami, které mají vliv na výsledný vzhled fotky. Hloubka ostrosti je jen jeden element, ohnisková vzdálenost také.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod kuky7 29. 1. 2020 17:04

Ještě jedna věc: Jak je to s odolností foťáku? Když nemá utěsněné tělo (nebo jak přeložit weather sealing), znamená to, že za mrholení a podobně rozhodně nevytahovat, nebo něco i tak snese? A rozsah teplot? V návodu je myslím rozsah od 0 °C do nevím kolika, ale rás bych s ním fotil i na horách. Takže co mráz?
kuky7
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 1. 2020 19:45

Úplně bych se nebál, jemné mrholení asi není problém, pokud foťák vytáhneš, vyfotíš scénu a zase schováš. Úplně promočit bych ho ale nenechal.
Taky pozor na zoom objektiv, který se vysouvá, určitě bude zranitelnější než pevné sklo.

Mráz třeba -5deg podle mých zkušeností problém není, foťák (GX80, taky bez weather sealing) vozím na běžky úplně běžně.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 29. 1. 2020 22:04

Mě z GX80 zamrzá spoušť... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 1. 2020 10:25

A jo, to jsem zapomněl :-))
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 30. 1. 2020 10:56

Vozím ho jako lehkou variantu po horách na lyžích, mráz, sněžení apod. zatím vždy ustál, i s plasťákem 12-32 a přehazováním objektivů. Jen jednou jsem měl pocit, když byl hodně mokrý, že chvilku nějak nefungovaly ty šipečky kolem OK.
Oly měl vždy docela odolný i oficiálně neutěsnený těla. Například E-500 mně svýho času přežila i "koupel" v tropickým lijáku.
Ferin
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků