Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fidko 25. 8. 2019 16:23

Ferin píše:Nějak mi uniká, k čemu by ta kontrola barev (při focení do rawu) jako měla být.
Jinak v hledáčku mám nastavený krátký zobrazení vyfocene fotky s histogramem, už dostkrat mi to zachránilo focení dané scény (u akcnejsich fotek bych rozhodně nekontroloval každou na displeji).


To myslis to, ze Ti po odofteni na chvilu zobrazi kazdu fotku ? :-O

-- 25. 8. 2019 17:26 --

landov píše:Ona kontrola farieb je k nicomu aj ked sa foti do JPG. Ale ktosi tu vypustil pred casom taku bajku, ze v EVF/resp.na displeji si kontroluje vernost farieb atd. Tak asi tolko k tomu.


Farby kontrolovat v EVF naozaj nejde. Ja mam s farbami v EVF velke problemy, nosim okuliare a zrejme sa mi do EVF dostava aj viac svetla a tym padom za jasneho dne obraz dost vybletne a ja si farby skor domyslam, nez ich realne vidim.

Okrem toho tie farby su v EVF ine nez na displeji a ine nez v PC, takze ...

Z hladiska kvality zobrazenia by som si EVF neidealizoval, aj Panasonic S1 mi prisiel ako pomerne normalny a k idealnemu ma este dlhu cestu. Na druhej strane, do situacie ked by som potreboval vidiet realne farby som sa este nedostal a tak to beriem len ako neprijemnost :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 8. 2019 16:51

Ferin píše:Nějak mi uniká, k čemu by ta kontrola barev (při focení do rawu) jako měla být.
Logicky: ak už to (vďaka tomu) pri PC netreba dolaďovať, tak to potom šetrí čas ;-)

Aj výsledok môže byť lepší! Mne sa raz dokonca ani len nepodarilo pri PC naladiť u stolnotenisových záberov tak realisticky vyzerajúci WB, aký som v hale nastavil pomocou šedej tabuľky.

napríklad...

Davidof píše:
landov píše:Na displeji fotaku kontrolujem iba presnost zaostrenia v 100% zoome v mieste AF. Inac si fotky pozeram az v PC, pretoze vernost farieb displejov a toboz EVF je dost chaba.
Taky tak. A ještě takovou tu rámcovou kompozici, když to jsou akčnější fotky. Barvy určitě ne :-)
V skutočnosti .. farby kontroluješ podvedome ;-)
(ani sa o tom nemusíš snažiť .. vlastne ani nevieš že to robíš)

Keď sú príliš mimo, tak to automaticky riešiš: zvyčajne korekciou expozície
(keďže farby - hlavne obloha - sa najviac zhoršia pri prepaloch)
Alebo nejako inak experimentuješ s nastaveniami.

No a ak je náhodou nesprávne prepnutý WB (čo sa teoreticky môže stať aj omylom), tak to tiež prinúti opraviť to.

landov píše:Ona kontrola farieb je k nicomu aj ked sa foti do JPG.
Nie je.
(ako som už napísal Ferin-ovi)

A ešte pridám ďalší dôvod: pomáha to dosahovať lepšie výsledky pri rýchlom zdieľaní fotiek priamo z miesta (z foťáku).

To sa len zdá že je to k ničomu; hlavne tomu, kto má nerealistické očakávania. Napríklad od náhľadu požaduje "vidiet realne farby", alebo dokonalú 100% zhodu s jeho monitorom. Taká ale nikdy nebude.
(ani medzi monitorom a vytlačeným papierom nie je)
Ale to vôbec nie je problém
=> ono sa dá veľmi jednoducho z náhľadu na displeji odvodiť, ako by vyzeral výsledok :idea:

Ak je ale niekto lenivý/neschopný porovnať si displej foťáku s displejom pri PC (a pochopiť rozdiely)
- alebo keď niekto z používania DSLR (kde sa to porovnať nedá) automaticky usudzuje, že to nejde ani u bezzrkadlovky
- alebo ho to dokonca vo svojej jednoduchosti ani len nenapadlo, že sa to dá porovnať a odvodiť
=> tak .. ako vidno .. je celkom bežné, že je niekto presvedčený o tom, že ten náhľad je k ničomu :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 25. 8. 2019 17:00

Fidko píše:
landov píše:Ona kontrola farieb je k nicomu aj ked sa foti do JPG. Ale ktosi tu vypustil pred casom taku bajku, ze v EVF/resp.na displeji si kontroluje vernost farieb atd. Tak asi tolko k tomu.


Farby kontrolovat v EVF naozaj nejde. Ja mam s farbami v EVF velke problemy, nosim okuliare a zrejme sa mi do EVF dostava aj viac svetla a tym padom za jasneho dne obraz dost vybletne a ja si farby skor domyslam, nez ich realne vidim.

Okrem toho tie farby su v EVF ine nez na displeji a ine nez v PC, takze ...

Z hladiska kvality zobrazenia by som si EVF neidealizoval, aj Panasonic S1 mi prisiel ako pomerne normalny a k idealnemu ma este dlhu cestu. Na druhej strane, do situacie ked by som potreboval vidiet realne farby som sa este nedostal a tak to beriem len ako neprijemnost :)

Farby EVF /displej foťáku brat ako ok môže len ten, kto je buď slepý, alebo lempl, alebo postuje svoje diela na fb a počíta s tým, že to budú všetci pozerať na mobiloch (a v pripade fb je úplne jedno, aké sú farby, kompozícia atď.) . V inom prípade (väčší monitor...) je to v drvivej väčšine tragédia.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 8. 2019 08:47

Jo, jo, hlavný šíriteľ osvety na tomto fóre je aj slepý a aj lempl :)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 8. 2019 08:54

To nie je o jednom cloveku. Snazorom, ze farby v EVF su uplne v poriadku, zodpovedaju realite a pokial nie, mas to ze nastavene, sa stretavam bezne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 8. 2019 09:33

Farby ci kontrast v EVF urcite 100% spickovo-dokonale nie su, no to nema ani 99,999% ludi doma a uz vobec nie ludia, co si neskor budu tie fotky pozerat na roznych zariadeniach alebo ich tlacit (a v kazdom labe s inym vysledkom...), no EVF je urcite ta najkvalitnejsia moznost kontroly fotky vonku priamo v terene.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 09:36

Fidko, já také.

Nemá smysl diskutovat o tom, jestli zkreslené barvy jsou dobře nebo špatně. To bychom mohli podobně diskutovat o blbě zaostřených nebo exponovaných fotkách, ... chyba je chyba a špatně je špatně.

Otázka je, jak moc to vadí. Když vynechám výše zmíněné barvoslepé a lemply, tak si pořád dovedu představit situace, kdy v postprocesu budu tak jako barvy měnit do té míry, že na původních barvách moc nezáleží. Někdy ale také ano, třeba u saturací. Každopádně ale více záleží na kalibraci toho monitoru, na jakém to dělám. Kvůli tomu jsem přestal upravovat fotky na notebooku, kde to zkalibrovat nešlo.

Na druhou stranu, pokud bych neviděl, že potřebuji kvůli barvám použít nějaký filtr nebo že je lepší počkat a vyfotit to později (takové to hraní si z modrou hodinkou třeba) nebo že mám s barvami jakýkoli problém, tak to vadí hodně. U EVF to vidět není, není kalibrovaný. U určitých fotek to vadí, třeba u fotek z Prachovských skal, citlivých na vyvážení bílé, například.

Promiň, ale EVF je nejkvalitnější možnost, to je Ondro blbost, podle mé zkušenosti je nejblíže iPad a MacBook, ale do dokonalosti to má pořád daleko.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 8. 2019 09:51

Na samotnom fotoaparate urcite je ;)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 10:59

Mně se to přes SnapBridge přenáší do iPadu nebo iPhone automaticky (musí to být zapnuté).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 8. 2019 11:05

To je velmi uzitocna vec :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 26. 8. 2019 12:27

A na tom ipadu se v terénu koukáte s hlavou zastrčenou v batohu nebo pod dekou? Elektronický hledáček je v tomto samozřejmě nenahraditelný.. Další hřebíček do rakvičky zrcadlovkám. :-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 8. 2019 12:51

Tohle mají vyřešené i děti na základní škole.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod rodri 26. 8. 2019 14:53

landov píše:
Fidko píše:
landov píše:Ona kontrola farieb je k nicomu aj ked sa foti do JPG. Ale ktosi tu vypustil pred casom taku bajku, ze v EVF/resp.na displeji si kontroluje vernost farieb atd. Tak asi tolko k tomu.


Farby kontrolovat v EVF naozaj nejde. Ja mam s farbami v EVF velke problemy, nosim okuliare a zrejme sa mi do EVF dostava aj viac svetla a tym padom za jasneho dne obraz dost vybletne a ja si farby skor domyslam, nez ich realne vidim.

Okrem toho tie farby su v EVF ine nez na displeji a ine nez v PC, takze ...

Z hladiska kvality zobrazenia by som si EVF neidealizoval, aj Panasonic S1 mi prisiel ako pomerne normalny a k idealnemu ma este dlhu cestu. Na druhej strane, do situacie ked by som potreboval vidiet realne farby som sa este nedostal a tak to beriem len ako neprijemnost :)

Farby EVF /displej foťáku brat ako ok môže len ten, kto je buď slepý, alebo lempl, alebo postuje svoje diela na fb a počíta s tým, že to budú všetci pozerať na mobiloch (a v pripade fb je úplne jedno, aké sú farby, kompozícia atď.) . V inom prípade (väčší monitor...) je to v drvivej väčšine tragédia.


Holt jsem barvoslepej lempl, ale barvy a expozici podle hledáčku nastavuju naprosto běžně a bez problémů. Sice to není stoprocentní, ale odchylka je tak malá, že není problém snímek doladit jepegu, natož pak v rawu. A jako že by nešly slušně o zlaté hodince cvaknout kvůli EVF Prachovské skály, tak to už jsou pohádky ovčí babičky :-D .
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 26. 8. 2019 15:22

Pohádka je to,že ak som správne pochopil, k ďalšiemu spracovaniu už vlastne nepotrebuješ PC a aspoň nakalibrovaný monitor :) Iste aj tak sa dá .... všetko si "videl" v EVF.

-- 26. 8. 2019 16:26 --

Fuck8r píše:A na tom ipadu se v terénu koukáte s hlavou zastrčenou v batohu nebo pod dekou? Elektronický hledáček je v tomto samozřejmě nenahraditelný.. Další hřebíček do rakvičky zrcadlovkám. :-)

Možno, tak za 10 rokov, s adekvátnym rozlíšením, nie trápne FHD, a o pokrytí farebného priestoru ani nehovoriac.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 26. 8. 2019 15:30

Znovu říkám, moc mi není jasný, co byste jako s těma barvama chtěli v terénu (a v terénních podmínkách) dělat. Tam jde prvovotně o histogram, kompozici a ostrost (potažmo HO), vše ostatní se daleko lépe, přesněji a v klidu dělá "doma".

Fidko: Jj. Pro každý druh focení na jinak dlouho.
Ferin
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků