Nový HW na úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod atti.hombre 3. 11. 2019 09:52

:D RGB na doske bola prvá vec čo som vypol... možno raz ked vymením bedňu s oknom tak zapnem. Ale zatial ešte takú bedňu nevyrobili čo by mi sadla. Momentálne je v móde hlboká bedňa a iba v čiernej a bielej... ja potrebujem plytkú max 450mm a vysokú a striebornú s oknom... možno raz. Toto mám od roku 2008 -ako darček ked mi montovali do krku titán :-D ... menil som len črevá- max spokojnosť.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 3. 11. 2019 10:00

Dáš si pasívne chladenú grafiku s nesmiernym výkonom a hráš sa ohľadne chladenia na maximalistu ? :) Tesnosť kvapaliny, no áno aj na 10 ročných autách občas tečie voda :) Doba pokročila. Bežné AIO uchladi CPU v plnej záťaži o min 5-8 st. C lepšie ako najlepší vzduch.
Pre takýchto frajerov tu máme samozrejme tiež riešenie:
Přílohy
Opera Snímka obrazovky_2019-11-03_095056_pctuning.tyden.cz.png
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atti.hombre 3. 11. 2019 10:11

:D akvarko... no jo. Ohlade výkonu tej grafiky - mal som GTX pasívnu- na pasíve 80°C nebol problem... potom prišla pasívna HD 5750 - nevošla mi do skrine :-D ... a potom tento zázrak od Sapphiru - výkonu to má dosť i na nejaké hry ( nehrám ,ale napr DIRT3 alebo nejaké lietačky s lietadlami na full detaily ). A teplota? Max 50°C na chladiči- úplne vlažná a pri fotkách alebo videu sa to nezadýcha.
Veď ja proti vodníkovi nič nemám- len to mrmle. Za polovicu zo 100€ sa dá poriešiť tichučké a dostačujúce vzduchové chladenie. Každý podla svojho gusta... a peňaženky . Ja som len napísal názor- toť vsjo :-)

Lennyl... vydrž :-D aj kurier je len človek - príde :-D
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2019 10:19

Podle mne řešení chlazení začíná vhodnou volbou skříně, u aktuálního počítače mám Fractal Design Define XL R2, která má možnost možnost osazení až 7x ventilátorů (3x osazeno), ale v případě potřeby výkonnějšího chlazení bych volil PHANTEKS Enthoo Primo SE nebo CoolerMaster COSMOS C700P, případně Thermaltake View 91, která je Tt LCS Certified, Skříň má 20 pozic pro ventilátory (4x 140 mm jsou již předinstalovány), ale je to kráva těžká, Phanteks je o něco lehčí a Fractal Design Define XL R2 je nejlehčí.

Co se chlazení týče, osvědčil se mi Cooler Master MasterLiquid Maker 240, jinak bych volil něco jako EK-KIT RGB 360 od EK Water Blocks nebo bych si to nechal udělat na míru (tak to mám teď, se speciálním blokem na grafiku a na procesor). Kdybych chtěl šetřit, uvažoval bych o NZXT Krakenu. Kraken chladí podobně dobře jako EK Water Blocks. ale je o dost hlučnější, nemá tak tiché ventilátory a mívá i hlučnější pumpu. Kraken má solidní výkon, povedený design (což je mi jako uživateli šumák, ale někomu na tom záleží) a implementaci RGB loga (což je mi opět šumák), ze všech all in one chladičů, co jsem měl v ruce, má asi nejlepší hadice. Výhodou Krakenu je také velký rozměr ventilátoru 2×140 mm, přesto je, jak jsem psal, dost hlučný, ono je to i nejen o velikost větráku, ale i o kvalitě všech komponentů.

Píšu to proto, že kdekdo řeší procesor a grafickou kartu, ale kvůli celkové ceně šetří na skříni a na chlazení, jenže žádná úspora není zadarmo, vždy je s ní spojené nějaké to čertovo kopýtko. Smysl mi dává přiměřenost, zbytečně nepoddimenzovat nějakou komponentu, Druhá věc je kompatibilita, to také vesměs ten, kdo si staví počítač jednou za 5 let, optimálně nezvládne.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 11. 2019 10:37

poviem to tak, ze som mal kedysi velky chladic s vrtulou, uz si nepamatam, daky freezer a pod (i5, 3,2ghz) a znizil som otacky, bolo to tiche a procak normalne teploty. zasa sa netreba hrat na perfekcionalistu, pri novom Ryzene nie su ziadne ukrutne teploty. jeden nizkootackovy vetrak do bedne a jeden von. viac nehodlam kvoli hluku akceptovat.
staviam komp, aby som nacital z fotenia trepnem 600 ARW 42MPx, hromadne dal dake preddefinovane upravy (jas,kontrast a pod.), bez lagovania sa prepinal medzi fotkami a zvacsoval si ich na 100% pre kontrolu ostrosti a urobil vystup do TIFu. v zoneri nakoniec pozmensujem co potrebujem odovzdat (tak do 24mpx to vacsine ludi staci) a zalohujem si iba RAWy a vysledne JPGy.

pemar: diky moc za tie znacky/nazvy, popoozeram si to ked budem mat cas.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2019 10:51

Pokud budeš na chlazení šetřit, procesor a karta ti při zátěži sníží výkon, a to o hodně, kvůli ochraně komponentů. Typické je to na notebooku, ale i na desktopu se to stává často, dokonce to bylo i na tom iMacu Pro za 140 tisíc, o kterém jsem jeden čas uvažoval.

Dá se trochu ušetřit výměnou za větší hlučnost.

Jinými slovy, dobře chlazená sestava za 70 tisíc strčí podle mé zkušenosti do kapsy průměrně nebo blbě chlazenou sestavu za dvojnásobek.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 11. 2019 10:58

Jak moc ten Zen 3600 topí? Mám 1600X s TDP 95 W a Noctua NH-U12S to chladí tak, že při importu/ exportu stovek fotek v LR (D750) nebo C1 (X-T2) procesor ukazuje 50-60 °C i v letních dnech, kdy mám doma 28 stupňů. Teď, když je tu 22 a mám jen prohlížeč, to skáče mezi 30-40 °C.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2019 11:22

Rozdíly mezi různým chlazením bývají tak 5-10 stupňů a další rozdíl je, jak to chladí při vysoké zátěži.

Teploty 50-60 °C nebo dokonce 30-40 °C jsou pro mne v rozmezí není co řešit, export nebo import fotek není podle mne žádná větší zátěž, zátěž třeba je, když budeš reformátovat video přes handbrake, tam se možná dostaneš až ke 100 °C.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 3. 11. 2019 11:24

Dolgor: pokud pro tebe bude relevatní, tak u mne v idle cca 37-40, při benchmarku v AIDA64 to šlo na cca 67.
Skříň Fractal Define S, osazeno 5x F14 Silent a Scythe Ninja 5, veškerá regulace v BIOS na auto. Více jsem to zatím neladil.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 11. 2019 11:26

ten novy Ryzen 5 3600 tretej generacie je vyrobeny 7nm a ma 65W. co som pozeral na forach, tak pri klasickych vacsich vetrakoch im dava pri hrach do 60stup pri max zatazi FullHD Ultra detaily

na fotky to bude podla mna uplne v pohode :)
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 3. 11. 2019 11:59

Když se koukám na maximální teploty u karet NViDiA, maximum vidím třeba u 2080Ti na 89 stupních Celsia, u CPU je to o kousek výše a třeba pro hry se doporučuje udržet teplotu okolo 80 stupňů, což se ne vždy podaří.

Takže problém je jen ta vyšší zátěž, při normální zátěži by mělo stačit běžné chlazení. Píšu mělo, protože ten Apple se mi podařilo přehřát i při srovnávacích testech DxO s desktopem, cca do čtvrt až půlhodiny, pak šel výkon výrazně dolů a po cca 10 minutách nižší zátěže se zase vrátil na původní úroveň. Nezkoušel jsem na Applu ten handbrake, tam by to bylo o dost rychleji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 11. 2019 12:25

Při exportu (upravených fotek) jede všech 6 (12) jader konstantně na maximálních 3700 MHz. V nízké zátěži jede většina jader nízko a některé si čas od času sáhne na 4100 MHz. Víc procesor v továrním nastavení neumí a ani nemám potřebu ho taktovat, protože mě nijak neomezuje. Pravděpodobně, kdybych využíval některé speciální instrukce procesoru, hřálo by to víc, ale pro mě je maximální zátěž PC právě export fotek, eventuelně skládání panoramat a videa z timelaps. Většina činností je hotová za několik minut.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 11. 2019 12:39

Ryzen 5 3600 je pomerne studený procesor s nízkou spotrebou, absolútne bez problému ho uchladí aj dodávaný chladič a skoro čokoľvek nad 30€ bude poskytovať luxusné ticho.
Apple máme vo firme (niekoľko kusov iMac Pro), tam je teplota okolo 95°C po pár minútach záťaže úplne bežná, no je to niečo ako notebook vo väčšom balení, tak sa nečudujem.
Ja mám relatívne nizko-otáčkový ventilátor na i7 9700K s miernym pretaktovaním a stačí to v pohode (po niekolko-hodinovej záťaži išla teplota cez leto k 85°C). Otáčky sú okolo 800 a nejaké spomaľovanie nie je ani náznakom (v miniITX bedni).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 3. 11. 2019 13:48

Tak jsem si postavil nové PC s novým EIZO CS 2420, podařilo se mně nainstalovat současně nVidia GTX 1660 i nVidia Quadro P1000 všude jsem zapnul úspěšně 10 bitů, ale zadrhl jsem se na EIZO Color Navigatoru. Podle manuálu má být v menu SelfCalibration položka, ale není tam. Pořád po mně pro jakékoliv nastavení nebo kalibraci chce externí sondu. Podle manuálu i podle slov p.Švece z EIZO jsem pochopil, že CG má přiloženou sondu od EIZO a levnější CS má zabudovanou autokalibraci a nepotřebuje k nastavení dokupovat externí sondu. Jenže spuštění autokalibrace prostě není v menu, kde má být. Viz obrázek. Má někdo CS monitor? Dík.
Nastavení 10 bitů se asi podařilo pro GTX 1660:
Nastaveni10bit.jpg
Přílohy
ColorNavigator.jpg
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 3. 11. 2019 14:08

Hah, na tomto som sa tiez zadrhol pred rokmi ked som kupil CS230. Cez ColorNavigator 6 sa nepohnes bez kalibracnej sondy (pretoze CS230/40 maju sondu iba korekcnu). Musis si najprv vytvorit nejaky profil, ktory budes s korekcnou sondou korigovat. Takze bud to urobis s ColorNavigatorom + sonda, alebo ja som na to vyskusal stiahnut z Eizo stranky nejaky jednoduchy program (Color match ...alebo tak nejak, uz neviem) cez ktory som si vyvtoril na skusku nejaky profil a potom to uz islo.
Ale aj tak pouzivam iba tovarne sRGB nastavenie.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků