Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2019 12:45

Mě přijde, že když uvážím, že se na úvod ten foťák dá koupit za 28 500 se dvěma baterkama a nějakou powerbankou či co, tak to není možná nějaký super-ekonomický úspěch, ale dá se to.

Kdo počká před Vánoce nebo těsně po nich, bude na tom možná ještě líp.
Podle specifikací mu toho moc nechybí, snad ten USB C konektor. JInak je to přece objektivně docela nabušenej foťák.

Mimochodem, docela příjemně mě překvapily fotky na vyšší ISO, který publikovalo dpreview.

Je to určitě velmi výbušné téma, ale podle mě z toho padají přijatelný fotky na ISO 4000-6400, na který se dá při obvyklým zvětšení úplně normálně koukat. Takže pokud člověk tu fotku nakrmí slušným obsahem, foťák ji nezkazí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 10. 2019 12:52

Ferin píše:Docela pěkný srovnání E-M5 III vs. E-M5 II vs. E-M10 III:
https://www.olympus.co.uk/site/en/c/cam ... rison.html
V porovnaní s nimi je to fakt delo .. ale ja mám PEN-F :oops:

Ten má tiež 20 megapixelový snímač (a 50M high-res) + OLED EVF s rovnakým rozlíšením.
Ani rýchlosťou moc nezaostáva: zvláda 20 fps elektronicky (voči 30 fps čo má EM5III)

V podstate je tam navyše "len" PDAF + rýchlejší snímač + nový procesor .. a "Pro capture" :-]
Už len kvôli tomu by sa to oplatilo. Ale zase má menej skladné rozmery.
Dilema :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 10. 2019 15:42

Právě jsem kouknul na ukázkové snímky tady: https://www.dpreview.com/samples/5725245656/olympus-om-d-e-m5-mark-iii-sample-gallery?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source
a je to pro mě docela zklamání, hlavně teda po přepnutí na 100% crop. Když si navíc člověk uvědomí, že to bude za cenu +/- Nikonu D750 (viz. teď sleva na českém Nikon Storu) tak nevím no... Asi opravdu pro lidi, co upřednostní malou váhu a fičury před kvalitou obrazu :roll:
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 10. 2019 16:20

Kvôli samotnej kvalite obrazu na 100% crop si dnes už kupuje foťák len málokto :oops:

Ja napríklad mám foták, ktorý váži rovnako (je dokonca menší) a väčšinu fičurín má rovnakých.
(práve som o tom písal: že oproti môjmu foťáku je tam z fíčurín navyše len "Pro capture")

Napriek tomu o E-M5 III uvažujem :D
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2019 16:23

Palm Tungsten

Tos na to asi kápnul ;-)

Nicméně ty fotky mi přijdou celkem OK, spousta lidí nedoveze z dovolený ani tohle, i když mají třikrát dražší výbavu. Co třeba se ti konkrétně nelíbilo, jestli se můžu zeptat ? :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 10. 2019 16:28

A divíš se zrcadlovkářům, že kupují iterace modelů (s daleko rozsáhlejšími vývojovými změnami). E-M5 III vypadá skoro stejně jako E-M5 II, tak je to určitě skoro stejný foťák, by řekl zlý jazyk. :D ...Nadchází doba, kdy bezzrcadlovkáři neočekávají s každým modelem revoluci? Sláva. Konečně trochu rozumu. ;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 18. 10. 2019 16:38

Ganec: mě o rozměry až tak nejde. Váha je fajn, ale berme v potaz to, že je to samotné tělo se kterým se moc dobře nefotí. Aspoň mě se docela blbě držela EM5 MII bez gripu s 12 - 40mm. Pokud jedeš jen na pevné skla, tak to nebude problém.

Davidof: jo, cena na to, že je to novinka není tak hrozná. Ale je potřeba k tomu připočítat ještě grip. V podstatě to chápu tak, že je to vlastně trochu osekaná EM1MII v menším a lehčím těle.

Moc bych to nesrovnával s normálními zrcadlovkami i když se jedná o FF. To je prostě zcela jiná kategorie a D750 je už hodně dlouhou dobu na trhu. Cena za půl roku bude určitě významně snížená. Lidi, co chtějí bezrcadlovku k tomu mají plno pádných důvodů, proč je upřednostnit a neosloví je ani výrazně nižší cena u normálních zrcadlovek.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2019 16:40

dolgor

No, nevím. Ta masa bezzrcátkářů není vůbec homogenní. Ostatně ani ta masa zrcátkářů ;-)


Amalary

Proč si ale kupovat EM53 a grip ? To si snad radši koupím rovnou EM12, ne ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 18. 10. 2019 16:51

Davidof: jo, to si taky myslím. Navíc, EM1MII půjde určitě z jara hodně dolů. Už teď se dá sehnat nová pod 25t. Pro EM5MIII by bylo plus, kdyby měla lepší AF a s odstupem času vyšla i s gripem levněji. Jinak v tom taky nevidím smysl.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2019 16:54

PalmTungsten píše:Právě jsem kouknul na ukázkové snímky tady: https://www.dpreview.com/samples/5725245656/olympus-om-d-e-m5-mark-iii-sample-gallery?utm_source=self-desktop&utm_medium=marquee&utm_campaign=traffic_source
a je to pro mě docela zklamání, hlavně teda po přepnutí na 100% crop. Když si navíc člověk uvědomí, že to bude za cenu +/- Nikonu D750 (viz. teď sleva na českém Nikon Storu) tak nevím no... Asi opravdu pro lidi, co upřednostní malou váhu a fičury před kvalitou obrazu :roll:


Ještě se Tě zeptám - předpokládám, že víš, že ten 100% crop na dpreview nemusí být ve skutečnosti pravda ?

Je to trochu s podivem, že na fotoserveru s takovým dosahem, jako má dpreview, je tak mizerná galerie (kde mimo jiné 50% plochy je balast).

Pokud chceš opravdu posoudit obrázek z dpreview 1:1, stáhni si ho do počítače a otevři ve svým programu.

Tady je příklad - vlevo dpreview jakože 100% a vpravo opravdových 1:1

Obrázek

-- 18. 10. 2019 17:56 --

Amalary píše:Davidof: jo, to si taky myslím. Navíc, EM1MII půjde určitě z jara hodně dolů. Už teď se dá sehnat nová pod 25t. Pro EM5MIII by bylo plus, kdyby měla lepší AF a s odstupem času vyšla i s gripem levněji. Jinak v tom taky nevidím smysl.


Já to vidím taky tak, ale jsou zjevně lidi, co mají rádi tenhle tvar foťáku (bez gripu) :-)

P.S. Tu EM5-2 s 12-40 jsem taky měl a taky mi to nesedělo.
Naposledy upravil Davidof dne 18. 10. 2019 18:21, celkově upraveno 1
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 10. 2019 17:38

Davidof: Má to zkrátka rozpatlané detaily. Zběžně jsem to teď porovnával a má to ostrost detailů na podobné úrovni jako D700. Vzal jsem teď fotku z D700 focenou na Sigmu 105/2.8 Macro, kde je hlava postavy na cca 10% šířky fotky, našel fotku z EM5 III galerie (fotka horolezkyně) a porovnávám na 1:1. A je to plus minus ekvivalentní. Vím, že to je test na houby, hodně subjektivní a nic neříkající - ale u rozdílu 10 let vývoje bych tedy čekal větší wow efekt.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 10. 2019 17:41

PalmTungsten píše:má to ostrost detailů na podobné úrovni jako D700. Vzal jsem teď fotku z D700 focenou na Sigmu 105/2.8 Macro, kde je hlava postavy na cca 10% šířky fotky, našel fotku z EM5 III galerie (fotka horolezkyně) a porovnávám na 1:1. A je to plus minus ekvivalentní.
Ak je to podobné, tak je to podľa mňa perfektný výsledok.
Predsa len: E-M5 III má skoro dvojnásobok počtu megapixelov ;-)

Keby si výstup z D700 zväčšil na 20 MPix (alebo dokonca 50MPix, ktoré zvláda v high-res shote), tiež by neboli dokonalé.

-- 18. 10. 2019 18:41 --

Davidof píše:Pokud chceš opravdu posoudit obrázek z dpreview 1:1, stáhni si ho do počítače a otevři ve svým programu.

Tady je příklad - vlevo dpreview jakože 100% a vpravo opravdových 1:1
hehe, máš 4K monitor a vo windowsoch 150% zväčšenie? ;-)

Amalary píše:Ganec: mě o rozměry až tak nejde. Váha je fajn, ale berme v potaz to, že je to samotné tělo se kterým se moc dobře nefotí. Aspoň mě se docela blbě držela EM5 MII bez gripu s 12 - 40mm. Pokud jedeš jen na pevné skla, tak to nebude problém.
Viem o čom hovoríš .. ale u mňa sa to prejavilo až u 7-14/2.8, kedy som začal rozmýšľať o gripe.
Pri 12-40/2.8 som to ešte nepociťoval.

Ale u mňa nie je problém hmotnosť, ale skôr veľkosť: kvôli skladnej kapsičke čo mám ;-)
Je presne na šírku ako je F-ko na výšku .. a aj sklá sa v tomto rozmere ešte vojdú.
No 7-14 je so svojimi 79 mm už "na hrane" .. neviem či sa mi tam vojde E-M5 III s výškou 85mm
(ale mohla by sa, keďže túto veľkosť má len "hrbol")

Davidof píše:Proč si ale kupovat EM53 a grip ? To si snad radši koupím rovnou EM12, ne ?
Napríklad preto, lebo podľa tohto chlapík vo videu (v 3 minúte) je to lepšia kombinácia :-)
Naposledy upravil Ganec dne 18. 10. 2019 17:48, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 10. 2019 17:47

Nějaké podklady k mému subjektivnímu názoru. Znova připomínám - porovnáme neporovnatelné, není to férový test, jiná scéna, ta moje Macro Sigma kreslí určitě líp než ten Olympusí F4 Pro zoom, ale na 10 let rozdílu vývoje jsem čekal víc i když beru v potaz 4x větší snímač u D700... Hezký pátek všem.

D700 celá fotka:
d700.png
D700 - plná fotka


EM5 Mk3 celá fotka:
em5iii.png
em5
em5iii.png (260.68 ) Zobrazeno 2083 krát


D700 1:1
d700-detail.png
D700 1:1


EM5 Mk3 1:1
em5iii-detail.png
em5 1:1
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 10. 2019 17:50

Aby bylo jasno, já ti neříkám, že si to máš koupit. Jen je dobrý mít relevantní data. Třeba umíš líp fotit, třeba byly jiný podmínky ...

Ještě k těm datům - Oly jpeg engine, pokud si to nenastavíš jinak, přeostřuje a přeodšumuje. Pokud chceš mít lepší výstupy, musíš to buď nastavit ve foťáku jinak, nebo radši pracovat s RAWy.

Těžko lze cenově srovnávat malej cetovatelskej street foťák s výběhovou ale špičkovou FF zrcadlovkou. Řekl bych, že u každého se dá říct, že udělá fotky, který s tím druhým buď nejdou, nebo jsou špatně. Je na každým, co ocení.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 10. 2019 18:16

Davidof: jj rozumím téhle diskuzi, ale v mém případě tam prostě není odůvodnění odhodit starou zrcadlovku za 10-12 tisíc a koupit o 10 let mladší bezzrcátko za 30. Určitě ne odůvodnění v rámci image quality. Ve skutečnosti je pro mě trošku úsměvné, že D700 může po 10 letech pořád docela úspěšně válcovat č. 2 v rámci Olympusí série v obrazové kvalitě. To ale nemění nic na tom, že bych si tenhle Olympus rád někde půjčil a vyzkoušel.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků