LCD Monitor pro Lightroom

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 11. 2019 08:31

tiez sa zapojim do diskusie. mam LG IPS235P cez HDMI (to nie je teda dobre zapojenie oproti DP co ?).

chcem 27", 2k, matny display a max do 350euro. nakolko som postavil novy PC, mam uz aj Display port vystup (GTX1660Super). takze pozeram na BenQ (ma to ale "iba" 8bit + RFC)

je to tento:
https://www.alza.sk/27-benq-gw2765ht-d2 ... tm#recenze
test:
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2765ht.htm

alebo viete poradit lepsi monitor na fotky? chcem to iba vybalit z krabice, nastavit sRGB rezim a dufat, ze to nebude mat tragicke podsvietenie, mrtve pixely a uletene farby, nechcem kalibrovat.
...este su napr. za slusnu cenu na Alze 27" BenQ PD2700Q, 27" iiyama ProLite XUB2792QSU-B1 a 27" Dell U2717D UltraSharp.

diky moc za pomoc.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 11. 2019 14:06

Podla tej stranky spominanej vyssie je ten iiyama celkom zaujimavy monitor aj pre fotografov - a navyse s uzitocnymi a lahko dostupnymi USB 3.0 na bocnej strane (na mojom monitore ich vyuzivam denne):
https://www.prad.de/testberichte/test-i ... ischeTests
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 11. 2019 14:47

to co si dal odkaz je ale uz 4K, to moc nechcem, uz by bolo asi pismo vo Win male, ci? ale necham si poradit.

pozeram youtube, napr. ten benq a asus som nasiel vedla seba, kazdy mal ine farby (otazka ako boli nastavene). na jednom videu mal ten benq dost zle podsvietenie v jednom rohu.

ale pri tych nizkych cenach 27" monitorov bude homogenita podsvietenia skor zavisla aky kus clovek chyti si myslim.
teraz pozeram napr. na svoj stary LG IPS231 a nema ziadne presvity v rohoch.

budem musiet este dnes pohladat testy na tie monitory co som vypisal, nech nekupim daku sprostost. :(
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 8. 11. 2019 17:51

To mas ako so stativom. Kupis lacny...no a potom kupis ten spravny.
lennyl_2 píše:alebo viete poradit lepsi monitor na fotky? chcem to iba vybalit z krabice, nastavit sRGB rezim a dufat, ze to nebude mat tragicke podsvietenie, mrtve pixely a uletene farby, nechcem kalibrovat.

Odpoved je velmi jednoducha: EIZO ;-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 8. 11. 2019 20:24

Za 350 éček 27 palců Eizo koupit bohužel nejde. Co koupit jde, je 23 palců Eizo, model, který má tuším Landov? Eizo CS230. Kdybych do budoucna nešpekuloval nad 4k monitorem ve velikosti 32, tak ten CS230 koupím hned.
https://www.tsbohemia.cz/eizo-cs230-bk_ ... erm=159690
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 11. 2019 21:24

zameral som sa na dva modely, lacnejsi BenQ za 270euro a trosku drahsi Dell za 334euro.

https://www.tftcentral.co.uk/reviews/de ... conclusion
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/be ... conclusion

chapem tomu tak, ze BenQ ma horsie sRGB z vyroby a treba ho nastavit rucne (asi na to treba sondu).
Dell po prepnuti na sRGB je slusne kalibrovy z vyroby. homogenitu podsvietenia ma Dell v tom testovanom kuse horsiu ako vidim (ale asi nic tragicke podla popisu).

idem skusit najst este priame porovnanie na youtube, ale to asi nebude. a asi nema moc vyznam v tej cene hladat dalsie porovnania s Asus a iiyama.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 9. 11. 2019 01:57

Ten BenQ GW 2765HT mám více než 2 roky a jsem max. spokojenej (to jsem jej kupoval těsně pod 10K). Půjčil jsem si sondu, ale to nastavení bylo už po prvním zapnutí hodně dobré - stačilo pár korekcí. žádné vypálené pixely, kontrast po celé ploše OK a především s tím, že co jsem nechal vytisknout, bylo jak světelně, barevně, tak i saturací stejné jako na monitoru. Na hraní her, nějak už nezbývá čas...

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 11. 2019 04:02

dik. cim viac citam testy, tym je to uz jedno, na kazdom nieco nasli :D.
zoberiem ten BenQ a uvidim.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 11. 2019 09:34

Idealny nie je asi ziaden pri takom limite. A malo by sa ich naslo aj do 1000€, ono to chce skor vacsiu investiciu, ktora by ale pre vacsinu ludi nemala uz vyznam. No ked si vezmem kolko penazi mam v objektivoch a fotakoch, ktore menim niekedy uz po 2 rokoch, inokedy po 6-7 rokoch, tak ani tych 1600€ za nejaky 27" Eizo CG2730 by nebolo nejak vela penazi :hm :lol:
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 9. 11. 2019 09:36

Tak veru...a clovek pred monitorom stravi viac casu ako pri samotnom foteni, takze kompromisy nie su na mieste.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 11. 2019 11:27

svata pravda. ked si zratam, ze v brasni + stativ mam cca 6.000euro (a to mam za tie roky uz treti FF system, Pentax/Nikon/Sony), tak investicia do EIZO nie je nic nerealne. "problem" mam vnutorny, ze fotenie mam ako konicek, byt drahy, ale s dnesnym 23"LG IPS som spokojny co sa tyka farieb a podsvietenia, len chcem novu hracku, vo vacsom prevedeni.

proste si urobit radost. dnes budem mat uz novy BenQ, postavim ho vedla terajsieho monitoru a uvidim, co sem potom napisem :)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2019 17:40

Já bych doporučoval došetřit a koupit EIZO. Neznám nikoho, kdo by si něj stěžoval.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 11. 2019 20:49

lennyl_2 píše:tiez sa zapojim do diskusie. mam LG IPS235P cez HDMI (to nie je teda dobre zapojenie oproti DP co ?).

chcem 27", 2k, matny display a max do 350euro. nakolko som postavil novy PC, mam uz aj Display port vystup (GTX1660Super). takze pozeram na BenQ (ma to ale "iba" 8bit + RFC)...


Ahoj letos na jaře jsem po 5ti letech také opustil LG IPS235P, byl jsem s ním spokojen, ale už mi nevyhovovalo rozlišení, při editaci fotek už je to podle mě málo...
nakonec po pečlivém výběru při cenovém stropu cca 10tis Kč jsem pořídil 27" Samsung S27H850 s WQHD rozlišením a PLS panelem.
Monitor už je nakalibrovaný z výroby a tištěné fotky sedí barevně k mé spokojenosti.
Vím, že je to drobet nad tvým rozpočtem, ale zvážil bych ho...
https://www.alza.cz/27-samsung-s27h850-d5091473.htm
Jinak 27" s WQHD rozlišením je na fotoeditaci naprostá paráda a i prostředí ve win a prohlížeči je OK.
Jinak propojení s PC/notebookem jedině přes DisplayPort, HDMI už nepodporuje rozlišení nad 2K pokud se nepletu...
Do nižšího rozlišení a menší úhlopříčky než 27" dnes nemá cenu jít, pro fotoeditaci je to podle mě minimum...

-- 9. 11. 2019 20:53 --

p.s. pro zajímavost můj cenový poměr:
- fotovýbava cca 30 tis
- foto editory cca 4500
- monitor 9tis
takže pokud má někdo výbavu nad 150k, tak pak bych chápal, že eizo za 30tis je adekvátní...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 9. 11. 2019 20:53

najdostupnejsi 27" 2k EIZO je FlexScan EV2750-BK za 660euro. to je nateraz mimo moju ochotu.

spat do reality. dnes som si bol poobede po 27" BenQ GW2765HT. doma rozbalil, zapojil, poskusal, zabalil a doniesol spat do Alzy. napisem preco. (na zajtra som si rovno objednal drahsi 27" Dell U2717D UltraSharp).

+ 27" 2k je oproti 23" FHD (ktory predam) nieco uzasne. inu uhlopriecku ani 4k uz nechcem. na stole je to asi max co sa mi zmesti, pracovna plocha je viditelne zvacsena, vo windowse su dobre citatelne fonty, zrazu je vela miesta v LR na fotku aj s panelom nastrojov
+ nastavenie modu Standard aj sRGB mal dobre farby, biela ok, cierna ok, teplota mi prisla asi o chlp lepsia pri Standard, ale ten mal akosi uz vela kontrastu. sRGB mal kontrastu tak akurat (oproti IPS LG ale viditelne viac v tmavych miestach)
+ mechanicke prevedenie - plasty/tuhost/stojan boli vyborne
+ ziadne presvitanie svetla okolo ramov

cize mechanicky bez pripomienok, kalibracia z vyroby bez problemov.

- ovladanie menu s tymi tlacitkami vzadu museli asi dlho vymyslat, triafat sa hmatom bol "zazitok"
- reproduktory su tam pre srandu, len som sa zlakol co to hrkoce, musel som to vypnut v menu
- najvacsi pruser je IPS glow, tak sa to tusim vola. pravy dolny roh bol dost svetly, vadilo mi to, aj ked som sa dival na monitor uplne kolmo, pri uprave fotky v LR ktora bola tmavsia/nebodaj BW, ako keby som tam mal pridane umele svetlo, otras, bolo to snad aj 15cm dlhy svetly prechod (vo Windowse to nebolo vobec vidno, resp. na svetlych pozadiach, to je ale jedno)

pre ten svetly roh som ten monitor bez vahania vratil. pritom moj smejdovy 14" cinsky IPS panel v notebooku Acer Swift3 nema ziadne take problemy, ani stary lacny LG IPS 231 ani LG IPS 235P.

v Alze som si este na rychlo prestukal menu dvoch Dell Ultrasharp 24 a 25" a ziadny problem v presvetlenim rohov som nevidel (mozno je to skor problem vacsich uhlopriecok, netusim)
Naposledy upravil lennyl_2 dne 9. 11. 2019 21:24, celkově upraveno 1
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 9. 11. 2019 20:56

EizoColor Edge, ne FlexScan.

Chápu aktuální finanční situaci, ale stejně doporučuji došetřit a koupit.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků