Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 8. 2019 14:42

Davidof píše:je dobrý si třeba uvědomit, že zrovna pro ten ping-pongový míček mluvíme třeba o tom, že FF má DOF 4 cm a MFT má 8cm ...
fakt je to len 2x .. :shock:

Mimochodom .. dal som si pre zaujímavosť do DOF kalkulátora parametre mojej 75-ky a porovnal s pemarovou 105-kou.
Pri fotení z toho istého miesta (napríklad z 5 metrov) .. je ten rozdiel (na moje počudovanie) v DOF dokonca ešte menší:
- mFT + 75/1.8 => DOF = 0.23m
- FF + 105/1.4 => DOF = 0.19m
8-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 8. 8. 2019 14:47

Davidof píše:FF je lepší a taky univerzálnější, ale míra toho "je lepší" není opravdu v relaci "od nevidím do nevidím".


Ad Tracking vlaku, tak tady bohužel nemám co říct. Nejradši bych s tebou souhlasil, což trochu nas@re, ale máš bohužel pravdu. V Evropě se tato japonská úchylka fakt těžko chápe.


Suhlas, napr. podla mna ma napr. na BIF a lietadla mensi snimac vyhodu cropu a ked sa foti za dobrych svetelnych podmienok, tak tazko rozoznat ci to bolo fotene FF, APSC alebo m4/3.

No a stym modom "vlak", to take nieco tam vazne je ? :roll:
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 8. 2019 14:52

Iba " Japonský vlak" U nás si s tým nevrzneš.... teda ak som správne pochopil miestneho experta :D
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 8. 2019 14:59

Davidof píše:Limity Nikonu D5 a spol. jsou daleko, o tom fakt nepochybuju, ale je dobrý si věci dát do souvislosti.
On je už možno problém v tom, že možnosti preostrenia foťáku sú už teraz ďaleko za požadovanými ľudskými hranicami.

Chcem tým povedať, že:
- pohyb, ktorý človek dokáže registrovať a bude chcieť odfotiť, by určite dnešné foťáky/objektívy stíhali preostrovať
(veď napr. moja pevná 17-ka - keď sa prvý krát nechytí - dokáže preostriť z nekonečna nablízko možno aj 2x za sekundu)
- správne nasmerovaný PDAF bod by tiež určite dokázal včas zareagovať
(nech by to "meral" len 30x za sekundu .. stále to musí stačiť .. nič čo by som chcel fotiť nemení smer tak rýchlo)
=> teda správne nasmerované PDAF/DFD (*) jednoducho musí stačiť na všetko

(*) ale tu je ten zásadný problém: mať správne nasmerovaný ostriaci bod
1) toto človek jednoducho nezvláda .. dokonca aj pri mierení na statický bod sa mu "trasú ruky" a tak vždy mieri niekde inde .. nehovoriac ešte o mierení na niečo v pohybe/diaľke
2) ani 3D tracking na to nestačí .. to by človek musel najprv namieriť úplne presne (čo sa z diaľky zvyčajne nedá) + tvar/farba by sa nemal/a meniť .. ale aj tie sa menia
(napr. aj človeka čo beží rovno, najprv vidíme spredu -> potom zboku, kedy vyzerá úplne inak)
=> teda to jednoducho musí nejako vyriešiť foťák sám
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 8. 8. 2019 15:21

FXE1 píše:Iba " Japonský vlak" U nás si s tým nevrzneš.... teda ak som správne pochopil miestneho experta :D

Iba, zeby tak...a musim sa trosku pochvalit: Kuknem na ephoto.sk a mam tam foto dna zo SIAFu 8-D
To bude asi tym, ze to bolo fotene s CSC :D
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 8. 8. 2019 15:31

Podla mna by to naslo aj slovensky. Co som pozeral review, lietadla to rozoznavalo slusne. Akurat od sportoveho fotaku by som asi cakal sportovejsie scenare. Zaujimalo by ma nakolko nepriestrelny to ma EYE-C-AF.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2019 15:40

Landov

Mód Vlak je něco jako 3D Tracking, který když identifikuje lokomotivu, tak automaticky zaostřuje na předek.

Ještě máme mód Letadla - analogie

Upřímně řečeno, zrovna tyhle dva módy nevyužiju a ani jsem je nikdy nezapnul.


Ten mód Motorsport, ten jsem zkusil a docela mě to (pozitivně) překvapilo. Jsem zvědavej na dalši vývoj v této oblasti.

Ale jak jsem psal, je to jeden z možných nástrojů.

-- 8. 8. 2019 16:43 --

Foto je fakt povedené. Máš už nos nahoru ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 8. 2019 16:14

Výpočet HO je jednoduchá matematika, proměnné jsou velikost snímače, použita clona a ohnisková vzdálenost. Důležité pro porovnávání je, aby výsledný záběr měl stejný úhel, tj. kombinaci ohniskové vzdálenosti a vzdálenosti od objektu. Ten tvůj výpočet 8cm vs 4cm bere v úvahu velikost snímače, nicméně je třeba vzít v úvahu, že ty sportovní záběry na D850 vesměs fotim na clony od f1.4 do f2.8 (maximálně mám f4) s ohniskovými vzdálenostmi od 50mm do 200mm, nejoblíbenější mám aktuálně 105mm. Naproti tomu, spoustu fotek z bezzcadlovek vidím až od clony 4, nejčastěji někde kolem f5.6 až 7.1, nezřídka i více. Například z Olympusu EM1 Mark II s objektivem s 40-150mm f2.8 na f4 na 1/1250s a ISO 200. Nebo koukám namátkou na nějakou fotku z plážového volejbalu z Olympusu M5 a 12-40mm f2.8 focenou na f10. Náhodný výběr, zadáno do vyhledávání Olympus a Sport. Proto komentář “od nevidím do nevidím”, jen s mírnou nadsázkou.

BIF a malý snímač je teoreticky výhoda, že je “delší”, prakticky podle mne záleží na více okolnostech. Když to vezmu u sebe, tak budu porovnávat jablka a hrušky ve smyslu, že D850 má mnohem více megapixelů, po cropu je to skoro D500. Pokud bychom prakticky porovnávali D5 a D500, pak D5 si prakticky vede mnohem lépe na vyšší ISO. Teoreticky je to rozdíl cca 1 EV, prakticky díky charakteru šumu mi nevadí ani fotky z D5 na ISO 12,800 nebo dokonce 25,600. To jde s D500 jenom za velmi specifických okolností, normálně vidím limit D500 někde mezi ISO 3,200 a 6,400. U m4/3 je to na polovině, což potvrzují i profesionálové, co fotí Olympusem. Pro sebe vidím jako ideál nějakých 20-24 Mpx a FF, snímač jako má Sony A7III nebo Z6, anebo jako má Nikon D750, na rozlišení 46 Mpx a výše je zapotřebí velký výkon, někde se to projeví.

Ty módy nemá smysl komentovat, to je jako když mám u auta mód “sníh”.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 8. 8. 2019 16:17

Gratulácia Landov.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 8. 8. 2019 16:29

Také gratulace !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2019 18:21

To je majstrštyk, ta povídka o vyhledávači :-)

Pro to porovnání jsem si, překvapivě, vybral to 105/1,4 a proti ní 56/1,4 na MFT. Je to jednoduchá matematika, žádná raketová věda.

Ten mód vlak je v Evropě opravdu legrační. No, aspoň zvládá vlaky libovolných barev na libovolné barvě pozadí a nepotřebuje žádného mluvčího, který vysvětlí, že musíš počkat, až v záběru nebude žádné návěštidlo, strom anebo budova. Ale že pokud se ti podaří takový okamžik najít, tak je to neomylné a dosahuje to i třicetiprocentní úspěšnosti.
To se ti Japonci mají.


No, abysme se netočili úplně v kruhu, pobavil mě Martin Kozák a jeho akce http://www.martinkozak.com/gallery/rebe ... raha-2019/

Jeho komentář na Facebooku byl vtipný a vlastně je trochu i k předchozímu tématu.

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 8. 8. 2019 19:48

Vtipné.

Tak, a teď to zkuste bezzcadlovkou, ať se pobavíme dvojnásob !
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 8. 8. 2019 20:44

Tak na těch třicet procent by asi šlo dosáhnout. Teda, autíčko by muselo být žluté, koberec fialový a nesmělo by se zapomenout nastavit adekvátní čas ...

No, možná by to ještě chtělo někoho šikovnýho, kdo by to patřičně okecal.


Reálně ale myslím, že by to bylo docela tristní, zrcadlovka nebo bezzrcadlovka, stejná bída ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pavelmeli 8. 8. 2019 21:54

Sice jsem nebyl na závodech, ale asi před 7 lety jsem se nachomejtl k ukázkám RC modelářů (v té době ještě s 7D). Kluci se docela předváděli a pravdou je, že mi chvíli trvalo, než jsem nafotil pár kloudných fotek - MK je samozřejmě úplně jiný level, ale pro mě výsledky stačily.
Přikládám dvě fota po sobě v jedné vteřině, s komplikovanějším pozadím. Ořez na cca 60% a nějaké menší úpravy Rawů v Zoneru.. Mám toho mnohem víc i delší série, je tam však všude jednolitý podklad (tráva), takže pro AF jednodušší a šlo jen o to udržet objekt v hledáčku :-)

70-200, F3,5 na 200mm, první na 1/2000 a druhá na 1/3200 AI s prioritou clony. Myslím, že exif tam je.
Obrázek

Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 8. 2019 22:09

pemar píše:Ten tvůj výpočet 8cm vs 4cm bere v úvahu velikost snímače, nicméně je třeba vzít v úvahu, že ty sportovní záběry na D850 vesměs fotim na clony od f1.4 do f2.8 (maximálně mám f4) s ohniskovými vzdálenostmi od 50mm do 200mm, nejoblíbenější mám aktuálně 105mm. Naproti tomu, spoustu fotek z bezzcadlovek vidím až od clony 4, nejčastěji někde kolem f5.6 až 7.1, nezřídka i více. Například z Olympusu EM1 Mark II s objektivem s 40-150mm f2.8 na f4 na 1/1250s a ISO 200.
No veď to je to:
- Nikon má najsvetelnejšie AF sklo len so svetelnosťou F/1.4 a mFT má aj svetelnejšie F/1.2 sklá
- na 150mm Nikon už nemá nič svetelnejšie ako f/2.8 .. pokiaľ viem tak len 200/2 (čo je už príliš)
=> no a ako si sám napísal: tie svetelnosti ani len netreba, keďže aj na F4 a ISO 200 mávajú fotky dostatočne krátky expozičný čas

Takže v praxi to nie je 8cm vs 4cm, ale v skutočnosti možno vs 7cm alebo len 6cm, či dokonca ešte menej

pemar píše:BIF a malý snímač je teoreticky výhoda, že je “delší”, prakticky podle mne záleží na více okolnostech
Sú tam aj ďalšie praktické výhody:
- napríklad v tom, že sa fotený objekt skôr vôjde do HO
(pri fotení vrabcov býva na 600mm EQ dokonca aj clona F/6.3 na mFT snímači príliš málo)
- alebo že AF môže namieriť aj na telíčko a bude to viac či menej OK
(na FF vtedy treba zamieriť priamo na zobáčik {čo sme už preberali, že to zvláda len superman}, inak to býva katastrofa)

Kua .. skús si to niekedy...

-- 8. 8. 2019 23:16 --

pavelmeli píše:šlo jen o to udržet objekt v hledáčku :-)
presne tak .. ide "len" o to O:-)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků