Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Scuti 29. 11. 2019 11:18

Fidko, nazdar. Ano, už jsem si všiml, že je pana 12-35 i v f2,8.
Je o něco menší a lehčí než Zuiko 12-40mm f2,8 PRO...
Ten ohlášený 12-45mm by mne světelností f4 asi "nenadchával". To už by nebylo o moc jiné, než už mám doma, i když asi v lepší kvalitě...
Děkuji.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 29. 11. 2019 11:22

Bude to rada PRO, co znamena, ze to asi nebude extra dobry deal, ale konstrukcne a opticky asi inde nez to co mas doma. Ale ano, ja sam by som z f4 na zadok nepadol.

Ale ako som pisal vyssie, skus si to sam niekde v predajni. Toto je jedna z tych veci s ktorou Ti nikto neporadi, nakolko ma na nu hromada ludi hromadu nazorov.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Scuti 29. 11. 2019 12:02

Tak já to myslel samozřejmě v nadsásce, že to bude podobný co mám doma...
Ale je fakt, že s kresbou jsem u toho Zuika 12-50mm docela spokojený už od ""nejnižších"" clon. Ta světelnost je vlastně jediné co mne trochu štve.
Ale fotím jenom pro sebe, pro rodinu, pro radost. Tak nároky a ambice nejsou veliké. při zpracování většinou lehce ztmavuji a rozmazávám rohy, tak kresba v rozích mne nebere...

Také Olyho chci "udržet" jako lehkou a skladnou náhradu za objemnou zrcadlovku a těžké a velké objektivy. Tak aby se mi to "nevymklo" z rukou... a neměl jsem druhý velký systém.
Jsou to takové úvahy "coby, kdyby".
Jsem už doma, do práce nechodím a nejsem bohatý restituent.
Tak do větších investic se pouštět nebudu, peníze se mohou hodit na léky a doktory.
Měj se fajn a díky.
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 11. 2019 13:26

Na tu 12-35/28 jsem taky myslel, ta je o kus lehčí, než 12-40 ale s tou EM10 bych stejně spíš šel do F1,8 pevných skel. To pak bude vyvážená sestava.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 29. 11. 2019 21:59

Vlastním jak 17/1.8, tak 12-50. A zatímco se mi 12-50 prakticky stále válí ve skříni, tak 17/1.8 je jeden z mých nejpoužívanějších objektivů. Rozdíl oproti 12-50 na stejný ohnisko je vidět na první pohled a čím horší světelný podmínky, tím víc se zvětšuje. Mám i Sigmu 19/2.8, ale od té doby, co jsem pořídil 17/1.8 ji nepoužívám, takže půjde z domu. I ta Sigma je oproti 12-50 úplně jinej level. Tohle si ale každej musí rozhodnout sám.

Ještě pár řádek k 45/1.8 a sluneční cloně. K objektivu mám clonu JJC a jde normálně nasadit i reverzně, stejně tak jde při nasadit krytka i když je clona na objektivu.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 11. 2019 13:02

Ta JCC clona pro Olympus 45/1,8 je v celým Česku jen ve stříbrné barvě. To je jak naschvál
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 30. 11. 2019 14:14

Scuti: přešel jsem z Fuji a v podstatě od začátku, co jsem zkoušel setové objektivy a pak Olympus 12 - 40 mm f 2,8, jsem hned zvolil 12 - 40mm. Ta kresba je skoro jak z pevného skla, vůbec se to nedá srovnat s 12 -50 mm, ten je dobrý tak do zálohy. Panasonic 12 - 35 mm mi přijde o trošku méně ostrý, nemá tuším oproti 12 - 40 utěsnění proti vodě, prachu, a hlavně je kratší a cena podobná. A pak, je náchylnější na protisvětlo.

Z pevných širších skel je za dobré peníze pak Sigma 16 mm (jen není moc skladná), nebo, když trochu více připlatíš, docela malý a hodně ostrý Panasonic 15 mm f 1,7.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 1. 12. 2019 02:24

Ji, 15/1.7 je super. Hodně mám rád i Olyho 25/1.8. Naprosto skladný políčko s moc příjemnýma výstupama. Doufám, že ta 45/1.8 je na stejné vlně. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 12. 2019 08:26

Ta 15/1,7 má v porovnání s Oly 17/1,7 ještě jednu výhodu - výrazně kratši zaostřovací vzdálenost
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Scuti 1. 12. 2019 12:26

Tak jsem se nakonec rozhodl, udělat si Jéžiška...
A objednal si Zuiko 17mm f1,8. Rozmýšlel jsem se nad bazarovým (paladix,aukro,eBay) ale nakonec jsem se rozhodl pro nový a využil 3000,- Kč slevu na VK Foto.
Ještě ho nemám, objednával jsem nyní přes víkend, tak jsem zvědavý...
Scuti
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 12. 2019 12:39

Jo, ten té EM10 bude slušet :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 1. 12. 2019 17:50

Scuti píše:Tak jsem se nakonec rozhodl, udělat si Jéžiška...
A objednal si Zuiko 17mm f1,8. Rozmýšlel jsem se nad bazarovým (paladix,aukro,eBay) ale nakonec jsem se rozhodl pro nový a využil 3000,- Kč slevu na VK Foto.
Ještě ho nemám, objednával jsem nyní přes víkend, tak jsem zvědavý...


Ta 17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu, ale pokud ti vyhovuje ohnisko, tak proč ne. Panasonic je dražší, ale na otevřenou clonu je na tom kresebně lépe.

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... mpus-17mm/

Však vyzkoušej, uvidíš, naštěstí se dá zboží objednané přes internet do 14 dnů vrátit, případně i stornovat.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 1. 12. 2019 18:33

Amalary píše:17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu
Zlepšila by kvalita použitím PRF-D46 PRO filtra?

citujem: "redukuje vnitřní reflexe a poskytuje čistý průhled s vyšším kontrastem"
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 1. 12. 2019 19:21

Amalary píše:
Scuti píše:Tak jsem se nakonec rozhodl, udělat si Jéžiška...
A objednal si Zuiko 17mm f1,8. Rozmýšlel jsem se nad bazarovým (paladix,aukro,eBay) ale nakonec jsem se rozhodl pro nový a využil 3000,- Kč slevu na VK Foto.
Ještě ho nemám, objednával jsem nyní přes víkend, tak jsem zvědavý...


Ta 17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu, ale pokud ti vyhovuje ohnisko, tak proč ne. Panasonic je dražší, ale na otevřenou clonu je na tom kresebně lépe.

https://mirrorlesscomparison.com/micro- ... mpus-17mm/

Však vyzkoušej, uvidíš, naštěstí se dá zboží objednané přes internet do 14 dnů vrátit, případně i stornovat.


Jo, tiez ma celkom zamrzelo, ze ked soms a v tom zacal vrtat, zistil som, ze opticky vzhladom k cene to ziadny zazrak nie je. Ale asi to zavisi aj od kusu. V nejakych recenziach to z pohladu ostrosti davalo podobne vysledky ako f1.2. Panasonic 20 f1.7 sa zda byt opticky vyrazne lepsi a samozrejme lacnejsi, ale popravde by ma aj tak asi viac mrzelo tych 5mm navyse.

Cloveka ide rozdrapit, lebo ta 20mm f1.7 sa mi inak hrozne paci, ale tych 40mm eq ma desi.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 1. 12. 2019 20:14

Ganec píše:
Amalary píše:17/1,8 Olympus je z pevných Olympus skel asi nejslabší na otevřenou clonu
Zlepšila by kvalita použitím PRF-D46 PRO filtra?

citujem: "redukuje vnitřní reflexe a poskytuje čistý průhled s vyšším kontrastem"


To jen filtr na redukci odlesků a zvýšení kontrastu, ostrosti to nepomůže, naopak. Jsem toho názoru, že i sebelepší filtr je z hlediska ostrosti kresby jen ke škodě. Když to přeženu, tak focení přes okno je toho důkazem. Kontrast se dá velmi pohodlně upravovat v postprocesu.

Fidko, taky jsem o tom skle uvažoval, protože s tím ohniskem po přepočtu jsem byl zvyklý, ale díky tomu zjištění, jsem rád, že jsem si pořídil Panasonic. Už jsem si natolik na to ohnisko zvykl, že už si to bez něj neumím moc představit. Ono je to podle mě ideální ohnisko. Protože těch 35 mm na FF je např. při focení u stolu, když chceš zabrat co nejvíce lidí dlouhé. A pak v interiéru se o něco širší sklo mnohdy hodí.
Jak píšeš o té kusové variabilitě, myslím, že tím dnes už tím trpí jen Samyangy a i tam to je čím dále lepší v tomto ohledu.
Naposledy upravil Amalary dne 1. 12. 2019 22:23, celkově upraveno 1
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků