Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2019 07:40

Skusim aj ja odpovedat:

1. Elektronicka uzavierka (na Sony oznacena ako Silent Shooting) nijak nekazi bokeh, no pri prudkych pohyboch hrozi pri nej krive zobrazenie (ako pri videu ked kameraman sleduje rychly pohyb) a v umelom svetle zasa pasiky (vacsinou nad 1/100s).
Za horsieho svetla ma trocha viac sumu ako mechanicka alebo rychla EFCS (na Sony oznacena e-Front Curtain Shut. - ta kazi bokeh s velmi kratkym casom (najma f1.4 - f2) a robi pasiky pri foteni s velmi kratkym casom + bleskom)

2: Ovladanie zaostrovacich bodov cez displej s okom pri hladaciku sa nastavuje na A7R3 takto:
- Menu "Setup 3" - Touch Panel/Pad - zapni moznost "Touch Panel+Pad"

V moznosti pod tym "Touch Pad Settings" sa da nastavit spravanie
- fungovanie vo vertikalnom smere
- zaostrovanie presne na miesto kde tuknes (Absolute Position) alebo "Relative Position" (ako touchpad)
- funkcna oblast (cela obrazovka, ci len jej casti)

Tu sa to da preklikat v CZ navode pre A7III: https://helpguide.sony.net/ilc/1720/v1/ ... 65810.html


A co sa tyka "zavadzania novych vyrazov" - len snazil opisat nieco, co nevie presne pomenovat a to je predsa dobre a navyse to popisal celkom presne. Myslim si, ze to kazdy okamzite pochopil.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2019 09:21

Ondrej Bobek píše:len snazil opisat nieco, co nevie presne pomenovat
je mi to jasné .. ale keď budeme elektronickú prvú lamelu volať hybridnou uzávierkou .. tak skončíme u tvrdenia:
"pri rozmazávadle a slabučkej sekundičke hybridné cvakadlo roztrapkáva guličky"

.. možno porozumieš o čom píšem .. ale skús to vygoogliť, aby si mal predstavu ako to vyzerá v praxi ;-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 19. 11. 2019 09:27

Ganec píše:
ady_h píše:hento s tym bokehom...nieje to len pri tej "kombinovanej" ?
Prosím nezavádzajte nové výrazy na niečo, čo má svoje oficiálne pomenovanie.

Existuje:
- elektronická uzávierka - môže s pomalým snímačom spôsobiť rolling shutter ertefakty u pohybu a banding u žiariviek
- mechanická uzávierka - môže spôsobiť roztrasenie
- EFSC = elektronická prvá lamela {mechanickej uzávierky} - môže mať vplyv na bokeh



no ked tak pekne prosis :lol: :lol: :lol:

taketo veci prezivat :hm ondrej pochopil o co ide :D
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 11. 2019 09:50

Ondrej, Ady_h

Celý život se snažíte fotit, možná si i focením vydělávat, a nakonec je to všechno marné. Dojedete na špatné používání termitů … ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2019 10:27

ady_h píše:taketo veci prezivat :hm ondrej pochopil o co ide :D
Aj ja som to pochopil. Ale o Ondreja a mňa tu nejde: my princípy poznáme.

Ostatní v tom majú zmätok => keďže to ešte stále riešia.
(dokonca aj taký pemar, ktorý tu diskutuje denne, nerozoznával "el. prvú lamelu" a "el. uzávierku")
Im zavádzanie nových pojmov vôbec nepomáha.

Pojmy ako "banding", "elektronická prvá lamela", "rolling shutter" a "mechanická uzávierka" sú všetkým fotografom dostatočne známe. Ak náhodou nie sú, tak si ich môžu jednoducho vygoogliť :idea:
(na rozdiel od popisných slov, ktoré síce každý pozná, ale používajú sa v úplne iných súvislostiach)
Ale ak sa niekto chce dozvedieť viac o "hybridnej uzávierke", tak sa toho veľa nedozvie :pozor

Skrátka je lepšie vyjadrovať sa správne, vznikne tým menej nedorozumení do budúcna.
(a nebude treba zase opakovane riešiť veci, ktoré už boli miliónkrát vyriešené)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2019 10:48

Az na to, ze v tomto pripade neslo o zavadzanie novych pojmov, opat to pochopili vsetci (skoro vsetci) :hm

A ked sa niekto nespravne vyjadroval v minulosti, tak ho vsetci upozornili a podali jasne a zrozumitelne vysvetlenie. Opat ziaden problem a ani koniec sveta pojmoveho.
Viem, ze sa pemar neznalo a casto velmi zavadzajuco vyjadruje o Sony, ci vseobecne bezzrkadlovkach, no nejak ma to netrapi, vacsinou ho niekto opravi a obcas sa aj trafi.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 11. 2019 11:01

Ondrej Bobek píše:ked sa niekto nespravne vyjadroval v minulosti, tak ho vsetci upozornili a podali jasne a zrozumitelne vysvetlenie
presne to som spravil :oops:

-- 19. 11. 2019 11:04 --

Ondrej Bobek píše:Viem, ze sa pemar neznalo a casto velmi zavadzajuco vyjadruje o Sony, ci vseobecne bezzrkadlovkach, no nejak ma to netrapi, vacsinou ho niekto opravi a obcas sa aj trafi.
Podľa mňa pemar to len skúša .. keďže zvyčajne nemáva pre svoje tvrdenia rukolapné dôkazy (ako mávajú ostatní)
=> tak keď mu nikto neoponuje, tak to potom považuje za fakt :-\
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2019 16:13

A9II menej papa hviezdy - agresivnejsie odsumovanie pracuje az od 20s expozicie (a nie 3,4s ako na inych Sony): https://blog.kasson.com/a9ii/sony-a9ii-star-eating
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 19. 11. 2019 16:57

este k tomu tichemu rezimu, hybrib budem pouzivat len doma, slubujem :D

odkedy som cital ten clanok tak vonku fotim po tichu, trocha to matie ludi ked nic nepocuju a nafotim toho ovela viac :D niekedy mi to pride ako video :nenapadne
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 19. 11. 2019 17:21

No, ten tichej režim (pokud výběrově) je ale právě určenej spíš do interiérů (divadla, kostely, ...). ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod papun 19. 11. 2019 17:33

Tak tichý režím má samozřejmě výhodu tam kde je potřeba být ,,tichý", ale druhá dobrá vlastnost je, že si neopotřebuju závěrku. Což může také být pro ty co hodně fotí zajímavé.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 19. 11. 2019 17:45

Tiez fotim s tichym rezimom velmi casto, asi aj cez 50% fotiek. Vonku aj vo vnutri je to super, ludia vobec neregistruju fotoaparat a ak chcem mat pekne momentky, tak mozem cvakat aj s 10fps a nikomu to neprekaza.
V interieroch si uz tak nejak automaticky strazim to blikanie (dva-tri cvaky smerom k lampe stacia) a vonku zasa prudke pohyby (najma tie moje).
Na svadbach prehadzujem na EFCS az vecer pri tancovacke (alebo ak je treba pouzivat aj blesk).

* inak doplnim, ze na poslednych dvoch stuzkovych tento vikend ma milo prekvapili baterie - oba dni vydrzali peknych vyse 2800 fotiek a stale ostavalo cez 30% (mozno som sa menej hral s fotakom a viac fotil). Dlhodoby priemer mam skor nizsi, medzi 2000-2500 foto na jedno nabitie.
* a nemilo ma prekvapila spust - po dlhsom foteni reaguje zle na stlacenie do polovice, skusim ju nejak vycistit a ak sa to nezlepsi, tak pojde fotak do servisu (len musim zistit ktory z tych dvoch to bol).


A7R4 DxO: https://www.dxomark.com/sony-a7r-iv-sensor-review/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kezic 19. 11. 2019 18:45

Test Eye autofocusu :
Fujifilm X-T3 vs Nikon Z6 vs Canon EOS R vs Sony A9
a vítězem je:
https://www.fujirumors.com/eye-autofocu ... nikon-but/
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 11. 2019 20:28

za testovanie presnosti EyeAF na clone f4 a pri tych ohniskach mu som mu eticky zakazal uploady na youtube :D

to, co sa mi najviac paci po prechode z FF zrkadlovky na Sony A7R3 je vysoka (ale nie uplna presnost to je jasne) uspesnost ostrenia na oci pri funkcii EyeAF na najnizsie clony co maju moje objektivy, tj. f1,4 (v ramci zameru stvarnenia sceny pri foteni teda).
zrkadlovka bola tiez uspesna, ale nie tolko a odkazany som bol na velkost AF bodu a snahy ho rychlo a co najpresnejsie umiestnit na oko a aj to vacsinou iba v okoli stredu alebo kusok od neho.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 11. 2019 21:06

Nové Tamron objektivy 24mm F/2.8 a 35mm F/2.8 jsou prý již někde v Evropě dostupné. Nenarazili jste na nějaké recenze, kde by tyto objektivy porovnávali s odpovídajícími ohnisky na zoomech 17-28/2.8 a 28-75mm F/2.8. Nějaku recenzi jsem našel přes Sonyalpharumors.com, ale to byla jen taková stručná recenze s pár obrázky bez srovnání se zoomy.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků