PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ferin 6. 10. 2019 21:56

Díky.

Jinak mám teď ještě otazník u té grafiky. Měl jsem za to, že GeForce GTX 1650 je tady obecně doporučovaným řešením, ale tady http://www.ddworld.cz/pc-a-komponenty/g ... ml-10.html ty karty po všech stránkách strhali.
Mám to brát vážně?
Pokud ne, kterej konkrétní typ té 1650? Ten Zotac?
Podotýkám, že potřebuju mj. s DVi portem.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atti.hombre 7. 10. 2019 06:04

Grafiky idú mimo mňa,ale na toto sa dá spolahnúť...
https://forum.zive.cz/viewtopic.php?sty ... &t=1297189
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 10. 2019 06:47

Když už, tak bych sáhl po 1660, i na 4K to stačí (jen se nesmí nastavit vysoké rozlišení detailů), ale spíše bych si malinko připlatil (3,000 Kč) za GeForce RTX 2060. Nicméně, to si musí každý zvážit sám. Reálně ten vliv grafiky není nijak moc výrazný.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 10. 2019 07:35

Na PS/LR s velkou rezervou a dlhodobo postaci ta GF 1650 alebo akakolvek ina karta z roku 2019 (grafiky AMD maju v LR a PS mierne nizsi vykon ako nVidia).
Pro robeni beznych fotiek v LR a PS sa neoplati priplacat za graficku kartu, rozdiel vo vykone karty za 150€ a za 2000€ je zanedbatelny. Ja napr. pracujem s 42Mpx RAW fotkami v LR/PS CC a mam len integrovanu graficku, viac zatial urcite nepotrebujem. LR len nedavno pridal lepsiu podporu kariet, ktora sa ako-tak prejavuje az na 4K a vacsich monitoroch, ak ma fotograf velke RAW subory.

Ak by si chcel robit aj video, tak je GF 1650 dobra maximalne na Full HD (podobne ako vacsina 4-6GB kariet).
Tam by stala za zvazenie mozno aj bazarova GF 2060.
Na profi foto a video pracu je skvela GF 2060 Super (8GB) alebo ak mas napr. DaVinci Resolve, tak aj AMD 5700 XT (to su karty za 400€, pre fotografov su zbytocne ak sa napr. nehraju hry vo volnom case)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 09:21

Díky.
V té recenzi šlo zřejmě hlavně o špatný poměr cena/výkon.
A mezi těmi jednotlivými 1650 je v podstatě jedno kterou (při předpokladu správných konektorů)?

-- 7. 10. 2019 10:27 --

pemar: U té 2060 je příplatek spíš kolem 5000,-. A v těch doporučeních na živě.cz nad tvým příspěvkem ji docela silně nedoporučují.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 10. 2019 10:11

Nove grafiky maju horsi pomer cena/vykon ako tie co idu "do dochodku". Konkretne GF 1650 nie je ziadny zazrak, no na LR a PS je akurat, dolezity je skor vek karty, lebo Adobe lubi odstrihnut podporu pomerne rychlo.
Urcite netreba platit viac pokial neplanujes denne pracovat odrovskym zvacsovanim fotiek (to nerobi asi uz nikto), ci s Tilt-Shift Blur, Field Blur alebo Iris Blur na stovkach nadrozmernych fotiek. Inde v PS grafika prakticky nepomoze...

Model si musis vybrat sam, ja by som asi zvolil druhy najlepsi od asi akehokolvek vyrobcu - drahsie verzie casto maju lepsi a tichsi chladic (pri niektorych to je priplatok len 10€, pri inych aj 40€). Nie je to tak vzdy, treba pozriet recenzie a porovnanie konkretneho modelu s dalsimi vyrobcami.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 7. 10. 2019 12:53

Já ji viděl za příplatek 3,000 Kč (beru komponenty a počítače od x-computers), zkoušel jsem jí na nějaké 4K hře od mých dětí a při změnách barevných profilů, já ji ale nemám, mám aktuálně 2080 Super, ale 2060 Super by mi stačila také.

Jak psal Ondra Bobek a jak jsem tu s někým zkoušel, rozdíl proti běžné kartě (tuším 1060) byl relativně malý, pokud si dobře pamatuji, bylo to 17s proti 13s při srovnatelných úpravách v DxO.

Není to jen o výkonu, ale i o stabilitě, hlučnosti, spolehlivosti ... výběhové jsou zlevněné, proto ten lepší poměr :-)., neřekl bych ale, že jsou lepší.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 13:01

Zrovna DxO (v němž taky teď hlavně dělám) má ale v doporučené konfiguraci grafickou kartu ještě daleko horší. Ty lepší, myslím, (naplno) nijak nevyužije.

U toho PS se musí ta podpora/využití grafárny speciálně povolovat? Konkrétně mi jde o PS6.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod atti.hombre 7. 10. 2019 13:02

https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051400060000004RZO táto bola v tom linku čo som dal vyšie... doporučuje ju práve človek čo to má otestované ...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 13:16

Jj, díky, díval jsem se na ni.
Zatím se k ní kloním.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 7. 10. 2019 13:45

Jak jsem psal bylo to tuším 17s proti 13, z toho bych řekl, že aspoň trochu využije, jestli je to málo nebo ne, nechám na individuálním posouzení.

Druhý extrém je integrovaná grafika Intel, kolega od Intelu mi tvrdil, že stačí, tak jsem mu předvedl rozdíl proti desktopu ... Stačí tehdy, když člověk upravuje málo fotek a není zvyklý na něco rychlejšího, ta fotka jde třeba na MaxBooku Air upravit, ale to tempo je šnečí, 1650 je někde mezi tím.

Když potřebuji upravovat více než 200 RAWů z D850, tak ten MacBook nebudu ani zapínat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 10. 2019 15:40

V DxO a tuším aj Nikon a Olympus SW grafická trocha pomôže. V PS a LR je to však minimum, len pridá hluk, spotrebu a zníži stabilitu - s tou má Adobe občas veľké problémy.
V LR je rozdiel doslova nulový (skúšané na A7R3 súboroch s GTX 1080 Ti vs Intel HD630), no na 4K monitoroch to vraj občas vidieť po poslednej aktualizácii LR CC (pri lokálnych úpravách a klonovaní).
Treba si odsledovať ktoré programy konkrétne fotograf využíva alebo čo v nich robí a či tam karta pomôže.

Čo sa týka stability programov, tak práve ovládače ext. grafickej karty sú najčastejším problémom súčasného LR a často vypnutie akcelerácie GPU pomáha riešiť problémy s funkčnosťou.

Grafickú akceleráciu netreba špeciálne zapínať, ak ju PC podporuje, tak je zapnutá automaticky. Jej možnosti sa nachádzajú v Preferences - Performance (PS aj LR).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod atti.hombre 7. 10. 2019 15:43

Len jedna poznámka- neviem aký bude chladič CPU- lebo Kingston Predator sú vysoké pamäte- aby to nekolidovalo navzájom...
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 7. 10. 2019 15:43

Mne graficka karta (aj ked len Geforce 1050Ti) viditelne pomohla oproti Intel HD630 pri odsumovani v Nik plugine Dfine2.
Aj ked je to taka symbolicka pomoc - odsumujem totiz len vynimocne :-D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 7. 10. 2019 16:00

Ondrej Bobek: Třeba v Nik collection se tam svolení k využívání GPU musí zafajfkovat. I když teď vlastně nevím, jestli se to nezafajfkne automaticky.

atti.hombre: Nejspíš SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků