Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 11. 9. 2019 08:46

pavelmeli píše:zelenofialovej hnus místo hledáčku
Tak to by som chcel vidieť... :-))

ForeignerOnEarth píše:mně EVF i LCD displej vadí u fotografií typu "slunce v záběru", kdy dělám expoziční bracketing, takže v OVF vždy opakovaně na krátkou dobu vidím jak to slunce skutečně působí ve spojení s krajinou a k čemu se budu chtít tím bracketingem přiblížit
Práveže EVF má u takých záberoch veľa výhod:
- neoslňuje natoľko, že by to bolo neznesiteľné - teda môžem sa kľudne pozerať aj priamo do slnka
- no a korekciou expozície sa dá jednoducho zistiť, aký rozsah bracketingu je potrebný aby zachytil aj jasy aj tiene
...

Ondrej Bobek píše:EVF nie je horsi, je to len iny pohlad ako OVF.
Vidi skor to, co zachytava samotny fotoaparat. OVF vidi priblizne to, co fotograf - bez ohladu na nastavenie fotoaparatu.
Podľa mňa je pohľad do EVF lepší ako do OVF 8-)

Prejavuje sa to najmä pri fotení jedla:
- keďže dobre nafotené jedlo vyzerá lepšie/krajšie ako skutočnosť (ktorá býva zvyčajne šedivá a nekontrastná)
=> tak aj jeho obraz v hľadáčiku - ktorý zobrazuje práve ten (lepší) výsledok - musí byť zákonite krajší :twisted:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 11. 9. 2019 08:48

bob222 píše:zelenofialovej hnus místo hledáčku? Ľudia čo vy s tými EVF stvárate? :D
Inak úprimne, mám rád OVF, ale zrovna u canonu okrem top modelov je OVF proste poštová známka na konci tunelu, a s tromi dioptriami to stojí za dve houná...


bobe, s canonem fotím cca 14 let (10D, 40D, 7D, 5D clas., 6D a teď 5D IV) tedy žádné top modely, ale střední třída s pentaprizmovými OVF - od 7D se 100% pokrytím - tedy žádná poštovní známka v tunelu a brýle zatím nepotřebuji. Od kamarádů co mají bezzrcátka (fuji, Sony, M Canon a Olýka) slyším a taky jsem kolikrát četl, že na EVF si časem zvyknu, vždy je to však o tom, že budu muset přijmout něco horšího než jsem měl nebo mám, tedy jít pohledem na focenou scénu minimálně o level níž. Na EVF jsem fotil hodněkrát a doma měl 2 měsíce A 7R II, přímo jsem srovnával A 7RIII a taky R-ko vs 5D IV a je to nesrovnatelné. Můj názor je pořád stejný, elektronický hledáček je chabá a nedostatečná náhrada za OVF.
C 10D 2005, kousek od B. Bystrice
Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 9. 2019 09:12

pavelmeli píše:
bob222 píše:zelenofialovej hnus místo hledáčku? Ľudia čo vy s tými EVF stvárate? :D
Inak úprimne, mám rád OVF, ale zrovna u canonu okrem top modelov je OVF proste poštová známka na konci tunelu, a s tromi dioptriami to stojí za dve houná...


bobe, s canonem fotím cca 14 let (10D, 40D, 7D, 5D clas., 6D a teď 5D IV) tedy žádné top modely, ale střední třída s pentaprizmovými OVF - od 7D se 100% pokrytím - tedy žádná poštovní známka v tunelu a brýle zatím nepotřebuji. Od kamarádů co mají bezzrcátka (fuji, Sony, M Canon a Olýka) slyším a taky jsem kolikrát četl, že na EVF si časem zvyknu, vždy je to však o tom, že budu muset přijmout něco horšího než jsem měl nebo mám, tedy jít pohledem na focenou scénu minimálně o level níž. Na EVF jsem fotil hodněkrát a doma měl 2 měsíce A 7R II, přímo jsem srovnával A 7RIII a taky R-ko vs 5D IV a je to nesrovnatelné. Můj názor je pořád stejný, elektronický hledáček je chabá a nedostatečná náhrada za OVF.
C 10D 2005, kousek od B. Bystrice
Obrázek

P.

U mňa je to nechuť z pôvodne xxxd rady, neskôr som mal xxd radu a tiež nič moc. Je pravdou, že u 5d to už bolo iné, ale blbé oči to poriešili za mňa. Dnes mi evf vyhovuje viac z dôvodu indivindi nastavenia, aby som vôbec niečo videl, takže to čo Tomáš rieši (a dodnes ho obdivujem že si pri dajme tomu 300 fotkách pamätá, jak to reálne vypadalo na scéne) ja musím nejako trafiť doma v PC, ale nakoľko fotím pre radosť, tak nejaká realita je mi viac menej šumák, jak sadne pleťovka, tak ostatné si dokatujem aby sa mi to páčilo a hotovo. Kompo v tom vidím a odtiene nemám šancu riešiť.
No a vzhľadom k dvom okuliarom a riešeniu blízko ďaleko občas fotím aj cez display, hlavne na krátke vzdialenosti.
Inak najhnusnejsie evf čo som zatiaľ videl (okrem starých ultrazoomov samozrejme) bol Nikon 1V1. Tam to bolo hnusné modré, nech som nastavoval čo som chcel.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 11. 9. 2019 10:03

Nebudete to slyšet rádi, ale s tím protisvětlem/slunkem má pravdu Ganec.
V EVF vidíš to, jak máš nastavenej EVF a expozici. Žádný systematický oslňování jsem teda nezaznamenal. Naopak s OVF jsem protisvětla fotíval prakticky naslepo (a hlavně po sejmutí foťáku od oka jsem to fotící oko nějakou dobu "neměl").
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 11. 9. 2019 10:14

Uz zase treti den resite hledacky? :mrgreen:

Ja mam opticky 100% pokryti, velikostne jako u rady X-T? Popravde, netusim, jake problemy s protisvetlem nebo s focenim v seru zminujete. Tolik k OVF. K EVF - hledacek X-T3, G9 apod. povazuji za pouzitelne, ale nevidim v nich zasadni prinos pro foceni.

Gance ani nezminovat!
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 9. 2019 10:15

Ach jo, zas nějaká pohádka? S OVF se fotí v protisvětle naprosto v pohodě. Stačí nedívat se přímo do slunce, což s normálními ohnisky lze velmi přirozeně. Slunce vyplňuje jen malou část záběru. Jestli si někdo dá slunce na střed a kouká do něj přes teleobjektiv, pak bych nepodezíral OVF ale jeho kognitivní schopnosti.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 9. 2019 11:09

Davidof píše:Mě trochu překvapuje to oslňování při focení v šeru - to jsem nepocítil, ale nefotím Fujinou.

Je ale fakt, že zrovna Lumix G9 má speciální mód na focení ve tmě, ale to jsem ještě nevyzkoušel. Tím že ho tam dali asi reagují na nějaký problém. Předpokládám, že to třeba ocení někdo při astrofotografii apod.


Je to kvôli astru a je to červené, citlivosť oka je na červenú najnižšia, tým aj čas na prispôsobenie sa zraku na tmu je najkratší. Ak sa aj fotografuje alebo pozoruje klasicky v prírode astro a treba na čosi posvietiť, tak červeným svetlom.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 9. 2019 11:17

FXE
Já to četl, ale nikdy jsem to nezkusil.

Dolgor
Ty pohádky tu lítají zleva zprava ... ;-) Nemyslím teda Tebe.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 11. 9. 2019 11:24

Je to blbost, v protisvětle i s relativně dlouhými skly fotím pravidelně (70-200mm, 135mm), spoustu fotek. Bez problému.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ferin 11. 9. 2019 11:41

Se mi líbí, jak pemar má vždy a na vše zcela jasný, vyhraněný a univerzálně platící názor. ;-))
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pavelmeli 11. 9. 2019 13:37

Z toho, co jsem psal výše je jasné, že se jedná o čistě můj názor, moje srovnání a zkušenosti. Každý to má jinak a s EVF se srovná bez problému, někomu třeba může při focení i pomoct, nic nevylučuji. Já jsem měl do Sony hodně nakročíno a už jsem to asi psal, že jsem byl ochoten časem postupně vyměnit i objektivy za nativní, ale těch mínusů a kompromisů, které bych musel překousnout bylo příliš (bez ohledu na finance).
Je mi jasné, že je to jen otázka času kdy se DSLR budou dělat v počtech, jako dnes vinylové desky, ale já si i dnes rád zafotím na klasiku a občas si vyvolám bw film. Nová technika mě sice zajímá, no jsou určité hranice (mimo jiné přirozené zobrazení scény v hledáčku, což současné EVF zatím neumožňují), pod které nepůjdu.

Edit: s protisvětlem v hledáčku jsem neměl nikdy nejmenší problém, naopak tento způsob focení je jedním z mých oblíbených.
P,.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 9. 2019 14:00

Pavle, napsals to normálně, i když ten "zelenočervenej hnus" je možná spíš umělecké vyjádření emocí než kalibrovaný popis, že ? ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 11. 9. 2019 14:37

Máš pravdu, s tím hnusem to nebude až tak vážný, mě je to vlastně jedno a zatím si hledím svého OVF. Až inženýři z jakékoli firmy udělají solidně ovladatelné a uchopitelné tělo, s hledáčkem co mě nebude prudit, klidně si koupím foťák bez zrcadla, na tom nelpím.

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 11. 9. 2019 14:43

Zatím to z hlediska té ergonomie dost dávkujou :-)

Z FF snad jen ten Lumix, ale tam zatím není jasné, co bude.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 11. 9. 2019 15:21

No jo, Lumix ma aj tie hladaciky jedny z najlepsich. Ale zase nemaju skla. A SONY ma zase skla, ale bez nich by som o ten system ani nezakopol.
Fidko
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků