PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2019 18:33

CrystalDisk aj Win ukazali, ze je vsetko OK, tak som prepol politiku odstranovania USB z "rychleho odstranenia" na "vysoky vykon" a kopirovanie na zaciatku mierne zrychlilo - medzi 40-60MB/s, no po asi 10-15GB kleslo pod 20MB/s.
Skusim este ine kable a notebook, no asi pojde aj tak do servisu.
Fotky zo svadieb budem musiet docasne zalohovat niekde inde, lebo tento disk zapisuje tak pomaly, ze ani z LR sa nan neda exportovat (LR exportuje velke 42Mpx DNG rychlostou cca 1 fotka za 0,9s, takze potrebuje zapis rychlostou 50-60MB/s).

edit: tato chyba sa stala dnes uprostred exportu z LR - pri 57% zrazu uplne spomalil a hybal sa rychlostou cca 1 fotka za 10-15s, neskor uplne zastavil.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JurajEsko 5. 9. 2019 08:49

Pred časom ste tu dávali bechmarky zo svojich foto počítačov. Tak ja som si teraz urobil radosť a kúpil som si novú hračku:

https://www.userbenchmark.com/UserRun/19884189
Myslím si, že na notebook to nie je zlé :-)
JurajEsko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 9. 2019 11:20

U mna je to taketo: https://www.userbenchmark.com/UserRun/19886441
Na hry mam slimaka, no mozno pridam aj graficku kartu ak LR zacne este viac vyuzivat moderne GPU.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 6. 9. 2019 06:15

Toto je u mna, ked som min.tyzden pridal graficku kartu Geforce 1050Ti. Na hry nic moc, na LR by to malo stacit. Zatial co som okometricky "testoval" LR tak nevidim ziadny rozdiel.
https://www.userbenchmark.com/UserRun/19909652
landov
Expert

Odeslat příspěvekod yorg 6. 9. 2019 07:04

Mohu potvrdit. Před časem, když ji začali prodávat, jsem použil 750ti a taky jsem nezaznamenal měřitelný rozdíl.
yorg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 9. 2019 07:21

update:
nakolko odsumujem velmi zriedka a pouzivam hlavne Dfine2 od Nik collection, od instalacie graf.karty som az dnes pouzil odsum. A v Dfine2 som zaregistroval podstatne zrychlenie, ked som dal ulozit odsumenu foto.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod landov 20. 9. 2019 15:52

landov píše:Ja som min.tyzden odniesol na reklamaciu datovy HDD Seagate Barracuda 4TB. Mam ho 4 mesiace a zacal mi zapisovat zavratnou rychlostou 1MB/s.

Dnes som isiel okolo PC shopu, kde nakupujem, tak som sa spytal ci uz neprisiel z reklamacky moj HDD (dnes je to 3 tyzdne). Vraj este nie, ale aj tak mi dali funghl novy, aby som necakal - ze aj tak to vymenia za novy. Tak som sa podakoval, teraz som ho nainstaloval ,sformatoval a akurat kopirujem zo zalohy fotky Dufam, ze pobezi viac ako 4 mesiace :D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 9. 2019 16:49

Ten môj externý HDD sa správa všade inak, raz ide, potom nejde. Kúpil som nový USB kábel a uvidím . Behám stále po foteniach, tak nebol zatiaľ čas vyskúšať to poriadne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 9. 2019 13:24

Tak jsem se konečně dostal ke spatlání nástřelu konfigurace:
AMD ryzen 3600
ARCTIC F12 Silent
Gigabyte X570 AORUS ELITE
16 GB RAM - DDR4-3200 (nebo DDR4-3600???)
Intel SSD 660p, M.2 – 1TB
WD RED 3TB
GeForce GTX 1650
Seasonic Prime Ultra Gold 550W (nebo Seasonic Focus Plus Gold 550W???)
SilentiumPC Regnum RG4TF

Co vy na to?
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djicee 29. 9. 2019 14:05

16Gb ram je malo chce to aspon 32GB
Intel SSD 660p, M.2 – 1TB pokud tohle bude jenom na system tak je to zbytecne velke.
vzal bych podle toho jak moc chces systemovej disk zaplnit neco mezi 256-500 GB
(ja mam tento Corsair Force MP510, M.2 - 480GB s velice dlooooouhou zivotnosti / nebo muzes vzit tento Transcend MTE220S, M.2 - 512GB )
asi bych vzal jinej chladic ale pokud te tlaci rozpocet tak bych nechal ze zacatku ten co je v baleni (v budoucnu treba Scythe SCMG-5100 Mugen 5, rev.B)
djicee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 9. 2019 14:13

No většinou čtu, že 16GB bohatě stačí. Každopádně ale budu mít možnost navýšení v případě potřeby.
Ten SSD právě vychází levněji než jiné v poloviční kapacitě (kterou jsem chtěl původně).
S tím chladičem je něco v nepořádku? Měl jsem za to, že je dobrej.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod djicee 29. 9. 2019 17:57

16GB staci na bezne pouzivani ale pokud chces photoshop + lightroom tak jsou to docela zrouti pameti. Mel jsem predtim 32 GB a bezne jsem mel pres 16 GB ale dost casto jsem mel i 100 procentni vyuziti. Nastesti jsem delal nedavno upgrade a rovnou tam dal 64GB

SSD: na jinych forech koukam co si nechavaji lidi seskladat a uz nevim proc ale nedoporucujou nic od Intelu a nejvice doporucujou Transcend MTE220S

Ja mam taky novej Ryzen 3700x a mam rad ticho tak muj chladic jej chladi dost pasivne a otacky mam kolem 300 a bez zateze se i zastavujou ale mam to za cenu opravdu velkeho chladice a chce to nervy s instalaci - i kdyz mam dost velkou skrin tak zabere opravdu dost mista. I ten ARCTIC 12 to uchladi ale pocitej ze ventilator pojede dost na obratky.
muj chladic Noctua NH-D15 + pasta Thermal Grizzly Hydronaut ( chtel jsem Kryonaut ale v dobe objednani nebyl skladem)
djicee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 29. 9. 2019 21:16

Ten Intel SSD je "levnej", protože používá QLC buňky. V době nástupu TLC jim taky moc lidí nechtělo věřit a skoro každej se toho bál a přitom čas ukázal, že to není taková hrůza (pokud není člověk pako a nemá ten disk neustále na 100 % plnej). Podobné názory jsou teď i na QLC modely :).

Na systém a pracovní soubory stačí 500GB SSD. Víc by mělo smysl snad jen pro video anebo hry.

Nevím, zda to tu někdě padlo, ale pokud to chceš jen na LR a lehkej PS, tak je 16GB úplně v pohodě a víc poznáš výkon CPU při exportech nebo aplikacích presetů.
Více RAM bych dal jen při práci s videem nebo "expert" level v PS ;-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 29. 9. 2019 21:40

Záleží na práci. Ke 32 GB sahám jen v extrémních případech a opravdu velikých souborech - reprodukce kolem 3-4 čtverečních metrů s malou pohledovou vzdáleností. Photoshop má dlouhodobý problém s neschopností uvolnit nepoužitou RAM (podívejte se, kolik paměti PS žere s otevřeným obrázkem, obrázek následně zavřete a uvidíte, že se spotřeba RAM nezměnila, i když je aplikace bez dalšího obsahu). Vyplatí se proto občas program restartovat.

K těm chladičům - moc to nepřehánějte. Noctua NH-D15 má hmotnost 1240 gramů a uchladí až 220 W. Ryzen 3700x má TDP 65 W. Nevím, co s tím plánujete dělat, ale ta rezerva je opravdu enormní :)
Horší je ta hmotnost chladiče. Výrobci základních desek doporučují chladič do cca 450 až 500 gramů. Lze samozřejmě osadit i větší potvoru, ale je to potenciální riziko do budoucna. Páka chladiče desku výrazně namáhá a může způsobit její deformace. To bývá pak zdrojem rozličných podivných chyb.
3700x naprosto spolehlivě a tiše uchladí ARCTIC Freezer 7 PRO s maximem kolem 130 W. A nakonec i ten ARCTIC Alpine 12 s 95 W :)
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 29. 9. 2019 21:54

Díky všem za názory.

chodec80 píše:Nevím, zda to tu někdě padlo, ale pokud to chceš jen na LR a lehkej PS, tak je 16GB úplně v pohodě a víc poznáš výkon CPU při exportech nebo aplikacích presetů.
Více RAM bych dal jen při práci s videem nebo "expert" level v PS ;-).


Požadavky mám uvedeny na stránce 10 tohoto vlákna (dole).
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků