Foťák pro začátečníka, do 13 tisíc

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Feodaron 19. 11. 2019 21:15

Aktuálně vybírám fotoaparát pro přítelkyni, která dosud fotila mobilem (výlety, procházky, dítě doma) a projevila zájem posunout svoje focení na vyšší úroveň. Prošel jsem si spoustu článků s doporučeními, ale málokde se pracuje s aktuálními cenami. Proto jsem si dle aktuálních cen jsem si udělal nějaký vlastní výběr.

Za 10 tisíc vč. objektivu lze nyní pořídit Nikon D3500 černý + 18-55mm VR nebo Olympus OM-D E-M10 Mark II Silver + 14-42 II R. Za 12 tisíc je pak Sony Alpha A6000 + 16-50mm f/3,5-5,6 OSS SEL a za 12,7 tisíce Canon EOS 200D černý + 18-55mm IS STM.

Mohli byste mi poradit, co při těchto cenách nejlépe zvolit, co se nejvíce vyplatí? Nerad bych utrácel více, nevím, zda ji focení chytne, tak bych se raději držel při zemi. Zároveň bych rád aby byl foťák dobře ovladatelný pro ni jako úplného začátečníka. Uvažuju, že by asi nejlepší mohla být ta bezzrcadlovka rovnou zobrazující podobu výsledné fotografie, na druhou stranu jsou u obou těchto modelů četl v recenzích nějaké zápory, které ty vybrané zrcadlovky nemají.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 19. 11. 2019 21:51

Sony RX100 IV nebo V. Šedivka kolem 13-16k.
Na uvedeného Nikona, Canona i Sony bez dalších investic zapomeň (Olympuse neznám). Navíc zastávám názor, že fotka v "lepším" foťáku je jen půl práce. Druhá polovina přichází doma u počítače při zpracování RAW.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 11. 2019 22:04

S tím vyplácením je to těžké. Nejlépe se vyplatí koupě systémového fotoaparátu, ze kterého se dá později upgradovat a nechat si současné příslušenství (objektivy, blesky). Ty dvě zrcadlovky (Nikon D3500 a Canon 200D) jsou příslušníky končícího druhu. Pravděpodobně už nebudou mít nástupce, jen ještě jednu dvě generace dražších FF těl. Výhodou ale je, že už dnes jsou bazary plné skvělého příslušenství za velmi nízké ceny a v příštích letech to bude ještě lepší včetně možností koupit high-end těla za poměrně nízké ceny. Lidé budou postupně přecházet na bezzrcadlovky od Nikonu a Canonu a nahrazovat zrcadlovkové objektivy novými pro bezzrcadlovky. Čili pokud přítelkyni focení chytí a nebude jí vadit, že nemá nejmódnější vybavení a naopak ji bude těšit, jak výhodně nakoupila spoustu skvělých věcí... pak jsou zrcadlovky dobrá volba. Ale těžko předvídat, že.
Olympus je (možná) podobný případ. Sice je to bezzrcadlovka, ale od nejmenšího výrobce. Není jisté, že bude na trhu ještě třeba za 5 let. Trochu štěstí je zde, že všechno od Olympusu je kompatibilní se vším od Panasonicu a ten si vede lépe, takže budoucnost značky nemusí být jistá, ale systém pokračovat bude. Nicméně podle mne je Oly E-M10 II pro začínající fotografku nejlepší volba z výběru. Oly E-M10 II má všechny důležité vlastnosti - EVF, dostatek voličů pro pohodlné ovládání důležitých funkcí, face-detection, AF body v celé ploše, stabilizovaný senzor. Velkou výhodou je široká nabídka objektivů za velmi příjemné ceny - myslím například trio 17, 25, 45/1,8. A důvod číslo jedna, proč bych mu jednoznačně dal přednost před Sony A6000, je velmi dobrý barevný výstup, takže si přítelkyně vystačí i s jpegem a nebude muset nutně řešit rawy. Také je to velmi hezký a skladný fotoaparát.
Sony A6000 je z hlediska budoucnosti nejistější, ale podle mne je to nejhorší foťák, protože má velmi chabé ovládání a barevný výstup je tristní (chce to zpracovávat raw). Výhodu ale je široká dostupnost objektivů, když ne od Sony, tak od alternativních výrobců (Sigma, Tamron) a velmi jasná cesta upgradů k modernějším a lepším foťákům od Sony.

Za sebe bych doporučil nějaký základní set od Fuji. Je to nejlepší APS-C systém s bohatým příslušenstvíma a možnostmi růstu a zároveň nabízí nejlepší podmínky pro focení do jpeg. Fuji barevné profily nemají jinde obdoby a dají se dělat stylové fotky přímo ve foťáku. Bohužel cena je vyšší. Levné čínské obchody (např eglobalcentral.eu) nebo bazary asi nejsou vhodná volba pro dárek.

...Čili za mě Olympus.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 11. 2019 22:16

A pokud bys preferoval klasický vzhled, tak třeba
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... araty+(CSC)&utm_term=Panasonic+Lumix+DMC-G80+cerny+%2B+12-60mm&gclid=EAIaIQobChMIm5fs55j35QIV1-FRCh2xQwShEAQYASABEgJarvD_BwE
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod STigre 19. 11. 2019 22:55

Já sám fotím Olympusem OM-D E-M1 MkII, takže synovci jsem doporučil Olympus OM-D E-M10 Mk II + 14-42 II R, dceři jsem koupil Olympus OM-D E-M10 Mk III + 14-42 II R + 25mm/1,8. Oba jsou spokojení, dcera nasadila 25mm/1,8 a už jej nesundala.
Takže souhlas s Dolgorem - Olympus.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jozef6 20. 11. 2019 08:50

Ak to chces na fotografovanie, tak Nikon ma najkvalitnejsi snimac (vysoky dynamicky rozsah, bez AA filtra). Ak chces aj filmovat, napr. dieta, tak najlepsi bude Canon. Nevyhodou Nikonu a Canonu je ze maju mensi hladacik. Ale zrkadloviek by som sa nebal, vraj z dovodu ukoncenia vyroby zrkadloviek, ako tu niekto spominal. Aj keby k tomu prislo, nebude to hned, a na Nikon a Canon existuje najvacsie mnozstvo objektivov a prislusenstva, ktore bude dostupne aj za 10 rokov.
Olympus je najmensi a technicky najlepsi (detekcia tvare a oci, dva rolery, stabilizacia snimaca, tj. stabilizacia so vsetkymi objektivmi atd.), ale horsie zaostruje na rychlejsie sa pohybujuce objekty, troska horsie sa drzi, lebo ma maly uchop. Tiez ma trochu mensi snimac so 16 MPix, oproti ostatnym 24 MPix snimacom. Ale ak nechces robit extra velke zvacseniny, tak ta to nemusi zaujimat.
Jedine Sony by som nebral, z dovodu slabeho zakladneho objektivu, ktory degraduje kvalitny snimac o triedu nizsie.

Takze to zhrniem:
Ak chcem aj filmovat tak Canon (najlepsie automaticke zaostrovanie pocas filmovania)
Ak chcem iba fotografovat tak Nikon (krajina, šport) alebo Olympus (osoby)
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 20. 11. 2019 09:45

Jen jeste ... kdyz bys sel do neceho s vymennymi objektivy, tak k tomu neber (jen) setak, ale nejake mensi svetelnejsi pevne sklo. To by uz byl fakt lepsi nejaky ten kompakt ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 10:24

Přesně. Klidně ten seťák ano, ale alespoň jedno pevné sklo - 50 nebo 90 EQ :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 10:35

Nedávno jsem vybíral foťák pro svou drahou (která tedy byla taky zapojena), jež má obdobnou historii (fotografickou), jako ta tvoje (když nepočítám fotokroužek v dřevních časech kinifilmových). Nakonec byla celkem jednoznačná volba Oly E-M10 II (jen jsme k němu vzali záklaďák od Paňáku (12-32), ale ta 14-42 by byla bývala taky stačila). Žena je spokojená, foťák má vše, co potřebuje (resp. mnohem více), krásně se vleze do jakékoliv kabelky (do ničeho většího by nešla) a v (ženských) rukách je zatraceně sexy (v nichž navíc není s držením problém).
Hlavně tu velikost bych být tebou hodně zohlednil, už ten přechod z mobilu není úplně evidentní a nějakej velkej bazmek skončí dřív (to nejspíš) nebo později (při velkým odhodlání) na dně šuplíku.

-- 20. 11. 2019 10:40 --

No, možná bych s tím pevňáskem počkal, až jak ji to chytne. Ale je fakt, že pevný světelný sklo je prostě ... pevný světelný sklo. A u toho Olyho (a Panasonicu) jsou na výběr skutečně maličkatý.
My tohle dilema neřešili, žena má vrátka mé fotoskříňky otevřená (mno, s děckama v domě to zas tak doslova neplatí ;-) ), nicméně zatím si vystačí s tím záklaďákem, obrazová kvalita je na takovýho prcka fakt výborná. Jen tou světelností samozřejmě těm pevným sklům konkurovat nemůže.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bob222 20. 11. 2019 10:47

Budem úprimný, ja by som sa na žiadne prekvapenie v tomto prípade nehral a skonzultoval to s priateľkou. Kúpiš niečo čo jej nesadne alebo sa jej to nebude páčiť a si zbytočne vycaloval prachy a radosť nikde.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 10:48

Ještě bych přeci jen zvážil ten Panasonic - GX80, GX9 nebo G80 - teď jsou akce kde je i pevná 50 v ceně.

Pro začátečníka i středně pokročilého je to IMHO velmi adekvátní volba a po čase se uvidí.

Akorát ten Olyk je opravdu hezčí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 10:56

Jo, to hrálo ve výběru véééélikou roli. :-D
Tu GX80 jsem měl v merku, ale neprošlo to. ;-)
Výběrová evoluce byla PEN (ten dojel na absenci hledáčku) - GX80 (mj. vzhled, ale nejen) - E-M10 II.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 12:16

U nás to bylo napřed GX800 a teď EM10-2 :-) Taky manželka.

Docela by mě zajímal názor Moniky na GX9.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 20. 11. 2019 13:04

Ferin píše:Jo, to hrálo ve výběru véééélikou roli. :-D
Tu GX80 jsem měl v merku, ale neprošlo to. ;-)
Výběrová evoluce byla PEN (ten dojel na absenci hledáčku) - GX80 (mj. vzhled, ale nejen) - E-M10 II.

Ber o tak, že nemusíš čumieť do hrozného EVF (GX 80) . A viem o čom píšem.... :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 13:11

Jj, to byl druhej hlavní důvod. ;-)
Ferin
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků