Automatika v slnecny den

Diskuze o poloprofesionálních a profesionálních digitálních fotoaparátech

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod KarelV. 31. 7. 2019 00:16

brranik píše:Viem akurat nastavit rezim zaostrovacich poli.. bud nejaky matrix alebo jednotlive... Ale s tym neviem ci to moze suvisiet.

Ano, s tímto to souvisí. Výběrem režimu jednotlivých zaostřovacích polí je ovlivňována v automatickém režimu expozice, kterou pak ovlivňuje vybraný zaostřovací bod. Jen si pleteš pojmy... "matrix" není režim ostření, ale režim měření expozice.

brranik píše:na prioritu clony je to ok - v zavislosti ako ju nastavim samozrejme. Znizenim clony sa to
zatmavi - tak nejak k normalu, pri vyssej clone je preexponovane. Ale v terene a na slnku fakt neviem kde je ta spravna hranica pre manualne nastavenie.


Priorita clony není plně manuální režim, ale poloautomatický. Jestli je snímek podexponovaný nebo přeexponovaný závisí nikoliv na cloně, ale na vybraném režimu měření expozice (u režimu měření matrix i na vybraném zaostřovacím bodu v režimu jedn. zaostř. polí). Doporučuji nastudovat trochu více teorii i manuál k fotoaparátu...
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod brranik 31. 7. 2019 11:46

Karle dik za odpoved ale to je prave to comu nerozumiem, napriek tomu ze sa to snazim dostudovat. (inak mas pravdu splietol som trochu pojem matrix)

Kazdopadne meranie expozicie som mal nastavene na matrix a to chovanie je potom nasledovne:
V rezime A - prirota clony nemenim ziadne ine nastavenie okrem clony. A tato zmena priamo ovplyvni ako bude snimok exponovany. Ak chces kludne sem dam dva rovnake snimky kde len zmenim clonu a bude to z nich jasne vidiet, ze ten s vacsou clonou bude preexponovany - cize vplyn na toto clona ma - mozno nejak nepriamo ale ma.

Co sa tyka merania expozicie, zmenil som ho na bodove a dava mi to v rezime A rozumnejsie vysledky (v zavislosti kam fotak namierim) ale stejne - v plne automatickom rezime tuto moznost nemam. Tam je furt ten matrix a z neho dostanem preexponovanu snimku. To je ten problem ktory prave riesim.
brranik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KarelV. 31. 7. 2019 12:12

Tak to je něco špatně.
V režimu priority clony A - pokud měníš hodnotu clony, tak se expozice snímku nemění a fotoaparát při pevně nastavené citlivosti ISO, určuje (mění) čas expozice.
Např. F4, 1/500, ISO 100 se rovná F8, 1/125, ISO 100.
Klidně přilož ty 2 snímky, pokud možno originál jpg s exifem.
Napadá mě, že může být nějaká vada, chyba v ovládání clony, nebo něco děláš / popisuješ jinak...

p.s. zkontroluj si páčku pro ovládáním clony dle tohoto článku:
https://www.nikonimgsupport.com/eu/BV_a ... =1&lang=cs
Naposledy upravil KarelV. dne 31. 7. 2019 12:25, celkově upraveno 2
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 12:16

A ako mas nastavene ISO ? Nemas napevno nastavenu nejaku vysoku hodnotu ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod brranik 31. 7. 2019 12:37

Karle naviedol si ma spravnym smerom. Velka vdaka. Ta packa je sice v poriadku ale ked som zacal hybat packou na objektive tak vidim ze clona sa zasekava a nechodi jak ma. Nemal som nikdy objektiv takto v rukach takze mi ani nenapadlo ze by mohol byt poskodeny. :(
Kazdopadne teraz je to uz jasne a uz aj chapem preco sa meni ta expozicia podla clony - proste clona nefunguje ako ma.... Est raz dik. Zahada vyriesena.
brranik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod KarelV. 31. 7. 2019 12:46

No vida... není zač. ;)
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 7. 2019 13:10

Neuvěřitelné - bylo to rozbitý :-))

Kéž by všechny závady měly takovou jasnou příčinu ...
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Obšák 31. 7. 2019 15:33

Landov to s tou clonou napsal první, tak poděkuj i jemu :-))
Já jsem jednou posílal objektiv (Nikon 28mm/f1.8G) do Nikon servisu (v Praze), protože se mi stávalo, že mi foťák vypovídal službu. Třeba jsem cvakl fotku a zrcátko zůstalo nahoře. Pomohlo až vyndání baterie. Dělalo mi to jen u tohoto jednoho objektivu. Servis mi objektiv poslal z5 s tím, že je opravený a že ho vyčistili(kontakty jsem prohlížel a čistil i já preventivně před odesláním do opravy). Oprava byla zdarma. Měl jsem radost. Nikon servis neměl moc dobré jméno, ale mě potěšil. Moje radost trvala přesně do chvíle, než jsem zjistil, že závada odstraněna není a navíc je problém s clonou, se kterou předtím nic nebylo. Páčka clony byla zaseklá v polovině rozsahu, clona samotná chodila podle pozice páčky, takže jen do poloviny.
Po této zkušenosti jsem radši poslal objektiv na Slovensko, konkrétně do firmy Matunak.sk, která má dobré reference. Pan Matunák obě závady odstranil (bylo potřeba napružit kontakty a vyměnit vadnou pružinu clony) za rozumný peníz a v krátkém čase. Od té doby objektiv nemá problém. Zato já mám problém věřit servisu Nikon v Praze. Howgh
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 31. 7. 2019 16:06

No s temi servisy to je tezke. Ja se az donedavna zastaval Pentax servisu v Praze, ale uz jsem skoncil.

- ja poslal GR na vycisteni, vratil se mi bez casti prislusenstvi
- pak byl s GR jeden problem, fotak se vratil polorozebrany
- resil jsem i neco s Pentaxem - odlepujici grip se pry "neprojevil", i kdyz jsem poslal video s ukazkou
- pri jednom problemu ani neotestovali, jestli je vse ok ... a nebylo, tak se telo posilalo zpatky
- jednou si vyzadali objektiv k telu, a pak ho vratili bez objektivu ... objektiv se pak nasel ve Francii. Nasledovalo vymysleni drobne zavady (coz se zjistilo zpetne) a pozadavku na platbu a postovne.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 31. 7. 2019 16:31

No ty bláho :-]
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 17:04

Nikon servis v Prahe mi ani nespominajte.Svojho casu som tam posielal N 16-85/3,5-5,6 pretoze na jednom konci mal FF a na druhom BF.
Objektiv po mesiaci prisiel naspat "opraveny" (samozrejme FF/BF bol tak ako pred tym) a ked som ho vybalil, tak ma skoro je*blo - vid rozsypana clona. Tak som ho posielal naspat, ze neopravili FF/BF a navyse doj*bali clonu. Vratil sa opat s FF/BF, iba opravili clonu (ze vraj to sa stalo pocas transportu - ha*zli). Nastastie som ho potom predal.
Ked teraz citam ako niektori davaju fotak za tisice do ruk podobnych lemplov kvoli cisteniu cipu, tak ma chytaju osypky ! Cistenie cipu je primitivna vec a pocit, ze mi nejaky jouda pri cisteni podzube fotak...to ku*va ani omylem !

Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 31. 7. 2019 17:09

landov: taky pekna historka ...

No cisteni zrcadlovky si delam sam, to je prkotina. Na to GR jsem si netroufl, na to si netroufli ani v CR, ale posilali to do Nemecka.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 31. 7. 2019 17:46

cport:
jasne, tiez by som sa asi nepustil do rozborky mojho Canonu G1XMK3 kvoli cisteniu cipu.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod brranik 31. 7. 2019 20:32

Mal som taku hriesnu myslienku ze zacnem tie sroubiky odkrucat sam ale pak ma to preslo... radsej.
No zatial som to nechal aspon nech nacenia opravu v optimus-servis praha 4. Poznate ich niekto?
brranik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Obšák 1. 8. 2019 10:01

Tak si myslím, že nejlepší by bylo, kdyby Nikon servis v Praze začal úplně od začátku s novými lidmi. Ale to se nestane :-]
Obšák
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků