PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 7. 2019 08:58

Takto vyzera bezna pracovna zataz na mojom PC - robil som asi 200 RAW fotiek, parkrat som niektore upravil cez PS (max. 2 vrstvy zo 42Mpx fotiek) + skladanie 6ks mensich panoram z dovolenky (vysledne panoramy mali po oreze 60-130Mpx).

LR+PS zataz.jpg
LR+PS zataz.jpg (92.63 ) Zobrazeno 6750 krát
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 7. 2019 09:33

pemar píše:Co mám zadat, aby mi to zobrazilo ty časy?

Zatim to nevidím na upgrade, uvidím, jak si povede i9 Comet Lake, ale více jak 15% zlepšení od Comet Lake nečekám. Docela mne překvapila rychlost odšumu v Nikon Capture, je vidět, že to DxO není žádný rychlík, ale zase mi připadá, že to PRIME odšumuje dobře a kdybych to odšumoval třeba v DFINE 2, tak si časově asi nepomůžu. Zkoušel jsem v DxO i downsamplovat bez odšumu a výsledek byl přinejmenším zajímavý.


Klikneš na tú šípku vľavo od "export to disk", ktorú je tam vidieť počas exportu, kým nedáš clear bude to zobrazovať všetky exporty a ich časy.
Rôzne programy majú samozrejme rôzne odšumovacie algoritmy ale aj rôznu úspešnosť, prime patrí medzi najlepšie. Keby som aj mal 16 jadro miesto 8 jadra, tie časy by sa na polovicu neskrátily, odhadujem tak 30-40 % menej. Pri veľkom dávkovom spracovaní by to nejaký čas ušetrilo, ale to robím len zriedka.

-- 22. 7. 2019 10:34 --

Ondrej Bobek píše:Takto vyzera bezna pracovna zataz na mojom PC - robil som asi 200 RAW fotiek, parkrat som niektore upravil cez PS (max. 2 vrstvy zo 42Mpx fotiek) + skladanie 6ks mensich panoram z dovolenky (vysledne panoramy mali po oreze 60-130Mpx).

LR+PS zataz.jpg


Tu by bolo skôr zaujímavé vidieť, ako sú jednotlivé jadrá percentuálne vyťažené, prípadne aj GPU.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 7. 2019 09:53

Prva fotka je urobena pri exporte jpeg fotiek - zataz je vzdy maximalna vratane maximalnej frekvencie procesora (bez taktovania 8x 4.6GHz).
Vyuzitie RAM bolo od 9GB do 10GB
Cas exportu jednej upravenej 42Mpx RAW fotky do vysledneho 15Mpx Jpegu s doostrenim je 2.29s (priemer vyratany z exportu 44 fotiek)

export jpeg.jpg


Druha fotka je pri robeni nahladov 1:1 - rychlo skace vyuzitie jednotlivych jadier od 60 do 100%, rovnako sa meni aj frekvencia jadier (od 4.6 do 4.9GHz).
Vyuzitie RAM stupa pri robeni nahladov od 9GB na zaciatku po 18GB ku koncu
Pri robeni nahladov dokaze LR mierne pouzit aj integrovanu graficku kartu, jej zataz je medzi 0-4% :-!

Nahlady velke.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 7. 2019 10:05

Vidieť, že GPU si ani neškrtne, v DXO to občas vykočí na 20%, každý soft k tomu pristupuje ináč. Ale CPU je pri exporte vyťažené cca v priemere na 70%. Adobe nepoužívam, neviem to relevantne porovnať.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 22. 7. 2019 11:39

Ani těch 20% nebo 30% není žádný bod zlomu, v tuto chvíli nemám čas se tím zabývat (aktuálně zase letim mimo Evropu) a současnou rychlost považuji za zatím celkem Ok, pokud není šance na dramatické zlepšení, je asi lepší vyčkat.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 7. 2019 11:49

Adobe malo dlhodobo problemy s plnym vyuzitim 4-jadrovych CPU a tak som rad, ze aspon nieco sa zmenilo s poslednymi CC verziami (tusim od 7.2).
8-12 jadier vyuzije LR/PS vynikajuco, najma ak maju vysoke IPC (tj skvele su nove Ryzen 3000, ci posledne Intel 9700K/9900K a novsie).
Na graficke karty zatial kaslu, tam sa mozno este skryva velky potencial. Teraz skusam DaVinci Resolve, ktory by urcite znacne pridal na rychlosti po dokupeni nejakej rozumnej karty. Ide tam vsetko fajn a bez nejakych sekani (ak nerobim vela veci naraz), no verim ze by pridal aspon na rychlosti exportu videa.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Emil Pastelka 22. 7. 2019 14:52

Pokud upravujete hlavně RAW a máte PS, je mnohem lepší PS ani nespouštět a úpravy řešit přes Bridge, který Camera RAW modul spustí samostatně - celkové chování využívá lépe prostředků a nároky na RAM jsou mnohem! nižší.
Emil Pastelka
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 7. 2019 15:20

Ondrej Bobek píše:Adobe malo dlhodobo problemy s plnym vyuzitim 4-jadrovych CPU a tak som rad, ze aspon nieco sa zmenilo s poslednymi CC verziami (tusim od 7.2).
8-12 jadier vyuzije LR/PS vynikajuco, najma ak maju vysoke IPC (tj skvele su nove Ryzen 3000, ci posledne Intel 9700K/9900K a novsie).
Na graficke karty zatial kaslu, tam sa mozno este skryva velky potencial. Teraz skusam DaVinci Resolve, ktory by urcite znacne pridal na rychlosti po dokupeni nejakej rozumnej karty. Ide tam vsetko fajn a bez nejakych sekani (ak nerobim vela veci naraz), no verim ze by pridal aspon na rychlosti exportu videa.


Resolve používam, vyťaží procesor na 100 % , nVidiu asi tak do 25 %, podľa toho čo práve renderuje, väčšia podpora je až u platenej verzie, až tri strihové karty naraz, ja používam free verziu. Ale rendering FHD 50p 28 Mb/s prebieha v rozmedzí 80-100 FPS, 4k 25p 100 Mb/s tak 25-30 FPS, čo sú voči napr. Pinnacle o veľa vyššie rýchlosti. Tak že super soft zdarma.

-- 22. 7. 2019 16:30 --

FXE1 píše:Vidieť, že GPU si ani neškrtne, v DXO to občas vykočí na 20%, každý soft k tomu pristupuje ináč. Ale CPU je pri exporte vyťažené cca v priemere na 70%. Adobe nepoužívam, neviem to relevantne porovnať.

Tiež nevidím dôvod, časom možno dám miesto 8 jadra 16 jadro série 3000, ale to musím dôjsť k presvedčeniu, že to bude mať podstatný význam.
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 7. 2019 18:13

Vďaka za info o renderingu. U mňa to bolo cca 35-45fps s integrovanou, čiže seriózna grafická karta by určite pomohla. Neviem či budem robiť viac ako tri videá, ktoré som plánoval na dovolenkách skúšobne natočiť, podľa toho sa neskôr rozhodnem čo kúpiť :)
Možno ma to chytí keď si pozriem dostatok návodov na YT.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 07:20

Máte někdo na PC integrovanou čtečku, která umí číst XQD? Já jsem jí zatím neobjevil, koupil jsem externí a tu jsem ztratil, teď to načítám z fotoaparátu nebo to ve D500/D850 překopíruji na SD kartu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 28. 7. 2019 07:25

Integrovanu nie, kupil som tuto z Aliexpresu za 11€ a funguje OK (XQD+SD)
https://www.aliexpress.com/item/3296706 ... cd12ff881b
landov
Expert

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 08:08

Výhodou té interní je, že se mi ji ještě (na rozdíl od externí) nepodařilo ztratit.

Jinak bych byl s XQD jakžtakž spokojený, XQD mám o cca 20% rychlejší, což se u těch velkých souborů z D850 hodí, ale podpora XQD u Apple je nulová, což je k vzteku, protože mi tam nefungovala ani ta externí čtečka.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 28. 7. 2019 17:05

V čem je podpora Apple nulová? XQD čtečky normálně na OSX fungují.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2019 17:35

S OSX ano, s iOS ne.

Pro mne je klíčová podpora iOS, s MacBookem na foto výpravy vesměs netahám, vozím jen iPad Pro.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 28. 7. 2019 21:28

Zkus počkat na iPadOS (nebo zkus Betu). Tam by mohlo být lepší.
chodec80
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků