PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allydamm 2. 9. 2019 15:11

Plotnový disk už bych dneska do počítače nedával. A nebral bych kit pamětí, když náhodou jedna odejde, hledáte paměť na přechodnou dobu, do reklamaci musí celý kit.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 2. 9. 2019 16:54

Allydamm: kdy naposledy ti odešla nějaká paměť?
Dolgor: to mají HDD moc rády, zastavovat a roztáčet a tak dokola. To ať běží raději nonstop.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 9. 2019 17:32

Na HDD mám pouze fotky/filmy/hudbu. Probudí se jen při spuštění některé aplikace na fotografie nebo Total Commanderu, pokud mám nastavený adresář na daném HDD, vypnutí po 20 minutách nečinnosti. Mám v PC systémový SSD + 4 HDD s daty, ten nejstarší je někdy z roku 2009 a v šuplíku mám ještě starší HDD, která jsem používal stejně a neměl závadu. PC je tiché. HDD neslyším vůbec, slyším jen šum ventilátorů CPU a GK a to jsou oba velmi tiché (Noctua na CPU). Přístup k fotkám je velmi rychlý a pocitově se neliší od SSD, není divu, když s velkými soubory v sekvenčním čtení/zápisu pracují HDD podobně svižně jako SSD v SATA II. Stačí dobrá skříň a HDD není problém. Krom toho cena/kapacita pořád jasně vítězí a v případě závady je vyšší pravděpodobnost záchrany dat.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 9. 2019 18:15

Ja som s HDD skončil asi pred 2 rokmi, kedy sa mi pokazil 2TB WD Black. Po reklamácií som ho okamžite predal a to bol (zatiaľ) koniec takým diskom.
Z 5ks interných HDD sa mi pokazili 2ks - jedna 1TB Toshiba a ten WD, ďalšie 3 (2x WD, 1x Seagate) ešte stále fungujú (aj keď už nie u mňa). Oba pokazené disky boli vymenené za nové, opraviť nešli. Zálohu som mal našťastie poriešenú, no ten Black ma fakt nahneval uprostred sezóny.
V kvalitnej bedni nie je s HDD problém, počuť ich slabo, no do svoho PC ich už nedám. Možno niekedy v budúcnosti zvážim NASko, ktoré by bolo dakde v špajzi, nech neotravuje :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 2. 9. 2019 18:21

Ja som min.tyzden odniesol na reklamaciu datovy HDD Seagate Barracuda 4TB. Mam ho 4 mesiace a zacal mi zapisovat zavratnou rychlostou 1MB/s.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 2. 9. 2019 18:47

Já mám už roky v serveru WD RED. Původně 5x 1.5TB modely, nyní 4x 3TB. Mají naběháno kolem 6000 hodin při cca 130 startech. Není problém. RAID sice není záloha, ale pořád se cítím bezpečněji s RAID5, jak s jedním datovým diskem v počítači.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 2. 9. 2019 19:03

Ten datovy HDD mam samozrejme zalohovany.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Allydamm 2. 9. 2019 19:28

chodec80 píše:Allydamm: kdy naposledy ti odešla nějaká paměť?

Pár jich bylo, je to rozumné a jednoduše splnitelné vyhnutí se tomuhle problému. Stačí když odejde na totálku pracovního počítače deska, nemusí se dobrovolně pokoušet i komplet paměť.
Allydamm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 2. 9. 2019 22:08

Emil Pastelka píše:
Ferin píše:Nějaký konkrétní návrh?

https://www.czc.cz/58nle8pqh8ggg914e5u6pq63o9/seznam

Díky. Od toho se dá odpíchnout. ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2019 13:31

Akurat mi nejak zahadne "zlenivel" externy disk Maxtor (Samsung) M3 Portable 4TB pouzivany na zalohu.
Bezne kopiroval rychlostou 80-100 MB/s, teraz sa nevie prehupnut cez 1-2 MB/s, sem-tam poskoci na 30MB/s.

PC/Win kopiruje na karty a USB kluce beznou rychlostou, tak este na notebooku zistim kde je chyba a asi pojdem reklamovat treti klasicky HDD za 6 rokov (prvy externy).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 4. 9. 2019 13:57

Tak vidim ze nie som sam, az na to, ze po 4 mesiacoch sa mi to vidi dost skoro. Aky stary je tvoj externy HDD ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2019 14:00

2 roky a 1 mesiac. No má tuším 3r záruku, tak ho po odskúšaní s notebookom zanesiem na reklamáciu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 4. 9. 2019 16:33

Takhle by se mohl projevovat disk s velkým množstvím oprav chyb a přemapování sektorů. Podívejte se přes nějakou utilitu (například CrystalDiskInfo) v jakém stavu disk je.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 9. 2019 16:57

Aj to o chvíľu pozriem, len čo sa vrátim z fotenia domov. Rovnako skúsim pozrieť aj nastavenie USB vo Win, ktoré je robené na rýchle odpojenie a vraj to občas blbne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 4. 9. 2019 17:13

Allydamm píše:Pár jich bylo, je to rozumné a jednoduše splnitelné vyhnutí se tomuhle problému. Stačí když odejde na totálku pracovního počítače deska, nemusí se dobrovolně pokoušet i komplet paměť.

Já už si ani nepamatuji, kdy se mi to stalo. Hlavně jsem vždy dostal paměť obratem novou, protože s každou reklamací jsem dával protokol z Memtestu s jasným výskytem chyb.
chodec80
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků