Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 11. 2019 12:57

Myslím, že to bylo spíš na Gance. ;-)

Jinak jasan, idea nemuset na nic šahat je fajn, jenže nežijeme v ideálním světě. (sic) :-D Paradoxně ta "bezpracnost" vyžaduje daleko víc času a námahy, pač je pro ni nutné daleko přesnější nastavení (globální i pro danou fotku) foťáku, daleko preciznější expozice (potažmo i zaostření). Nemluvě o záchraně v PP, pokud nám něco v terénu ujede.
Nemůžu si pomoci, ale postupně jsem dospěl k tomu, že fotit do jpg, pokud foťák nabízí raw, je nesmysl a jediný důvod pro raw+jpg je větši univerzálnost jpg pro (mobilní) prohlížení a prvotní třídění. Jinak je i pro zapřísáhlé odpůrce PP výhodnější fotit do rawu - nic pak nebrání, je-li foto v pořádku, exportu "as shot" a bude to (může to být) vždy v lepší kvalitě (pokud nedomrvíme nastavení konvertoru), než jpg přímo z foťáku. A bude-li ve fotce problém, bude záchrana daleko jednodušší a rychlejší. Takže proč se tomu bránit.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 11. 2019 13:25

Třeba jsem si všiml, že sporťáci (čerpám ovšem z Youtube :-) ) vesměs řříkají, že fotí do jpeg - úpravy dělají opravdu minimální (hlavně ořez) a okamžitě to transportují na centrálu. Tam to logiku má.

Stejně tak nějaký opravdu akční reportér možná upřednostní jpeg - když rozhoduje rychlost, tak proč ne.


U amatérů vidím největší přínos vyvolávání z RAWu v tom, že to vynutí určitý výběr fotek. Není nic horšího, než ten přístup - tady je galerie 300+ fotek, tak si vyberte.
Možná když někdo fotí školní závody s cílem zachytit každé dítě alespoň na jedné fotce. A pak to předhodit maminkám, ať si vyberou.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 11. 2019 13:46

Tak že by 70-250mm f/3.5??

https://www.43rumors.com/new-olympus-pa ... ft-lenses/

Jakou světelnost má PL 50-200 na 70mm?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 11. 2019 17:06

https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 11. 2019 20:47

Tak jsem to tipoval dobře. Resp. ta PL má ještě horší průběh, než jsem čekal (tipoval jsem 3,2). Z tohoto pohledu by ta 70-250 zas tak marná nebyla, i když dneska jsem už ta zparchantěl, že i 100/2,8 je mi málo světelná. :-D
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 11. 2019 20:52

Tak to Ti nezbývá než počkat na to, až Canon dokompletuje F2 zoom serii - asi plánujou i 70-200/2 - a rozbít kamion prasátek :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 4. 11. 2019 22:32

Ferin píše:Myslím, že to bylo spíš na Gance. ;-)

Jinak jasan, idea nemuset na nic šahat je fajn, jenže nežijeme v ideálním světě. (sic) :-D Paradoxně ta "bezpracnost" vyžaduje daleko víc času a námahy, pač je pro ni nutné daleko přesnější nastavení (globální i pro danou fotku) foťáku, daleko preciznější expozice (potažmo i zaostření). Nemluvě o záchraně v PP, pokud nám něco v terénu ujede.
Nemůžu si pomoci, ale postupně jsem dospěl k tomu, že fotit do jpg, pokud foťák nabízí raw, je nesmysl a jediný důvod pro raw+jpg je větši univerzálnost jpg pro (mobilní) prohlížení a prvotní třídění. Jinak je i pro zapřísáhlé odpůrce PP výhodnější fotit do rawu - nic pak nebrání, je-li foto v pořádku, exportu "as shot" a bude to (může to být) vždy v lepší kvalitě (pokud nedomrvíme nastavení konvertoru), než jpg přímo z foťáku. A bude-li ve fotce problém, bude záchrana daleko jednodušší a rychlejší. Takže proč se tomu bránit.


V podstatě jsem tím jen chtěl Gancovi a těm, co mají podobný názor na Jpg říct, že se zbytečně okrádají o mnohem vyšší kvalitu fotek s mnohdy relativně malou námahou.

Jinak souhlas, co píšeš.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 4. 11. 2019 23:14

Davidof píše:Stejně bych ale pro jistotu fotil i RAW ;-)
To som robieval ešte v časoch E-P3.

Ale po kúpe E-P5 už ani to nebolo treba.
Zároveň mi vtedy tých jeho 10 fps učarovalo, takže kvôli nedostatku miesta na kartách, rýchlosti zápisu a poznaniu, že z haly lepší WB ako ten čo je priamo nastavený v hale z RAW editora nedostanem => som RAW+JPG využíval už len výnimočne.
No ale keďže spolu s PEN-F som si kúpil aj 64GB kartu, tak som zase prešiel na RAW+JPG po celý čas (mimo stolného tenisu)

No a teraz som pre zmenu v štádiu, že už som zaplnil aj tú 64GB kartu, aj 500GB harddiskový drive, ktorý som si rezervoval na nové nespracované fotky. Takže asi znova RAW + JPG opustím .. a radšej sa budem viac venovať nastaveniu foťáku počas fotenia...

Predsa len ..čas na fotenie si vždy nejako dokážem nájsť (keďže foťák mávam zvyčajen so sebou)
=> ale čas na upravovanie fotiek si už nedokážem vyhradiť
(keď nejdem na tréning/zápas a mám kúsok voľna, radšej ho trávim s kamošmi alebo riešim iné povinnosti...)

-- 4. 11. 2019 23:20 --

Amalary píše:V podstatě jsem tím jen chtěl Gancovi a těm, co mají podobný názor na Jpg říct, že se zbytečně okrádají o mnohem vyšší kvalitu fotek s mnohdy relativně malou námahou.
Moja skúsenosť je skôr taká, že väčšiu kvalitu dosahujem jednoduchšie kúpou novšieho modelu (s novším procesorom)

RAW prevodník dokáže vylepšiť kvalitu len v rádu niekoľkých percent (teda minimálne).
Ale taký high-res shot dokáže zlepšiť DR až o 3 EV a rozlíšenie o 150% (z 20 na 50 megapixelov)
=> také zlepšenie pomocou RAW processingu v PC nedosiahnem ani keby som sa rozkrájal... :hmm:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 4. 11. 2019 23:32

RAW prevodník dokáže vylepšiť kvalitu len v rádu niekoľkých percent (teda minimálne).

No, najdou se takový fotky, kdy si fakt říkám, že už je nemám v podstatě jak vylepšit, a tam těch několik procent může sedět.
Jinak ale naopak raw (resp. jeho vyvolání) dokáže často fotku vylepšit o desítky procent. (Ba o stovky. Někdy je to pak úplně jiná fotka. A občas to už vůbec ani fotka možná není. :mrgreen: ). A to nemluvím o žádných brutus HDR, těžkých skládačkách a hardcore PP v Photoshopu.
Jen úplně jednoduchej a základní případ - stačí se jen podívat, co dokáže se zašuměnou fotkou PRIME v DxO. To máš prostě s jpg utěr. Tam máš maximálně navoněnej mandl.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 11. 2019 23:54

:-))

V Brně ty trefný přirovnání prostě umí
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 4. 11. 2019 23:56

Ganec píše:Moja skúsenosť je skôr taká, že väčšiu kvalitu dosahujem jednoduchšie kúpou novšieho modelu (s novším procesorom)

RAW prevodník dokáže vylepšiť kvalitu len v rádu niekoľkých percent (teda minimálne).
Ale taký high-res shot dokáže zlepšiť DR až o 3 EV a rozlíšenie o 150% (z 20 na 50 megapixelov)
=> také zlepšenie pomocou RAW processingu v PC nedosiahnem ani keby som sa rozkrájal... :hmm:


Tak je opravdu hezký, že high-ress dokáže zlepšit kvalitu obrazu víc než raw. Jen si nejsem jistej, jestli to normální fotograf, kterej tu funkci použije na 0.005% fotek, náležitě ocení. Jinak ovšem zcela chápu, že pro někoho, kdo se zpracování rawu nechce učit, je lepší fotit do jepegu a utěšovat se tím, že raw stejně nedává o moc lepší výsledky.

-- 5. 11. 2019 00:00 --

Přesvědčovat Gance o výhodách rawu se dá přirovnat k vrhání perel jistému nepřežvýkavému sudokopytníku, výsledek vyjde nastejno :-D .
Naposledy upravil rodri dne 5. 11. 2019 01:11, celkově upraveno 2
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 11. 2019 00:37

Ferin píše:raw (resp. jeho vyvolání) dokáže často fotku vylepšit o desítky procent. (Ba o stovky. Někdy je to pak úplně jiná fotka. A občas to už vůbec ani fotka možná není. :mrgreen: ). A to nemluvím o žádných brutus HDR, těžkých skládačkách a hardcore PP v Photoshopu.
Aj dobre vyladený JPG dokáže vylepšiť fotku o stovky percent .. oproti nesprávne exponovanej fotke fotenej do RAW 8-P

Ale dobre vyladený JPG - o ktorom som písal ja - už RAW processing až tak zásadne nevylepší :-]
No a na dobre vyladený JPG z nového foťáku s novším procesorom a lepším snímačom
=> mi doteraz vždy dával lepšie výsledky, ako poctivo spracovávaný RAW zo staršieho foťáku
(mám na mysli "reálnosť", nie estetický dojem, ktorý spôsobuje "úplně jiná fotka", čo sa už na pôvodný motív nepodobá)

Asi toľko som tým chcel povedať...

-- 5. 11. 2019 00:48 --

Thom Hogan akurát čosi podobné píše v článku http://dslrbodies.com/newsviews/nikon-2 ... o-the.html

Síce tam písal o lepšom snímači a nie priamo o RAW, ale princíp je podobný: zlepšuje sa nielen kvalita spracovania signálu, ale aj optika a ostatné veci ktoré tú kvalitu ovplyvňujú. Súčasné mobily dokazujú, že omnoho väčšia kvalita sa dá dosiahnuť spájaním viacerých záberov, ako aj to najlepšie spracovanie bayerovej masky (teda exportom z jedného RAW záberu).
Vďaka tomu dosahujú kvalít omnoho väčšieho snímača aj napriek ich limitovaným snímačíkom.
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Amalary 5. 11. 2019 20:40

Ganec: dobře, ať je trochu zábava. Udělejme jednoduchý test :) Vylaď si foťák, jak nejlépe umíš (i když to v životě pokud fotíš reportáže sotva jde, ale budiž). Nastav ukládání Raw + Jpg. Vyfoť v místnosti na kratší ohnisko silně osvícené okno, tak, aby v záběru byla značná část místnosti. Pak vyfoť cokoliv, kde je hodně málo světla, na ISO 6400. A ještě udělej jeden záběr v silnějším protisvětle. Pak to ulož ideálně na http://www.leteckaposta.cz a dej nám link ke stažení. A já ty rawy upravím, případně kdo bude na to mít náladu, a můžeme to porovnat. Aspoň tu nebude nuda :)
Naposledy upravil Amalary dne 5. 11. 2019 22:06, celkově upraveno 1
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2019 21:53

Podle mne s těmi jpegy v budoucnu pomůže AI, ale nebude to na Gancův způsob, že nemusím nic, jen zapnout foťák. Bude to fungovat na principu továrních nebo uživatelsky programovatelných stylů s tím, že AI doladí celkovou tonalitu, světla/stíny, hue nebo WB, identifikuje objekty a přiměřeně je upraví. Prostě takový Adobe LR presety s automatickým "doladěním" rovnou ve foťáku.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 6. 11. 2019 00:31

Amalary píše:Udělejme jednoduchý test :) Vylaď si foťák, jak nejlépe umíš (i když to v životě pokud fotíš reportáže sotva jde, ale budiž). Nastav ukládání Raw + Jpg. Vyfoť v místnosti na kratší ohnisko silně osvícené okno, tak, aby v záběru byla značná část místnosti. Pak vyfoť cokoliv, kde je hodně málo světla, na ISO 6400. A ještě udělej jeden záběr v silnějším protisvětle.
Na fotku proti svetlu by som vo foťáku nastavil HDR.
(alebo použil high-res shot, podexponoval o 2 EV a nastavil zvýšené zvosvetlenie tieňov)
Tam kde by mal niekto iný nastavené ISO 6400, by som použil nižšie ISO a radšej odpovedajúco predĺžil čas.
(vlastne tak to mám nastavené už automaticky)

.. asi už chápeš, kam tým "správne nastaveným JPG" mierim :kuk:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků