Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 10. 2019 07:45

Tuto funkciu som cakal uz pri uvedeni My Menu (taka samozrejmost), no maju to az posledne modely Sony. Tiez pomerne lahky update, ktory snad raz uvidime (aj ked vela tomu nedavam).

Test Sony 24/1.4 GM: https://www.opticallimits.com/sonyalpha ... -sony24f14

Viltrox 85/1.8 STM: https://www.optyczne.pl/487.1-Test_obie ... 8_STM.html
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 9. 10. 2019 07:38

Tieto dni doma skusam Sony 35/1.8 - oproti 35/1.4 ZA je vyrazne mensi, lahsi, ostrejsi (do cca f2.8 ), kontrastnejsi a asi aj istejsie zaostrujuci na kazdej clone (na zaklade kratkeho fotenia (cca 50 foto s oboma), kde 1.8 neurobil ani jednu zle zaostrenu fotku a 35 ZA mal 2 slabsie).
Zelenej aberacie v bokehu maju podobne vela, modrej/fialovej na kontrastnych hranach ma viac starsi a drahsi 35/1.4 ZA.
Farebne podanie mi pride atraktivnejsie na lacnejsom objektive. Na 35 ZA treba pridat farebnu teplotu cez +200K a odtien +5, no aj tak to nie je take (mozno kvoli nizsiemu kontrastu 35 ZA).

Co ma ale dostalo je bokeh - ten je u 35/1.4 ZA tak vyrazne jemnejsi a menej rusivy aj pri f1.8, ze o lacnejsom sklicku nebudem ani uvazovat. 35/1.4 ZA je navyse zaberom o dost sirsi - ako keby to je napr. 32mm objektiv, co mi celkom vyhovuje.

Druha vec, co ma prekvapila je, ze mi vaha 35/1.4 ZA vedla toho mini sklicka az tak nevadila. Vedel som o nej najma pri prenasani tela v taske, no pri foteni vobec, mozno som si to len neuvedomil. Priatelke sa viac paci ten 35/1.8, lebo je krajsi na fotaku a lepsie sa jej s nim foti. Ocenila aj ostrost maleho sklicka, no rovnako ju zaskocil bokeh pri porovnani vedla 35/1.4 ZA aj na clone f1.8

35 a 35.jpg


Fotky nizsie su vyrezy 1:1 z clony f1.8 na oboch objektivoch. Korekcie som mal v LR vypnute, na telach zapnute.

Ostrost 1.jpg


Ostrost 2.jpg


Bokeh 1.jpg


Bokeh 2.jpg


Fialove okraje.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 9. 10. 2019 23:01

konecne porovnanie kde sa riesi aj podanie rozostrenia pozadia a nie len fotenie tabuliek a ostrost a pod :-)

somnou vcera v atelieri pekne vy*ebala A7III + 85mm f1,8

nerobil som ziadne radikalne zmeny v nastaveniach oproti minulym foteniam ...fotim so zableskami, ktore maju pilotne svetlo, A73 v M, cas 1/100, iso a clona podla potreby, vypnuty nahlad zobrazenia podla nastavenych hodnot . Po odblisknuti v hladaciku dlhsie tma, akoby sa dlho dorovnavala expozicia v hladaciku resp. nahlad a AF neskustocne lietal hore dole v malom rozsahu ,take pumpovanie a dlho trvalo nez sa chytil, idem vzdy na AFC kvoli oku. toto mi nikdy nerobilo, vzdy to bolo az neprijmene rychle a mohol som robit jednu fotku za druhou (pokial sa stihali zablesky dobijat ) bez tychto blbosti okolo... zajtra idem zasa a beriem aj druhu A73 tak som zvedavy kde je problem :hm
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 10. 10. 2019 09:51

Inak tá zelená/modrá na hranách, keď si spomeniem na testy prvých zrkadiel a skiel, tak dnes je to neskutočne malé, fakt už neporovnateľné, proti tým aurám v minulosti.

Ale tá malá 35/1,8 je na tom tele sony fakt sexi.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 10. 10. 2019 19:52

Pánové, technická otázka. Jak je na tom stabilizace v A7II? V jedné recenzi jsem si přečetla, že nemá na stabilizaci v Olympech a Panasech, že snižuje výdrž baterie a je lepší použít stabilizaci ve sklech - OSS. Při focení s A7Skou mívám občas ztrátovost snímků právě díky absenci stabilizace, obzvlášť když se rychle musím přemístit z místa na místo a hned fotit, takže se mi třese ruka, batoh na zádech a někdy celá. Má cenu vyměnit A7S za A7II?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 10. 10. 2019 21:26

Mal som a úplne subjektívne je tá stabilizácia poslabšia. S oly sa nedá porovnať. Ja som si viac ako 2 EV dolu s časom radšej netrúfal. OSS bolo znatelne lepšie.
Ale je to len dojem, žiadne exaktné testy som nerobil.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 10. 10. 2019 23:32

Stabilizácia býva u väčších snímačov slabšia. Na Sony funguje pomerne jednoducho, udrží relatívne ostro akékoľvek ohnisko asi od 1/15s. Dlhšie časy sú skôr o šťastí aj v prípade širších objektívov.
Mne bolo pri fotení jedno či tam mám 28mm alebo 85mm, pod tú cca 1/15s to proste nešlo tak dobre.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 11. 10. 2019 06:17

Děkuji za vaše zkušenosti. Blbé je, že skla pro FF jsou většinou bez OSS. Na APS mám stabilizovaná všechna skla, ale při nasazení na A7S mám snímky o velikosti 28XX x 16XX (teď z hlavy nevím) a už mi moc místa k ořezu nezbývá, pokud nechci finální snímek elektronicky zvětšovat na výstupní velikost. :-(
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luboš 1 12. 10. 2019 19:07

U Sony je ta stabilizace problém - porovnání s Fu X-H1 - https://www.fujirumors.com/?s=fuji+x-h1+test+ibis

závěr:Porovnání Fujifilm X-H1 a Sony A7III IBIS
Když vyšel Fujifilm X-H1, byla to první kamera Fujifilm s IBIS (no, po tomhle , ale ...).

Všichni nevyhnutelně začali porovnávat Fujiův IBIS s těmi, které jsou k dispozici na jiných systémech, zejména na Sony ... a stejně tak i Lee Zavitz!

Nyní popadl Fujifilm X-H1 a otestoval jeho IBIS pomocí nejnovějšího firmwaru Fujifilm X-H1 .

Pokud kliknete na výše uvedené video (které začne v 4:55), uvidíte, že je porovnáno vedle IBIS na Sony a7iii . Rozdíl je nesmírně ve prospěch modelu Fujifilm X-H1. Ve skutečnosti je na modelu Sony a7III tak špatné , že si člověk může myslet, že IBIS byl deaktivován.
Luboš 1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feathoron 13. 10. 2019 00:36

Fuji X-H1 má asi lepší stabilizaci dle postřehů (je jednodušší stabilizovat APS-C než FF), ale teď probíhá už měsíc velký výprodej X-H1. Buď tento model končí nebo ho nahradí X-H2, přeci jen je to trochu odlišný koncept od odstatních X-Txx (těžko říct). Nevím o tom, že by někdo básnil nebo se ve velkém kupovali X-H1 (doposud (tedy před slevou byly předažené).
Stabilizace je sice hezká věc, ale pokuď člověk fotí např. lidi, tak už takový význam nemá, protože chceme aby byl pohyb zmražen. Samozřejmně jiná situace je u videa, dlouhých skel, nebo focení statických věcí.
Já osobně už APS-C nechci (buď těla dobrá, ale malý výběr skel nebo obráceně), sice se mi nejvíc zamlouvají objektivy f2 od Fuji (velikost, váha), ale držení těla, postprocess a výsledné reálné fotky mě odrazují (co člověk to jiné vnímání).
feathoron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 13. 10. 2019 06:05

Takže tomu mám rozumět tak, že když se píše o A7III, že má vylepšenou stabilizaci oproti A7II a že fuji ji má ještě lepší než A7III, tak v A7II stojí za prd?
A ještě jedna otázka. Dívala jsem se, že pro A7II vyšel ještě letos nový FW. Už má tento model tichou závěrku jako u A7S?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 10. 2019 08:13

Vzhledem k velikosti IBIS modulu v těle X-H1 se to ani nedalo moc čekat, že IBIS na současném designu A7 těl bude lepší nebo srovnatelný. IBIS modul navržený v X-H1 se totiž ani nevleze do těla X-T3 (které oproti X-T2 je o chlup zase větší...), což je důvodem jeho absence (k nelibosti mnoha lidí). A jak bylo zmíněno výše, rozdíl dělá i velikost snímače. X-H1 se logicky prodává dobře po spuštění prvních slevových akcí vůbec, zejména setové nabídky s bateriovým gripem a např. Red Badge objektivy jsou mimořádně zajímavé. A X-H1 je na prvních pozicích prodejů Fujifilm modelů. Příchod X-H2 se však minimálně do roku 2021 neuskuteční... to už několikrát potvrdili zástupci Fujifilmu. Potvrdili však také i to, že X-H řada bude pokračovat. Tak se očekává, že přijde s novým snímačem a hardwarem než mají současné X-T3.
Asi si dovedete představit, jak velký IBIS modul má GFX100S uvnitř, aby ustabilizoval 102mpx snímač s úhlopříčkou 55 mm. Fotit z ruky bez stabilizace takového snímače by bylo náročné a s velkým procentem odpadu.
Naposledy upravil wikxzen dne 13. 10. 2019 08:21, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 13. 10. 2019 08:20

monikash píše:Dívala jsem se, že pro A7II vyšel ještě letos nový FW. Už má tento model tichou závěrku jako u A7S?
Nový firmware má podľa https://www.sony.com/electronics/suppor ... s/00016064 v popise len:
Improves the overall stability of the camera
=> teda tichú uzávierku nedodali :-(

-- 13. 10. 2019 09:46 --

feathoron píše:Stabilizace je sice hezká věc, ale pokuď člověk fotí např. lidi, tak už takový význam nemá, protože chceme aby byl pohyb zmražen. Samozřejmně jiná situace je u videa, dlouhých skel, nebo focení statických věcí.
Nie vždy chceme pohyb zmraziť... ;-)
.. mnohokrát to býva práve naopak .. si pozri tvorbu M. Kozáka 8-)

Dokonca aj u fotenia ľudí: keď človek robí nejaký pohyb (napríklad rukou), tak mierne rozmazanie vtedy býva žiadúce.

Okrem toho, nedávno som v jednej diskusii čítal pekný argument proti a pre stabilizáciu:
Photographers with proper technique that can hold a camera still at 1/30. Many critically sharp photos were taken before IBIS was created.
Those same photographers who can take critically sharp photos at 1/30s without IBIS can take them at 1s with modern IBIS. It means you can leave the tripod behind for essentially everything except astrophotography.

Being able to take landscape shots with deep depth of field, at base ISO, in dawn and dusk light, with just a camera in your hands. Or being able to take handheld shots of smooth-flowing water from a waterfall or river. It's incredibly liberating.

I understand that some people don't think they need IBIS, but it only takes a few seconds to think of the dozens of creative opportunities it opens up. It's a lot of fun!
A ja by som dodal: bez stabilizácie síce možno spraviť ostrú fotku, ale s ňou je to už istota.
=> teda netreba kontrolovať výsledok, či je roztrasený (lebo vieme že nebude) - čo je tiež oslobodzujúce :idea:
Naposledy upravil Ganec dne 13. 10. 2019 08:47, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 13. 10. 2019 08:46

A7II nema tichou zaverku, tusim to konstrukcne u ni ani nejde? Druhy jeji problem je v tom, ze ostri na oko jen staticky (neumi sledovat pohybujici se objekt); cili prakticky k nicemu. A treti jeji problem je celkova pomalost, vcetne rychlosti ostreni. Treba pohybujici se deti A7II moc fotit nesly.

Nebral bych ji, to uz radsi nejaky rychlejsi APSC nez pomaly fullframe.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 13. 10. 2019 09:36

Moniko, smiř se s tím, že Sony až od třetí generace :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků