Nový HW na úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 10. 2019 17:15

Zdravím, tak nějak na poslední chvíli "validuji" svůj výběr.
V rámci přechodu W7 -> W10 jsem se odhodlal nahradit svou 7 let starou osvědčenou sestavu i7-3820 + ASUS P9Pro + 16 GB RAM + Samsung SSD 860 + nVidia GTX 960 + EIZO S2000
novým PC i monitorem a nakonec jsem vybral:
AMD Ryzen 7 3700X
Noctua NH-D14
32 GB RAM Kingston 3200 GHz
ASUS Prime X570 Pro
Samsung SSD 970 EVO 2x 500 GB (C: SSD - Windows + Program Files, D: SSD - letošní data + zdrojáky, ... - zálohované na Synology, E: starý 3TB WD Black - archiv zálohovaný na Synology)
HP nVidia Quadro P1000
EIZO ColorEdge CS2420
... a dál to není zajímavé, Corsair 650W zdroj, kisna a další bižuterie

Docela jsem zvědav na "konečně" 10 bitů Photoshop CC 2019 -> HP nVidia Quadro P1000 -> EIZO ColorEdge CS2420 .

Asi hodinu jsem si zase po mnoha letech povídal s panem Švecem od EIZO, ujistil mě, že skok od EIZO S2000 k ColorEdge CS2420 opravdu uvidím a že možná budu předělávat některé RAWy do nových TIFFů :-D

No, kdysi bylo těch real native 10 bitů vidět jen na jemných barevných přechodech z rohu do rohu, ale časy se mění a jsem zvědav co uvidím na dnešních RAWech při tahání za táhla Photoshopu a NIK Software.

Lámal mě ještě na výprodej EIZO ColorEdge CG2770, které má 2560 x 1440 oproti 1920 x 1200 u mnou vybraného monitoru a samozřejmě výhody CG řady, ale je to i po ukrutné slevě na showroom kousky plus 11 000 Kč, no a při nákupu nového PC je to už moc. Prostě na barvy budu mít nové EIZO a na rozlišení 4K Sony XE90, nemůžu mít všechno najednou. :-)

Ale zajímavé je, že rozdíl nVidia GTX a nVidia Quadro chápe skutečně málokdo, nebýt pana Švece z EIZO, tak by mně vnutili nějakou nabušenou GTX kartu, která 10 bitů jen dopočítává. nativně to dělá jen Quadro, která kvůli nízkým výkonnostním parametrům se prakticky neprodává mimo grafická studia, protože lidi to netuší.

Jen je hezké jak z fotografů na diskuzích byl vždycky skoro každý schopen básnit o 12 bitech a 14 bitech, ale kolik procent či spíše kolik jednotek kusů si fakt kupuje nVidia Quadro + EIZO ColorEdge, aby viděl aspoň těch 10, že.... Pochopitelně 14 bitů real informace je rezerva pro zpracování, to vím dlouho, ale přeci jen bych u puristů čekal že budou chtít na tom výsledku vidět maximum možného. Ale třeba se pletu a EIZO ColorEdge + nVidia Quadro nebo něco analogického od AMD má doma každý druhý tady. ;-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 29. 10. 2019 17:44

PC sestava je podle mě výborná, aspoň papírově.
O 10 bit kartě a monitoru jsem také uvažoval, ale moje Eizo S2243 W je 8-bit a má teprve 7,5 roku, takže tak za 2-3 roky nejdřív. Nadto nevidím důvod, ten monitor je pořád skvělý a na svou relativní láci(nákupka 12,5 tis) a PVA panel je na hony od toho, co máme v kancelářích (různá i "fotografická" HP do 15 tisíc a obyč kancelářské Benq, Dell apod., většinou novější typy s IPS).
Vyšší rozlišení bych bral. Doma mám 1200x1920 a v práci 1440x2560. Když otevřu foto SW, je ten rozdíl poznat. Příště bych chtěl domů 4K na 27 palcích, ale jelikož tohle stojí u Eiza v ekonomickém provedení nad 20 tisíc, asi to nedopadne.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 29. 10. 2019 17:50

S tym Eizom budes urcite spokojny. Mam CS230 uz 3 roky a nelutujem jedine Euro za ten monitor.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 29. 10. 2019 18:29

FoE: máš to dobře vybrané, jen bych zvážil desku s chipsetem X570, kvůli chladiči.
Šel jsem podobnou cestou s volbou X470.
Vzhledem k používání PC pro můj případ, jsem nakonec skončil u jiného monitoru, ač EIZO bylo horkým kandidátem.
Nechť slouží ;-)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 29. 10. 2019 22:07

Stan35: Nějak jsem nepochopil:
"jen bych zvážil desku s chipsetem X570, kvůli chladiči."
Je u "ASUS Prime X570 Pro" něco špatně? Ten ventilátorek na X570 je poruchový? Hlučný?
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 30. 10. 2019 06:31

FoE: i když je to nejnovější čipset, tím chladičem to nejen dle mého názoru trochu zabili. Nemyslím si ale, že by byl poruchový a hlučný údajně není (vyjádření z jednoho obchodu, kde mi PC skládali - je neslyšný), nicméně do budoucna zastávám názor, že je to potenciální zdroj problémů. Vzhledem k tomu, že plánuješ paměti 3200MHz, tak čipset stejně moc neužiješ.
Prostě jsem přesvědčený, že ten ventilátorek jednou hlučný bude.
U mě funguje X470 a Ryzen 3600 bez problémů a navíc očekávám v nejbližší době update desky s kódem AGESA 1.0.0.4.
Tož asi tak.

-- 30. 10. 2019 07:41 --

Ještě, teoreticky, pokud se nechystáš taktovat, což asi ne, dle volby procesoru, tak by stačila i o polovinu levnější deska, možná levnější NVMe disky a můžeš začít přemýšlět o 27" variantě EIZO. Já také volil 27" widegamut monitor a do nižšího rozlišení bych už nešel. Není to tak velké, jak jsem se obával.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 30. 10. 2019 06:56

Paradne riesenie grafickej aj farieb - 10bit podpora je urcite zaujimava ak ju treba (urcite viac ako vykon, ktory fotkam zatial az tak nepomoze), osobne som to nemal moznost este nikdy vyskusat u "beznych profesionalov".

24" kvalitny monitor mi tiez pride OK, aj ked ja by som siel skor uz do 27" 2560x1440 (aj ked ako si pisal vyssie - nieco podobne od Eiza je cenovo mimo). Je to velmi pekna zostava na niekolko rokov dopredu (tam nebude problem ani s 50+ Mpx fotkami a to asi neplanujes zatial).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 30. 10. 2019 07:32

ForeignerOnEarth píše:Stan35: Nějak jsem nepochopil:
"jen bych zvážil desku s chipsetem X570, kvůli chladiči."
Je u "ASUS Prime X570 Pro" něco špatně? Ten ventilátorek na X570 je poruchový? Hlučný?


Len tak na okraj, tie pidi ventilátory na chipsetoch boli vždy zdrojom problémov, (časom hlučné, a treba čistiť) ale zase nestojí tá výmena majland. Mám X 470 ale kľudne by som dnes šiel d x 570. K tej Quadro karte, pokiaľ to PC slúži doma aj na hranie, tak to nepripadá do úvahy. (tada ak to nie je Quadro 6000) Preto sa do toho každý nehrnie. Nakoniec tie foto často končia ako 8 bitové JPEGy. :) A monitor, pod 32" už nepôjdem, už len kvôli strihu videa.
A tiež som mal zlý pocit že by v PC mala byť voda:) Ale zbytočne, k vzduchovému chladiču sa tiež nevrátim.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2019 09:05

Bylo to docela dramatické vybírání. Minulý počítač jsem stavěl v roce 2012, takže jsem neměl žádné informace a prvně jsem si tradičně vybral Intel i9-9900KF. Pak mně několik lidí přesvědčilo, že mám poprvé za desítky let vzít AMD. (První domácí PC bylo v roce 1990 s Intelem 802086, fantastických 2MB RAM a velký 40 MB HD, pak strašná bomba 80386 s 80837 koprocesorem, ......... až skvělý nadčasový Intel i7-3820.)
Tak jsem překopal u CZC předvybranou sestavu na AMD, následně konzultující technik od CZC dal cosi do jakéhosi kalkulátoru a kvůli vyvážení mně navrhl paměti 3200 MHz místo 3000 MHz. Chtěl mně nabídnout 3600 MHz, ale řekl, že 2x 16GB mají zbytečně drahé za osmičku a 4x8GB je do budoucna pitomost, kdybych chtěl více, než 32 GB, což jsem souhlasil. Pak mně místo GTX 1050Ti vnutil GTX 1660, i když jsem zdůrazňoval, že hry nehraju a z grafiky potřebuji pouze Photoshop a Vegas a hlavně musí být co nejlépe využito to EIZO, tedy 10 bitů. No a pro jistotu jsem zavolal panu Švecovi do EIZO a ten se zhrozil, že grafika GTX + EIZO ColorEdge je totální nesmysl, kdo mně to poradil, že pro to EIZO potřebuji nativní 10-bitovou kartu, aby mělo vůbec smysl ho kupovat. Lákal mě na tu 27-ku, byl jsem dost nalomený, ale kdybych nekupoval celé nové PC, už ji mám doma, ale tady jsem se prostě ovládl, protože bych byl někde na 75 litrech a to fakt ne. Tu dražší desku X570 jsem prostě vybíral jen intuitivně proto, že mám zkušenost, že v průběhu životnosti PC jsem už lecos rozšiřoval, paměti, disky, grafickou kartu, lze přepíchnout i nový procesor, ale novou základní desku do starého PC jsem ještě nedával a asi dávat nebudu, takže jsem chtěl, aby morálně vydržela co nejdéle a také fyzicky a řekl jsem si jednoduchou úvahu, že za víc peněz budou elektronické prvky delší životnosti, i když mně to teď zpochybňujete tím chladičem na X570, to jsem nějak neuvažoval.
No a nakonec jsem ještě poslechl tady kolegu, co mně varoval před write problémem EVO, tak pro disk D:\ kupuji dražší verzi PRO. Na EVO C:\ dám Windows 10 a ProgramFiles a ProgramFIles (x86) a na verzi PRO D:\ dám data, se kterými se hýbe, tedy nezpracované RAWy, nezpracovaná videa a CACHE a TEMP všeho možného, co zvládnu přemapovat, ale zase by měl být C:\ samonosný, když ho budu Acronisem zálohovat jako bitovou kopii systému. Ale zase kvůli místu nechci na C:\ nic, co není instalace, abych na NASu neměl zbytečně 2 bitové kopie temporary bordelu a cache všeho možného včetně meziproduktů videa a podobně.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 30. 10. 2019 12:14

Podle mne uvidíš rozdíl mezi 10 bitovým a 8 bitovým až při velkém rozlišení a při velkém zvětšení. Pro mne to dává smysl až od nějakých 100 Mpx a ještě při velkém zvětšení. To zaprvé.

Za druhé, pro využití grafického výkonu NVidia Quadro nebo Ati FirePro potřebuješ i adekvátní aplikaci, funguje to na Catia nebo Solidworks, ale třeba u Lightroomu bude rozdíl prakticky zanedbatelný.

Takže pokud needituješ profi video nebo se nevěnuješ 3d modelování nebo renderingu, tak bych Quadro ještě jednou zvážil.

Investice do Eizo 4K by mohla přinést větší efekt relativně vůči vynaložené částce.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2019 15:09

pemar: tady se píše, že Photoshop CC využívá nVidia Quadro na 10-bit zobrazení a jak to zapnout:
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... shop-1243/
No, uvidím ten rozdíl, v nejhorším se dá ta nVidia Quadro prostě zase vrátit a koupit levnější nVidia GeForce GTX 1660 s mnohem větším hrubým výkonem.
Zvláště pokud by Photoshop byl schopen pracovat s tímto čerstvým "otevřeným 10. bitem" u herních grafických karet:
https://www.nvidia.com/en-us/geforce/ne ... DIA_Studio
- ona to nVidia tvrdí, že to odemkne, ale pokud Photoshop v nastavení Performance nepovolí pro GTX karty 30-bitový režim, tak se s tím driverem můžou jít vyfotografovat.

Ono ten 30-bitový režim není zdaleka jen k tomu, aby člověk viděl 10 bitů místo 8, ale něco zbaští kalibrace přímo v monitoru, takže ta pak ukrajuje z 10. validního bitu a nikoliv z 8.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 30. 10. 2019 15:36

Nevím jestli je to u mne funkční, nicméně u mé GTX je možné v PS 30bit aktivovat. Rozdíl jsem u 16bit TIFF v sRGB nějak nepozoroval.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2019 15:41

Stan35: z toho, co jsem nastudoval, tak GTX , když se po něm chce 9. a 10. bit, tak si ho vymyslí ditheringem, zatímco až ten Studiový driver ze srpna 2019 posílá skutečný 9. a 10. bit "z čipu fotoaparátu" když to řeknu zjednodušeně zvulgarizovaně.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Stan35 30. 10. 2019 15:54

V tom případě jej mám již nainstalovaný.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 30. 10. 2019 16:01

No, prostě si ze starého PC vyrvu GTX 960, zkusím nainstalovat nový Studio driver, jako druhou kartu dám to Quadro a zkusím přepínat.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků