Výběr fototiskárny

Tiskneme a vyvoláváme digitální fotografie

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod fotofanda 9. 6. 2019 15:24

Zdravím, hledám nějakou vhodnou inkoustovou tiskárnu pro domácí tisk fotek.

Před nějakými 15 lety jsou měl A4 fototiskárnu Epson Stylus Photo 800 nebo tak nějak. Skvěle tiskla a hlavně tiskla až do okrajů. Bohužel vzhledem k tomu, že jsem tisk málo tak zasychala a při pokusech vyčistit trysky padlo vždy spousta barvy. Jedou pak zaschla nadobro takže jsem ji vyhodil.

Nyní mám HP DeskJet 1050, která má sice skener, zato tiskne blbě a hlavně ne do okrajů.

Proto hledám fototiskárnu přibližně těchto vlastností:
- bezokrajový tisk formátu A4, zaměřený na fotografie
- oddělené barevné cartridge. Tankový systém není nutný protože moc tisknout nebudu.
- žádné skenovací multifunkce a podobné serepetičky
- pokud možno nízká cena. Chci fakt jen plivátko inkoustu, zato ale jemné, přesné s co nejvíce barvami.

Díval jsem se na Epson a tam snad není nic bez skeneru pokud teda nemám na mysli profi tiskárny A3+.
Canon má zase tak velké množství tiskáren, že se v tom neorientuji a žádné výběrové filtry.
Za každý názor budu rád.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 6. 2019 16:07

Epson že nemá? Ale no tak. Epson l805 napríklad.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 9. 6. 2019 16:38

U Canonu cokoliv s 5ti inkoustama. Upozorňuji, že tisk fotky je sakra drahej. Pokud se tiskne jednou za čas, více inkoustu se spotřebuje na proplach trysek.

Já přešel na Epson L805 tankový systém. Když se tiskne jednou za pár měsíců, inkoust někde v hadičce zaschne a je třeba její proplach - vzhledem množství a ceně inkoustu je toto banalita. Možný problém může být omezená kapacita odpadní nádržky. Na druhou stranu, jde za pár desetikorun koupit v Číně a výměnu zvládne snad každý. Následně je třeba provést SW reset počítadla čištění (je na to utilitka).
Tisk Canonu se mi zdál trochu lepší (tuším je to hlavně jiným typem inkoustu), ale na domácí tisk to stejně nikdo nevidí a cena to vynahradí.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 9. 6. 2019 16:48

Epson L805 jsem zaregistroval, ale je poněkud dražší, byť tisk vychází levně. Doufal jsem spíše v opačnou verzi levná tiskárna s dražším byť dělenými inkousty, které by ale nezasychaly.
Navíc L805 poněkud podražila dnes stojí nějakých 7.700 Kč a její předchůdce byl za 6.400 Kč a i ten se mi zdál drahý.

-- 9. 6. 2019 17:55 --

chodec80 píše:U Canonu cokoliv s 5ti inkoustama. Upozorňuji, že tisk fotky je sakra drahej. Pokud se tiskne jednou za čas, více inkoustu se spotřebuje na proplach trysek.


Myslíš třeba tuto: Canon PIXMA iP7250
https://www.alza.cz/canon-pixma-ip7250- ... ?o=1#popis
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vulpes 10. 6. 2019 09:52

Já mám s Epsonem taky špatné zkušenosti, že zasychá. Konkrétně Epson L800. Sice se dá proplachovat a vzorek trysek pak vytiskne docela dobře, ale výsledek už je pro fotky nepoužitelný, inkoust na tisku tvoří divné mapy atd. Když jsem komentář v tomto duchu vložil na stránky Epsonu, přišla mi odpověď, že administrátor neschválil jeho zveřejnění.
Zkouším teď Canon G3410. Barvy mi připadají trochu matnější, trochu snížený konstrast jako by byl. Ale nevím, třeba se mi to jen zdá. Výhodou je levný inkoust stejně jako u Epsonu L. A pak taky že se podle všeho dají zhruba za 1000 Kč dokoupit tiskové hlavy, pokud by inkoust přee jenom zaschnul.
vulpes
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 10. 6. 2019 16:50

fotofanda: občas se objeví u Epsonu cash back, zrovna na tudle bylo něco přes litr zpět.
Ta investice do L805 se mi už dávno vrátila, do Canonu bych vrazil víc za inkousty.

Ano, myslel jsem např. tu Pixmu. Jednu iP4700 mám ještě ve sklepě, nikdo ji nechtěl ani za pár stovek, tak už je rok schovaná. By mě zajímalo, v jakém stavu je teď inkoust :-D.

vulpes: o těch tankových Canonech jsem taky uvažoval, ale viděl jsem z toho výstup a nelíbil se mi.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 10. 6. 2019 17:44

Epson l800 mam 4 roky, sem-tam treba preplachnut trysky, potom ďalej tlačí ok. Žiadne mapy.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod FXE1 10. 6. 2019 18:36

Tiež bez problémov, mal som aj R3000, to bola nekresťansky drahá tlač aj keď o málinko lepšia (9 farieb)
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Kirtap 10. 6. 2019 20:14

Na promo akci od Fomeie říkali, že ty levné inkousty od epsonu nejsou archivační, tzn. moc dlouho na papíru nevydrží.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 10. 6. 2019 20:28

Máme na zdi cca 30 fotek z té Epsonky a po roce jsou barvy ok (fotka je pod sklem). Na druhou stranu rodiče mají ještě fotky z Canonu (origo toner) a na pár je vidět vyblednutí barev.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 11. 6. 2019 11:02

Dva základné druhy, a ich vlastnosti.

https://www.onlinetoner.sk/blog/pigment ... -atrament/
FXE1
Pokročilý

Odeslat příspěvekod deepblue 16. 10. 2022 07:04

Zdravím, jsem tu naprosto poprvé a o ink fototiskárnách vím zatím akorát že tisknou. Celý život jsem vyráběl fotografie ve fotokomoře procesem RA-4. Bohužel již nastává pomalý konec dostupnosti chemie, také zdraví už nic moc. Rozhodl jsem se tedy pro inkoustový tisk. A jelikož jsem už závislý na jisté kvalitě hlavně barevné fotografie, pořídil jsem si pro začátek Epson L805. Barvy zvládá docela skvěle, zpracovávám hlavně skeny z negativů, digi jen okrajově. Z barevným gamutem jsem naprosto spokojený, určitě předčí i v tomto i proces RA-4, nicméně musím vyřešit to, že se nejdená o skutečnou fotografii a protože jsem na fotografii hnidopich, musím se na výsledek podívat i lupou, jak jsem desítky let zvyklý. Vím že tam nenajdu originální zrno z prosvíceného negativu, nicméně nějaké požadavky na výsledný ink tisk mám. Nevím zda ho však technologicky lze naplnit. Jedná se mi o to, aby tisk nevykazoval nikde známky "řádkování" tak, jak jej zřejmě tisková hlava nanáší na papír. Vše mám v dostatečném rozlišení, skeny v TIFF, tisk vždy nastavený na maximální kvalitu, papír originál Epson Premium Glossy. Přesto při podrobném zkoumání nevidím jen "tečky" inkoustu, ale ono zmíněné řádkování vždy vertikální. Někde je vidět méně, někde ale přímo tluče do očí. Mým cílem je nahradit filmové zrno pouze a jen ušlechtilými tečkami inkoustu, v tomto případě dle výrobce kapky velikosti 1.5 p. Můj dotaz je, zda se tento nešvar ukazuje u všech tiskáren prostě z povahy jejich technologie tisku, nebo bych se měl poohlédnout po nějaké třeba profi tiskárně u které je tento nevítaný efekt zcela vyloučen? Děkuji za jakoukoli radu.
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 10. 2022 08:55

deepblue píše: Mým cílem je nahradit filmové zrno pouze a jen ušlechtilými tečkami inkoustu, v tomto případě dle výrobce kapky velikosti 1.5 p.


Ahoj, obávám se, že toto takto možné nebude z povahy technologie.
Já tisky pod lupou nikdy nezkoumal, u mé tiskárny (Canon iP4850) řádkování nevidím a spíš bych se pověnoval hledání vhodných fotopapírů, které mají vliv na rozpíjení kapiček. Můžeš obecně zkusit metalické lesklé, baryty, matné apod. Je jich spousta.
Poslední dobou netisknu, ale mám rád Ilfordy, Hahnemuhle, Fomei.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod deepblue 16. 10. 2022 09:40

Hm Hmm, myslel jsem si to, ale díky za rady, prozkoumám papíry jak se který chová. Je fakt že jsem zatím zkoušel i HP a nějaké noname papíry a každý se chová jinak. Obecně ink tisk je skvělý pro svoji variabilitu i pro jasnost svých tónů, ale prostě fotka jaká byla z labů v letech 1992 - 2000 kdy fungovaly analogové laby to už nikdy nebude. Navíc do budoucna nevidím žádnou naději na dostatek kinofilmů a chemie už vůbec. Budu se už hnípat jen v ink tisku. Platí tedy to, že i ink mašiny za statisíce mohou dělat řádkování?
deepblue
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 10. 2022 10:04

Když si vezmeš, jakým způsobem jede hlava s náplněmi, tak teoreticky ano, ale prakticky bych to neřešil.
Důležité je nastavit si hustotu tisku, doporučuje se min. 300 dpi fotka, já dával 400 dpi a v tiskárně co nejvyšší.
Pokud ovšem vidíš řádkování okem, tak je něco špatně s hlavou. Kdysi jsem chtěl šetřit u bývalé tiskárny a pořídil neorigo refily, ty mi zaschly a hlava šla do háje.
No čeká tě zajímavá a nákladná cesta...:-)
Pokud tě to chytne, a jsi jak říkáš hnidopich, spíš začneš řešit kalibraci monitoru, tiskárny a icc profily pro každý papír, možná v neposlední řadě koupíš tiskárnu s 8 - 10 inkousty, abys nakonec třeba zjistil, že i dnes se dá najít kvalitní fotolab s omezeným výběrem papírů, případně jiné s individuální péčí.
Nicméně vlastní je vlastní, to je na druhou stranu k nezaplacení.
Stan35
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků