KAPESNÍ NÁHRADA FOTOMOBILU

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lywe 16. 10. 2019 10:21

Prosím o radu pro začátečníka: fotím telefonem a rád bych něco kvalitního a stejně kapesního. Aby pak nebylo překvapení , že můj p30 pro dělá lepší snímky ..
poradí prosím někdo něco, aby to mělo kapesní rozměry( byl také nenápadný!!!) a mohl to mít stále u sebe pro reportážní/street foto?
Opominu-li opt. zoom u telefonu. Tak mě zatím nenapadá adekvátní náhrada, kromě velkých zrcadlovek a bezzrcadlovek, které už zase nejsou tak malé pro neustálé nošení po kapsách.. Nutností by byl výklopný displej, pro focení z různých perspektiv(nad hlavou, ze země). cena tak do 35 tis. Zatím mě napadá jen RX100 VII, ale rozměry se telefonu také moc nepodobají a kromě zoomu ho telefony překonávají funkcemi-pokud se nemýlím?
Funkcemi by se mi zamlouval E-PL9(kvůli programům), až na tu velikost s objektivem... i s pancake.
Vím, že chci nemožné a že si tím nejspíš odpovídám sám, ale možná někoho něco napadne, s čím má zkušenosti.
Děkuji za rady a tipy.
lywe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 16. 10. 2019 10:57

Ak Ti je RX 100 veľký, tak asi iná varianta nie je.
Leda by si chcel naozaj kvalitu a zmieril sa s pevným sklom. Tam mi napadá Ricoh GR...
Ale väčšie jak mobil to bude vždy, fyziku zatiaľ ešte nevedia oklamať.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2019 11:02

V kazdom pripade ma napada nieco ako Panasonic LX100, mozno ten Ricoh. Tak tenke ako mobil to nebude a byt nemoze, je akurat na zvazenie nakolko je to problem. LX-100 by si asi do vrecka strcil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 11:20

Zostaň pri mobile :) Alebo Sony RX0 II, s jednopalcovým snímačom a RAWom, nič menšie nie je, ale zmysel jeho použitia je predsa len viac pre video

https://www.alza.sk/sony-cybershot-came ... 580138.htm
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 11:31

"Zostaň pri mobile"

Tak to mi zrovna na tu reportážní/street foto nepřinde jako moc dobrá rada. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 12:05

Ricoh GR je to, co hledáš, pokud hledáš to, co píšeš :-)

Pokud jsi smířen s tím, že nemáš zoom objektiv, tak Ricoh má už jen výhody.

Kvalita obrazu je oproti mobilu znatelně, ale opravdu znatelně lepší.

A jedna nenápadná, ale pro street docela důležitá věc. Ricoh je optimalizován na ovládání jednou rukou - od zapnutí, focení ale i změna nastavení.

Vejde se do kapsy od košile a je velmi nenápadný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 12:09

Ferin:
Asi nie je, ale skús dať niečo výrazne menšie a výrazne lepšie ako mobil :) Z toho foťáku si ani nezavolá....a bude nosiť dve veci, niekedy majú ľudia dosť protichodné požiadavky. Niečo je dobré, lebo to je malé, niečo pre to, lebo to je veľké a niečo pre to, lebo to je dobré :D
Okrem toho, píše "nenápadné" no čo už je nenápadnejšie ako mobil, keď ho každý drží v ruke ?
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 16. 10. 2019 12:25

Ricoh GR II nebo GR III.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 16. 10. 2019 12:28

Nic mensiho nez RX100 s vyrazne lepsi optickou kvalitou nebude. Cca na stejne velikosti jsou Panas LX100 rada a Ricoh GR rada. Pro street doporucuji GR, ma to na tento druh foceni nejake dedikovane funkce.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 12:56

Ještě teda napíšu, že EPL s tím olympusím zoomem jsem měl a určitá alternativa to je.

Mě u toho foťáku vadilo ovládání - jak to nemá dva rollery - jeden na clonu a druhý na kompenzaci expozice, tak to je podle mě opruz. Přinejmenším si to zkus, jestli ti to vyhovuje. A počítej s tím, že si nakonec koupíš strašně drahou automatickou krytku objektivu.

Čistě na street je Ricoh GR absolutně vymakaný stroječek, ale máš jen těch 28 mm. Dá se namapovat tlačítko na elektronický zoom 35mm a 50mm ale je to ořez. U GR III máš ale už víc Mpx.

A tu Sony RX100 si hlavně napřed vezmi do ruky - je to malý hladký mejdlíčko - a zkus si, jestli ho vůbec dokážeš ovládat, aby ti nevypadl z ruky :-) Technicky je to ale dobrý stroj, myslím ale, že ten GR má kvalitnější obraz na 28-35mm.

-- 16. 10. 2019 13:57 --

cport píše:Nic mensiho nez RX100 s vyrazne lepsi optickou kvalitou nebude. Cca na stejne velikosti jsou Panas LX100 rada a Ricoh GR rada. Pro street doporucuji GR, ma to na tento druh foceni nejake dedikovane funkce.


Panas LX100 už je vlastně velkej a pokud by ho uvažoval, tak bych mu radši doporučoval GX80. Ale tohle už nedáš do kapsy (od košile).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 13:41

FXE1 píše:Okrem toho, píše "nenápadné" no čo už je nenápadnejšie ako mobil, keď ho každý drží v ruke ?


Při (jen) držení určitě, ale při focení (vzhledem ke způsobu) si nic nápadnějšího představit nedokážu (snad s výjimkou FF+500mm :-D).
Navíc pod reportáží si představuju i něco akčnějšího / v pohybu a to mobily moc neumí. Stejně jako rychlost při streetu, která je často potřeba.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 15:08

No ale ako Davidof píše, to ovládanie malých tiel je tiež "opruz", môžem potvrdiť :) To je niekedy mobil na tom lepšie, veľkosťou zobrazovadla, hlasovým ovládaním...atď. Ja len spochybňujem tú myšlienku, nahradiť mobil nejakou miniatúrou, to už radšej nech sa zmieri s tým, že ten fotoaparát bude väčší ale znateľne lepší. No a prepáč, ak niekde na akcii fotí 200 ľudí okolo Teba mobilom a Ty fotoaparátom, tak ty si ten neviditeľný ? :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 15:18

Jo, to je fakt.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 16. 10. 2019 15:39

FXE1 píše:No ale ako Davidof píše, to ovládanie malých tiel je tiež "opruz", môžem potvrdiť :) To je niekedy mobil na tom lepšie, veľkosťou zobrazovadla, hlasovým ovládaním...atď. Ja len spochybňujem tú myšlienku, nahradiť mobil nejakou miniatúrou, to už radšej nech sa zmieri s tým, že ten fotoaparát bude väčší ale znateľne lepší. No a prepáč, ak niekde na akcii fotí 200 ľudí okolo Teba mobilom a Ty fotoaparátom, tak ty si ten neviditeľný ? :)


No souhlasim. U techto malych tel je vzdycky fajn si je osahat. Jsou mala tela, ktera se poradne nedaji drzet a nastavovat a je k nim potreba neco dokupovat. A pak jsou mala tela (jak psal Davidof o Ricohu GR), ktere je mozne komplet bezpecne ovladat jednou rukou ... Ja teda tu novou generaci v ruce jeste nedrzel, i te predchozi to muzu potvrdit ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 10. 2019 16:14

Ricoh GR nemá výklopný displej. Což je jeden z nutných požadavků autora tématu. :-)
wikxzen
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků