PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pemar 2. 12. 2019 06:41

A jakou konfiguraci toho Applu máte v práci?
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 12. 2019 07:44

Vobec netusim, zistim :) Myslim si ze 8 alebo 10 jadrove, sluzia na robenie videi (svadby, firemky, reklamne a stuzkove), asi tak 150-200 dlhších videi rocne na niekolkych PC (spracovanie aj exporty).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 2. 12. 2019 21:29

Video nezpracovávám, jen fotky, používám DxO PhotoLab 3, ale zajímá mne i zkušenost s Lightroomu a Photoshopem, kdybych se k nim vrátil.

Měl jsem na stole iMac Pro s osmijádrovým Xeonem a Vega grafikou, v kombinaci s DxO to nebylo špatné, rychlejší, než MacBook Air a i než starší desktop s i7 Kaby Lake (nebo nastejno), ale pomalejší než desktop i9 s 2080 Super, hlavně když jel chvilku na plný výkon.

Pořád se ale k myšlence pořídit Apple desktop vracím kvůli kompatibilitě s iPadem a iPhonem, kvůli ekosystému Apple, ale nenašel jsem zatím tu správnou konfiguraci a nechce se mi jít moc přes 140 tisíc (za to už je nekompromisní desktop s Windows), konfigurace Apple mi připadá atraktivni až s cenovkou těsně pod 200 tisíc, což se mi zdá moc.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 12. 2019 22:06

to si robis dufam srandu, apple pocitac na upravu domacich fotiek za 140 000 CZK = 5 482,89 EUR a este nie je dost vhodny ale za 200 000 CZK = 7 832,69 EUR uz ano
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2019 22:56

pemar holt nekope okresní přebor, to tu přece všichni víme. ;-)
Nebo možná jen jezdí na tréninky Pepíka Hnátka v Rollsu. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 12. 2019 06:46

Takové jsou ceny od Apple.

27palcový iMac s Retina 5K, 3,6GHz 8jádrový Intel Core i9 deváté generace, Turbo Boost až 5,0 GHz, 32 GB 2666MHz paměti DDR4, Radeon Pro Vega 48 s 8 GB paměti HBM2, 2TB SSD, Magic Mouse 2, Magic Keyboard – česká stojí aktuálně 138 790 Kč.

iMac Pro, 3,2GHz 8jádrový Intel Xeon W, Turbo Boost až 4,2 GHz, 64 GB 2666MHz paměti DDR4 ECC, Radeon Pro Vega 64 s 16 GB paměti HBM2, 2TB SSD, Magic Mouse 2 – vesmírně šedá, Magic Keyboard s číselnou klávesnicí – česká – vesmírně šedá stojí aktuálně 183 190 Kč.

A nový Mac Pro bude podle všeho ještě dražší. Jinými slovy, přejít kompletně na Apple je docela drahá sranda, desktop s Windows bude mít za stejné peníze výkonnější hardware, za ceny v rozmezí 70-140 tisíc budu mít hardwarově celkem nekompromisní mašinu. A to ještě u Apple můžete zapomenout třeba na podporu CUDA. Proto jsem do toho zatím nešel, pokles výkonu po zahřátí byla jen poslední kapka.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 12. 2019 08:20

Tak skús Hackintosh - možno by ti s ním vedeli poradiť aj v X-Computers. HW bude omnoho tichší, mierne výkonnejší a za výrazne menej peňazí, SW bude Apple.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 3. 12. 2019 08:25

lennyl_2 píše:to si robis dufam srandu, apple pocitac na upravu domacich fotiek za 140 000 CZK = 5 482,89 EUR a este nie je dost vhodny ale za 200 000 CZK = 7 832,69 EUR uz ano


Naposledy ked som pozeral komplet apple železo, tak mi to narátali aj nejakými appkami a perfifériami na slušných 8,5 litríka eurového...
Tie ceny majú fakt brutálne.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 3. 12. 2019 09:18

No, mám v práci pod stolem Mac Pro mid2010, s 2x 2,4 GHz Quad-Core Intel Xeon a 32GB RAM, pod macOS High Sierra, a funguje dodnes - kupován v I. kvartálu 2011. Zapnutý je v podstatě pořád, vypíná se jen když jsou státní svátky a delší volné dny a jeho aktivní činnost je cca 8h/den - zbytek dne "prospí".
Na CS6/CC2020 aplikace InDesign, Illustrator, Photoshop v práci zcela postačující. Denně se na něm buď sází publikace všeho druhu - od brožurek až po rozsáhlé katalogy, nebo pracuje v PS s různými daty s libovolným počtem vrstev. Práce s vektory je menšinová. Vše funguje dostatečně rychle, aby se termíny realizací vždy plnily i s časovými rezervami na případné korektury a opravy. Mám tu na něm i Capture One Pro, ale tady na něj není moc prostoru. Na to mám domácí MacBook Pro mid2015 v tehdejší nejvyšší konfiguraci.
Datové disky ve všech slotech (HDD) se měnily preventivně vždy jednou za tři roky, systémový SSD je tři roky starý, bude se měnit zakrátko, původní grafická karta odešla před dvěma lety, nahrazena stejnou ze starých sklad. zásob. A doplňovala se RAM kapacita z původního 8GB na 32GB. Přibyla blu-ray vypalovačka do druhého slotu vedle původního CD/DVD zařízení.
A tento Mac Pro má před sebou komplexní "modernizaci", kterou tak hezky popsal a realizoval na Youtube kanále např. Lee Zavitz před dvěma lety zhruba. Takže na něm poběží např. současný systém a řada aplikací, které nejdou na macOS Catalina spustit dnes.
Tehdejší investice v r.2011 byla něco přes 110.000 Kč i s monitorem 27" Apple LED Cinema Display, který tady funguje taky dodnes.
Vzpomínám si, jak si všichni kolegové ťukali na čelo, že takové na tu dobu předražené železo je třeba... a hele, vono to pořád funguje a mezitím kolegové vystřídali své stolní počítače (s Win) už asi podruhé nebo potřetí za tu dobu. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 12. 2019 11:14

Takže z toho Macu vlastně zbyl jen procesor a motherboard.
No vidíš, a kdyby si tvoji kolegové v tom roce 2011 koupili desktop za řekněme 40 tisíc, k tomu nějaké Eizo, a každé další tři čtyři roky ten komp vyhodili z okna a koupili něco za stejné prachy se současnou technologií, tak jsou na tom finančně líp, a ten Apple výkonem naprosto zesměšní.
U nás v práci jedeme na desktopech Dell, a běží 24 hodin denně, vypínají se jen na vánoce. A nikdy žádná porucha už 11 let.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 12. 2019 12:29

Ja som striedal HW z polovice roka 2013 niekedy koncom roka 2018, investícia spolu cca 3000€/77tis CZK (oba PC aj s monitormi a postupne dokupovaným HW), takže tie Macovské ceny sú niekde úplne mimo mňa.
Všetko ide doteraz, vrátane starého PC, je to príjemne tiché aj v záťaži, len ten starší počítač bol stavaný pre 16-24Mpx fotoaparáty a so 42Mpx mal starosti....
Ten starší počítač je u priateľky - na ňom triedi a upravuje menšie množstvá fotiek, takže rozdiel vo výkone až tak veľmi nevadí :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 3. 12. 2019 13:56

Kolegové pod někým pracují. O financích rozhodují jiní. Ale je na nich, co si vyberou.

Mac Pro přišel de facto jen o tu grafickou kartu, která přestala fungovat. Vyndané starší pevné disky jsou funkční všechny (občas se použijí do schránky na disky), jen se obecně u nás pevné disky preventivně obměňují za novější. Jsou v nich data až z roku 1997 z ještě starších Apple strojů (Power Macy G3, G4 atd.). Dále Time Machine disky se po naplnění z Mac Pro vyndají, zabalí a uloží do sejfu. V Mac Pro jsou vždy dva TM disky, dva disky s daty a systémový disk. Z Mac Pro toho moc nezbude až po té plánované "modernizaci". Ohledně výkonu... každý potřebuje něco jiného. K náplni typu mé práce v kanceláři tento stroj plně postačí. Nicméně, vyšší výkony u vašich mazlíčků vám přeji. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 12. 2019 14:29

My v práci máme low-end desktop Windows počítače z počátku tisíciletí (nejstarší z roku 2003, pořizovačky běžně cca 15 tisíc Kč včetně OS). V průběhu času se ze stolu pracovníků přestěhovaly k hw méně náročným úlohám (přístroje s jednoduchým SW) nebo na místa s nižším využitím, některé dostaly SSD, víc RAM z vyřazených strojů, místo XP je na nich dnes W7 (odpojeny od sítě) nebo W10 a samozřejmě čas od času péčé vysavače. Výdrž tedy není problém ani u levných PC.

Jiná věc je výkon. U nás většině stačí výkon lepšího kancelářského PC a některým zase nevyhoví ani nejdražší desktopy. Když analýza začíná 200Gb datasetem, raději si to každý spustí na serveru, protože i tam to pak jede naplno v lepším případě hodinu a v horším půl dne, s využitím 120 jader a 256 Gb RAM :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 12. 2019 16:55

Z mého pohledu to zase tak zásadní problém není, mít na desktopu Windows a data sdílet přes iCloud, pracovně mám i notebooky s Windows a na telefonu a tabletu iOS, jsem zvyklý na oboje, jen jsem odvykl na Android.

Na fotky mám iPad Pro a desktop, ještě mám I MacBook, ale používám ho už jen na kalibraci objektivů přes Focal Pro (Focal Pro nemá verzi pro iOS, jen pro Mac a Windows - notebook s i5 a Windows mi tuto aplikaci neutáhne a často padá, dokonce i i7 má potíže, na MacBooku běží v pohodě).

Co se mobilního řešení týče, nosím ve fotobatohu desetipalcový iPad Pro, někteří moji kolegové přešli na třináctipalcové iPad Pro, notebook s i7 to podle všeho nahradí výkonově celkem spolehlivě, navíc je to menší, lehčí a má to lepší displej, cenově cca 37 tisíc, což stojí kvalitní notebook s i7 také. Já zatím zůstávám u desktopu kvůli DxO, ten na iOS zatím neběží a na notebooku s Windows je to lenochod.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 4. 12. 2019 06:33

Upgradoval som toho roku na i7-9700K,500GB SSD, 32GB RAM...(cela zostava 1300€). Neviem co viac by som ziskal investovanim viac €, ked pouzivam PC len na fotky (LR+PS) a beznu kancelarsku pracu. Videa netocim, hry nehram.

Pred dvoma dnami som skusil vyexportovat 150 fotiek (24MPx), casovo to bolo 2 min.30sekund. Tak schvalne, Ti, ktori mate silnejsie zostavy, aky bude rozdiel v case ?
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků