Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod danielsevcik 1. 12. 2019 22:19

Scuti píše:Dobrý den, zdravím.
Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo nepoužíváte objektiv Zuiko 12-40mm f2,8 PRO na těle Olympus OMD M10 II.
Jde mi o to, jestli už není na tento Oly příliš veliký, resp. těžký. Jak se s ním fotoaparát drží a jestli to není nějaký "boj". Začal jsem o něm uvažovat. Nějaký slušný, jetý, za rozumnou cenu.
Jestli o tom tady někde byla zmínka, tak se omlouvám, ale není v mých silách to vše přečíst.
Děkuji.

Zdar, mám právě tuto kombinaci a je to naprosto v pohodě. A to mám ruce jak medvědi tlapy. Je to asi pocit každého soudruha fotografa, ale mě ten malý grip vyhovuje. I s takto festovnim objektivem je foťák pěkně skladný. Samozřejmě, člověk nemůže čekat, že to bude jak s pancakem, ale ta kvalita za to stojí. Pokud jsi někde od Ostravy, tak se klidně můžeme domluvit na nějaké to vyzkoušeni.
Dan
danielsevcik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 2. 12. 2019 07:48

Fidko píše:
Amalary píše:
Scuti píše:Tak jsem se nakonec rozhodl, udělat si Jéžiška...
A objednal si Zuiko 17mm f1,8. Rozmýšlel jsem se nad bazarovým (paladix,aukro,eBay) ale nakonec jsem se rozhodl pro nový a využil 3000,- Kč slevu na VK Foto.
Ještě ho nemám, objednával jsem nyní přes víkend, tak jsem zvědavý...


Ta 17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu, ale pokud ti vyhovuje ohnisko, tak proč ne. Panasonic je dražší, ale na otevřenou clonu je na tom kresebně lépe.

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... mpus-17mm/

Však vyzkoušej, uvidíš, naštěstí se dá zboží objednané přes internet do 14 dnů vrátit, případně i stornovat.


Jo, tiez ma celkom zamrzelo, ze ked soms a v tom zacal vrtat, zistil som, ze opticky vzhladom k cene to ziadny zazrak nie je. Ale asi to zavisi aj od kusu. V nejakych recenziach to z pohladu ostrosti davalo podobne vysledky ako f1.2. Panasonic 20 f1.7 sa zda byt opticky vyrazne lepsi a samozrejme lacnejsi, ale popravde by ma aj tak asi viac mrzelo tych 5mm navyse.

Cloveka ide rozdrapit, lebo ta 20mm f1.7 sa mi inak hrozne paci, ale tych 40mm eq ma desi.


Tú 20/1,7 som mal asi nejaký premium kus, lebo iné tak ostré sklo som na olym nikdy nemal. Najviac mi ho bolo ľúto, keď som rozpredával výbavu. Ale jednu vec je nutné vyzdvihnúť, bol to neskutočný slimák (šnek). Najpomalšie z oly skiel, čo som mal. Len mu naroubovat ulitu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 12. 2019 10:15

Amalary píše:
Ganec píše:
Amalary píše:17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu
Zlepšila by kvalita použitím PRF-D46 PRO filtra?

citujem: "redukuje vnitřní reflexe a poskytuje čistý průhled s vyšším kontrastem"


Jak píšeš o té kusové variabilitě, myslím, že tím dnes už tím trpí jen Samyangy a i tam to je čím dále lepší v tomto ohledu.


To si uplne nemyslim. U Sigmy to nie je nic vynimocne, nepocul som o tom akurat pri 56mm f1.4, ale 30 a 16 f1.4 problemy boli. Podobne niekolko Panasonic Leica Zoomov. O problemoch s kusovou varibilitou pri Olympusoch sice nic neviem, ale pravdepodobne sa vzdy najdu nejake podarenejsie kusky.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Scuti 2. 12. 2019 11:18

danielsevcik, děkuji za nabídku, ale jsem 250km od Tebe.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2019 11:52

Jestli to chceš vyzkoušet, tak v Plzni můžeš.

Nebo ve větších fotoobchodech, tam mají podobnou nabídku, jako já v poličce :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2019 11:57

O tom dost pochybuju. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2019 11:59

Ještě bych poznamenal k té 17/1,8 - máme ji už dlouho, manželka ji kupovala při přechodu na MFT někdy v 2013-14.

Vůbec nezpochybňuju ty měření a testy, ale určitě bych se nebál, že by ten objektiv jakkoli kazil fotky :-)

Tím myslím - vyzkoušej si ho, a pokud neuvidíš ve fotkách něco negativního, vesele ho užívej. Jako má drahá polovička, ta testy nečte a jenom fotí :-)

-- 2. 12. 2019 12:00 --

Ferin píše:O tom dost pochybuju. :-D


Je pravda, že nemám označené ty vitríny jako oni :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Scuti 2. 12. 2019 12:14

Děkuji za nabídky.
Zatím je rozhodnuto, Zuiko 17mm 1,8 mám objednaný. I když jsem se ještě včera večer díval na toho pana 15mm 1,7 s tím, že bych dnes ráno objednávku případně ještě zrušil, protože ji ještě určitě neměli zabalenou...:-))
Ale zůstal jsem u toho Zuika. Líbí se mi více než pan a chtěl jsem nový. S tou slevou na VK Foto mi to vycházelo na Zuiko.
Ono také asi záleží na kusu a tak jsem zvědavý co přijde a jak to bude vypadat po vyzkoušení.
Tady také jeden názor:

https://www.ephoto.sk/fototechnika/rece ... -17mm-f18/

Tak uvidím...
Děkuji.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2019 12:15

To samý myslím platí i o 12/2. Objevuje se k ní dost (technických) výhrad, ale plno lidí je z ní naprosto nadšeno.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 12. 2019 12:22

Scuti

Tak pak napiš dojmy, jsem docela zvědavej.


Tu 12/2 jsem měl a prodal jsem ji. Spíš ale proto, že jsem pro ni neuměl najít unikátní využití. Pravda je, že v mém amatérském testu nijak nepřekonávala 12-32 (ani 12-40 a 12-35), tak jsem si řekl, že ji dám na protiúčet, když jsem bral 17/1,2.


Pokud by Oly vydal 12/1,2, tak bych tomu dal druhou šanci. Rozdíl F1,2 a F2,8 je už znatelný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 12. 2019 12:25

Ten objektiv urcite nie je zly, to ani nahodou, len proste je opticky horsi nez 20 f1.7. To urcite neznamena, ze je zly. Len by bolo fajn to rozlisovat :)

Pre mna stale lepsia volba, pretoze to ohnisko mi jednoducho pride praktickejsie nez 20mm f1.7 co ma mrzi, pretoze inak ten Panasonic vyzera vyborne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 12. 2019 12:42

Amalary píše:Ta 17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu
Podľa DxO marku je na otvorenú clonu konkurenciaschopná:
- medzi zmeranými Panasonic a Olympus sklami je na 7 mieste
- podľa DxO mark score prekonáva aj Panasonic 20/1.7 (na 9 mieste) a Panasonic 20/1.7 verzia II (na 14 mieste)
(hoci tie rozdiely sú minimálne)

-- 2. 12. 2019 13:02 --

Amalary píše:
Ganec píše:Zlepšila by kvalita použitím PRF-D46 PRO filtra?

citujem: "redukuje vnitřní reflexe a poskytuje čistý průhled s vyšším kontrastem"


To jen filtr na redukci odlesků a zvýšení kontrastu, ostrosti to nepomůže, naopak. Jsem toho názoru, že i sebelepší filtr je z hlediska ostrosti kresby jen ke škodě. Když to přeženu, tak focení přes okno je toho důkazem. Kontrast se dá velmi pohodlně upravovat v postprocesu.
No ja neviem .. podľa mňa "kontrast" a "ostrosť" dosť súvisia...

Citujem z článku Ostrosť na fotografii:
"Čím väčší je rozdiel jasov (teda kontrast) pri hrane predmetu, tým sa nám javí ostrejší."

Tieto "filtre" by mali byť niečo ako dodatočný "coating", ktorý "zlepšil ostrosť" u novších skiel s podobným zložením
(napríklad 14-150 alebo 75-300, u ktorých je verzia II ostrejšia)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 2. 12. 2019 13:09

Rozmyslam kolko takych filtrov by som potreboval nasadit na 100-400 aby to dalo rovnaky vysledok ako 200 f2.8.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 2. 12. 2019 13:32

Scuti: pokud ti to ohnisko vyhovuje a nechceš jiné, tak bych to asi neřešil. Pokud na ohnisku až tak netrváš, stojí za to si to porovnat s tím Panasonikem 15/1,7. Já jsem si vše oč jsem měl zájem testoval na prodejně se zkušební tabulkou. V Megapixelu mají i svojí velkou testovací tabuli. Doma jsem si udělal po vyvolání rawů výřezy a porovnal si to. Co jsem zkoušel tu Oly 17, tak opravdu byla na otevřenou clonu slabší. Moc bych to u širokých skel nepodceňoval, ostrost na otevřenou clonu je u širokáčů velmi důležítá, protože vesměs s tím bude foceno při plně odcloněném objektivu.

Fidko: nevím, bylo mi řečeno, od několika prodejců, že dneska už to není jak dříve. Že pouze Samyangy mají problémy s kusovou variabilitou, a že si je většina lidí chce důkladně vyzkoušet. Těžko říct jak to je. Fakt je ten, že fotograf by si měl když to jen jde, objektiv pořádně otestovat.

Píšeš o tom, že Panasonic zoomy mají také kusovou variabilitu. Odkud máš ty informace? Máš nějaký link?
Zrovna jsem si říkal, že bych si pod stromek nadělil od číňana Panasonic 100 - 400. Nevíš, ten zoom je v pohodě?

Ganec: nevím, testy DxoMark nesleduji, zkouším osobně a popravdě, jsou mi sympatičtější ty testy, kde mají jasně ukázané fotky pro porovnání, než nic neříkající čísla, kdy ani nevím, podle jaké metodiky ty testy dělají. A co vím, tak ten Dxo zkrachoval, ne? Myslím, že jsem i někde četl, že si řada fotografů stěžovali na ty testy, že to nesedí. Nejlepší je, vzít ty dvě skla a udělat si osobní názor.

Ano, kontrast, souvisí s ostrostí, ale ve smyslu zvýraznění barevného podání kresby. Myslím, když to řeknu jinak, sytější barvy se zdají jasnější, ostřejší. Jak jsem psal, kontrast snadno upravíš v editoru, kvůli tomu bych ten filtr určitě nekupoval. Ostrost to logicky nemůže zvýšit, když je to jen filtr, tedy sklo, bez optiky.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 12. 2019 13:54

DxO nezkrachoval, akorát asi končí s tímto druhem testů (u klasických foťáků). Ale to na výsledcích těch testů asi nic nemění. ;-)
Problematických je/bylo několik objektivů, teď už je z hlavy všechny nevypotím, ale docela profláklá byla (snad už není) 8-18 a její problém s decenteringem.
Tuším i ta 100-400 má svoje mouchy, ale ty souvisí především s konstrukcí.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků