Nikon Z systém

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lemming 14. 11. 2019 07:53

Petr Luňák píše:
lemming píše:Podobně to mám s nedávným přechodem D750 => Z6. Taky velký skok dopředu


Muzes nadhodit v cem konkretne? Ja jsem se treba po testu Z7 vracel K D750 velmi rad. DR horsi, AF-C zoufaly, kontinualni snimaci pres EVF vylozene utrpeni.


Z6 posun vpřed:

1) Spolehlivost ostření. Podíl odpadu kvůli špatnému zaostření klesl o 90%.

2) Ostření na obličej / oko. Člověk nemusí honit ostřící bod po obrazovce, ale může věnovat pozornost dalším aspektům fotky.

3) Použitelné ostření přes displej. Ne, že bych miloval focení "na Gance", ale občas potřebuji fotit s foťákem nad hlavou, vystrčený do boku atp.

4) Díky EVF je možné pohodlné prohlížení fotek i na ostrém slunci

5) Mohu si dovolit chodit na vyšší ISO

6) Pak jsou tu věci jako stabilizace čipu, focus peaking, histogram v hledáčku, opravdový tichý režim (ano, už jsem ho jednou reálně použil při focení v kostele :) ) ... ale ty nepoužívám tak často.

Z6 posun zpět:

1) Displej lze sklopit směrem dolů jen asi o 45 stupňů, což občas vadí při focení nad hlavou - chtělo by to 90 jako má D750,

Banding je zhruba stejná "aféra" jako u D750 "odlesky v protisvětle". Ano, má určitý reálný základ, když se člověk cíleně snaží, tak to vyvolá, ale praktický dopad je limitně blízký nule. Projeví se pouze pokud člověk vytahuje fotku o 5-6 EV a to je (pokud umí fotit) reálně extrémní případ. Za sedm měsíců a 13 tisíc vyfocených expozic (přes tři tisíce výsledných fotek) jsem nezaznamenal banding ani na jediné z nich.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 11. 2019 10:42

Mně na Z6 chybí asi jen tři věci, vše spojené s AF.
1) Menší AF bod s PDAF + možnost jednoduše měnit velikost AF bodu například jako u Fuji zmáčknutím joystiku a otáčením předním rolerem.
2) Face/Eye detect ve všech režimech = individuálně zapínatelná fce jako doplněk ostatních režimů (mají to Fuji i Sony). Implementace jen v Auto Area režimu mi nepřipadá dostatečně praktická, protože v něm mám jenom omezenou možnost ovládat místo zaostření, pokud auto nevybere, jak chci.
3) Bezzrcátková verze 3D AF tracking. Vyberu bod, dám ho na objekt, namáčknu spoušť/AF-on, foťák sleduje cíl, dokud nepustím AF-on. Sledování objektu jen v Auto-area modu a ještě s mačkáním ok mi připadá jako obrovská kravina. 3D AF tracking nebo obdobu mají Nikon DSLR i nejnovější Sony, proč to Nikon u bezzrcadlovek zrušil mi hlava nebere.

...Snad aspoň něco z toho zlepší s novým FW, na který se čeká.

-- 14. 11. 2019 10:45 --

Možná to ty bylo, zkusil jsem tento návod na zrychlení Face/Eye AF a zdá se mi to o dost lepší než default.
https://www.youtube.com/watch?v=UHlaVxKEXLU
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feathoron 14. 11. 2019 14:03

Viktor Šulc co fotí desítky let volejbal v Brně a vlastní půjčovnu Fotori, hodnotí AF u Z6, že je někde mezi D750 a D850, on by se už k DLSR nevrátil (berme současný stav). Jinak od té doby co fotí s A9 se mu valí doma D5 a říká spolu s dpreview, že má A9 nejlepší AF že všech sportovních foťáku. Jinak na běžné akce nosí spíš Z6.

-- 14. 11. 2019 14:12 --

Jinak všichni se shodnou, že je zapotřebí věnovat nějaký čas k pochopení AF u bezrcadlovek, aby člověk zlepšil jeho úspěšnost a naučil se ho správně používat, protože funguje jinak než na DLSR, třeba velmi pěkný je funkce Real tracking u Sony viz např. toto video ze včera https://www.google.com/url?sa=t&source= ... OD4xbU2nov

A jak nastavit video u Zx: https://lm.facebook.com/l.php?u=https%3 ... 7ZDO05_5mU
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 11. 2019 14:14

Spolehlivost ostření u Z7 závisí na světle, když jsem to zkoušel, byla u Z7 a Z6 u AF-C vždycky horší a často o parník, někde na levelu D7100.

U AF-S je to jinak, i podle Reikanu má u Z6 AF-S cca o polovinu potřebu nižší korekce, než u D850/D500, tj. na statické objekty ze stativu ostří lépe. Při úbytku světla ostří až do tmy, ale přesnost respektive konzistence ostření podle me zkušenosti docela rychle klesá, rychleji, než u D850 a D500. Zajímavé (a logické), že i Z6 potřebuje korekci AF, byť menší, než u zrcadlovek.

Zaujalo mne, že podle PL je u Z7 AF-C dokonce horší, než u D750, to mi nesedí na to, co tvrdí lemming (nemohu vyloučit, že Lemming dělal něco špatně, třeba kalibraci skel, protože u mne bylo zlepšení konzistence ostření z 93-95% na 97-98% při přechodu z D7100 na D500, měřeno přes Reikan Focal Pro, přičemž D500 má určitě lepší AF, než má Z6 nebo Z7).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feathoron 14. 11. 2019 14:54

Odkaz na video s real trackin v minulém příspěvku nefungoval, tak ještě jednou:
https://www.youtube.com/watch?v=_t0ml2ajKtM

Jinak tady ukazuje Matt Granger rozdíl v ohniscích 85mm vs 105mm vs 70-200m, kde pod video dal ke stáhnutí fotky z focení, fotil s D850, když jsem to stáhl, nestačil jsem zírat, že asi jen jedna fotka byla zaostřena správně viz odkaz:
video: https://www.youtube.com/watch?v=BRhMzM2OSbE
soubory ke stáhnutí: https://drive.google.com/open?id=1jusj4 ... WhDeio1wLe
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 14. 11. 2019 15:23

pemar píše:Zaujalo mne, že podle PL je u Z7 AF-C dokonce horší, než u D750, to mi nesedí na to, co tvrdí lemming (nemohu vyloučit, že Lemming dělal něco špatně, třeba kalibraci skel, protože u mne bylo zlepšení konzistence ostření z 93-95% na 97-98% při přechodu z D7100 na D500, měřeno přes Reikan Focal Pro, přičemž D500 má určitě lepší AF, než má Z6 nebo Z7).


Tam může být několik faktorů:

1) PL měl Z7 jen krátce. Přeci jen ten ostřící systém je trochu jiný, chce si to zvyknout. I když já pozoroval pronikavé zlepšení už od začátku.

2) Rozdílná situace: Já fotím buď aranžované fotky - tedy problém je hlavně přesné zaostření třeba na oko s malou hloubkou ostrosti - nebo reportáž, ale nepříliš akční - představ si třeba svatbu. Pokud to PL zkoušel na fotkách psů rychle běžících proti němu, klidně věřím, že měl oproti D750 horší výsledky, zvlášť s adaptovaným objektivem.

3) Jiné možnosti. Chci vyfotit modelku s malou HO, zaostřeno na oko. U D750 musím nastavit bod zaostřit a vyfotit. Pokud to není středový bod, může být AF lehce šejdrem - u Z6 jsou přesné všechny. Nebo se mi stane, že při ostření foťákem trochu pohnu, bod mi sjede z oka a hned ostří trochu jinam. Nebo používám point-recompose-shoot a při recompose nechtěně změním vzdálenost od objektu - špatně zaostřeno. U Z6 prostě stisknu tlačítko ostření, Eye-AF najde oko, ostří, já stisknu spoušť. Prostor pro chyby je mnohem menší, než u D750.

4) Statistika. Já to počítám ze situací, kdy přinesu domů fotky, vyberu nejlepší záběry, zkontroluju - ÁÁÁÁ!!! - zrovna jako na potvoru je nejlepší záběr z dané kompozice/situace špatně zaostřený, musím vybrat jiný, horší :( Plus ten pokles o 90% je hrubý odhad, možná to není na desetinu ale na pětinu - každopádně je to velmi citelný pokles.

5) Nevíme, jestli měl PL už květnový update firmware.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feathoron 14. 11. 2019 15:24

Poslední verze FW je 2.01 pro Z6/Z7 z 31.7.2019 - https://nikonrumors.com/2019/07/31/niko ... eras.aspx/
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lemming 14. 11. 2019 15:39

Jo, ale ten update co podstatně měnil AF (a přídával Eye-AF) byl v květnu. Ten jsem myslel.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 14. 11. 2019 15:40

To porovnáváme jablka a hrušky, respektive AF-S a AF-C. Já jsem také řešil stejně jako PL prakticky jen AF-C, protože statické fotky prakticky nevyužívám, prakticky všechno se mi hýbe.

U statického ostření je Z6 i Z7 přesnější, ale jen za předpokladu, že objekt je dobře nasvícen a teplota světla je blízká 5200 K, světlo je rovnoměrně na objektu, ... třeba jako u aranžovaného ateliérového foceni. Přesto i tam tam Z6 potřebuje mírně seřídit, kvůli tomu tam to seřízení AF má, jako u zrcadlovek, protože že by si objektiv a tělo 100% sedli, to se při tolerancích Nikonu neděje často, s adaptérem by to byla velká náhoda.

Já jsem v Megapixelu ani ve Foto Škoda Z6 ani Z7 seřízenou určitě neměl, takže s ohledem na přesnost jsem si jist, že bych z nich dostal větší přesnost a možná i konzistenci, než na prodejně. Zkoušel jsem to před updatem. Nicméně, Landov to má určitě updatované a žádný velký pokrok proti D500 nehlásí.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 14. 11. 2019 16:01

Roky pouzivam vyhradne iba AF-C. Kratke zhodnotenie Z6 vs DSLR:
- v rezime AF-C ovela istejsie ostri DSLR ( porovnavam s mojou D500), ktora zaroven ostrenie drzi na objekte a nepreostruje (Z6 ano). Je to markantne napr. pri foteni vtakov, ked je scena napr. hustejsi porast, tak Z6 to ma tazke
- fotenie AF-C a sledovanie objektu v EVF pri seriovom snimani, to je tortura oproti D500
- Z6 zase zaostri presne aj na krajne body, to je velke +
- Eye AF je prinosom, ale len pre urcite zanre fotenia - osobne to vyuzijem dost malo

Kazdy z tychto fotakov ma svoje +/-, ktore treba vyuzit...a fotit ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 14. 11. 2019 18:32

Také používám prakticky jen AF-C.

Lemming má pravdu v jedné věci, a to je rozdíl mezi krajními body a středovým bodem, ten byl u D7100 hodně citelný a potvrzovaly to měření přes Reikan. Od D500 je ten rozdíl zanedbatelný.

Co se týče té přesnosti zaostření, zkoušel jsem kombinaci Z7 a mého Nikonu 105/1.4, to je dobrý test, protože 105/1.4 umí hodně malou hloubku ostrosti a zároveň umí zaostřit přesněji, než jiné objektivy od Nikonu, protože má jemnější krok ostření (má zpřevodování ostření do pomala), hodně mne zajímal test v manuálním módu, kdy zaostřují co nejpřesněji ze stativu na potvrzení přes ostřící bod, přes focus peaking a přes zvětšený obraz na tabletu a porovnávám výsledky. U Z7 zvítězilo jednoznačně zaostření přes 200% zvětšený obraz (tethering na iPad) což se mi nelíbilo, mnohem raději bych byl, kdyby výsledek přes focus peaking byl stejně dobrý. Tady by asi pomohl nějaký update fw, protože D850 mi zaostřuje přes focus peaking citlivěji (což souvisí podle mne více s nastavením citlivosti, než s tím, jestli je to CSC nebo DSLR se sklopeným zrcadlem).

Všechny tyhle testy mne vedly k závěru, že v téhle generaci je lepší volbou Z6, než Z7.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 14. 11. 2019 19:33

lemming píše:Projeví se pouze pokud člověk vytahuje fotku o 5-6 EV a to je (pokud umí fotit) reálně extrémní případ.


Covece bacha na tyhle argumentacni klamy, mohly by se snadno obratit proti tobe, protoze kdo umi fotit, ten chce logicky to nejlepsi a je schopny vytezit maximalni potencial. Jinymi slovy, kdo skutecne umi, tak si cilene vybira to nejlepsi nacini ke sve cinnosti ci zalibe, nebot jen "hlupak" by si poridil neco, co bude omezovat jeho (tvurci) schopnosti, ze ano ;)

pemar píše:Zaujalo mne, že podle PL je u Z7 AF-C dokonce horší, než u D750


To neni o tom, jestli to je horsi nez u D750, to je o tom, ze je AF-C u Z7 obecne nepouzitelny a rikam to s cistym svedomym. A je mi uplne fuk, zdali je to lepsi ci horsi nez ten ci onen fotak. Pokud z fotakem za 70 tisic z roku 2019 neni mozne v roce 2019 vyfotit to, co s prstem v nose zvladl fotak (DSLR) v roce 2006, tak to vidim jako velke negativum.

lemming píše:1) PL měl Z7 jen krátce. Přeci jen ten ostřící systém je trochu jiný, chce si to zvyknout. I když já pozoroval pronikavé zlepšení už od začátku.


Mozna te takova informace zaskoci, ale jak je AF-C schopny dokazu posoudit v adekvatnich podminkach behem peti minut, kdyz jde o Nikon. U jinych znacek bych se zpocatku topil v menu. Z7 se u me ohrala tyden. Pak putovala zpet do rukou sefredaktora DFM.

lemming píše:2) Rozdílná situace: Já fotím buď aranžované fotky


Na to a na makro jsem konstatoval, ze to bude ok fotak. Sic predrazeny, ale v techto disciplinach by nemusel uzivateli vylozene hazet klacky pod nohy jako tak cini u pohyblivych objektu pri AF-C. Nicmene u aranzovane fotky nemam zadny problem pouzivat manualni f/1.4:

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Takze vyhody typu zaostreni na oko a volba z "tisice" AF bodu me nechavaji naprosto chladnym. U reportaze s AF si nedovedu predstavit situaci, ze necham na fotaku, aby si vybral jednoho cloveka (jeho oko^^) z nekolika v zaberu, ruzne daleko a na nej si sam zaostril.

lemming píše:5) Nevíme, jestli měl PL už květnový update firmware.


Kdyz jsem to mel doma (cerven-cervenec?), tak zrovna vysel vitezoslavne nejaky jakoze hrozne skvely novy FW, hned jsem tedy uprgadoval, je to i v mem kratkem "preview" v casaku zmineno. Z duvodu, ktery jsem popsal vyse, jsem ani ostreni na ocicko vsak nezkousel, uprimne je mi to uplne sumak, jak spolehlive ostri fotak na oko v situaci, kterou jsem schopen bez potizi odfotit i s manualnim sklem. To pro me neni zadna jakoze obrovska vyhoda (zaroven to neupiram druhym), daleko uzitecnejsi povazuji moznost zcela ticheho fotografovani, to je velmi prakticke a obchazi se to velmi ponekud neprakticky (asi malokdo z nas bude fotit na koncerte ci v divadle s fotakem zabalenem v dece, ze?). Jenze fotit pouze s elektronickou zaverkou umi jiz i DSLR, takze to neni vysada bezzrcatek. Jen kvuli tomu si je clovek kupovat nemusi.

Mozna jsem to tu uz nekde na foru psal, tak se treba budu opakovat. Vzal jsem sebou Z7 do Sosnovy, praskal jsem tam jednu fotku za druhou, zkousel vsechny mozne rezimy ostreni (abych skutecne vyloucil, ze to muze byt rukama, kdyz teda lemming tvrdi, ze je potreba se si na to "zvyknout"), ale ten fotak proste nebyl schopny sledovat stredne rychly protipohyb (o protivnem lagu EVF ani nemluve). Ne ze by to vubec nepreostrovalo, to ne, ale temer permanentne bylo zaostrene treba pul metru za misto zaostreni, takze misto ostrych jezdcu jsem mel ostry vyfuky. V AF-S nebo pri velmi pomalem protipohybu to ostrilo samozrejme presne, to nema smysl rozebirat. Abych si odnesl vubec nejakou "zaostrenou" fotku, tak jsem musel upustit od foceni detailu a chca nechca zvetsit patricnym zpusobem DOF, aby se ta nepresnost ve vetsi DOF "ztratila". Tohle je to nejlepsi, co jsem ze Z7 byl schopen dostat:

Obrázek

Jakmile jsem zkousel vetsi detail, permanetne bylo zaostreno za jezdce. Kdyz mluvim o detailu, tak mam namysli treba takto:

Obrázek

Se Z7 naprosto neproveditelne pri AF-C. Bych musel predostrit a pak trefit presne moment, ale to se vracim 14 let zpatky, kdy jsem touto cestou fotil sveho psa na Lumix FZ30:

Obrázek

A pritom s D750 je to tak snadne a pohodlne na AF-C:
Obrázek
Petr Luňák
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 15. 11. 2019 11:25

feathoron píše:Jinak tady ukazuje Matt Granger rozdíl v ohniscích 85mm vs 105mm vs 70-200m, kde pod video dal ke stáhnutí fotky z focení, fotil s D850, když jsem to stáhl, nestačil jsem zírat, že asi jen jedna fotka byla zaostřena správně viz odkaz:
video: https://www.youtube.com/watch?v=BRhMzM2OSbE
soubory ke stáhnutí: https://drive.google.com/open?id=1jusj4 ... WhDeio1wLe
To nie je len o zlom zaostrení: má to aj roztrasené, keďže bol (pre DSLR) použitý kritický čas 1/250s:
Obrázek

Toto by sa na Z-systéme už nemalo stávať :idea:
Ďalší dôvod, prečo je to "velký skok dopředu" oproti zrkadlovkám...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 15. 11. 2019 15:35

feathoron píše:Viktor Šulc co fotí desítky let volejbal v Brně a vlastní půjčovnu Fotori, hodnotí AF u Z6, že je někde mezi D750 a D850, on by se už k DLSR nevrátil (berme současný stav). Jinak od té doby co fotí s A9 se mu valí doma D5 a říká spolu s dpreview, že má A9 nejlepší AF že všech sportovních foťáku. Jinak na běžné akce nosí spíš Z6.

-- 14. 11. 2019 14:12 --

Jinak všichni se shodnou, že je zapotřebí věnovat nějaký čas k pochopení AF u bezrcadlovek, aby člověk zlepšil jeho úspěšnost a naučil se ho správně používat, protože funguje jinak než na DLSR, třeba velmi pěkný je funkce Real tracking u Sony viz např. toto video ze včera https://www.google.com/url?sa=t&source= ... OD4xbU2nov

To pochopení AF u bezzcadlovek může být důvod, proč třeba PL nebyl spokojený, paradoxně až u výkonné D500 jsem začal řešit, na co ty různé režimy AF jsou a jak s nimi pracovat. Problém řady Z je, že je v tomto směru trochu očesaná a to se vesměs projeví tak, že se AF od objektu "odlepí" nebo že fotograf může AF omezeněji říci, jak se bude objekt chovat nebo pohybovat a AF pak nemůže svoji "inteligenci" nebo výkon použít naplno, Nikon Z7 a Z6 tak nějak plýtvá výpočetním výkonem. Druhá věc, která by určitě šla relativně snadno vylepšit, je nastavení focus peakingu. Ten bych chtěl mít nastavený ne na skla se světelností f4, ale na skla se světelností třeba f1,4 nebo dokonce f1,2 či extrémní f0,95. Tohle jsem od Z7/Z6 čekal a to bylo moje největší zklamání, bezzcadlovku jsem bral jako ideální tělo na focení s manuálními objektivy typu Otus, ale u Z7/Z6 to zatím bohužel neplatí, Nikon se na rozdíl od Canonu zatím hodně zaměřuje na nesvětelné objektivy.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 16. 11. 2019 19:17

pemar: Z6/7 su v tomto smere ocesane nie trochu, ale dost, kedze pri AF-C je dostupny iba single bod a dynamic AF 9 bodov. Ziadne 21 alebo 51 bodov, ziaden group AF. A to nehovorim, ze namapovat tieto rezimy mozes iba na AF-ON, na ziadne Fn tlacidlo, ani na stalcenie joysticku.
Predpokladam, ze toto bude az v dalsich fotakoch Z.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků