Kdy nahradí bezzrcátka APS-C zrcadlovky?

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Roman_Skamene 28. 7. 2019 18:48

Nekrmit!
Roman_Skamene
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 7. 2019 19:12

To je už zúfalstvo:
Obrázek

.. keď už tu nemáš čo iné dodať :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 28. 7. 2019 20:01

Ja mam co dodat ... nekrmit :) .. /dlhsie som tu nebol a pokazilo sa to zase/
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 7. 2019 01:46

Tak už mi docvaklo prečo má pemar takú averziu k videu .. a prečo natáča video len mobilom:
pemar píše:Malé shrnutí diskuse: Nejprve řešíte, jak dobře si vede Z6 při natáčení videa a pak se ukáže, že točíte asi tak jako já, tj. mobilem nebo vůbec.

Konečne som sa dnes dostal ku fotkám z Masters of rock a spravil z nich výber na facebook.
Dal som tam aj 3 videá .. a vďaka nim .. + tomu, že sme sa predtým bavili o RAW -> ma napadol aj ten dôvod prečo :idea:

Rozdiel medzi videom a obrázkom je totižto v tom, že obrázok sa dá ľahko dorobiť v PC, ale video nie
(samozrejme že sa dá dorobiť aj video, len je to už omnoho komplikovanejšie)
Podobne ako v prípade JPG vs RAW => aj u videa je dôležité nastaviť si všetko podstatné už vo foťáku.
Keď je už video nahraté, tak sa z neho už nedajú zachrániť prepaly, alebo zmeniť WB tak, ako sa to dá z RAW.

Dokonca je to u videu ešte prísnejšie:
- nedajú sa tam tak ľahko meniť ani zmeny expozície a doladenie farieb ako z JPG
- stabilizácia je u videa nutnosť (na rozdiel od fotiek, kde na 1 záber stačí krátky čas), keďže video vždy trvá dlhšie
- zaostrenie musí byť dokonalé, lebo nie je také ľahké zmazať nesprávne zaostrené zábery
- no a treba čo najväčšiu HO, aby z nej pohyblivé objekty neušli
- navyše pri natáčaní treba sledovať LCD displej
=> teda zrkadlovkári ho nemôžu natáčať cez hľadáčik

Inými slovami: na to aby video bolo pozerateľné, treba minimálne:
1) foťák, ktorý má dokonalú video stabilizáciu
=> no a Nikon DSLR ju dokonalú nemajú .. pemar dokonca obľubuje pevné sklá, u ktorých stabilizácia nie je žiadna
2) ten foťák musí mať dokonalú automatiku (aby si všetky parametre nastavil sám) alebo fotografa ktorý si ju vie nastaviť
=> u DSLR sa na automatiku nedá spoľahnúť + tí čo preferujú RAW si zvyčajne foťák moc kvalitne nenastavujú
(takže to zrejme ani len poriadne nevedia)

Je preto logické, že pemar viac preferuje video z mobilu ako zo zrkadlovky :hm
(keďže na to takmer žiadne vedomosti netreba + má menší snímač)

-- 29. 7. 2019 02:59 --

Ja to mám inak. Úplne. Netočím len mobilom alebo vôbec.
Presne naopak: radšej videá natáčam ultrazoomom/bezzrkadlovkou, lebo je to u mňa lepšie :tleskani
=> keďže fotím podobne ako natáčam videá + vďaka "lepšej ergonómii": ľahšie sa korigujú parametre, lepšie sa drží, ..
(nielen preto že má väčší dosah + lepšiu kvalitu, ktoré môžu mať aj DSLR)

Nepoužívam mobil na fotenie/natáčanie, kým nemusím.
.. napríklad na minulom fesťáku som musel len preto, lebo mi došlo miesto na karte :oops:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 29. 7. 2019 04:22

pemar píše:Landov: příklad nakloněné:

https://www.instagram.com/p/B0LNf-_iLXd/

z nadhledu:

https://www.instagram.com/p/B0BpXyhCjCL/
https://www.instagram.com/p/Bx4PGZEiKE0/

zespodu:

https://www.instagram.com/p/BzfFO86iGF9/

Bohužel ne všechny na tom instagramu jsou v téhle kvalitě, je tam i spousta psedosoukromých fotek.

Tak tie z tych linkov su naozaj fajn. Vcera u nas bolo este finale, ale uz som sa na to vyprdol a isiel radsej do prirody.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 7. 2019 12:21

Zdá sa, že Canon už APS-C zrkadlovky začne priamo nahrádzať bezzrkadlovkami

https://www.dailycameranews.com/2019/07 ... pecs-list/
New Rumored Specs List of Canon EOS 90D
- Mirrorless APS-C camera body
...

:shock:
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2019 16:37

Já jsem se na to vyprdl minule, když jsem viděl, jak v posledním zápase plážového volejbalu ve skupině před vyřazovacím boji proti nějakým namakaným klukům hraje Micinin tým bídně. Zabalil jsem znechuceně foťák, protože jsem šance Miciny na další pokračování viděl skepticky a odjel domů s tím, že Micina se po skončení rozloučí s kamarády a dorazí po vlastní ose. K mému překvapeni to trvalo asi pět hodin, protože Micinin tým nakonec ten turnaj bez jediné další porážky vyhrál. I ti kluci si na ně udělali jen jeden set. Z toho všeho mohly být pěkné fotky, kdyby foťák nejel domů a já s ním :-).

Druhý pěkný prošvihnutý moment byl, když po dlouhém čekání ve stínu na opožděný start turnaje se šla Micina s několika spoluhráči rozehrávat a předváděli tam různé fintičky a parádičky, vybírání smečí ze zdánlivě ztracených pozic úplně od země, rychlé přechody do útoku, překvapivé nahrávky, bylo vidět, že Micina s tou druhou kočkou a jedním borcem z Áčka jsou neskutečně sehrané, hrají spolu prakticky poslepu, takové to velké holčičí kamarádství, jedna hraje za druhou, čtou si myšlenky a tomu kluk, který chce před holkami ukázat, jaký je borec. Já jsem si mezitím vybaloval foťák a prošvihl jsem to.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Grimjaur 29. 7. 2019 18:41

ltokar píše:Ja mam co dodat ... nekrmit :) .. /dlhsie som tu nebol a pokazilo sa to zase/

Taky jsem tu nebyl dlouho, a grcance zůstaly. Tentokrát obohacené o fekální gastro
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 29. 7. 2019 18:42

pemar: vidis a to by sa ti nestalo, keby si si kupil Olympus :)

-- 29. 7. 2019 19:43 --

Grimjaur píše:
ltokar píše:Ja mam co dodat ... nekrmit :) .. /dlhsie som tu nebol a pokazilo sa to zase/

Taky jsem tu nebyl dlouho, a grcance zůstaly. Tentokrát obohacené o fekální gastro

holt trol potrebuje obecenstvo, ako my pivo :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2019 19:24

To nevím, jak stárnu, tak mi toho utíká čím dál víc, minulý týden jsem musel oželet VIP lístky na TdF, které jsem dostal jako poděkování.

V srpnu se nikam nechystám, ale už balím fototechniku na září, vezu s sebou nejtěžší fotobatoh, co jsem kdy vezl. Paradoxní je, že teleobjektivy váží nakonec méně, než zbývající objektivy 28/1.4 a 105/1.4, zbytek tvoří tablet, SSD disky, baterie a stativ, celkově jsem na 7kg. Největší průšvih by byl, kdyby mi prasknul fotobatoh, na to nemám plán B.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod ltokar 29. 7. 2019 19:26

Niekedy je lepsie zo sebou nebrat nic, len vodu , trochu jedla a maly lahky kompakt, alebo mobil. Pekne sa prejdes po hrebeni Tatier a je to lepsie, ako pofiderne fotky :) Dojdi do Zapadnych Tatier a prejdi sa po hrebeni :) Par retazi ta vylieci z nosenia/kupovania fototechniky :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2019 20:50

V Tatrách jsem po letech byl loni a překvapivě moc jsem to ocenil, bylo to fajn. Pořád ale v Tatrách cítím určitou syrovost, určitou nebezpečnost a tím nemyslím medvědy v Tatranské Lomnici. A vůbec nekomentuji kolisavou kvalitu služeb, s tím tak trochu počítám. A právě pro tu zjevnou nebezpečnost tam nepřepínám síly a nelezu po nějakých kluzkých kamenech bez jištění. V jiných horách pak chodim delší trasy a ve vyšších výškách a i tam ty 2-3 kg unesu. Tohle mi někdy připadá jako paradoxní, spousta lidi ze sebe dělá cyklisty a jiné sportovce a pak jim dělá problém unést nějakých 400 gramů navíc v hmotnosti těla. Sorry, to mi zní jako blbost.

V září letim letadlem a na místě mám zařízené auto s řidičem, který mi v případě nouze může hlídat nebo nosit fototechniku.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 29. 7. 2019 21:20

pemar píše:Tohle mi někdy připadá jako paradoxní, spousta lidi ze sebe dělá cyklisty a jiné sportovce a pak jim dělá problém unést nějakých 400 gramů navíc v hmotnosti těla. Sorry, to mi zní jako blbost.
Nejde o to, či unesieš o niečo viac alebo nie :pozor

Ruksak má svoj objem nemenný. Ide ale o to, čo všetko sa ti do neho zmestí 8-)
Obrázek

Z článku "Fujifilm Just Made the Best Argument for Mirrorless Over DSLRs":
https://petapixel.com/2016/01/15/fujifi ... ver-dslrs/
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 30. 7. 2019 04:29

ltokar píše:Niekedy je lepsie zo sebou nebrat nic, len vodu , trochu jedla a maly lahky kompakt, alebo mobil. Pekne sa prejdes po hrebeni Tatier a je to lepsie, ako pofiderne fotky :) Dojdi do Zapadnych Tatier a prejdi sa po hrebeni :) Par retazi ta vylieci z nosenia/kupovania fototechniky :D

Presne pre toto uz 2 roky mam Canon G1XMK3, APSC snimac v malom tele, zakladny zoom, hladacik, akceptovatelny vystup (pre mna), min.rozmery. Jednym slovom radost s tym chodit po horach !
Obrázek
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 30. 7. 2019 04:50

To ale není plnohodnotná alternativa. Nenahradí to teleobjektiv, který na horách používám rád a není to plnohodnotný snímač. Spoustu věcí vyfotim i mobilem, ale to není focení. A to nemluvím o stativu, filtrech, ... které k foceni krajiny patří. Já jsem dlouho zvažoval přikoupení Leicy Q2. Ta by vyřešila polovinu těch nevýhod, ale za dvojnásobné peníze :-).

A když mám 2kg foťák na řemenu, nese se mi lépe, než 600g na krku. To mám vyzkoušeno, i v horách.

Jinak nechci kritizovat, ale vámi popisovaný způsob turistiky pro mne jako pro cizince není, jsou krásné, ale slovenské hory jsou z mého pohledu jedny z nejnebezpečnějších a nejhůře značených v Evropě (OK, transsylvanské Alpy jsou horší, uznávám).
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků