Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 12. 2019 13:55

No mne uz predajcovia povedali tolko veci ... :-)

Problemy s 8-18 su dost zname, nejaka mala udajne aj 12-60 Leica. Udajne tiez existuju 100-400 s otocnym zoomovacim prstencom aj ked zdroje niesu extra doveryhodne. Dokonca aj nazory na Fuji 18-55 su rozne hoci tam to myslim zalezalo kde sa to vyraba. Sigmy 30 f1.4 tiez maju dost nepodarkov a aspon v zaciatkoch predaja na tom neboli idealne ani 16 f1.4.

Co sa tyka Panasonicu 100-400, zalezi na cene. Za plnu sumu, co bolo kedysi nejakych 1700eur je to imho potrat. Blbo riesena konstrukcia clony, zoomovaci prstenec je to najhorsie co som zazil (ono by s tym slo zit pri kratsom ohnisku, ale pri dlhom to sposobuje komplikacie) a ludia na nete s tym mali aj mechanicke problemy cca po roku pouzivania. Opticky bol za mna osobne v pohode, ale zvykne sa mu vycitat najdlhsie ohnisko. Mne osobne nevadilo, ale ja som voci nemu vyhrady nemal. Tiez neviem o tom, ze by boli problemy s kusovou variabilitou v zmysle optiky, len bol konstrukcne naprd.

Ale dnes sa da zohnat za pomerne rozumnu cenu okolo 1000eur a to je podla mna adekvatna suma ak vezmem do uvahy snimac, svetelnost a kvalitu konstrukcie. Plus slusna stabilizacia a AF.

Dokonca rozmyslam, ze si ho zase kupim ak si nevystacim s 200 f2.8. Ta 100-400 je dost lahucky objektiv a nebyt toho zoomu, fungovalo by sa s tym skvele.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 12. 2019 22:36

Amalary píše:Scuti: pokud ti to ohnisko vyhovuje a nechceš jiné, tak bych to asi neřešil. Pokud na ohnisku až tak netrváš, stojí za to si to porovnat s tím Panasonikem 15/1,7. Já jsem si vše oč jsem měl zájem testoval na prodejně se zkušební tabulkou. V Megapixelu mají i svojí velkou testovací tabuli. Doma jsem si udělal po vyvolání rawů výřezy a porovnal si to. Co jsem zkoušel tu Oly 17, tak opravdu byla na otevřenou clonu slabší.
To sedí aj podľa DxO marku: 15/1.7 je na 6 mieste (17/1.8 je na mieste 7)
Ale rozdiel je len 26 ku 25 bodov, teda prakticky nepoznateľný
(hoci sa to už pri porovnávaní 1:1 kľudne môže prejaviť .. alebo u teba sa to mohlo prejaviť aj kvôli "variabilite")
Najväčší rozdiel je po zaclonení .. ale to moc nepoužívam...

Amalary píše:testy DxoMark nesleduji, zkouším osobně a popravdě, jsou mi sympatičtější ty testy, kde mají jasně ukázané fotky pro porovnání, než nic neříkající čísla, kdy ani nevím, podle jaké metodiky ty testy dělají.
Aj ja by som rád videl ten rozdiel v priamom porovnaní .. ale videl si niekde také porovnanie u PRF-D46 PRO? :--
Ja som našiel len nejaké slovné recenzie, ale z nich nie som o moc múdrejší :eh
(len sa zhodujú na tom, že to nekazí kvalitu - s čím súhlasím - ale to asi preto, lebo to berú len ako "ochranné sklo" -ale podľa popisu by to mohlo kvalitu aj zlepšovať)

Mne sa práveže DxO mark merania pomerne zhodujú s reálnymi pokusmi.
Zatiaľ som ešte nenarazil na meranie, ktoré by nesedelo s realitou, ani sa nedalo nijako vysvetliť
(či už teoreticky, alebo prakticky)

Amalary píše:Ano, kontrast, souvisí s ostrostí, ale ve smyslu zvýraznění barevného podání kresby. Myslím, když to řeknu jinak, sytější barvy se zdají jasnější, ostřejší. Jak jsem psal, kontrast snadno upravíš v editoru, kvůli tomu bych ten filtr určitě nekupoval. Ostrost to logicky nemůže zvýšit, když je to jen filtr, tedy sklo, bez optiky.
Filter môže ostrosť zvýšiť: keď odfiltruje "to neostré" .. tak ostane len to ostré ;-)
(asi podobne funguje aj zaclonenie: problematické svetlo to odstráni a zostane len to "najostrejšie")
Možno tým trošku zníži výslednú transmission (prenos svetla), ale v konečnom dôsledku to môže by prínosné...

.. len som ešte nemal čas to nejako poriadne pretestovať
(ani neviem aký záber zvoliť, aby ten rozdiel bolo vidno)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 2. 12. 2019 22:47

Ganec píše:Filter môže ostrosť zvýšiť: keď odfiltruje "to neostré" .. tak ostane len to ostré ;-)


Třeba pak nebude potřeba AF.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rodri 2. 12. 2019 22:56

Zbyňku, už jsi testnul EM-5 III? Jestli ano, poreferuj trochu. Dík.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 3. 12. 2019 11:27

rodri píše:Zbyňku, už jsi testnul EM-5 III? Jestli ano, poreferuj trochu. Dík.


Pořídil jsem jako druhé menší tělo k E-M1ii místo GX9, kde jsem si nebyl schopen zvyknout na ovládání. Spokojen jsem hlavně s velikostí, neboť nosím nějaký fotoaparát neustále sebou (vejde se do malé kožené brašny Kalahari Kaama L-25 s nasazeným 12-100). Pokud srovnávám s E-M1ii, tak pokud pominu velikost, pak:
- obrazový výstup totožný
- zřejmě o něco lépe funguje C-AF a rozeznání obličeje
- E-M5iii má tišší chod mechanické závěrky
- tlačítka na těle jsou více zapuštěná a hůře se tisknou
- úchop je slušný a nechá se držet i s 12-100 (možná nemám velké ruce) - ideální je velikost 17, 25, 45/1,2
- nastavit lze obě těla téměř stejně, takže neřeším ovládání

Problém je zatím se zpracováním RAW - CA ani DxO PL to zatím neumí - řeším RawTherapee (ten umí vždy vše).
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 12. 2019 12:30

Člověče, Zbyňku, s nasazenou 12-100 je to skoro jedno, jestli máš EM1 nebo EM5, ne ? :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 3. 12. 2019 12:44

Rozdíl v rozměrech je papírově pár milimetrů, ale v reálu to je znát. Možná se na to dívám pohledem vlastníka konkrétní malé brašny, do které se E-M1ii nevejde.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 3. 12. 2019 12:58

Trochu ve stylu paniček, co si k rukavičkám dokoupí i auto v identickým odstínu? ;-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zbynek.hromek 3. 12. 2019 13:01

Ferin píše:Trochu ve stylu paniček, co si k rukavičkám dokoupí i auto v identickým odstínu? ;-D


Asi tak.
zbynek.hromek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 3. 12. 2019 14:09

Ferin, jasný, krach nekrach, testy jsou daný. Ale je fakt, že jim to nejednou nesedělo. Důvod krachu byl nejspíš kvůli ztrátě sponzora.

Ganec píše:
Amalary píše:Filter môže ostrosť zvýšiť: keď odfiltruje "to neostré" .. tak ostane len to ostré ;-)


Na to jsi přišel jak?

Je to filtr, jak popisují na odstranění odlesků a zvýšení kontrastu. Takže bude mít nějaké silnější antireflexní vrstvy, které pomůžou, např. při focení, kdy silně svítí slunce, nebo v protisvětle, kdy odfiltruje to silné sluneční záření a tím sníží odlesky a zvýší kontrast. U tohoto typu filtru bych se ale bál vinětace. Ale je to čistě jen pro tento případ k používání, jak jsem psal. Fotit s tím stále to ne. Protože na běžné denní světlo stačí vesměs antireflexní vrstvy objetktivů. Jinak než ten filtr, tak to už je lepší, když použít filtr, tak profi 100 x 100.

Fidko, díky za referenci o 100 - 400. Jak budu mít trochu času, tak půjdu zkusit ten prstenec. Máš pravdu, že cena na to, jak je to opticky dobrý zoom je dobrá. S tím slabším koncem počítám, ale je to o mnoho lepší, než Olympus 75 - 300 v celém rozsahu.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2019 16:42

Já to s tím sednutím do brašny chápu. Na některé sestavy se dá sehnat taštička tak akorát, ale o chlup větší tělo už se do ní nevejde. O číslo větší brašna je pak obvykle větší výrazně a zbytečně.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 3. 12. 2019 17:57

Ono s tym najdlhsim ohniskom je to trochu tricky, pretoze sa casto pouziva na vacsie vzdialenosti a tam je tych faktorov ovplyvnujucich vysledok viac ako len objektiv, co Ti je asi jasne.

Na fotenie detailov uplne v pohode. Ako som povedal, cisto opticky by som snad vzhladom k rozzsahu a pomerne premiovej (naoko) konstrukcii nejak skusol aj tych 1700eur, aj ked si myslim, ze clona by si zasluzila vznesenejsie hodnoty. Jediny problem je len ta konstrukcia a ze sa "rozpada". S tym prstencom to tiez nie je problem v kazdom jednom pripade, ale fotis napriklad BIF a snazis sa zoomovat/odzoomovat, tak ti to kvoli tlaku ktory musis na pootocenie vyvinut cely objektiv solidne poskakuje (vies si predstavit ako sa to prejavuje na 800mm eq) a to sposobuje velke problemy.

Novsie kusky su na tom udajne lepsie (neviem ktore su novsie, skusal som necely rok dozadu v prolaike a stalo za prd), ale niekomu to vraj casom povolilo a niekto s tym vraj nema problem, cize mozno budes mat stastie.

Super objektiv by bol ta 100-300 II, akurat je skoda, ze Panasonic sa pri novom modeli nesnazil zlepsit aj optiku. V danej kategorii je v pohode, ale zlepsit urcite ide.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 3. 12. 2019 18:13

Dolgor píše:Na některé sestavy se dá sehnat taštička tak akorát, ale o chlup větší tělo už se do ní nevejde.
Aj ja to tak mám:
Obrázek

Väčší foťák ako E-M5 III by sa mi tam už určite nevošiel.
Už teraz vidno, že pracka sa dá zapnúť len tak tak.
O čosi väčšia výška foťáku ako je hrúbka kapsičky spôsobuje vydutie, až kapsička potom vyzerá byť naklonená.
(rovnako široký ale o 13 milimetrový hrbol užší PEN-F toto "naklonenie" nerobí)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 3. 12. 2019 22:27

Fidko píše: Jediny problem je len ta konstrukcia a ze sa "rozpada".


Jak to myslíš?

1700 se mi zdá hodně. Našel jsem si francouzského prodejce, co ho má nový za 23 t.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 12. 2019 07:32

Mě konstrukce clony na 100-400 vyhovovala. Je tam krátká pohotovostní trvalá malá clona a normální velká. Ta není šroubovací na velký závit, ale má malý šroubek. Žádná velká nevýhoda, jen jiné řešení.

Moje kopie 100-400 měla tuhý zoom od cca 250 mm. To bylo nepříjemné, zejména, když se na to člověk soustředil. Ze začátku jsem to zkoušel různě rozhýbat, ale člověk při tom vypadal trochu jako deviant, tak jsem toho radši nechal :-)

Ta, co jsem prodal a dvě další, o kterých vím, fungujou úplně normálně (z konstrukčního hlediska), takže nějakých katastrofických zpráv bych se nebál.

Kresba na 350-400 je trochu horší, ale existuje spousta lidí, co s tím fotí moc hezký fotky i na tyhle ohniska. Mě to ale moc nešlo.

Na 300 mm (F=5,7) je to určitě docela dobré, lepší než 100-300 od Olyho. To jsem mohl sám porovnat.


Bohužel jsem neměl možnost porovnat 40-150/2,8 + 2xTC a tuhle 100-400 @300.
Teď mám pocit, že 40-150 je lepší v kresbě ale horší ve stabilizaci.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron