Fotohospoda

Obecná diskuse aneb Co se jinam nevešlo

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2019 08:45

Jj, juza před lety psal hodně článků o focení na cestách, makru, měl hodně recenzí fototechniky, to vše v angličtině. Teď už převážně v italštině jen základní provoz - galerie, diskuse, občas nějaká novinka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 09:08

Něco jako u nás pan Ing. Kortus, mimochodem, třeba tahle recenze mi připadá zajímavá a objektivní:

http://www.makofoto.cz/nikon/objektivy/ ... 4_30_4.htm
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2019 13:31

Velmi seriozne napisane, neda sa, nez suhlasit. Svojho casu ked som si myslel, ze robim nieco zle, kedze moj N16-85 bol zacloneny viac neostry ako ked bol odcloneny, tak prave na makofoto som sa docital, ze nie som sam :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 15:33

Akorát bych bohužel nesouhlasil s tím, že ten objektiv je srovnatelný s Nikonem 14-24/2.8, to je trochu zjednodušené v závěru, v praxi je to tak, že (pominu-li kusovou variabilitu) na 14mm je na clonu 4 objektiv 14-24/2.8 viditelně ostřejší. U 24mm ta převaha sice zmizí, proto je to v průměru nakonec pravda, jenže nejpoužívanější je těch 14mm, tam se láme chleba.Nikon 14-30/4 není alternativou za 14-24/2.8, prostě není, i proto přijde širokoúhlý objektiv s f2,8.

Na 24mm nebo 28mm se mi více zamlouvá Sigma Art než Nikon, hlavně těch 28mm mi připadá úplně parádní.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 28. 7. 2019 16:07

To je vždycky věc použití. Širokáče drtivá většina lidí používá na krajinu. Na f8 nebo 11 není mezi 14-30 S a 14-24 F verzí prakticky žádný rozdíl. Ten tam může vidět minorita, která s tím fotí s otevřenou clonou.

Analogicky třeba tvoje kritika Nikkoru 20/1,8 G pro horší bokeh, CA nebo měkčí rohy na plnou je pro mne naprosto irelevantní, protože ten objektiv používám na f8-16 a užívám si bezvadné ostrosti do rohů (když se dobře zvolí rovina ostrosti) a pěkné hvězdičky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 16:59

Máš pravdu, že krajiny nefotim a f8 nebo dokonce f11 používám celkem zřídka.

Na druhou stranu, 14-30S se neodvažuji hodnotit, ale můj kus 20/1.8G je na f8 určitě horší, než 14-24mm.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 7. 2019 07:40

V neděli v Brně nuda nebyla, i když očekávaný déšť a bouřky nepřišli

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Tratě XCO jsou v poslední době ďábelské, ani chodit se okolo nich nedá, i když je to dovolené.

Lidí bylo na finální závod mraky, bez akreditace byl člověk trochu vyděděnec ;-) Jo a nemám rád ty houkačky, někteří lidé jsou schopni vám to strčit k hlavě a zatroubit na plné pecky, což je o zdraví ...


Nejhorší byl ovšem ten borec s motorovou pilou, ten mě sr@l nejvíc. Ale neřekl jsem mu nic ...

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2019 10:15

Akci jako takovou nechci hodnotit, ale fotky mi připadají tentokrát trochu odfláknuté, skoro jako od toho, jemuž je tady vstup zakázán.

Tahá mne za oči rozostření první postavy (která zabírá podstatnou plochu fotografie) na druhém snímku, na všech fotkách mi chybí nějaký záměr nebo kompozice a ruší mne i vybledlost a desaturace těch fotek, neostrost. Podle mne by si ty fotky zasloužily trochu více péče a řemesla. Sorry za kritiku, nemyslím to zle.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 7. 2019 11:09

Kritika je úplně v pohodě.

Ta druhá fotka je o trochu srozumitelnější pro lidi, co závod sledovali a asi jsem jí neměl postovat.


Ta desaturace je taková chvilková manýra, celý závod byl ve stínu a v oblacích prachu, tak jsem to zvýraznil.


Fotkám se ještě budu věnovat, přijel jsem v neděli večer, tuhle editaci jsem spáchal u snídaně ;-) takže znalcům se omlouvám (bez ironie).
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 29. 7. 2019 11:33

A aký mala zmysel tá motorovka? Alebo len vidlák robil bordel?
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 7. 2019 11:52

Normálně tam mával běžící benzínovou motorovkou bez listu (naštěstí) a byl šťastný, že je nejhlasitější :-(
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod cport 29. 7. 2019 12:42

Za me v pohode report. Dokonce vic nez v pohode - je tam i panning :)

PS: Ma vic ostrych fotek nez Kozak a to uz musi neco znamenat :D

PPS: S upravama bych to neprehanel,
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 7. 2019 12:57

Mkozakovo report je ze zásady unikátní - mám pocit, že to je Martinovo leitmotiv

Co je povoleno mkozakovi, není dovoleno ... Takový fotky jde dělat jen s obrovskou mírou řemesla ;-)


Co se týká postprocesingu - oba názory (pemarův i cportův) jsou cenné. Tady prostě nevím, jestli kontrast + barva anebo spíš kontrast a desaturace. Někdy mi vyjde barvotisk, jindy je to moc šedý.


Navíc je to subjektivní, jak z hlediska čistě fotografického, tak možná i jinak. Zatím mi to víc sedí bez tý barvy, celý to prostředí byla prašná poušť pod stromy. Vedro, dřina, únava a všude prach. Ale chápu, že se to nemusí každýmu líbit.


Člověk má často sofistikovanou vizi a pak se diví, že jeho niterné pocity nikdo nechápe ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 29. 7. 2019 15:35

Desaturované fotky ve sportovní fotografii vypadají vesměs blbě. Sport je o (pře)saturovaných barvách, na 100x vypraný dres není nikdo zvědavý. Vedro a dřina z toho nečiší, chtělo by to asi jiný úhel a větší detail. Spíše jen nějaký celkem pohodový závod, vždyť se ten chlap u to snad i usmívá ...
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 7. 2019 09:50

cport píše:Za me v pohode report. Dokonce vic nez v pohode - je tam i panning :)

PS: Ma vic ostrych fotek nez Kozak a to uz musi neco znamenat :D

PPS: S upravama bych to neprehanel,


Mám i rozmazaný, ale zato s výrazem ;-)

Obrázek


I když to byl podle expertů závod lehký, občas měli závodníci i slabší chvilku

Obrázek
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků