Nový HW na úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Stan35 30. 10. 2019 16:09

Jestli jsem to dobře pochopil, tak ten studio je až pro řadu RTX GeForce nebo Quadro RTX.
Ty jsi zmínil P1000.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 10. 2019 16:50

Všechny grafické karty NVIDIA jsou v rámci stejně generace postaveny na stejné základní architektuře GPU. S tím dopočítáváním to mohou být marketingové kecy, měl jsem obě karty vedle sebe a rozdíl tam na stejném Eizo monitoru prakticky nebyl.

To Quadro mohou u Eiza doporučovat i ze setrvačnosti, protože od roku 2013 tím byly vybavovány .Mac počítače a konkurence byla malá, já jsem uvažoval loni o upgradu za iMac Pro s Retinou 5K, ale když jsem to měl vedle sebe s mým desktopem, iMac byl v aplikacích, které používám, viditelně slabší (Lightroom ani Photoshop už ale nepoužívám) a Eizo 4K bylo lepší, než ta Retina.

Když nefotím do černobílé a nemám přímé srovnání, tak rozdíl mezi 10-bity 8-bity poznám jen s obtížemi, dávalo by mi to smysl v kombinaci s objektivy s velkým mikrokontrastem, ty ale vesměs představují další investici.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 30. 10. 2019 16:51

A není to spíš o té čisté radosti, vylepšit si celý řetězec zpracování na finančně přijatelné maximum, aby prostě nebylo na co se vymlouvat?
Výsledek nikdo neocení, díváme se na to na 6bit displejích nebo vytisknuté inkoustem.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 30. 10. 2019 17:08

Je to tak. Já jsem si s tím hrál, protože mi zrovna trochu přebývaly peníze na fototechniku. Ale u té grafiky jsem došel k tomu, že je lepší investovat do vicevláknového procesoru, GPU se sice občas také hodí, ale software se vesměs trápí s tím, GPU naplno využít. Micina takhle zkoušela na hry desktop s dvojitou kartou (Titan nebo Pascal, už si tu generaci nepamatuji) a i tam to bylo hodně různé hra od hry.

Pokud by tě zajímalo porovnání:

https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... Conclusion
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 30. 10. 2019 21:23

vyuzijemm toto vlakno, snad to bude to zaujimat aj niekoho ineho.

davnejsie som pozeral ceny komponentov a dnes su o cosi lacnejsie. tak rozmyslam nad zmenou. bavi ma aj skladat pocitace a mat radost z novych veci :D
mam slusny ntb Acer Swift 3, tento: https://www.alza.sk/acer-swift-3-silver ... 099412.htm

otazka: ci niekto presiel podobnym vyberom (ntb > desktop), ci mozem ocakavat aj cca 50% realny narast vykonu, otravuje ma uz "lagovanie" Lightroomu, ked sa prepinam medzi fotkami napr. inak samotne upravy su v pohode. import/export ma netrapi.

i7 od Intelu je skoro raz tak drahsia ako AMD gen.3, takze by som urobil zmenu, predtym som si postavil desktop s i5. a mam tusenie, ze ludia uprednostnuju Nvidia grafiky pred AMD R7, ze maju lepsiu podporu v grafic.programoch, hmm

vybral som toto:
https://www.alza.sk/akcni-balicek-asus- ... 674195.htm
https://www.alza.sk/msi-geforce-gtx-165 ... 592703.htm
https://www.alza.sk/patriot-viper-4-bla ... 679839.htm
https://www.alza.sk/adata-xpg-gammix-s1 ... 528159.htm
plus bedna a zdroj 650W atd.

hry sa nehravam. inak ma zaujalo, ze tie graf.karty maju "iba" PCIe x16 3.0 a nie 4.0, ale ani neviem, aky je v tom realny rozdiel.

mate daky napad na lepsi vyber v tej cene? fotak mam stale s viac MPx a teraz A7R III je dost zataz s tymi 42MPx RAWmi...
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Flor.cz 30. 10. 2019 23:25

Na tom Eizu je víc než nativních 10 bitů daleko zajímavější technologie DUE, či ořez gamutu. Jen škoda, že za 4K chce EIZO takové peníze.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2019 23:52

Support nVidia mně sice rychle odpověděl, ale na hodně jasnou otázku jsem dostal zmatenou odpověď:

Subject:
GTX 1660 rather than Quadro P1000 as both support studio driver 10 bit input OpenGL

Hello Tomas,

Thank you for your patience.

1. Checking the photo shop system requirements page they are suggesting to use Quadro card or Gtx 1080 ti

https://helpx.adobe.com/in/photoshop/sy ... sions.html

2. We always refer the software system requirements and advised you to choose the cards accordingly

Looking forward for your reply to assist you further.

Regards,
NVIDIA Customer Care
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 31. 10. 2019 06:08

Já mám na záložním počítači (na kterém syn surfuje a manželka píše maily) i7 Kaby Lake a GTX 1060 a je to dostatečně rychle na DxO nebo Lightroom nebo cokoli podobného, neotravuje to lagováním jako třeba MacBook Air. Na mém aktuálním desktopu mám i9 a GTX 2080 Super, který hodně překonává tu 1080 nebo 1660, v praxi se to projeví jen občas, na DxO to zrychlí stejnou úlohu cca ze 17s na 13s.

Ta odpověď mi zmatená nepřipadá, viz můj komentář o architektuře, spíše byla nepřesná ta informace od Eizo.

Intel sliboval velké snížení cen v říjnu, nesledoval jsem to, ale pokud by ceny byly jako v září, tak bych místo Intelu zvolil Ryzen s co nejvíce vlákny (12 nebo pokud bude, tak 18). To zrychlí Photoshop nebo Lightroom hodně, pokud bude dobře vyřešené chlazení. Jinak SSD s NVMe, zdroj aspoň 650 W, spíše 750 W a aspoň ve třídě Bronze. Skříň spíše větší, na designu mi nezáleží, ale aby v ni proudil dostatečně vzduch. Větráky co největší, integrovanou čtečku SD a wifi. Určitě aspoň 2 disky, systém a pracovní data zvlášť, systém zazálovaný někde mimo (mohou odejít oba disky, to se mi stalo, když mi jednou začal hořet prach na základní desce), důležité fotografie zálohovat i někde na Cloudu.

Co se cenově relace týče, za 35 tisíc člověk musí dělat relativně velké kompromisy, za cca 70-80 tisíc postaví už celkem vyváženou sestavu, u Apple je to dražší, tam to vyjde na 140 tisíc, ale i s 5K Retina monitorem. Pokud člověk chce nekompromisní grafiku, tak je to od 200 tisíc výše, pro fotografování to nedává reálný smysl.

Lennyl: volil bych 1660 místo 1650 a SSD NVMe od Samsungu (Pro) a řešil bych chlazení, kdybych šetřil, tak vzduchem Noctuo, ale u toho Ryzenu a karty mi připadá jako rozumnější vodní chlazení. Když si to člověk bastlí sám, tak často něco blbě nadimenzuje nebo to není plně kompatibilní, proto si nechávám sestavy stavět a přetaktováni od Jana Prušáka: x-Computers.eu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 10. 2019 07:16

pemar: dik, pozriem sa este na ten disk a grafiku, ake su tam rozdiely.

pozeram HWinfo64, teraz mam notebook i7 8550U, 4jadra a 8vlakien, 1,8GHz/4GHz turbo, pamat je len 1200MHz DDR3.
ratam, ze desktop AMD Ryzen 5 3600, 6jadier a 12vlakien, 3,6GHz/4,2turbo + 16GB DDR4 3600MHz by mal viditelne znizit lagovanie v Lightroome pri manipulacii 42MPx RAW nie?
...myslim si, ze hlavna vec je procesor+zbernica+pamat, kde desktop vyhrava v tej hrubej sile pri Lightroome,ci

nechcem totiz zbytocne vyhodit 800euro za desktop, ak by to nemalo viditelny vyznam (ntb nechcem predat, monitor tiez neriesim, spokojny som s LG IPS231).

poznate daky benchmark/test, co si mozem pustit na zmeranie vykonu v LR a mal by aj databazu na porovnanie s AMD ?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 31. 10. 2019 07:53

Mám zkušenost Lenovo, HP a Apple notebooky, vesměs v té vyšší nebo nejvyšší třídě a žádný se ani vzdáleně neblížil výkonu 2 roky starého desktopu s i7 a lehce nadprůměrnou grafikou, důvodu je více, asi ten hlavní je, že u notebooku se musí udělat velký kompromis směrem k vydrži baterie a chlazení.

Pokud člověk potřebuje přenosnost, není jiná volba, tam se mi nejvíce osvědčil MacBook, jinak není co řešit.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 31. 10. 2019 07:56

Skus zistit aspon priblizny rozdiel vo vykone tak, ze na notebooku vyexportujes 50 RAW fotiek z LR CC v kvalite 60 a rozmer dlhsej strany 3840pix. Fotky budu s aplikovanym "Auto Tone" a "Auto WB".

Priemerny cas exportu jednej fotky na Puget Systems je takyto (42Mpx RAW):
Ryzen 5 3600: 2,14s
i7 9700K: 1,96s
Ryzen 9 3900x: 0,99s

Nehovori to nic o nejakom vykone pri praci, ale aspon budes mat odhad hrubej sily CPU.

Tu je tabulka roznych uloh (tie pasivne sa daju lahko porovnavat): https://www.pugetsystems.com/pic_disp.php?id=57555
Tu su podmienky testovania - mozes ich vyskusat urobit na notebooku podla ich podmienok a porovnat:

Import 500x Images (Add from location, minimal previews)
Build 500x Smart Previews (Default settings)

Photo Merge Panorama - Time to create a panorama of 6 images using default settings
Photo Merge HDR - Time to create an HDR of 6 images using default settings

Export 50x JPEG - Time to export 50 images to JPEG [60 quality] with the longest side being 3840 pixels. Auto Tone and W/B applied

Convert to DNG 50x Images - Time to convert to DNG (Camera Raw 11.2 and later, medium size, embed fast load data)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 31. 10. 2019 08:04

lennyl_2 ... ak poskladám PC s i3 + 16GB RAM + GPU 1660 a s SSD tak to zadupe tvoj noťas s i7 do zeme- to je rozdiel vo výkone. NTB sa ťažko chladí a tak i výkon sa musí škrtiť. Testy nehľadaj- sú to hovadiny. Ak máš many achceš výkon tak si poskladaj PC... hoci s tým R5 3600 . Inak teraz má niekedy vyjsť grafika 1660 Super , ktorá vraj je výkonom na úrovni 1660Ti ale bude lacnejšia. GTX 1650 neber - neoplatí sa. Jediné na čo pozor sú grafické výstupy na karte a vstupy na monitore- to si prekontroluj aby sa to prepojiť dalo. Ten Ryzen sa tu nedávno riešil...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 10. 2019 08:12

diky za ohlasy. lebo mne sa zda, ze ked som si poskladal moj posledny desktop kedysi 4roky dozadu s i5 4jadra@3,2 + ATI 2gb DDR5 + 16GB DDR3 + 128SSD, tak to lietalo v LR (pravda, iba 24mpx rawy).

peniaze mam aj kde inde minut (dorabam dom), ale bavi ma vyberanie,hladanie,vylepsovanie,skladanie. aj ked som iba taky 10% odvar pemara :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allydamm 31. 10. 2019 09:41

ForeignerOnEarth píše:Support nVidia mně sice rychle odpověděl, ale na hodně jasnou otázku jsem dostal zmatenou odpověď:


Typická odpověď když neznáš tu jasnou, vlastně slušné poslání do ... Takže budeš muset zjišťovat jinde nebo si to otestovat sám.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 31. 10. 2019 11:36

X570 jsem měl k aktuálně stavěnýmu počítači vybranou taky, nicméně IT odborníky jsem byl od toho zrazován (hlučná, drahá, potenciální problémy) a šel jsem do odladěnější B450 MAX.

atti.hombre: proč by se GTX 1650 měla "neoplatit"? Na fotky (a eventuálně něco málo videa) je to až až a cenově není co řešit.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků