PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 27. 11. 2019 20:58

Ryzen 5 3600 (200-220€)
16GB RAM (50-70€)
cca 250GB M.2 SSD (35-60€)
Datovy disk podla potreby (2TB - 60-80€)
Graficka karta podla potreby (staci aj lacnejsia ak to nebude na hry - cca 70-150€)
+ bedna, mechanika(?), zdroj, windows(?) (asi 100-300€)

Na LR/PS to bude fungovat dlhodobo bez starosti a s dost vysokym vykonom... cena by bola odhadom medzi 600-900 € podla toho ake kvalitne ci vykonne veci by tam boli a ci by si mal aj windows v cene (da sa kupit vselijakymi sposobmi za zlomok sumy).

Mna vysiel pocitac okolo 1300€ (11/2018)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 11. 2019 21:22

Tohle mi připadá jako opravdu rozumný kompromis mezi cenou a výkonem.

Nicméně, ta SSD paměť by pro mne byla asi malá, když stahují fotky z dovolené, tak mám klidně jednu plnou 128 GB XQD kartu a jednu plnou záložní 128 GB SD, co si budeme povídat, ty soubory z D850 v plném rozlišení nejsou malé.

16 GB RAM mi také dříve stačilo v pohodě, kdysi jsem měl i polovinu, ale nové verze grafických programů a hlavně volání Nik Collection a dalších externích programů dělá své, dnes je 16 GB blíže minimu, než přepychu.

Ty vyšší řady Ryzenu mi na zapracování videa a fotek dávají smysl, hlavně ty 16+16 vláken a více. U grafické karty si přínosem těch dražších moc jistý nejsem, zejména pokud člověk nemá 4K monitor.

Cena ale pak leze nahoru, na 3,000 to začíná a na 5,000 Euro to nekončí a pořád je tam kompromis. S Applem to ale vychází ještě hůř, ten začíná na 139 tisících Kč (5,200 Euro), ale zase je v tom i Retina monitor.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 11. 2019 22:04

papun píše:V PC se moc nevyznám. A zvažuju uprgrade. Jediné požadavky, aby v pohodě šlapal PS a LR. Hry nehraju, videa vůbec. Jinak běžná práce na PC. A taky chci aby mi to zase dlouho vydrželo.

Kolik si tak připravit peněz? Cchi celou novou bednu.


Ondrej to tu nacrtol celkom realne. ja som teraz skladal PC na Lightroom a za komplet bednu som dal cca 1.060 euro.

cize by som doporucil to co mam aj ja (s malou usporou za grafiku GTX 1660 na hry + dalsich 16GB RAM):
- Základná doska ASUS PRIME X570-P - 174,90 € (da sa kupit lacnejsi cipset X470 do 140euro/aleb B450 cca 100euro, ale nechcel som do buducnosti uz riesit kompaktibilitu skrz bios)
- Procesor AMD RYZEN 5 3600 - 209,90 € (dnes asi najlepsi pomer cena/vykon)
- ATX skrina je podla vkusu, ja som zobral SilentiumPC Signum SG1 TG - 46,90 €
- zdroj som zobral taky lepsi priemer, GIGABYTE P650B - 49,90 €
- pamat 16GB ti bude stacit, ja mam PATRIOT Viper 4 Blackout Series 16 GB KIT DDR4 3600 - 77,90 €
- disk na system a programy treba naozaj rychly, nech vidis to pozitivum noveho pocitaca, ja som vybral SSD disk ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 256GB - 48,90 €
- ale na fotky samotne mam dalsi disk - SSD disk ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB - 79,90 €
- a este som kupil vacsi a tichsi chladic na procesor, nemam rad tie dodavane od vyrobcu, Chladič na procesor Be quiet! PURE ROCK - 32,90 €
- grafika, ked sa nehravas, ale aby mala dost vykonu na system aj graficke programy, bohate ti bude stacit napr. ASUS CERBERUS GeForce GTX 1050TI O4G - 139,90 € (aj hry pojdu plynulo samozrejme, na rozliseni FullHD a Medium/pripadne High detail).

sumarum - 862euro (21 993,93 CZK). to je cena za to, ze ti PC vydrzi slusny cas, teraz ti pojde vsetko hladko (podla popisu) a nebude to extra hlucne.
...usetrit sa da cca 50euro na grafike (ale to uz budes na minime ked si daku hru pustis) a na zakladnej doske (kludne aj 80euro, s tym ze to bude nutny zaklad a do buducnosti nic moc).

PS: mali ste nakoniec pravdu a nasiel som v BIOSe polozku, kde som vypol uplne AURA podsvietenie, pretoze na doske mi tam svietili svetielka a cez bednu mi to osvetlovalo izbu aj na plafone vecer a neskutocne ma to potom iritovalo :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 28. 11. 2019 09:51

:-D
Nuž, osobná skúsenosť je neprenosná :-)
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 28. 11. 2019 10:46

Mne jenom fascinuje, jak neunevěřitelně si Intel během posledních v podstatě dvou let, nechal ujet vlak.
AMD dnes pro desktop jakéhokoli určení, nabízí lepší procesor než Intel.
Technologie výroby u procesorů Intelu zřejmě narazila na svou mez, čehož důkazem je to, že nejnovější generace vyrobená 10 nm procesem, má nižší výkon než předchozí prověřená 14 nm generace.
Zen architektura, jejíž duchovní matkou je Lisa Su, má v ruce obrovský trumf - modulární konstrukci. Díky tomu může z 8 CPU jader sestavovat už dnes 64 jádrové procesory. Tchajwanská společnost TSMC, která pro AMD produkuje, již dokonce vyrábí technologií 5 nm. Na to se může Intel jen smutně dívat.
Myslím, že se máme od AMD ještě hodně na co těšit.

V mém počítači jede letitý, ale dodnes výborný a pro mé potřeby zcela dostačující, taktovaný I5- 4670K.
Kdybych si však měl dnes stavět počítač, tak otázka výrobce procesoru je u mě zcela jasná.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2019 14:28

Největší business Intelu dělají cloudové servery a workstations, pak notebooky, desktopy pro ně jsou jen okrajová záležitost, ale stejně musím souhlasit, i já bych po dlouhých letech u Intelu v příštím počítači volil spíše AMD.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 11. 2019 15:06

U Intelu sa toho vela nezmenilo od cias prvych "Core" procesorov, najdolezitejsia zmena bolo pridanie AVX, no postupne len mierne pridavali frekvencie/vykon s tym, ako sa zlepsoval vyrobny proces (+5% za rok). Az kym nenarazili na problem s 10nm a menej. AMD nemalo za tie roky absolutne nic co by ich co i len naznakom ohrozovalo, tak sa ani nemuseli ponahlat.

Zen toho nastastie vela zmenil, najma tieto 3000ky su absolutne vydarene (aj pre Adobe aplikacie) a dufam ze im to pojde este lepsie.
Len vdaka tomu mam teraz 8 jadrovy procesor (ehm, Intel), aj ked este rok-dva predtym vyzeral byt strop 4 jadra za 400€. Potom zrazu (ako reakcia na AMD?) vysli i7 8700K a najma 9700K/9900K, ktore vsetko zmenili.

Teraz AMD dotlacilo Intel k znizeniu cien HEDT na 50% z povodnych cien (uplne nezmyselne vysokych), no AMD je momentalne casto aj tak vyhodnejsie a skoro vzdy vykonnejsie.

Dalsi pocitac neplanujem kupovat dlhsiu dobu, no som rad akym smerom sa to pohlo. Ked budem vyberat, tak je aspon viac moznosti, momentalne by to bol jednoznacne zaklad od AMD.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2019 21:11

mam taku mozno specificku otazku, aj ked nechcem zahltit toto vlakno...nemam PC na Lightroom zlozene ani mesiac a dnes mi systemovy SSD disk v BIOSe prestalo detekovat. pritom druhy SSD disk na fotky isiel stale.

nerobim aktualne s PC nic, iba som na internete. v LR som poriadne ani nerobil, max. som spustil NFS Payback a Metro na hodinku pred tyzdnom. takze zataz "nulova".

pomohlo, ked som uplne vypol komp a znovu nastartoval. resp. som znizil proaktivne frekvenciu pamati z 3.600 na 3.446 ci kolko to ukazuje v BIOSe. zatial je klud.

ale pochybujem, ze ta frekvencia pamati ma dopad na problem s SSD. ved ta ramka je certifikovana na 3.600MHz. mozno som sa ulakomil na znacku ADATA tych dvoch SSD M.2 diskov, ci ?

firmware na tych SSDckach sa neda aktualizovat. skusal som (neda sa na stranke ADATA najst/stiahnut, ani v toole to nejde). v ADATA SSD ToolBox som aj spustil diagnostiku a optimalizaciu, vsetko tam vyzera OK.
co na to poviete? za roky som nemal nikdy problem so ziadnym SSD diskom, zeby teraz bol blby kus?

inak mam ASUS PRIME X570-P, AMD RYZEN 5 3600, 4x PATRIOT Viper 4 Blackout Series 8GB DDR4 3600, MSI GeForce GTX 1660 SUPER VENTUS XS OC a tie SSD disky su ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 256GB (problemovy) a ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB.

peniaze nie su problem, kludne mozem rovno kupit "kvalitnejsi" SSD M.2 disk na system (256GB, viac mi netreba na Windows10 a Lightroom CC Classic), len sa mi vyslovene nechce zasa vsetko na novo instalovat. otazka preco ten SSD nesiel...ta frekvencia RAM?

PS: teraz ma napadlo, ze prehodim tie dva SSD disky v slotoch medzi sebou, keby PC dalej blbol (ratam, ze oba sloty su bootovatelne). chcel by som totiz nechat ramky na origo 3.600MHz.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 11. 2019 21:42

V BIOSu nebo ve Windows? Častěji to bývá ve Windows a mívá to tyto příčiny:

https://www.partitionwizard.com/partiti ... ng-up.html

Zatím bych nový SSD nekupoval, nejprve bych to zkusil prověřit. Jinak nechci malovat čerta na zeď, ale skládačky z levných komponentů někdy mívají problém s kompatibilitou, proto si PC nestavím sám a používám už ověřené kombinace.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2019 21:54

v BIOSe, pisal som to. proste som bol chvilu mimo domov a pridem k zapnutemu PC a bol restartovany z Windowsu do BIOSu a tam nebolo vidno prvy systemovy SSD disk.

a co znamena u teba preverene kompaktibilne konfiguracie zlozene vo firme a nie doma? :) - neverim, ze ziadna sukromna firma/garazova/ci vacsi predajca ma odskusane vsetky kombinacie desiatky ci stovky PC komponentov (urcitu know how samozrejme ano), skor verim velkym firmam HP, IMB, Lenovo atd. co predavaju rovno PC zostavy....ja skladam PC uz asi 20rokov a nikdy mi nic nerobilo problem. (iba raz som bol hned po zlozeni PC vratit dosku MSI do Alzy, lebo bola vadna a nerozbehla sa)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 28. 11. 2019 22:23

lennyl skús dobre dotlačiť- ak je zlý kontakt. RAM s tým nič nemá. Ako si inštaloval ovladače od dosky? Nechal si to na windows?... skús z cd od dosky nainštalovať znovu chipset driver a všetko kolo toho

https://www.asus.com/us/Motherboards/PR ... _Download/
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2019 22:32

dik. tiez sa mi zda, ze ramka s tym nema co robit v tomto pripade. skusim pozriet ci je disk dobre zasunuty v slote. a ano, ovladace som stiahol rovno od vyrobcu najnovsie po zlozeni kompu.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 11. 2019 11:45

lennyl_2 píše:v BIOSe, pisal som to. proste som bol chvilu mimo domov a pridem k zapnutemu PC a bol restartovany z Windowsu do BIOSu a tam nebolo vidno prvy systemovy SSD disk.

a co znamena u teba preverene kompaktibilne konfiguracie zlozene vo firme a nie doma? :) - neverim, ze ziadna sukromna firma/garazova/ci vacsi predajca ma odskusane vsetky kombinacie desiatky ci stovky PC komponentov (urcitu know how samozrejme ano), skor verim velkym firmam HP, IMB, Lenovo atd. co predavaju rovno PC zostavy....ja skladam PC uz asi 20rokov a nikdy mi nic nerobilo problem. (iba raz som bol hned po zlozeni PC vratit dosku MSI do Alzy, lebo bola vadna a nerozbehla sa)

Já počítače zase už 20 roků kvůli tomu neskládám, protože je pro mne jednodušší vydělat peníze na vysoce odborně sestavený počítač, přestože mám celkem dobrý přístup k informacím včetně kontaktů přímo na Intel. Nevím jak bych to vysvětlil jednoduše, prakticky jde o to, že je to stejný problém jako u SW, skládá se to z komponentů, ale ale jen málokdo vidí do HW detailů, takže tím vzniká spousta konfliktů na levelu HW, firmware a SW. Většinou se to projevuje nižším výkonem (se to “hádá”), ale i třeba nečekanými výpadky. Kolísá i kvalita jednotlivých kompenent, ty levné jsou sázka do loterie a většina losů nevyhrává. Finančně se můj přístup asi nevyplatí, ale prakticky všechny sestavy mi funguji dodnes, i ta první s i7 Sandy Bridge. Na druhou stranu, vyměnit problémovou komponentu je snadné a levné, takže tvůj přístup celkem chápu. Já třeba zase bez ohledu na cenu beru co nejvíce komponent od jednoho výrobce (stále ještě Intel), protože to má vzájemně odzkoušené, dělá to i Apple.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 29. 11. 2019 13:23

pemar: mna ale praveze bavi to hladanie komponentov, porovnavanie recenzii a finalne poskladanie. inak mam uz dva ntb po sebe (jeden herny, vacsi, ten som uz predal a teraz ultrabook) a s tym nie je ziadna sranda, iba to kupis a zapnes.

vcera vecer ozraty som stiahol najnovsiu verziu BIOSu na dosku, flashol a PC sa uz nerozbehol. tak som spokojny isiel spat :-D

rano po kave, aby som na to videl, resetoval som srobovakom piny na clearovanie a hladal v tom novom BIOSe, co mozem vsetko nastavit do akej hodnoty,aby PC isiel.
RAMky to zerie stabilne "iba" na 3.200 MHz. skoda. nova verzia BIOSu ma v popise "Improve system performance". takze mi to ide stabilne, ale debilne RAMky su 3.600 od vyrobcu cajchovane - PATRIOT Viper 4 Blackout Series 16 GB KIT DDR4 3600 MHz CL17 aj technical sheet ASUSu k doske ich ma ako kompaktibilne.

nechce sa mi hladat na forach, ake nastavenie/casovanie/frekvencia je v pohode tych pamati, nakolko oficialna frekvencia AMD/chipsetu dosky je 2.133 MHz (to mi pise aj BIOS v default nastaveni), vsetko nad je OC (overclocked, inak ASUS PRIME X570-P si trufa az na 4.400 MHz).

zaver: masina mi ide, vetraky su vsetky na silent mod, kolotocova AURA je OFF.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 11. 2019 16:00

To je zábava na celý víkend !

PATRIOT Viper 4 Blackout DDR4-3600 v základu nabíhají jako DDR4-2133, výrobce nabízí dva oficiální profily. Frekvenci 2133 při 1,2 V a frekvenci 3600 MHz při 1,35 V. Pokud tedy chceš paměť provozovat jako DDR4-3600, musíš zvednout napětí na 1,35 V. Předpokládám, že neřešíš časování ani chlazení, necháváš časování normálně na automatice a že ventilátor nasměrovaný na kaskádu nemáš. Předpokládám, že tvoje deska podporuje i XMP profil, přestože je to levná deska. Takže až to nastavíš, na tvém místě bych důkladně otestoval stabilitu (min 24h test) a pokud bych objevil problém, šel bych s frekvencí dolů. Ten první problém nemusela být náhoda. Nebo bych se na to vykašlal rovnou a jel na 2133 MHz, 3200 MHz není podporovaný profil.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků