PC pro úpravu fotografií

Fórum pro všechny, kteří chtějí vylepšit své fotografie. Návody všeho druhu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Skulivert 12. 6. 2019 22:03

chodec - z jakého Miniho 2014 na 2018, jak dlouhé čekání dřív to bylo? Uvažuji na zkoušku o té 2014... upravuji jen pár fotek a videí za měsíc, většinou na ipadu v poslední době... jen tak mimochodem, jaký monitor se k mac mini hodí, časem bych k němu chtěl připojit i konzoli.. díky za info
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 14. 6. 2019 20:30

Skulivert:
Mini late 2014, dual core i5 2,6GHz, 8GB RAM, SATA SSD 500GB
Mini late 2018, six core i5 3,0GHz, 16GB RAM, PCIe SSD 500GB
Presety se aplikovaly nízké jednotky sekund (cca 2-3), pokud jsem myší jezdil mezi presety a vybíral “ten pravý”, trvalo to déle. Nyní je preset aplikován hned.
Export fotky do JPG trval pár sekund, nyní je okamžitý.

Dělat pár fotek, asi bych to neřešil, ale po přechodu na bezzrcátko narostlo enormně množství ostrých fotek, a tak i více fotek zpracovávám. I známkování fotek (tj. prvotní třídění) je rychlejší, 2018 mnohem rychleji zaostří náhled.

Na PP používám Affinity Photo a tam je hlavně znát více RAM (procesor a disk se projevuje jen na rychlosti spuštění aplikace).
Video nedělám.

Monitor cokoliv dle tvého uvážení. K Macu připojíš DVI, HDMI i DP monitor. Tuším, že 4K ale nezvládá.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 6. 2019 07:12

Ak planujete novy PC na upravu fotiek, tak pockajte par tyzdnov, toto vyzera zaujimavo:

https://diit.cz/clanek/sestijadrovy-65w ... -osmijadra

Nove AMD procesory by podla prvych testov konecne mali mat dobry vykon aj na jedno jadro - ten je velmi dolezity pri spracovavani fotiek, ci hrani hier (realny vykon kazdeho fyzickeho jadra).
Intel navyse planuje zlacnovat o 10-15% po ich vydani na trh...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Obšák 25. 6. 2019 20:06

Díky za odkaz na článek, tenhle web sleduji, ale tohle jsem zatím nečetl. Já bych měl nové pc v dohledné době pořešit a některý z těchto nových procesorů tam bude ;-)
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 25. 6. 2019 21:21

Na úpravu fotek byla pohodlně konkurenceschopná už první generace Ryzenů. Mám 1600X a všechno mi jede plynule v LR6, C1, PS Elements, Affinity photo, pluginech Nik (ve kterých jsem se starým PC často dost čekal na aplikaci presetů). Chladím vzduchem a ještě mi to snad ani nepřelezlo 65°C. Jedna věc jsou testy a jiná uživatelská zkušenost při editaci, která je bezvadná na jakémkoli dnešním desktopovém procesoru, i na těch s relativně nízkými takty.
Tady to bude proti mému nějakých cca + 20 % IPC a 10 a něco % frekvence, ale nemám vůbec potřebu něco měnit. Čímž chci říct, že kdokoli vybírá nové PC, i kdyby nakonec Ryzeny 3000 vycházely hůř, v praxi je to jedno a jako bonus tu je nižší cena a lepší provozní vlastnosti, alespoň do doby, než se Intel dostane na lepší výrobní proces, což v desktopu podle všeho ještě tak dva roky nenastane.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 30. 6. 2019 12:10

Já jsem finálně upgradoval na toto:

Ryzen 1700 (16 thread) taktlý na 3.8Ghz - 4000 Kč
MSI B450 mortar titanium - 2500 Kč
32GB ddr4 3000mhz predator cl15 - 4700 Kč
M.2 500GB wd blue PCI disk - 2000 Kč (+ starší ssd 860 evo mám)
MSI GTX 1070 AERO OC 8GB - 5800 Kč

A radši i novej zdroj SS focus+ Gold 750w

Chlazeno thermalright ultra120 extreme se 140 noctua větrákem.

https://www.userbenchmark.com/UserRun/17989411

Tady je můj benchmark, v multi operacích je před tímto procesorem za 4000 pouze 3x i7x za 16-30ooo a pak už jen samý i9 a threadrippery za až desetitisíce.. Takže nemá cenu čekat na ryzen 3 za 11000, nebo i9 za 12000 a její nějakou slevu když taktlá stařešina jede jak blázen.. A za ušetřené prachy koupit třeba 2x m.2 samsungy pro..

Třeba v affinity jsem dal z toho Basic packu zdarma tu největší úpravu bubbles (150 kroků) a předtím jsem čekal 2 minuty na nahrání do obrázku (a další minutu plus při změně síly efektu) teď je to nahraný za 7s. :D

Jinak na prehistorické PS je nejlepší dvoujadro na 10 GHz, ale na třeba affinity co nejvíc jader, mně to využívá procesor na 97% všechny vlákna co mám..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 7. 2019 08:07

Moj "stary" pocitac z r2013 v pohode stacil na RAWy z 24Mpx fotaku - robil ich velmi rychlo a bez nejakych starosti, no tie vacsie 42Mpx mu uz robili problemy (dlhe robenie nahladov, nekonecne exporty, samo-spomalovanie pocas robenia velkeho mnozstva fotiek, sekanie prehravanej hudby popri praci s velkymi fotkami a tak). Len kvoli tomu som chcel novy pocitac urobeny tak, aby boli tie 42Mpx fotky skor len taka jednohubka - mal by vydrzat ovela dlhsie, nez ten predchadzajuci.
Vyssie rozlisenie nechcem, medzi 40-50Mpx je to tak akurat aj na vyrezy, ci fotenie v APSC rezime.
Ten predchadzajuci pocitac je u priatelky namiesto stareho notebooku - na nom sa robia tiez fotky, vykon ma dobry pre mensie mnozstva fotiek a funkcnost stale bezchybnu.

Pre zhodnotenie vykonu v LR a PS su najlepsie herne testy, prip. test priamo pre PS CC s rozpisanym vykonom pre jednotlive ulohy: https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... mark-1132/
Graficke programy si velmi nerozumenu s virtualnymi jadrami, zaujimave su tie fyzicke + vyssie frekvencie.

Zvysenie IPC a frekvencie bude pre Ryzeny skvele, konecne budu dobre konkurovat aj v PS/LR, je to velmi potrebne. Teraz (11/2018) ma PC vysiel 1300€, o par mesiacov by to vdaka AMD mohlo byt o dost menej za podobny vykon, co je len dobre pre beznych zakaznikov.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 7. 2019 11:24

Vysli prve foto-video testy procesorov AMD Ryzen 3000. Tu je porovnanie vykonu pri robeni fotiek a videa:

https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... ting-1522/

Aj obycajny "AMD Ryzen 5 3600" vyzera byt velmi zaujimavy pre vacsinu ludi hladajucich zostavu na foto/video a hry za rozumne peniazky. Neskor pribudnu testy vyssich modelov.

Starsi Ryzen 7 2700X (cca 280€) by som asi uz ignoroval pri vybere zostavy, najma na hry a fotky je trocha slabsi oproti Intelom a novsej generacii AMD, pri videu je len mierne lepsi od vyrazne lacnejsieho Ryzen 5 3600 (cca 208€).
Nevyhoda novsich procesorov je, ze sa prakticky nedaju taktovat, ale to je vacsine ludi asi jedno.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 7. 2019 15:55

Proč nazývat nevýhodou, když jsou procesory defaultně vybaveny nástroji pro maximální automatické přetaktování, které dovolí podmínky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 12. 7. 2019 16:56

Škoda že dělali test s tak příšerně pomalýma ramkama když už se asi 5 let ví že rychlost ram přímo ovlivňuje rychlost ryzenu tak tam testeri dají 2666. Když je dnes běžný standart 3000-3200 a prodávají se i přes 4600mhz..

Jinak výkon 3900x je bestialni..

Co já vím tak Intel má problémy s novou architekturou 10nm se dostat přes 4ghz a asi jen tak brzo nevyjde.. To znamená že amd opanovava nízkou, střední i high end třídu naprosto dominantně, Intel nezlevni ani náhodou a AMD k tomu taky nebude mít důvod, další nevýhoda jsou nové desky pro AMD za 12.ooo Kč..

Koupil jsem desku za 2500 a cpu za 4000 a upgrade opravdu viditelný by byl na 3900x a novou desku pci4 tzn 12000 a 13000 Kč = o 18000 navíc a to je šílené..

Já tvrdím že poměr výkon cena je v současnosti top - 1 generace ryzenu vyprodejova..
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 7. 2019 17:45

Asi kvoli tomu je tam spomenute upozornenie, ze vyuzili pamate ktore mali k dispozicii z beznych zostav pre Intel. Neskor otestuju aj RAM. Podla inych testov prinasa vyrazne drahsia RAM narast vykonu asi 1-2%, obcas viac, co sa nie kazdemu oplati - zalezi od konkretnej ulohy.

Na inych weboch skusali aj lacne dosky s B350 + Ryzen 9 3900 a ide to bez problemu.
"V této konfiguraci nedochází k žádné významné degradaci výkonu, rozdíly mezi X570 a B350 se pohybují v jednotkách procent."

Brat chcel kupovat nejake retro FX procesory, tak som mu odporucil nech par dni pocka, kupi nejaky bazarovy Ryzen 1000 a neskor upgraduje na 3000 ci 4000 ked padnu ceny (chce velmi velmi lacny pocitac).
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 12. 7. 2019 17:48, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 7. 2019 17:48

Ryzen 3000 běží i na starších a mnohem levnějších deskách. Většina lidí nemá důvod investovat těch 12 tisíc za desku.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 12. 7. 2019 18:51

Jo to jsem nenapsal že je nutná pouze pro ty nejvyšší modely s obřím počtem jader na vysoké frekvenci (nutná masivní napájecí kaskáda i precizní chlazení - zvlášť pro OC) jinak tu 3600 bych prdnul i do svého b450 mortarka. :-)
A7R4 + 20/40/135 art a FE85.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 13. 7. 2019 07:34

Intel asi trochu zaspal, já jsem zatím měl vždy Intel, nicméně AMD Ryzen 16+16 vláken s GeForce RTX 2070 Super by měl mít více než dostatek výkonu pro Photoshop a s celou sestavou bych byl někde kolem 85 tisíc, i s dostatečným chlazením a napájením. Uvidíme, co Comet Lake, ale zatím se zdá být AMD zajímavější volbou.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod landov 13. 7. 2019 09:34

Mne je to celkom jedno, ci to bude I alebo A, hlavne nech to fachci rychlo a spolahlivo v primeranej cene. Stale som este nadseny z nedavneho nakupu zostavy - LR na tom lieta ako blesk, to je pre mna podstatne.
landov
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků